Ferroli Econcept Tech Arıza Kodları

Ferroli Econcept Tech Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ferroli Econcept Tech 25 C – 25 A model duvar tipi yoğuşmalı kombiler için geçerlidir. F ile başlayan arıza kodları cihazın bloke olmasına neden olan arıza durumları olup resetleme işlemi gerektirmektedir. A ile başlayan arıza kodları ise geçici bloke durumudur. Resetleme işlemine gerek duyulmaz.

 1. A01 Arızası Brülörde ateşleme yok.
 • Çözüm Kombide ateşleme sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında Econcept Tech A01 arıza kodu linki tıklanarak orada belirtilen uygulamaları yapabilirsiniz.

 1. A02 Arızası Brülör kapalı fakat alev var.
 • Çözüm Kombide böyle bir durum yaşandığı zaman öncelikle resetleme işlemi yapılmalıdır. Maksimum 3 resetleme sonucunda sorun devam eder ise servis aranılmalıdır. İyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.
 1. A03 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Kombi içindeki suyun olması gereken derecenin üstüne çıktığını ve bu nedenle aşırı ısınmaya karşı cihazın koruma altına alındığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce basıncı kontrol edin, basınç düşük ise su basma işlemi uygulayın. Cihazınız kalorifer konumunda (kış konumunda) ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı ise mutlaka açın. Sorun devam ederse resetleme işlemi yapın. Sonuç değişmiyorsa eğer; devir daim pompası sıkışmış olabilir, tesisatta tıkanma olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir, sensör arızası olabilir, kart arızası olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir veya ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma durumu olabilir. Mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. A04 Arızası Duman tahliye emniyeti devrede.
 • Çözüm Son 24 saat içinde 3 defa F07 arızasının yaşanıldığını belirten sorundur. Hava akış sorununun sürekli yaşandığını belirtir. Fan, prosestat veya anakartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. A05 Arızası Fan koruması devrede.
 • Çözüm 1 saat içerisinde art arda F15 (fan arızası) yaşandıktan sonra ekranda belirir. Fan veya elektronik kartta sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. A06 Arızası Ateşlemeden sonra alev yetersizliği.
 • Çözüm Düzensiz alev adını verdiğimiz iyonizasyon sorunudur. Bu durumda resetleme işlemi yapın. Sorunda düzelme olmaz ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F07 Arızası Duman ısısı normalin üstünde.
 • Çözüm Duman sıcaklığının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Baca sisteminin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca eşanjör arızası da olabilir, cihaza gaz ayarı gerekebilir. Net teşhis ve onarım adına servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Çıkış sensör 1 sorunu.
 • Çözüm Çıkış sensörü arızasıdır. Sensörde, kablolarda sorun olabilir veya sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.
 1. F11 Arızası Giriş sensör sorunu.
 • Çözüm Giriş sensör arızasıdır. Bu durumda sensör arızalı olabilir, kablolarda kopma-kısa devre durumu söz konusu olabilir veya sensör borularında nemlenme olabilir. Ferroli Servisi ile iletişime geçmelisiniz.
 1. F12 Arızası Sıcak su devresi sensör sorunu.
 • Çözüm Bu sorun sensör arızası, kablolarda kopma ya da kablolarda kısa devre oluşma durumu olarak adlandırılabilir.  Ayrıca sensör borularında nemlenme de söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F13 Arızası Duman sensör sorunu.
 • Çözüm Bu hata kodu kombide sensör sorunu olarak bilinir. Fakat bu durum karşısında kablolarda kısa devre ya da kopma yaşanabilir. Borular nemlenme yaptığında da sorun yaşanabilmektedir. Bu nedenle de arızanın tam tespiti ve çözümü için Ferroli Servisi aramanız gerekmektedir.
 1. F14 Arızası Çıkış sensör 2 sorunu.
 • Çözüm Sensörde hasar, kablolarda kopma ya da kısa devre durumunun yaşandığını, borularda nemlenme olabileceğini anlatan hata kodudur. Böyle bir durumda yapılması gereken herhangi bir işlem olmamaktadır. Çözüm için de Ferroli Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F15 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Bu sorun yaşandığı zaman 230 voltluk besleme geriliminde yetersizlik ya da fan motorunda sorun olabilmektedir. Bu durum karşısında kullanıcı olarak herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Çözüm için de mutlaka servis aramanız gerekmektedir.
 1. F34 Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Kombide genelde kış aylarında karşımıza çıkan bir arızadır. (her dönem de yaşanabilir). Bu durum yaşanıyor ise kombiye gelen voltaj düşük demektir. Bir süre kadar voltaj düzelir umudu ile beklemelisiniz. Eğer uzun süre beklemenize rağmen düzelme durumu olmadı ise Econcept Tech kombi anakartı hasar görmüş olabilir. Böyle bir durumda servisi arayarak yardım almalısınız. Öncesinde de böyle bir sorun yaşanmaması ya da yeniden tekrar etmemesi amacı ile kombiye gelen voltajı düzenlemekte olan regülatörü kullanmanız gerekmektedir.
 1. F35 Arızası Şebeke frekansı normal değil.
 • Çözüm Bu durum elektrik şebekesinde sorun olduğunu gösterir. Bölgenizdeki elektrik firmasını arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz.
 1. F37 Arızası Sistemin su basıncı düşük.
 • Çözüm Kombide bulunan suyun yeterli olmadığı olması gerekenden düşük seviyede olduğu hata kodudur. Econcept Tech model kombide doldurma musluğu sağ alt köşede mavi renktedir.Sola çevirdiğiniz zaman açılır, su sesi gelir ve su dolumu başlar. Ekrandan F37 arıza kodu silinene kadar su basmaya devam edin. Ekrandan hata kodu silindiğinde doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Bu sayede sorunu çözümlemiş olacaksınız. Sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın, yine de sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız Ferroli Servisi yardımı alabilirsiniz.
 1. F39 Arızası Harici sensör sorunu.
 • Çözüm Cihazın ısı algılama görevindeki sensöründe sorun olabilir. Bununla birlikte cihazın kablolarında kopma ya da kısa devre durumu olduğu zaman da yine bu sorun meydana gelebilmektedir. Düşük ihtimalle de olsa sensör borularında nemlenme durumu söz konusu olabilmektedir. Hem arıza tespiti hem de çözümü için mutlaka servisi aramalı ve yardım almalısınız.
 1. A41 Arızası Sensörlerin konumlandırılmasında sorun var.
 • Çözüm Bu arıza kodu çıkış sensörünün boru ile bağlantısının olmadığını yani bağlantısının kesik olduğunu gösterir. Bu durumda sensörlerde ya da kablolarda sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. F42 Arızası Isıtma sensörü sorunu.
 • Çözüm Bu durum karşısında peteklerinizden ısı elde edemezsiniz veya beklediğiniz ısıda çalışma olmaz. Çünkü kalorifer sensöründe sorun olduğu anlamına gelmektedir. Kalorifer sensörünün yanı sıra kablolarda sorun olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanır. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Haluk Soyer dedi ki:

  Resete rağmen A01
  arızası,reset sonrası gürültülü çalışma ve tekrar A1(bazen A6 veya FH) arızası veriyor..Onarımı +,- kaç ₺ olur?
  Teşekkürler iyi geceler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haluk Bey… Ferroli kombilerde A01 arızası hakkındaki detayları https://kombitamircisi.com.tr/ferroli/a01-hatasi/ linkinde aktarmıştık. Yapılması gereken işlemler ve arızanın muhtemel sebepleri yazmaktadır. Tahmini ücret ne çıkar, bu konuda bilgi aktarmak için cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Cihaz yoğuşmalı olduğu için, yoğuşma hortumu bir gidere bağlı değilse açık bir yerde ise donması, tıkanması sebebiyle de bu sorun yaşanabilmektedir. Bu yüzden uzaktan fiyat bilgisi aktaramıyoruz maalesef.

 2. nazif eğerci dedi ki:

  Ferroli FERROLİ ECONCEPT 25 C kombimde alt kısımdan musluk suyu giriş vanasını çok açtığımda sıcak su vermiyor az açıyorum öyle sıcak su akıyor sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nazif Bey… Su tazyiği yükseldikçe kombinin suyu ısıtması da zorlaşıyor. Şebekeden dairenize gelen su tazyiği aşırı yüksekse eğer bu yüzden vanayı tam açtığınızda yüksek tazyikten sıcak su alamıyor, vanayı kıstığınızda sıcak su alabiliyor olabilirsiniz. Su tazyiği çok yüksekse eğer basınç düşürücü taktırmanız gerekir. Bu işlem için de uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama