Ferroli Bluehelix Tech Arıza Kodları

Makalemizde açıklanan bilgiler Ferroli Bluehelix Tech model yoğuşmalı kombiler içindir.

Ferroli Bluehelix Tech Hata Kodları

 1. A01 Arızası Brülörde alev oluşmuyor.
 • Cevap Arıza durumuyla karşılaştığınız zaman önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Dairede gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Gaz vanaları açık mı? Bu durumları kontrol edip dairenizde bir gaz kesintisi olmadığından emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmezse eğer servis çağırmanız gerekir. Arıza durumu; kart, gaz valfi veya elektrotlara bağlı olabilir. Yine de sorunun yerinde görülmesi gerekir.
 1. A02 Arızası Brülör kapalı olduğu halde alev var.
 • Çözüm Cihazda bir talep olmadığı halde brülörde alev sinyali algılandığını belirtir. Arıza durumunda servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemek gerekir. Resetleme işlemine karşın sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. Kart, gaz valfi veya iyon elektrodu gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
 1. A03 Arızası Aşırı sıcaklık koruması.
 • Çözüm Arıza durumunda önce kombi su basıncını kontrol etmek gerekir. Basınç 1 barın altındaysa basıncı 1.5 bara çıkarmanız gerekir. Petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Son işlem olarak kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Bu kontrol ve işlemlere rağmen yine de sorun devam ederse servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör kireçlenmesi, sensör, kart, pompa, üç yollu vana arızası olabilir. Kalorifer tesisatında veya filtresinde tıkanıklık olabilir.
 1. A04 Arızası Duman tahliye kanalı sorunu.
 • Çözüm Kombi son 24 saat içerisinde F07 arızasını verdiği zaman bu sorun yaşanır. F07 uyarısı yüksek duman sıcaklık sorunudur. Yani baca gazı sıcaklığının yüksek olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Eşanjör sorunu olabilir, cihaza gaz ayarı gerekebilir veya harici sorunlar söz konusu olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir.
 1. A05 Arızası Fan koruması etkin.
 • Çözüm Kombi 1 saat boyunca F15 arızası verdiği için fan koruması devreye girmiş. F15 fan arızasıdır. Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman kombiyi birkaç kez resetlemek gerekir. Resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa servis yardımı almak gerekir. Fan veya kart arızası olabilir.
 1. A06 Arızası Ateşleme aşamasından sonra alev yok.
 • Çözüm Kombi 4 dakika içerisinde 6 kez alev denemesi yapar ve alev oluşmazsa bu arızaya geçer. Arıza durumunda servis öncesi kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için, ateşleme devresinde sorun olduğu için bu arızayı verebilir. Gaz valfi, kart, iyon elektrodu, fan gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
 1. F07 Arızası Baca sıcaklığı yüksek.
 • Çözüm Yüksek duman sıcaklığı sorunu da diyebiliriz. Baca sistemi ile dışarı atılan atık gazın sıcaklığının yüksek olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihazı resetlemeli, sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör arızası olabilir, kombiye gaz ayarı gerekebilir veya harici sorunlar olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.
 1. F10 Arızası Çıkış sensörü 1 sorunu.
 • Çözüm Kombi çıkış sensöründe sorun olduğunu belirtir. Arıza durumunda cihaza yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sadece sensör arızası değil, sensöre bağlı borularda, bağlantı soketlerinde de sorun olabilir.
 1. F11 Arızası Dönüş sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekir. Kalorifer devresine ait dönüş sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantı soketlerinde veya bağlantı borularında sorun olabilir.
 1. F12 Arızası Sıcak su sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Bu sorunda servis yardımı almanız gerekir. Sıcak su sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde veya bağlantı borularında sorun olabilir.
 1. F13 Arızası Duman probu arızası.
 • Çözüm Kısacası baca sensörü hatası diyebiliriz. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeniz gerekir. Reset işlemine karşın arıza durumunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Baca sisteminin yerinde görülmesi gerekir.
 1. F14 Arızası Çıkış sensörü 2 sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir. Çıkış sensörü, sensör bağlantı soketlerini ve sensör bağlantı borularını kontrol etmek gerekir.
 1. F15 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı birkaç defa resetlemeli, düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Fan arızası olabilir, kombiye gelen voltaj düşük-yüksek olabilir ve bu duruma bağlı kart arızası da olabilir.
 1. F34 Arızası Düşük besleme gerilimi sorunu.
 • Çözüm Kombiye gelen voltaj 170 V altında olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bir süre kadar şebeke elektriğinin düzelmesini beklemelisiniz. Uzun süre bekleme neticesinde sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Düzensiz voltaj sebebiyle kart arızası olabilir. Kartın değişimi-tamiri gerekebilir. Bu sorunu bir kez daha yaşamamak için de “kombi regülatörü” kullanmanızı öneririz.
 1. F35 Arızası Şebeke frekansı sorunu.
 • Çözüm Arıza durumuyla karşılaştığınızda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız. Bu bir kart arızası olabilir. Kartın tamiri-değişimi gerekebilir.
 1. F37 Arızası Düşük basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı düşük (1 barın altında) olduğu zaman bu sorun yaşanır. Kombi altında monteli durumda olan “mavi veya siyah” renkteki doldurma musluğuyla basıncı 1.5 bara çıkarmanız gerekir. İşlem bitiminde parçayı kapatmayı unutmayın. İşlem çok sık tekrarlanıyorsa, işlemi yapamadıysanız veya işlemi yapmanıza karşın arıza düzelmediyse servis yardımı almalısınız.
 1. F39 Arızası Harici prob sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Harici prob veya prob bağlantılarında sorun olabilir.
 1. A41-A44 Arızası Sensör konumlandırma sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda servis yardımı almalısınız. Bu sorunda ısıtma sensörü ise sensör çalışma sistemi kontrol edilmelidir. Sensör doğru monte edilmemiş olabilir, sensör bozuk olabilir veya bağlantı soketlerinde sorun olabilir.
 1. A42/F52 Arızası Isıtma sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için direkt servis yardımı almalısınız. Isıtma sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde veya sensör bağlantı borularında sorun olabilir.
 1. F43 Arızası Eşanjör koruması devrede.
 • Çözüm Arıza durumunda önce su basıncını kontrol etmek, basınç düşükse basıncı 1.5 bara çıkarmak gerekir. Basınç ideal değerdeyse petek ve tesisat vanaları kontrol edilmeli, vanalar kapalı durumda ise açılmalıdır. Son işlem olarak kombi resetlenmelidir. Bu işlemlere karşın yine de sorun devam ediyorsa servis çağırmak gerekir. Eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinde veya tesisatta tıkanıklık olabilir.
 1. A61/A63/F64/A65/F66 Arızası Denetleyici sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ancak sorunda düzelme olmazsa toprak bağlantısının da kontrol edilmesi gerekir. Gerekli ise denetleyici değiştirilmelidir.
 1. A62 Arızası Gaz valfi ve kart arasında iletişim yok.
 • Çözüm Arıza durumunda kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sorunda bir değişiklik olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabilir.
 1. A23/A24/F20/F21/A26/F40/F47 Arızası Kart parametre sorunu.
 • Çözüm Cihaza kısa süre önce müdahale edildi ise ayarları yanlış yapılmış olabilir. Kart parametrelerinin kontrol edilmesi gerekli ise değiştirilmesi gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama