Airfel Family Cond Kombi Kullanımı

Airfel Family Cond Kombi Nasıl Kullanılır?

Airfel Family Cond Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. Bilgi düğmesi
 3. 2 numaralı düğme
 4. Akıllı tesisat dolum düğmesi
 5. 3 numaralı düğme
 6. Hafıza düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Isıtma sıcaklığı ayarlama düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. Açma-kapama / sıfırlama düğmesi
 11. 6 numaralı düğme
 12. Isıtma Açma-Kapama düğmesi
 13. 7 numaralı düğme
 14. Teknik destek ve servis düğmesi
 15. 8 numaralı düğme
 16. Ayarlama düğmesi
 17. 9 numaralı düğme
 18. Konfor düğmesi
 19. 10 numaralı düğme
 20. Sıcak su sıcaklığı ayarlama düğmesi
 • Bilgi düğmesi: Kombinin çalışması ile alakalı bazı bilgilere erişmeye yardımcı olan fonksiyonu etkinleştirme düğmesidir.
 • Akıllı tesisat dolum düğmesi: Basıncı doğru değere ayarlamak gerektiğinde tesisat dolum fonksiyonunu aktif hale getirme düğmesidir. Tesisatı doldurmak gerektiğinde ekranda “su damlası simgesi” yanıp söner.
 • Hafıza düğmesi: Hafıza fonksiyonunu aktif hale getiren düğmedir.
 • Isıtma sıcaklığı ayarlama düğmesi: Seçme düğmesini kullanarak ısıtma suyu sıcaklığının ayarlanmasını sağlayan düğmedir.
 • Açma-kapama / sıfırlama düğmesi: Kombiyi açıp-kapatmanızı, arıza durumunda cihazı yeniden çalıştırmanızı sağlayan düğmedir.
 • Isıtma açma-kapama düğmesi: Isıtma fonksiyonunu aktif hale getirmek ya da iptal etmek için kullanılan düğmedir.
 • Teknik destek ve servis düğmesi: Kombinin otomatik servis işlemini/ FAMİLY uzaktan kumandasını etkinleştirir ya da iptal eder.
 • Ayarlama düğmesi: Mevcut değerlerin artırılmasını ya da düşürülmesini sağlayan düğmedir.
 • Konfor düğmesi: Konfor fonksiyonunu aktif hale getirmeye yarayan düğmedir.
 • Sıcak su sıcaklığı ayarlama düğmesi: Seçme düğmesi kullanılarak su sıcaklığının ayarlanmasına yardımcı olan düğmedir.

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

6 numaralı düğmeye ekranda sadece musluk simgesi belirene kadar basın. Bu konumda kombi yalnızca sıcak su beklentisine yanıt verir. Daha sonrasında 8 numaralı ayarlama düğmesini sağa çevirerek sıcak su ayarı belirleyin. Sağa çevirdiğinizde derece artar, sola çevirdiğinizde ise düşer. Ekranda ayarladığınız sıcak su derecesini kısa süreliğine görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde ideal sıcak su ayarını beklentinize göre ayarlamış olursunuz.

Dilerseniz isteğe bağlı olarak 10 numarası ile gösterdiğimiz musluk simgeli düğmeye basıp 8 numarası ile gösterdiğimiz düğmeyi sağa sola çevirerek sıcaklık ayarı ile oynayabilirsiniz.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Airfel Family Cond Kombi Kullanımı sırasında 6 numaralı düğmeye ekranda kalorifer ve musluk simgesi görünene kadar basın. Bu şekilde kış moduna geçmiş olursunuz. Kış modunda kombi hem kaloriferler aracılığı ile ısıtma sağlar hem de sıcak su beklentisini karşılar. Kış moduna geçtikten sonra kalorifer sıcaklık ayarı yapmanız gerekir. Bunun için de 8 numaralı düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. Bu şekilde kalorifer sıcaklık ayarını artırmış olursunuz. Kullanıma göre ısıtma ayarı yüksek gelirse yine 8 numaralı düğmeyi sola çevirerek kalorifer sıcaklık ayarını düşürebilirsiniz. Düğmeyi her çevirdiğinizde ekranda kısa süreliğine ayarladığınız derece görüntülenecek, daha sonrasında mevcut çıkış sıcaklık ayarı görünecektir.

Dilerseniz isteğe bağlı olarak 4 numarası ile gösterdiğimiz kalorifer simgeli düğmeye basıp 8 numarası ile gösterdiğimiz düğmeyi çevirerek ısı ayarları ile oynayabilirsiniz.

