Klima Nedir?

Klima Nedir?

Soğutma çevrimi kullanılarak bir mekandan ısı çekmek, fazla olan nemi alarak daha temiz ve taze hava sağlamak için tasarlanmış olan sistem ya da mekanizmanın adıdır.

Aşırı nem, yüksek olan sıcaklıktan çok daha rahatsız edicidir. Bu her bir kullanıcı tarafından bilinmektedir. Mesela örnek vermek gerekir ise; 40°C sıcaklık ve %10 nispi nem içeren bir hava, 30°C sıcaklık %80 nispi nem içeren bir havaya oranla çok daha iyidir. Bunun sebebi ise, nem oranı yükseldikçe insan vücudunun sıcaklığa karşı reaksiyonunun yavaşlamasıdır. Bu özellik sebebi ile bir klima kullanılan konutta yalnızda ısıtma ya da soğutma ayarı değil aynı zamanda nem oranının da ayarlanması gerekmektedir. Bu uygulamaların yapılmasına iklimlendirme ya da klimalandırma adı verilmektedir.

Klima Nasıl Çalışır?

  • Çevrim malzemesi olarak kullanılmakta olan gaz bir kompresör yardımı ile önce emilip sıkıştırılır, sonra sıvılaştırılır. Sıkışma esnasında ortaya çıkan ısı, fan yardımı ile dış ortama gönderilir. Bu sıvı sonrasında genleşme valfi tarafından üstündeki basıncın düşürülmesi ile yer aldığı ortamdan ısı çeker ve gaz haline gelir. Bu sırada yer aldığı ortamdan ısıyı çektiği için, ortam sıcaklığının düşmesini sağlar. Soğutma akışkanı, kompresör aracılığı ile emilerek çevrim bu şekilde tekrarlar.

Klimaların ortamı ısıtması ya da soğutması bu şekildedir. Basit gibi görünen bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Fakat çalışma sistemi o kadar da bast değildir.

Klimada Soğutma Birimi Nedir?

►►► Klimalarda soğutma değerini ifade etmekte olan birim BTU dur. Btu; British Thermal Unit kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Klimanın Yararları ve Zararları

Yararları

  • Ortamdaki bağıl nem oranını ayarlar, özellikle de yaşlılara, kalp ve şekeri olan hastalara aynı zamanda astım hastası olan herkese doktor tarafından klima kullanımı önerilir.
  • Anında ısıtma ve soğutma sağlar. Beklentiye anında karşılık verir.
  • Bakımları düzenli şekilde yaptırıldığı sürece tasarruf yaşattırır.

Zararları

  • Yanlış ve dikkatsiz kullanılır ise bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu sebeple de üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.
  • Doğru bir kullanımda klimadan çıkan hava yansıyarak duvardan gelmelidir. Isıtma ya da soğutma modunda direk cihazın karşısında olduğunuzda sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.
  • Uzun zamandır bakımı yapılmadan kullanılmaya devam edilen klimaların içinde biriken bakteri ve mikroplar direk insanlarla temasa geçer. Bu sebeple de baş ağrısı olmak üzere birçok ateşli hastalığın yaşanılmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle de bakımları önemseyin ve mutlaka düzenli olarak yaptırın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama