Ferroli Divacondens Arıza Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler Ferroli Divacondens F24/F28 yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

Ferroli Divacondens Hata Kodları

 1. A01 Arızası Brülörde ateşleme yok.
 • Çözüm Arızayla karşılaştığınız zaman gaz kontrolü yapmanız gerekir. Dairenizde gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Bu kontrolleri gerçekleştirerek, gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz kesintisi yoksa kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç resetleme işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. A02 Arızası Brülör kapalı olduğu halde alev sinyali var.
 • Çözüm Bu arızayla karşılaştığınızda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Arızada düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. İyon elektrodu, kart, gaz valfi arızası olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekir.
 1. A03 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombi su basıncını kontrol edin. Kombi basıncı düşükse 1.5 bara kadar yükseltmeniz gerekir. Sorun düzelmezse ya da basınç düşük değilse petek ve tesisat vanalarını kontrol etmeli, vanalar kapalı durumda ise açmalısınız. Kombiyi son işlem olarak resetlemelisiniz. İşlemlere rağmen sorunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmalısınız. Tesisat tıkalı olabilir, filtre tıkalı olabilir, pompa, eşanjör, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. F04 Arızası Parametre sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda servis yardımı almanız gerekir. Cihaz parametresi kontrol edilmeli, gerekli ise değişimi gerekmektedir.
 1. F05 Arızası Hava akış sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı her ihtimale karşı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine karşın düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Teknik açıdan; kart, fan gibi parçaları ve baca sistemini kontrol etmek gerekir.
 1. A06 Arızası Ateşleme aşaması sonrası alev oluşmuyor.
 • Çözüm Kombi 4 dakika içinde 6 defa alev denemesi yapar. Alev oluşmazsa ekrana bu hata kodu yansır. Arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombi hava akışı sağlayamadığından dolayı, ateşleme devresinde sorun olabileceğinden dolayı bu arızayı verebilir. Kart, iyon elektrodu, fan, gaz valfi gibi birçok parçayı yerinde incelemek gerekir.
 1. F07 Arızası Baca ısısı yüksek.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Baca ile dışarı gönderilen atık gazın sıcaklığı yüksek ölçülürse bu sorun yaşanır. Eşanjör arızası olabilir, kombiye gaz ayarı gerekebilir. Harici durumlar da söz konusu olabilir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.
 1. A09 Arızası Gaz valfi anormalliği.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı birkaç defa resetlemek gerekir. Resetleme işlemine rağmen arızada düzelme olmazsa servis çağırmak gerekir. Gaz valfi veya kart arızası olabilir.
 1. F10 Arızası Akış sensörü anormalliği.
 • Çözüm Arızayla karşılaştığınız zaman yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Parça değişimi gerekeceği için servis yardımı almalısınız.
 1. F11 Arızası Dönüş sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Kalorifer dönüş sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde veya bağlantı borularında problem olabilir.
 1. A15 Arızası Baca sistemi sorunu.
 • Çözüm Son 24 saat içerisinde kombi 5 kez F05 arızası verirse bu hata kodu ekrana yansır. F05 baca sistemine bağlı bir sorundur. Kombiyi birkaç defa resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan, kart gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. A16 Arızası Gaz valfi anormalliği.
 • Çözüm Arıza durumuyla karşılaştığınız zaman kombiyi resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi, kart gibi parçaları yerinde kontrol etmek gerekir.
 1. A23/A24 Arızası Kart parametre sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Servis yardımı almanız gerekir. Kart parametreleri yanlış girilmiş olabilir. Kontrol edilerek düzeltilmelidir.
 1. F34/F35 Arızası Besleme gerilimi sorunu.
 • Çözüm Şebeke gerilimi düşük olduğu için bu sorun yaşanır. Arıza durumunda bir süre kadar beklemek gerekir. Voltajların düzelmesi ile sorunun düzelme olasılığı vardır. Uzun süre beklemenize karşın arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis gerekir. Kart arızası olabilir. Kart tamiri-değişimi gerekebilir. Arızayla yeniden karşılaşmamak için mutlaka kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız.
 1. F37 Arızası Sistem basıncı düşük.
 • Çözüm Sistem basıncı 1 barın aşağısına düştüğü zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kombi altında monteli olan “mavi veya siyah” renkteki doldurma musluğu ile basıncı 1.5 bara kadar çıkarmalı, işlem sonrası doldurma musluğunu kapatmalısınız. Sorun düzelecektir. Sorun devam ederse kombiyi resetlemeyi deneyin. Sorun yine düzelmezse, işlemi yapamazsanız veya işlemi çok sık yapmak zorunda kalırsanız servis yardımı almalısınız.
 1. F43 Arızası Eşanjör koruması devreye girmiş.
 • Çözüm Arıza durumuyla karşılaştığınız zaman; kombi su basıncını kontrol edin, basınç düşük ise su basma işlemi uygulayın. Kalorifer ve tesisat vanalarının açık konumda olduğundan emin olun. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Arıza durumunda bir değişiklik yoksa eğer servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör, devir daim motoru, üç yollu vana, kart, sensör gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca kalorifer tesisatında veya filtrede tıkanıklık da olabilir.
 1. F50/F51 Arızası Kontrol ünitesi sorunu.
 • Çözüm Kontrol ünitesinde dahili sorun görüldüğünde bu hata kodu ekrana yansır. Arıza durumunda servis yardımı almalısınız. Kontrol ünitesinin ve cihaz elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Turgay tunçal dedi ki:

  Ferroli divacondens F28 kombi sürekli kış konumu kapalı olmasina rağmen kendini atesliyor ve sicak su dercesini yükseltiyor bir kac kez resetleme islemi denedim fakat actigimda ayni probleme devam ediyor bunun çözümü nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tugay Bey… Kombi bir beklenti varmış gibi devreye girip ateşliyorsa; iyon elektrodu, kart, sensör, gaz valfi gibi birçok parçanın kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama