Baymak İDEE Kombi Kullanımı

Baymak İDEE Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Makalemizde bulunan bilgiler Baymak İDEE Yoğuşmalı 24/28/35/39 model kombilerin kullanım kılavuzu ile alakalı bilgilerdir.

Baymak İDEE Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. Reset düğmesi
 3. 2 numaralı düğme
 4. Durum sinyal düğmesi (çalışma veya arıza)
 5. 3 numaralı düğme
 6. Kalorifer sıcaklık ayar düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Sıcak su ayar düğmesi

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Kombiyi sadece sıcak su konumunda kullanmak isterseniz eğer 3 numarası ile adlandırdığımız petek simgeli düğmeyi off konumuna getirin. 4 numarası ile adlandırdığımız musluk simgeli düğmeyi istediğiniz sıcaklık derecesine getirin. Cihaz bu konumda yalnızca sıcak su beklentinize yanıt verir, ısıtma sistemini (petek sistemini) devre dışı bırakır.

Sıcak su derecesi 40 ile 65°C arası ayarlanabilir.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kış konumunda kombi ısınma ve sıcak su beklentisine yanıt verir. Bunun için 3 ve 4 numaralı düğmeleri off konumundan çıkararak sıcaklık ayarı belirlemeniz gerekir. 3 numaralı petek simgeli düğme üzerinden ısıtma (petek ısısı) ayarı yapabilir, 4 numaralı musluk simgeli düğme üzerinden sıcak su ayarı yapabilirsiniz. Kombi kış modunda iken sıcak su talebini öncelik olarak kabul eder. Yani kış konumunda duş ihtiyacı veya mutfak ihtiyacı için sıcak su musluğunu açtığınız zaman sıcak su talebine yanıt verirken petek devresini kapatır, sıcak su talebiniz sona erdiğinde ise petek devresini yeniden açarak ısıtma yapar.

Kalorifer derecesi 20 ile 90°C arası ayarlanabilir.

Kombiyi Sadece Isıtmada Çalıştırma

Yani sıcak su devresini iptal etme konumudur. Bu durumda 4 numaralı musluk simgeli düğmeyi off konumuna getirmeli, 3 numaralı petek simgeli düğmeyi off konumundan çıkararak beklentinize göre ısı ayarı yapmalısınız. Cihaz bu konumda sadece ısınma sağlar, sıcak su talebini devre dışı bırakır.

Kombiyi Resetleme

İdee model kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları ekranda gösterilemez. 2 numarası ile ifade ettiğimiz durum sinyal LED inin yanma durumuna göre arıza durumu tespit edilir. Bu gibi durumlarda 1 numarası ile ifade ettiğimiz “RESET” düğmesine basılmalıdır. İşlem arıza düzelmediği sürece 3 kez tekrarlanmalı, sonuç alınamıyorsa Baymak İdee Arıza Kodları linki tıklanarak bilgi alınabilir.

Kombi Nasıl Kapatılır?

Kombiyi kapatmak için 3 ve 4 numaralı düğmeleri “off” konumuna getirmeniz gerekir. Bu konumda kombi kapalı devreye geçer. Cihazı tamamen kapatmak için de elektrik beslemesini kesip gaz girişini kapatabilirsiniz. Yalnız bu durumda donma koruma fonksiyonu devre dışı kalır.

Durum Sinyal Düğmesi Ne İşe Yarar?

Kombinin mevcut çalışma durumu, gösterge panelindeki durum sinyali 2 ile gösterilmektedir. Baymak İDEE Kombi Kullanımı sırasında arıza söz konusu olduğunda düğmeye ait durum sinyali; farklı renk ve frekanslarda yanıp sönebilir. Renk durumuna ve frekansların yanıp sönme durumlarına bağlı arızalar değişmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (70 Yorum)

 1. Fuat Demir dedi ki:

  İkinci ışık turuncu yanıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fuat Bey… Turuncu ışık bakım mesajıdır. Cihazın bakım zamanının geldiğini belirtir. Uzman yardımı alarak kombinize bakım yaptırmanız gerekir.

 2. YAŞAR BİŞGİN dedi ki:

  yoğuşmalı kombinin bacası yukarıya doğru %2 eğimli olmasına karşılık bacadan neden su gelir ve nasıl giderilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Eğim dışında cihazın konumlandırılması ile alakalı bir sorun da söz konusu olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 3. Hasan çelik dedi ki:

  Baymak idee 28 kW kombimi 3 yildir kullanıyorum, geçen gun kombiye cosa akıllı oda termostatı taktim. Sanirim 2 gun sonra kombi turuncu ışık yanip sonmeye başladı, acaba termostatla alakali bir durum mu? Yoksa bakim mi gerekiyor? Termostat sorunsuz çalışıyor, kombi calistiginda yesil yanip sönüyor onceden de oyleydi, yanmadigi zaman turuncu isik yanip sönüyor yanip sonme arasi 5 6 sn var. Belki 10 sn. Ne onerirsiniz? Teşekkürler şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… İdee kombilerde bi aralıklı yanıp sönen turuncu ışık uyarısı vardır bir de yanıp sönen turuncu ışık uyarısı vardır. Aralıklı yanıp sönen turuncu ışık uyarısı varsa servis yardımı almalısınız. Yanıp sönen turuncu ışık uyarısı varsa bu da bakım mesajıdır. Her iki durumda da servis yardımı almanızı öneririz.

 4. Serkan mazlum dedi ki:

  Batmak ide24 kombim var memnundum ama bu sene petek temizliği yaptım ondan sonra sıcak suyu açtığımda sü dedi geliyor servise sordum hava var dedi peteklerin havası aldığımı söyledim oda kombide hava olduğunu zamanla kombi havayidisari atar dedi ama 2aydir böyle kombinin havasını alacağım bir mekanizma var mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombiden su sesi geliyor sanırım? Eğer doğru anladıysak sistemde hava olabilir. Kombilerde bu havayı atacak otomatik hava prujörü vardır. Prujör arızalı olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemeden yine de net bilgi veremiyoruz maalesef.

Petek Yıkama