Kombide Gösterge

Kombide Gösterge’nin Görevi Nedir?

Kombi marka model ve çeşitlerine bağlı olarak manometre veya termomanometre olarak 2 çeşitte bulunur. Kombi basıncını görüntüleme görevinde olan yuvarlak parçadır. Manometreler 1,2,3,4 şeklindedir. Termomanometrelerde ise kalorifer sıcaklık dereceleri ile birlikte yine basınç değeri sıralaması vardır.

Gösterge’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Çubuğu kırılabilir veya tıkanma olabilir. Bu iki nedenden dolayı arıza yapabilir.

Kombide Gösterge

Kombide Gösterge Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide düşük ya da yüksek basınç sorunu yaşandığı zaman, cihaza su basılması ya da yüksek basıncın düşürülmesi gerektiği durumlarda göstergede hiçbir hareket yoksa arızalı olduğu anlaşılabilir. Mesela kombiye su basarken doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelir fakat göstergede ilerleme olmaz, sabit kalır. Bu arızalandığı anlamına gelmektedir. Basınç göstergesi sabit kaldığı için kombiye gereğinden fazla su basabilirsiniz ve kombi su akıtabilir.

Gösterge Arızası Nasıl Çözümlenir?

Arıza durumu kullanıcı olarak tahmin edilse de net bilgi için uzman servis ekiplerinin yerinde görmesi gerekir. Göstergenin arızalı olma gibi durumlarında yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenebilir. Gösterge arızasında parça tamiri olmaz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Mehmet emli dedi ki:

  Nevea demir döküm kombimin göstergesi sabit kalıyor su boşaltıyorum tekrar dolduruyorum ne kadar doldurursam o kadar kalıyor ekran hep aynı kalıyor kombi çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Mehmet Bey,
   Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir, genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir, plaka-ana eşanjör arızalı olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Fatih Aslan dedi ki:

  Merhaba, kolay gelsin ariston marka kombim hiç bir yerde su kaçağı olmamasına rağmen sürekli bar seviyesi düşüyor ve günlük su eklemek zorunda kalıyorum neden olabilir acaba teşekkür ederim şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Tesisat, kombi veya peteklerde gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer; tankın havası bitmiş veya azalmış olabilir, tank delik veya patlak olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir ya da harici olarak sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Net teşhis için cihazı yerinde görüp incelememiz lazım.

 3. recep yıldırım dedi ki:

  Merhaba ,eca kombi manometresi, kombiye su çekerken, 1 e kadar gelip orda duruyor.
  1,5-2 bar arasına gelmiyor. sorun nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Bar göstergesi bozuk olabilir. Harici olarak dairenize gelen su tazyiği düşükse bu yüzden de basınç ilerlemiyor olabilir. Cihazı yine de yerinde görüp incelememiz lazım.

 4. Mert dedi ki:

  Kombinin suyu bitmişti su doldurdum bar ayarı yükseldi fakat hala daha arıza ışığı yanmaya devam ediyor ve doğalgaz çalışmıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Su basıncı 1 ile 2 bar arasındaysa cihazda harici bir sorun var demektir. Doğalgaz çalışmıyor derken petekler mi çalışmıyor yoksa ocağınız da mı yanmıyor? Ocak da yanmıyorsa dairede gaz yoktur. Gaz vanaları açık değilse, açın. Gaz vanaları açıksa yine de ocak ve kombide çalışmama sorunu varsa bölgenizin doğalgaz firmasını aramalısınız. Ocağınız yanıyor kombide problem varsa yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama