Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombi Basıncı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Videolu Anlatım

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Kombide eşanjör parçası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (519 Yorum)

 1. Samet dedi ki:

  Iyi gunler. Kombiyi calistirdim basinci dusuktu vanadan su doldurdum 2 barda biraktim 1 saat sonra basinc sona dayanmis ve kombi su akitmisti. Tahliye vanasindan ve petekten bi miktar su bosalttim basini 1e kadar getirdim kombi suan kapali ama kombinin en arkasindan 20 saniyede 1 su damliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samet Bey… Yüksek basınç sebebiyle emniyet ventili açıldığı için fazla suyu tahliye etmeye devam ediyor. Emniyet ventili açıldığında normalde basınç düştüğünde kapanması gerekir. Kapanmıyor ve su tahliyesine devam ediyorsa parça bozuk olabilir. Tabi öncesinde basıncın neden yükseldiğine de bakmak gerekir. Doldurma musluğunu tam kapatmadıysanız veya bozuksa bu yüzden de su dolumu devam etmiş olabilir. Harici olarak makalemizde de açıkladığımız gibi genleşme tankı, eşanjör gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

 2. Akil Dikici dedi ki:

  Öncelikle iyi günler dilerim kombim de su basıncı yükselip düşüyor ama genelde düşüyor hatta bi ara bir anda 0 oldu ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akil Bey… Kombi su basıncında görülen ufak tefek yükselme ve düşmeler normaldir. Ancak çok hızlı 1 bar altına düşüyor veya çok hızlı 2.5 bar üstüne çıkıyorsa bu bir sorundur. Cihaza sürekli su basmak da çözüm değildir fazla suyu boşaltmak da… Ancak yaşadığınız bu duruma teknik servis müdahalesi gerekmektedir. Bu yüzden size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem bulunmuyor maalesef. Bu konuda teknik servis yardımı almak isterseniz; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Fatma Önder dedi ki:

  Kombinin su vanası kapalı olduğu halde çalıştırmaya çalışırken sürekli kombiye su doluyo en yüksek seviyeye su seviyesi yükseldi sürekli su alıyo o yüzden kombiyi tamamen kapattım sorun nerden kaynaklanıyo olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Kombinizde basınç yükselme sorunu var. Bu sorunun muhtemel sebepleri ve arızalı olabilme ihtimali olan parçalar makalemizde yazmaktadır. Bu aşamada kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem de yok maalesef. Bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama