Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombi Basıncı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Videolu Anlatım

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Kombide eşanjör parçası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (503 Yorum)

 1. Erkan keser dedi ki:

  Ustam merhaba Demirdöküm atron kombim sıcak su kullanımında 40 derece üzerinde f8 alarmina geçiyor birkaç saniye sonra tekrar çalışmaya başlıyor ayrıca peteklerin üstleri sıcak altları buz gibi son odalardaki iki petek ise hiç ısınmıyor sebebi ne olabilir ? Şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Erkan Bey,
   Kombi aşırı derecede ısınma yaptığı zaman sensör parcası arızaya geçer ve f8 hatası verir. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 2. mustafa kayır dedi ki:

  Kombiyi actigimda derece cubugu hizli bir sekilde bir saniye olmadan 3 un altina dusuyo sorun ne olabilir ayrica 70 derece yanip sonuyo baykan kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Basınç değerlerinin 1 il 2 arasında olması normal bir durumdur. 70 derece ışığı yanıp sönüyorsa cihaz aşırı ısınmaya geçiyor olabilir. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizden yardım almanızı öneririz.

 3. Tolga Kaya dedi ki:

  Wiesmann vidopent 100 kombi kendiliğinden basıncı yükseliyor. Şu musluğu ve eşanjor değişti sorun devam etti. Ana şu girişini kapattım bir süre böyle idare ettik. Ama ana su giriş musluğu kapalı olmasına rağmen basınç bugünlerde tekrar yükselmeye başladı. Arıza ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Tolga Bey kombinize uzun zaman bakım yaptırmadıysanız azot gazı eksilmiş olabilir veya genleşme tankının membran contası delinmiş olabilir.Gaz bitmişse servis tarafından gaz basılması gerekir, membran delinmişse, genleşme tankının değişiminin yapilması gerekir. Uzman servis ekiplerimizin görüp net bir tespit yapması daha doğru olur.

 4. Tuğçe eren dedi ki:

  Kombim bir kaç gün önce sabah arızaya geçti ve basınç sıfır olmuştu. Kombiyi resetleyip basıncı 1. 5 yaptım ve kombinin ısı ayarını 45. Bu durumda sıktı olmuyor çalışmasında fakat ısı ayarı 50 yaptığımda basınç 2 oluyor, ısı ayarını daha da arttırdıkça basınç daha da artıyor. Bu durumda aroza neden kaynaklıdır.?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Isınan su genleştiği için basınçta artış görülebilir. 2yi geçmesi durumunda kombi bakımsız kalmış olabilir
   Ekiplerimizin detaylı incelemesi ile sorun giderilebilir.

 5. Şenol kral dedi ki:

  Ustam geçen sene Vaillant 242/3 kombi hava tankı değişti hava basilmadi içindeki hava var diye bu bakımda gene hava basilmadi şimdi kombinin hava bari yükseliyor su alıyorum 1.5 den 1.8 e çıkıyor sorun ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak basınç değerinde görülen ufak tefek yükselme durumları ve düşme durumları normal kabul edilir. Basınç değeri çok sık 2.5 barın üstüne çıkmıyorsa veya çok sık 1 bar altına düşmüyorsa bir sorun var denilemez.

Petek Yıkama