Bilgi Düğmesi

İ harfi ile gösterilen düğmedir. Düğmeye basıldığında ekranda InFO yazısı görüntülenir. 8 ile gösterdiğimiz seçme düğmesini sağa çevirdikçe göstergede cihazın o anki çalışma değerleri görüntülenecektir. Göstergede sıralanacaklar bilgisi şu şekildedir:

 • Info 1 → 1 harici prob (dış hava sensörü) bağlanmışsa, prob tarafından kaydedilen dış sıcaklığı gösterir.
 • Info 2 → Sistem basıncını gösterir, dolum simgesi ile birlikte görünür.
 • Info 3 → Ayarlı ısıtma sıcaklığını gösterir.
 • Info 4 → Ayarlı su sıcaklığını gösterir.
 • Info 5 → 2.ısıma devresi sıcaklık ayarını gösterir.

Önemli Bilgi: 10 sn. içinde seçim yapılmazsa kombi otomatik olarak bu fonksiyondan çıkacaktır. Fonksiyondan siz çıkmak isterseniz de 2 numaralı akıllı tesisat dolum düğmesi olan “su damlası sembolü” olan düğmeye basabilirsiniz.

Akıllı Sistem Dolumu

Airfel Family Cond Kombi Kullanımı sırasında kombi tarafından kaydedilen basınç eğer arıza seviyesinin altına düşerse ekranda “su damlası sembolü” yanıp söner. Bu durumda 2 numarası ile gösterdiğimiz akıllı tesisat dolum düğmesine basmanız gerekir. Bu düğmeye basıldığında akıllı sistem dolum fonksiyonu aktif olur. Düğmeye bastığınızda ekranda dolum işlemi adım adım gösterilir. Önce içi boş damla simgesi sonra içi biraz boş damla simgesi en sonunda da içi dolu siyah damla simgesi görüntülenir. Dolum işlemi tamamlandığında ise su damlası sembolü kaybolur.

Bilmenizi İsteriz! Airfel Family Cond Kombi Kullanımı sırasında giriş basınç değeri eğer min. emniyet değerinin altına düşerse ekranda 40 hata kodu görüntülenir. Bu durumda önce kombiyi sıfırlamak için 5 numaralı açma/kapama düğmesine basmalısınız. Ardından 2 numaralı düğmeye basarak sistem basıncının otomatik yükselmesini sağlamalısınız.

Hafıza Düğmesi

3 numaralı düğmeye basıldığında hafıza fonksiyonu aktif olur. Bu fonksiyon aynı anda bir çift elektronik beyni aktif hale getirmektedir. Bunlar: Sıcak su beyni ve ısıtma beynidir.

► Sıcak su hafızası:

Bu düğmeye basıldığında cihazın beyni kullanıcının kullanım alışkanlıklarını hafızaya almaya başlar. Yalnızca 1 hafta sonra hafıza fonksiyonu kullanıcının sıcak su alışkanlıklarını öğrenir ve böylece her isteğe göre suyu önden ısıtabilir. Ön ısıtma; gün içinde istek yapılmadan yarım saat önce ve önceki hafta hafızaya alınan saatte gerçekleşir.

Örneğin; Ayın 14’ünde Perşembe günü sabah 8 de bir sıcak su isteği yapıldığını varsayalım… sonraki Perşembe ayın 21’ine saat 7.30 da kombi sıcak su için ön ısıtma yapar. Kullanıcı saat 8 de sıcak su isteğinde olursa suyu istediği sıcaklıkta bulabilir.

Bilmenizi İsteriz! Kombinin elektriği olmadığı zaman bu fonksiyon ile hafızaya alınan veriler kaybolur. Kombiye yeniden elektrik geldiğinde hafıza fonksiyonu yeniden alışkanlıkları hafızaya almaya başlar. Fonksiyonun avantajlarından yararlanmak için de 1 haftanın geçmesi gerekir.

► Isıtma hafızası:

Hafıza düğmesini etkin hale getirerek kombi, ateşlemeden sonra geçen zamanı dikkate alır ve 10 dk. Sonra hafızadaki besleme sıcaklığını 5°C artırır. Hafıza fonksiyonu oda termostatında ayarlanan oda sıcaklığına gelene kadar ya da izin verilen max. sıcaklığa gelene kadar bu işlemi tekrarlar. Bu otomatik işlemden dolayı düşük besleme sıcaklıklarını seçmek ve aynı anda ayarlı oda sıcaklığına erişme süresini kısaltmak mümkündür.

Olur da kombinizde bir sorunla karşılaşırsanız ve arızanın sebeplerini öğrenmek isterseniz Airfel Family Cond Arıza Kodları linkini tıklayabilirsiniz.

DİP NOT: Airfel Family Cond Kombi Kullanımı sırasında ekranda arıza kodu ile birlikte anahtar ve reset simgesi belirir ise mutlaka servis yardımı alın. Arıza kodu ile birlikte sadece reset yazısı görülür ise bu geçici bir sorundur. Cihazı birkaç kez resetleyin. Yani açma-kapama işlemi yapın. Arıza düzelmiyorsa bu durumda da yine servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama