İmmergas Victrix Exa/Zeus Süperior Arıza Kodları

İmmergas Victrix Exa/Zeus Süperior Hata Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler İmmergas Victrix Exa 28 1 ERP-32 1 ERP  / İmmergas Süperior 32 2 ERP / İmmergas Zeus Süperior 26 2-32 2 ERP kombiler hakkındadır.

 1. 01 Arızası Ateşleme başarısızlığı.
 1. 02 Arızası Emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Kombi normal çalışırken bir arıza sebebiyle içeride aşırı ısınma oluşursa cihaz aşırı ısınma sebebiyle kendini korumaya geçer.  Emniyet termostatı bu durumda devreye girer ve cihazı bloke eder. Önce petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Ardından kombi basıncına bakın, düşükse kombiye su basın. Son işlem olarak kombiyi resetleyin. Birkaç kez arka arkaya resetlediğinizde sorun düzelebilir. Sorun düzelmez de devam ederse servis yardımı almanız gerekir. Bu sorunda; eşanjör, üç yollu vana, sensör, pompa, anakart arızası, tesisat tıkanıklığı veya kalorifer filtre tıkanıklığı söz konusu olabilir.
 1. 03 Arızası Baca güvenlik termostatı arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında cihazda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Baca sıcaklığı yüksek ise cihaz bu arızaya geçer ve bloke konuma geçer. Arıza tespiti yerinde yapılmalıdır.
 1. 04 Arızası Bağlantıların dayanıklılık engeli.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kombi çalışmaz. Kombideki mevcut elektronik kart gaz vanası güç kaynağında bir anormallik algıladığında bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir.
 1. 05 Arızası Çıkış sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart çıkış sensöründe bir aksaklık tespit ettiği zaman ekrana bu hata kodu yansır. Bu sorunda cihaz çalışmaz ve durur. Sensör, sensör kablo bağlantıları veya elektronik kartta bir sorun olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için servis yardımı almalısınız.
 1. 06 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart kullanım suyu sensöründe bir aksaklık tespit ettiği zaman ekranda bu hata kodu olur. Bu durumda cihaz çalışmaz. Sensörde, sensör kablo bağlantılarında ya da elektronik kartta bir sıkıntı olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.
 1. 08 Arızası Maksimum reset sayısı.
 • Çözüm Kombi arızaya geçtiği zaman resetleme işlemi en fazla 5 kez yapılmalıdır. Bu sayı 5 i geçerse cihaz bu arızayı verir. Bu durumda yarım saat, 1 saat kadar bekleyin. Ya bu sorun ya da önceden yaşadığınız sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.
 1. 10 Arızası Yetersiz tesisat basıncı.
 • Çözüm Kombinin sağlıklı ve düzgün çalışması açısından tesisat içinde yeterli derecede basınç tespit edilemiyorsa cihaz bu uyarıyı verir. Cihazın tesisat su basıncını manometreden (yuvarlak bar saatinden) görüntüleyerek düşük (1 bardan az) olduğunu görebilirsiniz. Kombinizin sağ altında yer alan doldurma musluğunu sola çevirip açın, basıncı 1,5 bara çıkarınca doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın. Sorun düzelecektir. Bir sebeple işlemi yapamazsanız, işlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya işlem sonrası sorun düzelmez de devam ederse mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 15 Arızası Konfigürasyon hatası.
 • Çözüm Kombideki elektronik kart, elektrik tesisatında bir anormallik ya da tutarsızlık tespit ederse ekrana bu hata kodu yansır. Cihazı bu sorunda birkaç kez resetlemelisiniz. Ancak düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Bağlantı veya kart arızası olabilir.
 1. 16 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Kombi fanında elektronik ya da mekanik bir arıza tespit edildiğinde bu sorun yaşanır. Cihazı maksimum 5 kez resetlemelisiniz. İşlem sonrasında arızada düzelme olmazsa eğer fan veya kart arızası olabileceğinden servis çağırmalısınız.
 1. 20 Arızası Parazit alev engelleme.
 1. 23 Arızası Geri dönüş sondası anormalliği.
 • Çözüm Kombideki mevcut anakart geri dönüş ntc sensöründe bir sorun tespit ettiği zaman ekranda bu uyarı kodu belirir. Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemek gerekir. Ancak resetleme sonucunda bir çözüm olmazsa; ntc sensör, sensör kablo bağlantıları veya kart arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 24 Arızası Tuş takımı anormalliği.
 • Çözüm Kombideki mevcut kart tuş takımında bir sorun tespit ederse ekrana bu hata kodu yansır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekir.
 1. 25 Arızası Baca gazı sıcaklık değerindeki düşme sebebiyle engelleme.
 • Çözüm Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine karşın sorunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Arıza yerinde görülerek tespit yapılmalıdır.
 1. 27 Arızası Yetersiz sirkülasyon problemi.
 • Çözüm Arıza durumunda önce tesisat su basıncına bakın. Basınç 1 bardan az ise su basma işlemi uygulayın. İşlemden sonra düzelme olmazsa veya basınç ideal seviyedeyse petek ve tesisat vanalarını kontrol ederek, kapalı olan vanaları açın. Yine de sonuç aynıysa kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza hala devam etmekte ise; eşanjör, pompa, anakart, üç yollu vana, sensörde sorun olabilir. Tesisatta tıkanma veya kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 29 Arızası Baca gazı sensör sorunu.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart baca gazı sensöründe bir arıza tespit ederse cihaz bu arızaya geçer ve çalışmaz. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ancak bir sonuç alamazsanız servis çağırmanız gerekir.
 1. 31 Arızası Uzaktan kumandayla iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombiyle bağlantılı bir uzaktan kumanda ya da oda termostatı varsa eğer; bağlantı sorunu olabilir, uzaktan kumanda-oda termostatında sorun olabilir ya da kart arızası olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ancak sorunda düzelme olmazsa mutlaka servis çağırın.
 1. 36 Arızası IMG Bus bağlantı kopukluğu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz sıcak su vermez. Elektriksel bir sorun olabilme ihtimali yüksektir. Bağlantıların ve cihaz elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.
 1. 37 Arızası Alçak güç kaynağı gerilimi.
 • Çözüm Şebeke elektrik voltajı kombinin doğru çalışması açısından ön görülen sınırların altına düşerse cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda bir süre kadar voltajların düzelmesini bekleyin. Olur da sorun yine düzelmez, devam ederse servis çağırın. Bir kart arızası olabilir. Arızayı sık sık yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” cihazı kullanmalısınız.
 1. 38 Arızası Alev sinyali kaybı.
 • Çözüm Kombiye gaz geliyor ancak bir sebeple brülördeki alev sönüyorsa cihaz bu arızaya geçer. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra sorunda düzelme olabilir. Ancak sorun düzelmez de devam ederse; elektronik kart, iyon elektrodu, gaz valfi veya baca sistemi arızası olabilir. Cihaz içinde su kaçağı olduğu için alev sönüyor olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. 43 Arızası Alev sinyal kaybı nedeniyle bloke.
 • Çözüm Kombideki 38 arıza kodu çok sık yaşanırsa cihaz bu arızayı verir. Yani alev kaybı sinyaline yanıt verilmediği için cihaz bu arızaya geçer ve bloke olur. Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun resetleme sonrası düzelmezse eğer mutlaka bi servis yardımı almalısınız.
 1. 44 Arızası Gaz valfinin açık kalma süresi maksimum değeri aştı.
 • Çözüm Kombi normal çalışırken talep olmamasına karşın gaz valfi beklenenden daha fazla açık kalırsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini de birkaç kez mutlaka arka arkaya uygulayın. Sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir. Bu bir gaz valfi veya elektronik kart arızası olabilir.
 1. 45 Arızası Yüksek ▼T problemi.
 • Çözüm Kombideki mevcut elektronik kart gidiş ve geri dönüş sensörleri arasında ani ve beklenmeyen bir ▼T algılarsa eğer, brülör gücü azalır, yoğuşma suyu modülüne bir zarar gelmesini önler. Doğru bir ▼T değeri tekrar sağlanırsa da cihaz düzelir. Bu sorunda pompa ve sensörler dahil olmak üzere elektronik kart gibi birçok parçada sorun görülebilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.
 1. 46 Arızası Düşük sıcaklık termostatı müdahalesi.
 • Çözüm Normal çalışma sırasında bir sorun sebebiyle düşük sıcaklık çıkışında aşırı sıcaklık artışı olursa cihaz bu arızayı verir ve bloke konuma geçer. Bu gibi durumlarda cihazı önce resetlemek gerekir. Birkaç resetleme işlemine rağmen sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis çağırmanız ve cihazı kontrol ettirmeniz gerekir. Servis ekiplerince sorunun yerinde tespit edilmesi gerekir.
 1. 47 Arızası Düşük brülör gücü.
 • Çözüm Kombi yüksek baca gazı sıcaklığı algılarsa eğer kendine zarar vermemek için çıkış gücünü azaltır. Bu hata da bu yüzden yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetleseniz de düzelme olmayacaktır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.
 1. 49 Arızası Geri dönüş sensöründe yüksek sıcaklık engeli.
 • Çözüm Eşanjör geri dönüş devresinde aşırı yüksek bir sıcaklığa ulaşıldığı zaman ekrana bu hata kodu yansır. Kombi içerisinde su doğru bir sirküle edilmiyor olabilir. Üç yollu vana doğru çalışmıyor olabilir. Sensörlerde sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer mutlaka servis çağırın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama