Kombi Kapalı mı Açık mı Kalmalı?

Kombi Kapalı mı Açık mı Kalmalı? Kombi özellikle de kış dönemlerinde evde bulunmadığı zaman, uzun süreliğine tatile gidileceği dönemlerde kapalı mı kalmalı yoksa açık mı bırakılmalı? Kombi kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konulardan biri budur. Kullanıcılarına aklında genel olarak kombi sadece kullanıldığında açılsa, kullanılmadığında kapatılsa yakıt tüketimi daha az olur ve tasarruf yaşanılır düşüncesi olur. Ancak kombi çalışma sistemi düşünüldüğünde bu durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir. Detayları öğrenmek üzere videomuzu izlemenizi öneriyoruz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. maymonah najm dedi ki:

  merhabalar
  benim iki sorum var
  yazın sıcak suya ihtiyacım olmadığında kombiyi elektrik fişinden mi kapatmalıyım yoksa açık tutup sadece su ve kış ayar düğmeleri kapatmam mı gerek?
  hem de kışın ev fazla ısındığında elektrik fişi kapatmadan, sıcaklığı kısmak yerine kış ayar düğmesini tam kapatmak tasarruf sağlar mı?
  iyi seneler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Biz firma olarak veya servisler olarak kombilerin kapatılmasından yana değiliz. Kombiler klimalar gibi ihtiyaç halinde açılabilir, ihtiyaç dışında kapatılabilir cihazlardan değildir. Çünkü çok sık kapat/aç şeklinde kullanılan kombiler bozulur, arızalanır ve masraf çıkarır. Yazın zaten kombi sıcak su kullanımı olmadığı sürece doğalgaz tüketimi yapmaz. Elektrik tüketimi ise çok düşüktür yani doğalgaz kadar yüksek değildir. Bu yüzden diyebiliriz ki; kombiyi yazın kapat/aç şeklinde kullanmak yerine sıcak su yani yaz konumunda açık bırakın, kalorifer devresi kapalı olsun. Kışın ev fazla ısınırsa kombiyi yaz konumuna almak yerine kombi kalorifer sıcaklığını düşürmek daha tasarrufludur. Sıcaklık derecesi ile çok fazla oynamadan sabit bir ortam sıcaklığı ayarlayıp cihazı o sıcaklıkta kullanmak daha kazançlıdır.