Kombinin Donması

Kombi Neden Donar?

Kombiler proje gereği genelde mutfaklara ve balkonlara monte edilir. Balkona monte edildiği zaman genelde montajını yapan ekipler ya da kombi açılığını yapan ekipler kullanıcıyı donma ihtimaline karşı uyarmalıdır.

Açık balkonda kullanılan ve dolap içinde olmayan hemen her kombi soğuk kış döneminde donmaya maruz kalabilir.

Bu sebeple de açık balkonda kombi kullanıldığında tedbirler almak gerekir. Kombi içerisinde donmaya karşı emniyet sistemi yer alıyor olsa da donma durumu sadece kombi içindeki parçalarda değil, kombi altında yer alan borularda da olabilmektedir. Hatta özellikle borularda donma meydana geldiğinde kombi de bu donmadan etkilenerek arıza yapabilmektedir.

Kombinin Donmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Kombiler özellikle de açık balkonda ise donmaya maruz kalabilir. Kombinin Donması sorununu yaşamamak için birkaç uygulama yapılabilir. Bu uygulamaları kullanıcı olarak kendiniz yaptırmalısınız.

 • Kombi açık balkonda ise mutlaka balkonu kapatmalısınız. Kombi kapalı dolap içerisinde olsa bile donmaya maruz kalması an meselesidir. Açık balkonda kombi direk soğuk havaya maruz kalır. Bu sebeple de özellikle de – lere düşen sıcaklıklarda donabilir. Balkonu kapattırsanız dışarıdan soğuk hava girişi engellenir ve kombi bu durumda soğuk havadan etkilenerek donmaz.
 • Her ihtimale karşı kombi dolabı yaptırmalısınız. Kombi kapalı balkonda da yer alsa kapalı dolap içinde olması donma olasılığını düşürmektedir. Kombilere uygun dolap yaptırmalısınız. Yalnız dolap etrafında mutlaka kombi arızasında müdahale edilebilecek bir mesafe bırakılmalıdır. Aksi halde müdahale için dolabı söktürmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da sizler için ek masraf olacaktır.
 • Kombi altındaki boruları izole ettirmelisiniz. Kombi altında tesisat boruları yer almaktadır. Tesisat borularını donmaya karşı izole ettirdiğinizde yani izolasyon yaptırdığınızda donma olasılığı düşer. Bu nedenle de donmaya maruz kalmaz ve sizlere sorun yaşattırmaz.

Kombi Donduğunda Yapılacak İşlemler Garantiye Girer mi?

Hemen her bir tüketicinin aklını karıştıran bir sorudur bu… Kombi yeni ise garantisi dolmadı ise ve donmaya maruz kaldı ise yapılacak işlem veya uygulamalar garantiye girer mi yoksa kullanıcı işlemler için ücret ödemek durumunda mıdır?

Kombinin donduğu durumlarda cihaz birkaç günlük dahi olsa kullanıcı yapılabilecek her tür müdahaleye karşı ücret ödemek durumundadır. Çünkü kombide yaşanan sorun dış etmenlere bağlıdır.

Kapalı balkonda yer alan kombilerde veya mutfağa monte edilen kombilerde genelde donma durumu çok nadirdir.

Bu Durumda Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Açık balkonda yer alan kombiniz kış döneminde arızalandığında, donduğunu anladığınızda cihaza müdahalede bulunamazsınız. Çoğu kullanıcı bu durumda kombi yanına ısıtıcı koyarak donmayı çözme çabasına girer. Fakat kombilerin doğalgaz ile çalıştığı unutulmamalı ve ısıtmak için bir ürün kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda parçalarda sorun olabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 • Plastik malzemelerde çatlama olabilir.
 • Sol blok çatlayabilir veya delinebilir.
 • Sağ blok çatlayabilir veya delinebilir.
 • Ana eşanjörde delinme veya arıza olabilir.
 • Plaka eşanjörde sorun olabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Büşra Ergün dedi ki:

  Kombimiz dış balkonda soğuk kış şartlarından dolayı içinde su donarak patladı. Kombiden çok su akıyor. Tamirat maliyeti nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım… Dona maruz kalan kombilerin genel olarak temel parçalarında sorun yaşanır. Bu parçalar eşanjör, pompa, blok gibi maliyet açısından pahalı parçalardır. Ayrıca tesisat donduysa bu durum daha yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir. Cihazı yerinde incelemeden ortalama da olsa maliyet bildirmek zordur. Tespit ve kontrol için servis çağırmalısınız.

 2. Murat Acar dedi ki:

  Merhaba, kombimiz evin içinde. Dışarıya çıkan borusunun ucunda donmalar olmuş. Zararı olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Baca borusunda donma varsa bir sorun olacağını sanmıyoruz. Cihaz en fazla baca sistemi hatası verir. Yani yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçebilir.

 3. Elif dedi ki:

  Kombiyi kapattım elektrik ve gaz vanası açık durumda-5 -6 derecelerde açik balkonda donma meydana gelir mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… -5°C ve -6°C ler düşük sıcaklıklardır. Kombi özellikle de açık balkonda ise kullanılır durumda olsa bile donma riski vardır. Kapalıysa elektrik ve gaz vanasının açık olmasının bir mantığı yok. Sonuçta kombi kapalı ve parçalar aktif değil. Kombiyi açık balkonda kapatmamalı, her zaman açık tutmalısınız.

 4. Esma dedi ki:

  Kombim balkonda açoık alanda donma yapmış masrafı aşağı yukarı ne olur,?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esma Hanım… Hangi parçalarında sorun olduğunu bilmeden masrafını da bilemeyiz. Yani uzaktan bu tür konularda fiyat bilgisi vermek çok zor. Kombide arıza durumuna bağlı olarak tamir edilen parçalar da var, direk değişimi şart olan parçalar da var. Servis yardımı almanız gerekir.

 5. Canan ozyilmaz dedi ki:

  Merhaba kombim atesleme uyarisi cok verio sorun nerdedr.Petel temzligi sonrasi bu oldu.Birde zehrlenme yada patlama yaparmi bu durum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım… Kombi çok sık ateşleme uyarısı veriyorsa ve bu sorun özellikle de petek temizliğinden sonra oldu diyorsanız bu işlemi yapan firma veya servisi arayarak durumu izah etmeli, yardım almalısınız. Petek temizliği sırasında kimyasal kullanıldı ve sistemde kimyasal ilaç kaldıysa kombi parçalarını etkilemiş olabilir. Bu durum zehirlenme veya patlama gibi durumlara sebep olmaz. Ancak yine de kombiden bahsediyoruz. Doğalgaz ve elektrikle çalışan bir ürün. Bu yüzden biran önce servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Petek Yıkama