İmmergas Eolo Maior Arıza Kodları

İmmergas Eolo Maior Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler İmmergas Eolo Maior 24/28/32 kW hermetik kombilerde karşılaşılan arıza durumları ve çözüm bilgileridir.

İmmergas Eolo Maior Arıza Kodları

 1. 30°C LEDi Yanıp Sönüyor Ateşleme problemi.
 • Çözüm Öncelikle kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Kombinize gaz geliyorsa (gaz vanaları açıksa) kombiyi resetleyin. Açma-kapama/konum seçme düğmesini “RESET” yazan konuma getirin ve birkaç saniye sonra yeniden bir önceki çalışma konumuna (yaz veya kış konumuna) getirin. İşlemi birkaç defa tekrarlayın. Arızada düzelme olmuyorsa eğer servisi çağırmanız gerekir. Elektrotlarda, elektronik kartında veya gaz valfinde sorun olabilir. Kesin tespit ve çözüm için servis ekibinin yerinde görmesi gerekir.
 1. 40°C LEDİ Yanıp Sönüyor Atık gaz sistem sorunu.
 • Çözüm Hava akış sorunu olarak adlandırılabilir. Maior model kombiler hermetik olduğu için atık gaz devresinde çalışan birçok parçada sorun olabilir. Cihaz bu durumda çalışmayacaktır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem de yoktur. Prosestat, elektronik kart veya fan arızası olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. 50°C LEDİ Yanıp Sönüyor Sistem su basıncı yetersiz.
 • Çözüm Tesisat su basıncını panelin sağında yer alan bar göstergesinden (manometre) takip etmelisiniz. Basıncın 1 bar altını gösterdiği durumlarda cihaza su basmak gerekir. 50 LED ışığının yanıp sönmesindeki sebep de tesisattaki su basıncının yeterli olmaması yani 1 bar altında olmasıdır. Kombinin sağ altında monteli durumda olan doldurma musluğu yardımı ile kombiye su basmanız gerekir. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde kombiden su sesini duymanız gerekir. Su sesi geliyorsa bar göstergesini takip edin. Bar değeri 1 ile 2 arasına geldiğinde işlemi sonlandırmak için doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa kombiye reset atın. İşlemi yapamazsanız, arıza sıkça tekrar ederse ya da işlem sonrası sorun düzelmezse mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 60°C LEDİ Yanıp Sönüyor Yetersiz devir daim sorunu.
 • Çözüm Devir daim sağlama görevinde olan pompa ile alakalı bir sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak herhangi bir işlem yapmaksızın İmmergas Servisi’ni aramanız gerekir.
 1. 70°C LEDİ Yanıp Sönüyor Çıkış suyu sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer ntc arızası olarak adlandırabiliriz. Kalorifer devresinde görev alan sensörün arızalanması veya sensör bağlantılarında sorun olması sebebi ile bu durum yaşanır. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem yoktur. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 80°C LEDİ Yanıp Sönüyor Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su ntc arızası diyebiliriz. Ntc sensörde ya da bağlantılarında sorun olabilmektedir. Sıcak su sorunu yaşamanıza neden olur. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 90°C LEDİ Yanıp Sönüyor Aşırı sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Öncelikle kombi tesisatında su olduğundan emin olun. Panelin sağında yer alan bar göstergesini kontrol edin. 1 barın altını gösteriyorsa eğer kombiye su basın. Su basıncı normal değerde (1 ile 2 bar arası) ise kombi altındaki boru üzerindeki vanalara bakın. Tesisat boruları üzerindeki vanalar kapalı ise açın. Vanalar açık konumda ise kombinize reset atın. Resetleme işlemini birkaç kez uygulayın. Yine de bir sonuç alamıyorsanız servis desteği almanız gerekmektedir. Bu gibi arıza durumlarında ana eşanjör, pompa, kart, sensör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisatta tıkanma, kalorifer filtresinde tıkanma veya kombide hava olabilir. Kesin tespit ve çözüm için mutlaka İmmergas Servisi yardımı almalısınız.

DİP NOT: LED ler sadece yanıyorsa set edilen (ayarlanan) veya çıkış suyu sıcaklık derecesini belirtir. LED ler yanıp sönüyorsa cihazda arıza var demektir. LED lerin yanma durumuna göre arıza kodları, açıklamaları ve çözüm bilgileri yukarıdaki metinde detaylı sunulmuştur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Fatma dedi ki:

  Kombi reset uyarısı veriyor sıcak su gelmiyor ocağa gaz gelmiyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Ocağa da gaz gelmiyorsa eğer dairenizde gaz yok demektir. Yani ya gaz vanası kapalı ya da gaz kesintisi durumu var. Kapınızın dışında yer alan dairenize bağlı doğalgaz saatinin oradaki vanayı kontrol edin, kapalıysa açın. Aynı şekilde kombi ve ocak yanındaki gaz vanalarının da açık durumda olması gerekir. Vanalar açık olmasına karşın ocak ve kombi çalışmıyorsa bölgenizin doğalgaz firmasını aramalısınız. Vanaları açtığınızda ocağa gaz gelirse ve kombi yanındaki gaz vanası da açık durumdaysa kombiyi birkaç kez resetleyin, cihaz kendine gelecektir.

 2. İbrahim dedi ki:

  Oda termostat’i kullanıyorum.
  Kombiye baktığım zaman peteklere verilen suyun sıcaklığı ayarlanan değere kadar isitiliyor, daha sonra kombi alevi kapatiyor takı su sıcaklığı 30 derecelere düşene kadar sonra tekrar alevleniyor.
  Bu durumda peteklere gelen su özellikle son peteklere soğumuş oluyor.
  Burada kombinin çalışma histerisiz ayari ile bir durum olabilir mi.
  Nasıl ayarlayabirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombi, oda termostatından ayarladığınız sıcaklığa göre çalışır-durur. Burada önemli olan oda termostatından ayarlanan sıcaklıktır. Yani örneğin oda termostatı 21°C de ayarlı ise; kombi oda sıcaklığı 21°C ye gelene dek çalışır. Bu sıcaklığa gelince durur. Sıcaklık düşerse yeniden devreye girer. Oda termostatının bulunduğu oda bu şekilde ısınırken geri kalan odalara ısı dağılımını kombi otomatik yapar. Bunun için kombiden bir ayarlama yapılamaz.

 3. Hazan yagmur dedi ki:

  Sular az alıyor şu kesintisinden dolayı su alma işlemini yaparken basınç bi anda sıfıra indi ve 50 yanıp sonmektedir.Su alma musluğunu açınca hiç bir hareket yok nasıl bir yol işlemli.Suyun tazyikli akması mi gerekiyor acaba??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hazan Hanım… Kombi tesisata basılan suyu direk şebekeden alır. Şebeke su tazyiği yani basıncı düşükse eğer su basma işlemi yapılamaz. Yapılsa bile bu durum epey bir zaman alır. Su tazyiğini artırmak için tesisatçıdan yardım alabilirsiniz. Su tazyiği yükselmeden işlemi yapmanız çok zor.

 4. bahri yıldırım dedi ki:

  Merhaba..
  İmmergas Eolo Maior 24 kw de pilot ilk açtığımda ışığı yanıyor ve devreye giriyor, sonra devreden çıkıyor. Bilgi verirseniz sevinirim
  Saygılar
  Bahri yıldırım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahri Bey… Kombiler ateşleme yapmadan önce alev denemesi yapar. Brülörde alev oluşmadığı zaman arızaya geçer ya da devreden çıkar. Muhtemelen böyle bir sorun söz konusu. Kombiyi birkaç kez resetleyin, düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. Anakart, gaz valfi, elektrotlar, fan gibi birçok parçada sorun olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek lazım.

Petek Yıkama