Ariston Egis-Matis Kombi Kullanımı

Ariston Egis-Matis Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Ariston Egis ve Matis model kombilerin panelleri aynı olduğu için tek bir sayfa içerisinde bu 2 model kombilerin kullanım kılavuzu hakkındaki bilgiler yer almaktadır.

Ariston Egis-Matis Kombi Kullanımı

 1. 1 numara
 2. Isıtma sistemi sıcaklık LED leri (yeşil) ve arıza kodu sinyalleri
 3. 2 numaralı düğme
 4. Açma/kapama düğmesi
 5. 3 numara
 6. Açma/kapama LED i (yeşil)
 7. 4 numara
 8. Basınç göstergesi
 9. 5 numara
 10. Baca sensörü LED i (sarı)
 11. 6 numaralı düğme
 12. Isıtma sistemi seçimi (kış) ve sıcaklık ayar düğmesi
 13. 7 numaralı düğme
 14. Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi
 15. 8 numara
 16. Saat (isteğe bağlı ayarlanabilir)
 17. 9 numara
 18. Ateşleme sorunu (kilitlenme) LED i (kırmızı)
 19. 10 numaralı düğme
 20. Reset düğmesi
 21. 11 numara
 22. Aşırı ısınma LED i (kırmızı)

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

6 numaralı petek simgeli düğmeyi “0” konumuna getirdiğinizde kış konumunu kapatmış kombiyi sadece sıcak su konumuna yani yaz konumuna almış olursunuz. Kullanım suyu sıcaklığını ayarlamak için de 7 numaralı musluk simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. 1 numaralı LED lerin yanma durumlarına göre ayarladığınız sıcak su derecesini görebilirsiniz. (Örneğin; 50 LED ine kadar yanarsa sıcak su derecesi 50°C civarında demektir)

► Kullanım suyu sıcaklık ayarı 36°C ile 60°C arasıdır.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

6 numaralı petek simgeli düğmeyi sağa çevirdiğiniz zaman petek konumunu devreye almış olursunuz. Aynı zamanda kalorifer sıcaklık ayarı da yapmış olursunuz. Düğmeyi sağa çevirdiğinizde kalorifer derecesi yükselir sola çevirdiğinizde ise düşer. 1 numarası ile gösterdiğimiz LED lerin yanma durumuna göre kalorifer sıcaklık ayarını görebilirsiniz.

► Kalorifer sıcaklık ayarı 38°C ile 82°C arasıdır.

Kombiyi Resetleme

Ariston Egis-Matis Kombi Kullanımı sırasında arıza LED lerinin yanma durumuna göre arıza mevcut ise 10 numarası ile gösterdiğimiz “Reset” düğmesine bir kez basmalı cihazı resetlemelisiniz. Arıza tekrarında işlemi birkaç defa daha denemeli, sorunda düzelme olmaz ise detaylı bilgi almak üzere;

Ariston Egis model için; Ariston Egis Arıza Kodları linki tıklayın.
Ariston Matis model için; Ariston Matis Arıza Kodları linki tıklayın.

DİP NOT: 1 numaralı LED ler yanıp sönüyorsa, 5 numaralı baca sensörü LED i (sarı) yanıyorsa, 9 numaralı ateşleme kilitlenme LEDi (kırmızı) yanıyorsa bu durumlar cihazda sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (54 Yorum)

 1. Kadir T. dedi ki:

  Ariston Matis kombimiz 60 70 80 ve baca ışığı yanıp sönüyor, doğal gazda her hangi bir dalgalanma yok sabit geliyor, protestati kontrol ettim oda çalışıyor. Sorun ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… https://kombitamircisi.com.tr/ariston/matis-ariza-kodlari/ linkini tıklarsanız burada Matis arıza kodları yazmaktadır. 60-70-80 ve baca led uyarısı alev kesintisi durumudur. Dairenizde doğalgaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arızadan çıkarmak için reset işlemi deneyin. İşlemi birkaç kez uygulayın. Ancak sonuç alamazsanız servis yardımı almanız gerekiyor. Kombide; elektrotlar, gaz valfi, kart arızası olabilir. Sorun baca sistemi-hava akışına da bağlı olabilir. Cihazı ve arızayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Hakan dedi ki:

  Kombinin boruları donmuşdu. Açıldığında basınc 3. Kombinin arkasından su geliyordu.boruları açtım sonra yine bağladım.mutfağa sıcak su gelmiyor, sonra kombinin içinden sular fışkırıyirdu.neden ola bilir,lutfen bir fikir bildirin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombi boruları donduysa eğer kombinin önemli olan blok, üç yollu vana, pompa gibi birçok önemli parçasında sorun olmuştur. Ancak cihazı yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor. Uzaktan size yaptırabileceğimiz bir işlem de bulunmuyor maalesef.

 3. Vildan Kaya dedi ki:

  Ariston kombide calisirken kalorifer sicakligini yukseltiyoruz ama 40 50 60 70 e geliuo tekrar biraz calistiktan sonra tek tek sonuyor yakindaki kaloriferlr sicak ama uzak odadakiler isinmiyir 2 ay once devir daim pompasini degistirip petekleri yikattik filitreyi temizlettik ama filitreyi trkrar actigimda icinden camur birikintisi gibi bi birikinti cikti tesisattami kombidemi sorun var aacaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vildan Hanım… Petek temizliği, filtre temizliği yapıldığı halde filtre yine çamursa tesisatınızda ciddi bir tıkanıklık olabilme ihtimali var. Yani ya tesisat yıkama işlemi başarılı bir şekilde yapılamamış ya da harici bir sıkıntı söz konusu. Filtrenin tıkalı olması (çamur olması) verimi de etkiler, tüketimi de etkiler. Filtre temizliğini kombi servisleri yapar ancak bize kalırsa tesisatınızın da aynı zamanda kontrol edilmesi şart.

 4. Emre dedi ki:

  Kiracısı olduğumuz 1+1 evde matis 24 ff modeli var fakat ben bu kombiyi kış moduna aldığım zaman petek resminin olduğu dönen şeyi sağa çeviriyorum fakat çalışmıyor ama reset tuşuna belirli bir süre basıyorum sarı baca ledi yanıyor çalışmaya başlıyor ama bir süre sonra tekrar duruyor ve her seferinde peteklerin çalışması için bunu yapıyorum bu neden kaynaklanıyor olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Baca ledinin yanması genel olarak atık gaz-baca sistemine bağlı bir sorun olabiliyor. Ancak üst kısımda olan ledlerin de yanma durumuna göre durum değişir. Bu yüzden direk baca sistemi-hava akış sorunu demek mümkün değildir. Harici bir durumun olma olasılığı yüksek. Bir kart, sensör arızası da olabilir. Cihaz eski modellerden olduğu için sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama