Kombi Kullanımında Güvenlik

Kombi Kullanımında Güvenlik Kuralları Nelerdir?

  • Tesisat Projesi Cihazın kullanımı kadar önemli olan bir diğer konu tüm sistemin güvenli işletime sahip olmasıdır. Gaz tesisatı özellikle de yerel gaz şirketlerinin ve şartnamelerinin belirlemiş olduğu kurallara bağlı olarak yapılmalıdır. İşlemi yapacak olan kişiler de doğalgaz tesisat firması tarafından seçilmelidir. Uygulanacak olan tesisat projesi gaz dağıtım şirketine onaylatılmalıdır. Onay alınmadan hiçbir uygulama yapılmamalıdır. Bu şekilde onaylanan ve işin uzmanı tarafından yapılan uygulama teknik ve güvenlik açısından olumludur.

  • Menfez Kullanımı Gaz açılışı sonrasında kombinin monte edildiği odada ortamda menfez kullanılmalıdır. Bu menfez her tür tehlikeye karşı sağlığınızı koruma altına alır. Özellikle de bir gaz kaçağı durumunda direk olarak kötü gazı dışarıda atar. Kombinin bulunduğu ve kullanıldığı her ortamda menfez kullanımı şarttır diyebiliriz. Menfez kullanımı hem temiz olan havanın içeri girmesinde hem de atık gazın dışarı çıkmasında önemlidir.
  • Baca ve Gaz Bağlantısı Bağlantı her zaman söylemiş olduğumuz gibi işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bağlantıların yerinden oynaması sizleri sağlık açısından etkiler. Mesela gaz bağlantısının yerinden çıkması demek gaz kaçağının meydana gelmesi demektir. Bu durumda sağlık açısından zor durumlar yaşarsınız. Bir de baca bağlantısında sorun olduğunu düşünelim. Bu durumda da kombi atık gazı dışarı atamaz ve doğal olarak da atık gazı yine dışarı atmakta zorluk çektiği için sizleri sağlık açısından zor durumda bırakır. Bu sebeple de önerimiz bağlantılarda sorun yaşarsanız uzman bir ekipten yardım almanızdır. Kombi Servisi numarasını arayarak da yardımlar alabilirsiniz.
  • Atık Gaz Tesisatı Bu tesisat uygulaması dışarıdan kolay bir şekilde erişilebilecek aynı zamanda hareket ettirilebilecek şekilde montajlanamaz. Bunun sebebi ise bu alanların dış müdahalelere aynı zamanda tıkanmalara açık olmasıdır. Ayrıca dışarıdan geçenler için atık gazı soluma gibi bir risk de oluşturmaktadır. Bu nedenle de bu uygulama önemlidir.
  • Kombi veya Tesisat Değişikliği Yeni bir kombi aldığınızda ya da dairenizde bulunan tesisatı değiştirdiğinizde mutlaka gaz şirketinden onay almalısınız. Nasıl olsa bir onay verilmiş ki dairede kombi ve tesisat yer alıyor diye düşünmeyin. Bu anlamda sağlığınız tehlikede olabilir. Seçim yapacağınız kombi ile dairenizde değiştirmeyi düşündüğünüz kombiniz aynı çeşit dahi olsa sizin gaz şirketinden onay almanız şart bir durumdur. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki sağlıklı ve güvenli bir kullanım için sızdırmazlık testlerinin tekrarlanması gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama