İmmergas Victrix Omnia/Maior Arıza Kodları

İmmergas Victrix Omnia/Maior Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler İmmergas Victrix Omnia ve Maior 28-35 TT 1 ERP model kombiler için geçerlidir.

 1. 01 Arızası Ateşleme eksikliği sebebiyle bloke durumu.
 1. 02 Arızası Güvenlik termostatı devrede.
 • Çözüm Cihazın normal çalışma evresindeyken herhangi bir sebeple aşırı ısınma olursa kazan bu sebeple cihazı bloke eder. Bu durumda önce cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işleminden sonra da cihazda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Tesisatın tıkalı olması, filtrenin tıkalı olması, pompanın devir düşürmesi, eşanjörün kireçlenmesi, sensör, kart veya üç yollu vana arızası olabilir. Yine de tespit ve çözüm için servis çağırmalısınız.
 1. 03 Arızası Termostat duman engeli.
 • Çözüm Cihaz normal çalışırken herhangi bir sebeple aşırı ısınma duman kazanı bloke olursa bu sorun yaşanır. Bir nevi atık gaz devresi sorunu olarak adlandırabiliriz. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. 04 Arızası Bağlantı direnç blokajı.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart gaz vanası beslemesinde bir sorun tespit ettiği zaman bu problem yaşanır. Kullanıcı olarak cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. İşlem sonrası sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Bağlantıların kontrol edilmesi gerekir. Elektronik kart arızası da olabilir.
 1. 05 Arızası Çıkış sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart ntc çıkış sensöründe bir arıza tespit ettiği zaman bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda kombi çalışmaz ve resetleme işlemiyle de sorun düzelmez. Sensör, sensör kablo bağlantıları ve kart kontrolü yapılması gerekir.
 1. 06 Arızası Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart kullanım suyu sensöründe bir arıza tespit ettiği zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda kombi bazen sıcak su verir bazen de beklenen şekilde ısıtma sağlamaz. Sensör, sensör kablo bağlantılarında ya da kartta sorun olabilir. Servis yardımı alınmalıdır.
 1. 08 Arızası Maksimum resetleme.
 • Çözüm Kombi arızaya geçtiği zaman resetleme işlemi en fazla 5 kez uygulanmalıdır. 5 resetleme işlemi sonrası cihaz yeniden resetlendiyse maksimum reset sayısı aşıldığı için cihaz bu uyarıyı verir. Öncelikle yaşadığınız sorundan kurtulmak için cihazı maksimum 5 kez resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Bu sorunda da yine servis yardımı almalısınız.
 1. 10 Arızası Tesisat su basıncı yetersiz.
 • Çözüm Kombinin sağlıklı ve düzgün çalışması adına tesisat içinde yeterli derecede basınç tespit edilemezse cihaz bu uyarıyı verir. Kombinin sağ altında yer alan “kare uçlu doldurma musluğu” nu sola çevirin, bar göstergesini takip edin, basınç 1,5 olduğunda doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın. Sorun düzelmezse, çok sık yaşanırsa veya işlemi bir şekilde yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.
 1. 16 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut fanın elektronik ya da mekanik bir arızası varsa cihaz bu arızayı verir. Tabi bu cihaz sadece fana değil aynı zamanda elektronik karta da bağlı olabilir. Cihazı birkaç defa resetlemeyi deneyin, sorun düzelmez de devam ederse mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 20 Arızası Parazit alev engelleme sorunu.
 1. 23 Arızası Dönüş sensörü sorunu.
 • Çözüm Kalorifer dönüş sensöründe bir sorun tespit edildiğini belirtir. Bu tespiti yapan elektronik karttır. Arıza durumunda cihaz çalışmaz ve resetleme işlemiyle de sorun düzelmez. Arıza sensör, sensör kablo bağlantıları veya elektronik karttan kaynaklı olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. 24 Arızası Klavye sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut kart klavyede bir sorun tespit ettiği için bu sorun yaşanmaktadır. Cihaz resetlenmeye çalışılsa da düzelmez. Tespit ve onarım için servis çağırmalısınız.
 1. 27 Arızası Sirkülasyon yetersiz.
 • Çözüm Cihaz yeterli devir daim yapmadığı ya da yapamadığı zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle cihazın su basıncına bakmalısınız. 1 bardan azsa su basarak basıncı 1,5 bara çıkarmalısınız. Basınç ideal seviyedeyse eğer; petek ve kombi altında yer alan vanalara bakılmalıdır. Vanalar kapalıysa açmak gerekir. Vanalar açıksa kombiyi resetlemeniz gerekir. Maksimum 5 resetleme işleminden sonra da cihazda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör, pompa, üç yollu vana, sensör, kart arızası olabilir. Tesisat ya da kalorifer filtresi tıkalı olabilir.
 1. 29 Arızası Duman sensörü arızası.
 • Çözüm Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Cihaz resetlense bile bir değişiklik olmayacaktır. Elektronik kart tarafından duman sensöründe bir sorun tespit edildiği için bu sorun yaşanır. Sensör, sensör kablo bağlantıları aynı zamanda kart kontrolü yapılmalıdır.
 1. 31 Arızası Uzaktan kumandayla iletişim sorunu.
 • Çözüm Cihaza uyum sağlamayan bir uzaktan kumanda yani oda termostatı takıldıysa bu sorun yaşanabilir. Mevcut kullanılan bir oda termostatı zaten varsa termostat ile kombi arasında iletişim problemi olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda kombi enerjisi kesilerek yeniden verilmelidir. Cihaza düzelme olmazsa her şekilde bir uzman servis yardımı almanız gerekir.
 1. 36 Arızası IMG Bus bağlantı kopukluğu.
 • Çözüm Kombi bu durumda ısıtma taleplerinin hiçbirini karşılamaz. Sorun elektronik kart veya bağlantılarında olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.
 1. 37 Arızası Alçak güç kaynağı gerilim sorunu.
 • Çözüm Besleme gerilimi kombinin doğru çalışmadı adına gerekli olan sınırların altında olduğu zaman bu problem yaşanır. Bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Uzun süre bekleme neticesinde sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. 38 Arızası Alev kaybı sorunu.
 • Çözüm Kombi brülör alevinde beklenmedik bir sönüş meydana geldiği durumda bu sorun yaşanır. Bu durumda cihazı resetlemeyi deneyin. Birkaç resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.
 1. 43 Arızası Alev kaybı sebebiyle bloke durumu.
 • Çözüm Alev sinyali kaybı yaşandı ve kullanıcı fark etmediyse cihaz bloke konuma geçer ve bu sorun yaşanır. Cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. 44 Arızası Gaz valfi problemi.
 • Çözüm Gaz valfi kombin açılmadan normal işleyişi için ön görülen süre boyunca açık kalırsa cihaz bu hatayı verir. Bu durumda cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa gaz valfi veya kart arızası olabileceğinden servis yardımı almalısınız.
 1. 45 Arızası ▼T yüksek.
 • Çözüm Sistem gönderme sondasında ve geri dönüş sensörü arasında ▼T öngörülmeyen ve ani bir yükselme belirlediği zaman bu sorun yaşanır. Öncelikle kombi tesisat basıncına bakın, 1 bardan az ise su basma işlemi uygulamalısınız. Basınç değeri normalse cihazı resetleyin. Sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.
 1. 47 Arızası Düşük brülör gücü.
 • Çözüm Yüksek baca gazı sıcaklığı belirlendiği zaman kombi kendine zarar vermemek için önlem amacıyla çıkış gücünü azaltır. Bu durumda ekrana bu hata kodu yansır. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.
 1. 51 Arızası CAR kablosu haberleşmesinin düşmesi.
 • Çözüm Kombi ve CAR arasında iletişim arızası olduğunda ekrana bu kod yansır. Bu durumda CAR kablosuz çalışmasını kontrol etmek gerekir. Ayrıca pil kontrolü de yapılmalıdır. Servis yardımı alırsanız gereken kontrol ve uygulamalar uzman ekiplerce yapılacaktır.
 1. 59 Arızası Elektrik enerjisi şebeke frekans sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart anormal elektrik şebeke beslemesi üzerinde bir frekans tespit ettiği zaman bu sorun yaşanır. Bu sorunda kombi çalışmayacaktır. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 60 Arızası Pompa bloke durumda.
 • Çözüm Bu sorunda cihaz resetlense de sorun düzelmeyecektir. Pompa bir sebeple durduğu ve çalışmadığı zaman bu sorun yaşanır. Bu bir elektrik arızası da olabilir. Arıza tespit ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. 61 Arızası Pompada hava mevcut.
 • Çözüm Pompa içinde hava saptandığı zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda kombi devir daim pompası çalışmaz. Servis yardımı almanız gerekir. Pompa ve ısıtma devresinde hava varsa havanın boşaltılması gerekir. Pompa onarımı veya değişimi de gerekebilir.
 1. 62 Arızası Tam kalibrasyon isteği.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart kalibrasyon yokluğu algıladığı zaman bu sorun yaşanır. Kombi bu durumda çalışmaz. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 70 Arızası Gönderme/dönüş sensör sorunu.
 • Çözüm Kombi kablaj bağlantılarında sorun olabilir, sensörde veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 72 Arızası Hızlı kalibrasyon isteği.
 • Çözüm Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Bazı parametrelerin bir değişikliği belirlenir ve bu yüzden hızlı ayarlama gerekir. Bu gibi durumlarda ekrana bu hata kodu yansır. Uygulama için servis çağırmanız gerekir.
 1. 76 Arızası Gidiş ve/veya dönüş sensörleri sıcaklık sapması.
 • Çözüm Kalorifer gidiş sensöründe veya dönüş sensöründe ya da her ikisinde bir sorun olduğunda ekrana bu hata kodu yansır. Bu bir kart arızası da olabilir. Cihaz bu sorunda çalışmaz. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. 77 Arızası Yanma kontrolü sorunu.
 • Çözüm Gaz valfinde aralık dışı akım tespit edildiğinde bu sorun yaşanır. Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Arıza tespit ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.
 1. 78 Arızası Yanma kontrolü sorunu.
 • Çözüm Gaz valfinde yüksek akım belirlendiği zaman bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda kombi çalışmaz. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.
 1. 79 Arızası Yanma kontrolü sorunu.
 • Çözüm Gaz valfinde azaltılmış bir akım belirlendiği zaman bu sorun yaşanır. Bu sorunda kombi çalışmaz. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. 80 Arızası Elektronik kart bloke olmuş.
 • Çözüm Gaz valfini kontrol etmekte olan elektronik kart arızası olduğunda bu sorun yaşanır. Önce cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Ancak düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi veya kart arızası olabilir.
 1. 84 Arızası Yanma sorunu-devam eden güç azalması.
 • Çözüm Gaz şebeke kaynağında düşük bir besleme basıncı belirlendiği için cihazın gücü sınırlanır ve bu sorunu bildirmek için ekrana bu hata kodu yansır. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ancak düzelme durumu olmazsa mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 87/88 Arızası Gaz vanasını kontrol eden aksamlarda sorun var.
 • Çözüm Gaz vanasını kontrol etmekte olan aksamlardan birinde çalışma bozukluğu olduğu zaman bu sorun yaşanır ve bu sorunda kombi bloke konuma geçerek çalışmaz. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekir.
 1. 89 Arızası Kararsız yanma sinyali.
 • Çözüm Kombi bu arıza durumunda çalışmaya devam eder, bazen de çalışmasını durdurabilir. Rüzgarlı havalarda bu sorun yaşanabilir. Ayrıca gaz basıncı sirkülasyonu istikrarsızsa, fan hızı istikrarsızsa, sistem hatası varsa bu sorun yaşanabilir. Kombi çalışmazsa, devre dışı kalırsa servis yardımı alınmalıdır.
 1. 90 Arızası Yanma sinyali limit dışında.
 • Çözüm Kombi bu sorunda bazen çalışmaya devam eder bazen de durabilir. Bu sorun yanma sinyali uzun bir süre öngörülen ayarlama aralığı dışında olduğu zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. 91 Arızası Ateşleme hatası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemiyle sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka servis çağırmanız gerekir.
 1. 92 Arızası Fan dönüş limitlerinde düzeltme.
 • Çözüm Sistem fanın tüm olası devir sayısı düzeltmelerini bitirdiği zaman ekrana bu kod yansır. Cihaz bu uyarı kodunu verirken çalışmaya da devam eder. Ekrandan kısa süre sonra bu kod silinir.
 1. 93 Arızası Yanma sinyali limit dışında.
 • Çözüm Yanma sinyali belirli bir süre için öngörülen ayarlama aralığı dışında belirlenirse cihaz bu uyarıyı verir. Cihaz bu durumda durmaz, çalışmaya devam eder. Çok sık sorun yaşanırsa veya cihaz olur da çalışmazsa servis yardımı almalısınız.
 1. 94 Arızası Yanmada sorun var.
 • Çözüm Yanma kontrolü üzerinde bir sorunla karşılaşılırsa ekrana bu hata kodu yansır. Bu durumda önce dairede gaz olup, kombiye gaz geldiğinden emin olmak gerekir. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Dairede gaz olmasına karşın, gaz vanaları açık olmasına karşın bu sorun yaşanırsa; elektronik kart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 95 Arızası Kesintili yanma sinyali.
 • Çözüm Sistem eğer bir yakıt kesintili yanma sinyali algılarsa ekranda bu uyarı kodu belirir. Bu durumda cihaz çoğu zaman çalışmaya devam eder. Ancak bu durum çok sık yaşanır veya yaşandığında cihaz çalışmazsa servis yardımı almak gerekir.
 1. 96 Arızası Baca sistemi sorunu.
 • Çözüm Duman borusu sisteminde bir tıkanıklık olduğu zaman cihaz bu hatayı verir. Bu durumda cihaz çalışmaz ve bloke konuma geçer. Bir fan, kart arızası olabilir, bacayı tıkayan bir şey söz konusu olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 98 Arızası Yazılımda maksimum sorun.
 • Çözüm Cihaz en fazla hata sayısına ulaştığı zaman bu hatayı verir. Reset tuşuna basarak cihazı resetleyin. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekebilir.
 1. 99 Arızası Genel bloke durumu.
 • Çözüm Kombi bir arıza tespit ettiği zaman bu hata kodunu ekranda belirtir. Bu durumda cihazı birkaç defa resetleyin. Sorun düzelmez de devam ederse arıza tespiti ve çözümü için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama