444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombinin Donmasıslogan
down
Paylaş:

Kombi Neden Donar?

Kombiler proje gereği genelde mutfaklara ve balkonlara monte edilir. Balkona monte edildiği zaman genelde montajını yapan ekipler ya da kombi açılığını yapan ekipler kullanıcıyı donma ihtimaline karşı uyarmalıdır. Açık balkonda yer alan tüm kombilerin donmaya maruz kalması büyük olasılıktır. Bu sebeple de açık balkonda kombi kullanıldığında tedbirler almak gerekir. Kombi içerisinde donmaya karşı emniyet sistemi yer alıyor olsa da donma durumu sadece kombi içindeki parçalarda değil, kombi altında yer alan borularda da olabilmektedir. Hatta özellikle borularda donma meydana geldiğinde kombi de bu donmadan etkilenerek arıza yapabilmektedir.

Kombinin Donmaması İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Kombiler özellikle de açık balkonda ise donmaya maruz kalabilir. Kombinin Donması sorununu yaşamamak için birkaç uygulama yapılabilir. Bu uygulamaları kullanıcı olarak kendiniz yaptırmalısınız.

  • Kombi açık balkonda ise mutlaka balkonu kapatın Kombi kapalı dolap içerisinde olsa bile donmaya maruz kalması an meselesidir. Açık balkonda kombi direk soğuk havaya maruz kalır. Bu sebeple de özellikle de – lere düşen sıcaklıklarda donabilir. Balkonu kapattırsanız dışarıdan soğuk hava girişi engellenir ve kombi bu durumda soğuk havadan etkilenerek donmaz.
  • Her ihtimale karşı kombi dolabı yaptırın Kombi kapalı balkonda da yer alsa kapalı dolap içinde olması donma olasılığını düşürmektedir. Kombinize uygun bir dolap yaptırmalısınız. Yalnız dolap etrafında mutlaka kombi arızasında müdahale edilebilecek bir mesafe bırakılmalıdır. Aksi halde müdahale için dolabı söktürmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da sizler için ek masraf olacaktır.
  • Kombi altındaki boruları izole ettirebilirsiniz Kombi altında tesisat boruları yer almaktadır. Tesisat borularını donmaya karşı izole ettirdiğinizde yani izolasyon yaptırdığınızda donma olasılığı düşer. Bu nedenle de donmaya maruz kalmaz ve sizlere sorun yaşattırmaz.

Kombi Donduğunda Yapılacak Uygulama Garantiye Girer mi?

Hemen her bir tüketicinin aklını karıştıran bir sorudur bu… Kombi yeni ise garantisi dolmadı ise ve donmaya maruz kaldı ise yapılacak işlem veya uygulamalar garantiye girer mi yoksa kullanıcı işlemler için ücret ödemek durumunda mıdır? Kombinin donmaya maruz kaldığı durumlarda cihaz birkaç günlük dahi olsa kullanıcı yapılabilecek her tür müdahaleye karşı ücret ödemek durumundadır. Çünkü yaşanılan sorun harici bir sorundur. Yani kullanıcı olarak önlemlerinizi önceden almanız gerekirdi. Kapalı balkonda yer alan kombilerde veya mutfağa monte edilen kombilerde genelde donma durumu çok nadirdir.

Kombi Donduğunda Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Açık balkonda yer alan kombiniz kış döneminde arızalandığında, donduğunu anladığınızda cihaza müdahalede bulunamazsınız. Çoğu kullanıcı bu durumda kombi yanına ısıtıcı koyarak donmayı çözme çabasına girer. Fakat kombilerin doğalgaz ile çalıştığı unutulmamalı ve ısıtmak için bir ürün kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda parçalarda sorun olabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

  1. Plastik malzemelerde çatlama olabilir.
  2. Sol blok çatlayabilir veya delinebilir.
  3. Sağ blok çatlayabilir veya delinebilir.
  4. Ana eşanjörde delinme veya arıza olabilir.
  5. Plaka eşanjörde sorun olabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.