Kombide Kart Arızasının Sebepleri

Kombi Anakartı Neden Arızalanır?

Kombilerin olmazsa olmazı ve en önemli parçası olan anakart hangi sebeplerle arızalanır merak ediyor musunuz? O halde aşağıda sunduğumuz bilgileri inceleyerek bu konuda bilinçlenebilirsiniz.

 • Voltaj dalgalanması sebebi ile arızalanır Kombi çalışmak adına elektriği direkt şebeke voltajından almaktadır. Aslına bakılırsa voltajlardaki dalgalanmalar sadece kombileri değil dairede yer alan diğer elektronik cihazları da etkiler. Bu sebeple de voltajı düzenli hale getirmek gerekir. Voltajlar genelde kış aylarında ve soğuk geçen sonbahar aylarında dalgalanır. Yani düşmeler ve çıkmalar meydana gelebilir. Kış aylarında elektriklerin gidip gelmesi demek zaten voltajların birden düşüp, elektrik geldiğinde birden çıkması demektir. İşte bu durum kart arızasını meydana getirir. Bu durumda kombi kartı yanar ya da hasar görür. Kombide elektronik kart arızalarında genelde karşımıza çıkmakta olan ilk ve en önemli sebeptir diyebiliriz. Bu durumda kartın tamiri de yapılabilir duruma göre değişimi de şart olabilir. Böyle bir durumda ancak uzman ekip tespit sonrası sizleri bilgilendirebilir ve uygulama için sizden izin alabilir. Kombide bu sorunu önlemek adına önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Bu şekilde voltajlar dengelenir ve elektronik kart da bu sebeple arızalanmamış olur. Yardımları dilediğiniz zaman Kombi Servisi telefonunu arayarak alabilirsiniz.
 • Ömrünü yitirme sebebi ile arızalanır Kombide bir kullanım ömrü vardır. Her ne kadar bakımı düzenli şekilde yapılmış olsa da kombi bakımında karta herhangi bir uygulama yapılmaz. Yani bakım kombi kartının temizlenmesi kontrol edilmesi uygulamalarını içermez. Bir kombi eğer uzun zamandır kullanılıyor ise bu durumda kart arızası ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Çünkü kart uzun süre çalışma, parçaları yönetme sebebi ile arızalanır. (kombi kullanım ömrünü öğrenmek için linki tıklayabilirsiniz.) Bu açıdan da kombiye her ne kadar bakım yapılsa da yapılmasa da diyebiliriz ki uzun süre kullanılan kart arızalanabilir. Bu durumda kombinin eskiliğe göre ya da kartın durumuna göre tamiri ya da değişimi uygulanabilir. Kombi Servisi’ne kalırsa tamir yerine bu anlamda değişim gerekmektedir. Tabi kombide bulunan çoğu parça arızalı ise buna elektronik kart da dahil ise bu anlamda önerilen kombiyi değiştirmek olur. Çünkü kombi daha farklı sorunları çıkarıp kullanıcıyı daha fazla zor durumda bırakabilir.
 • Parçaların arızalanıp anakartı etkilemesi sebebi ile arızalanır Kombide bulunan parçaların her birinin görevi ayrıdır. Bazen parçaların bozulup anakartı etkilemesi nedeni ile de kartta sorun meydana gelebilmektedir. Bu diğer olasılıklara göre düşüktür. Fakat yine de bu sebeple arızalanan elektronik kartlarla karşılaştığımızı belirtmek isteriz. Bu gibi durumlarda elektronik kart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bu durum için uzman yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (212 Yorum)

 1. Hamde Yavuz dedi ki:

  Güneş enerjisi vanasını kapatıp şofben açtım ışık kırmızı yandı ısınınca yeşil oluyordu bende ısınsın diye bekledim ama şofbene su gelen küçük vanayı açmamışım ışık söndü muhtemelen bişey ler yandı şuan ışık hiç yok sorun düzeltilebilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamde Yavuz… Bağlantılarda veya kartta sorun olabilir. Ancak yine de cihazı yerinde görüp incelemeden net bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 2. İrfan yusuf dedi ki:

  Merhaba baymak eko4 kombi yaklaşık 13 yıllık oldu 2 kez anakart değişti ve elektrik düzenleyiçi regülatör taktık ancak 2 yıl aradan sonra yine arıza verdi suyu ısıtmıyor ateşleme yapıyor suyu açınca ancak ateş yanıp 3 saniye sonra sönüyor sürekli servis geldi direk anakart arızalı 900 dedi gaz valfi arızalı 500 dedi işçilikle 1600 istedi anakartın yandığını düşünmüyorum ama ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen kiracıyım teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Yapılan tespitin doğru olduğunu düşünmüyorsanız başka bir servis çağırarak arızayı tespit ettirebilir, yapılan tespitleri değerlendirebilirsiniz. Size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Kombiniz biraz eski ve anakartın arızalanmasındaki tek sebep de voltaj dalgalanması değildir. Yani regülatör cihazı kullanıyorsunuz diye bu asla ve asla kart arızası ile karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. Makalemizde de açıkladığımız gibi kart farklı sebeplerle de arızalanabilir. Çok fazla masraf çıkıyorsa ev sahibiniz ile görüşerek yeni kombi alması konusunda onu ikna edebilirsiniz. Bizden bu konuda teknik servis yardımı almak istiyorsanız; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Aydın diskaya dedi ki:

  Kombinin bacası nı söktük biraz sonra taktık .Bu yüzden ana kart yanarmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Kombi açıkken işlem yaparsanız parçalar hasar görebilir. Ancak cihazınızda kart arızası varsa, kartı görmeden veya teste almadan net olarak sorununu bilemeyiz.

 4. Şuayip Demir dedi ki:

  Merhaba kombinin sigortası atmıştı değiştirdim tekrar enerjiyi verince tekrar attı kısa devre var sanırım sebepleri ne olabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şuayip Bey… Kombiye gelen elektrik kablo bağlantılarının, daireye gelen elektriğin ve kombi kartının kontrol edilmesi gerekir.

 5. Semin Aygün dedi ki:

  Merhaba.Kirada olan dairemde 4 yıllık baymak kombim var. Hafıza kartı değişti. Ve 750 tl verildi. Bu miktarı ev sahibi olarak benim mi karşılamam gerekiyor. Yanıt verebilirseniz. Seviniriö.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Semin Hanım,
   Bu durumda yasal bir durum kural olmadığından dolayı ev kiracı arasında uzlaşmayla çözümlenmesi gerekir.

Petek Yıkama