Kombide Fan

Kombide Fan ın Görevi Nedir?

Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde mevcut olan, dış ortamdan temiz havayı alarak brülörde yanma oluşmasını sağlayan, yanma sonucunda ise yanan atık gazı dışarı gönderme görevinde olan önemli parçalardan biridir.

Fanın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanılır durumda olması, kombiye uzun zamandır bakım yapılmaması, rulmanlarının zamanla dağılması sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Fan Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombilerde çok rastladığımız ses yapma sorunlarında karşımıza çıkar. Ayrıca kombinin çalışmaması, sıcak su vermemesi halinde de yine fan arızası olabilmektedir. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akış sorunu (atık gaz sistemi sorunu) yaşanıyor ise yine fan arızası karşımıza çıkabilir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep fan değildir. Birçok parçada sorun olabilmektedir.

Fan Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Fan arızasında öncelikle arıza durumu tespit edilir. Uzman servis ekibi tarafından yapılan tespit neticesinde fanın arızalı olduğu gözlemlenirse eğer arıza durumuna göre tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. Fan genelde tamiri de yapılabilen bir parçadır. Tamir edilecek arıza durumunda ise ve kullanıcı tamir işlemini onaylıyor ise tamiri yapılabilir. Ancak tamir edilmeyecek durumda ise ya da kullanıcı tamir işlemi istemiyor sıfır parça ile değişimini istiyorsa değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. Muhammet Dokuyaner dedi ki:

  İyi akşamlar. Uzun süre kullanılmayan demirdöküm sargon kombimin borusundan gelen ses ve göstergede ani ısı artışı sebebiyle servisi çağırdım. Servis fanın içindeki gaz karıştırıcı sistemin bozulduğunu söyledi ellerinde fan olmadığını söyledi. Tamiri olur mu yoksa kombiyi değiştirmeli miyim?

 2. Eray indere dedi ki:

  Fan varning ne demek Ariston yoğuşmalı kombimiz bar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eray Bey… Belirttiğiniz uyarı daha öncesinde karşılaştığımız bir uyarı değil. Kullanım kılavuzlarında da belirtilmediği için net bilgi aktaramıyoruz. Ancak “varning” kelime anlamı olarak “vernik” yani cilalamadır. Bu uyarı kombinin çalışmasını etkiliyorsa fan temizliği veya fana müdahale gerekebilir. Cihazı yine de yerinde incelememiz lazım.

Petek Yıkama