Eca Proteus Plus Blue Arıza Kodları

Eca Proteus Plus Blue Hata Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenme sorunu.
 • Çözüm Ekranda arıza kodu belirirken kırmızı uyarı ledi de yanıp söner. Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girerek cihazı bloke eder. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle kombi altındaki kalorifer tesisatına bağlı olan kalın borular üzerindeki vanalara bakın. Vanalar kapalı ise açın. Daha sonar kalorifer vanalarına bakın. Kapalı ise açın ve en az 3 tane vana mutlaka açık şekilde olsun. Buna nazaran arıza devam ederse cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp birkaç saniye sonar yeniden açın. Arızada hala bir düzelme olmuyorsa eğer; devir daim pompasında, sensörde, kartta, ana eşanjörde, üç yollu vanada sorun olabilir. Aynı zamanda kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisat tıkalı olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanızı öneririz.

 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensör arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz söz konusu olamaz. Servisi arayarak yardım almanız gerekir. Kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör borularında nem veya sensör bağlantılarında sorun olabilir. Teşhis ve onarım için uzman desteği almanızı öneririz.
 1. F4 Arıza Kodu Alev sinyali yok.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatmalı ve birkaç saniye sonra yeniden açmalısınız. Sorunun devam ettiği durumlarda işlemi birkaç kez daha yapabilirsiniz. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyor ise; anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilmektedir. Kesin bir teşhis yapılarak arızanın onarılması adına Eca Servisi yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Hava basınç sensör arızası.
 • Çözüm Kısaca hava akış sorunu denilebilir. Kırmızı arıza ledi de yanıp sönecektir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak bir uygulama yapmamalı direkt uzman yardımı almalısınız. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması, yerinden çıkması gibi durumlarda aynı zamanda fan, prosestat ya da anakart arızası gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından mutlaka Eca servisi yardımı almalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi ise dışarının sıcaklığına bağlı olarak kombiyi çalıştırmaktır. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an cihaza müdahale etmeden Eca Servisi yardımı almalısınız. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir. Bu gibi durumlar için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Düşük su basınç ikazı.
 • Çözüm Arıza kodu ile birlikte kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Cihaz geçici süreliğine bloke durumdadır. Bar değerine bakarsanız eğer 1 barın altını gösterdiğini göreceksiniz. Eca Proteus Plus Blue model kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 değerine getirmelisiniz. İşlemden hemen sonra doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelmezse eğer cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp yeniden açın. Sorun yine düzelmezse, arıza sıkça yaşanırsa ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumda uzman yardımı alabilirsiniz.
 • OC Uyarısı Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirir, arıza kodu değildir.
 • CC Uyarısı Dış hava sensrörü devreye girmediğinde ekranda belirir, arıza kodu değildir. Kombi enerjisi kesilip yeniden verildiğinde kısa süreliğine ekranda görünmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (86 Yorum)

 1. Özge Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar, kombim fazla ses çıkarmaya başladı ve 5 dakikada bir ateşleme yapıyor. Bir arızası olabilir mi, birde patlamaz değil mi bu kombiler böyle şeylerden çok tedirgin oluyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özge Hanım… Cihazdan gelen sesin hangi parçadan kaynaklandığını anlamak için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor. Kombinizi çok düşük ısı ayarında kullanmanız veya dairenizdeki ısı kaybından dolayı cihaz sürekli ateşleme yapabilir.

 2. Oguzhan yıldız dedi ki:

  Kombim 1.7 bardaydı. Yaklasık evde 5 gündür yoktuk bı geldım f7 arızası veriyor. Su basayım dedim çevirir çevirmez birden dısarı su atmaya basladı bar 2.6 lara cıktı. Hem düşük sevıye arızası verip nasıl bar yüksek çıkıyor anlamadım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… F7 genel olarak düşük basınç arızasıdır ancak kombi nadiren de olsa yüksek basınç durumunda F7 arızasına geçebilmektedir. Bu gibi durumlarda önce basınç değerine bakmak ve ona göre işlem uygulamak gerekir. Cihazınızdaki basınç yükselme durumu devam ederse servis yardımı almalısınız. Basınç sondası da cihazı yanlış ölçüyor olabilir.

 3. Göktuğ Yençak dedi ki:

  Merhabalar,
  Sabah işe gittiğimde problem görmediğim kombim akşam eve geldiğimde F7 ikazı ve sarı ikaz ışığı yanıyordu, fakat basınç düşük değil 2.9 bardı, ve kombiden su damlatıyordu. F7 ikazı düşük bar basıncı diye biliyorum, Bu durumda bar 2.9 a nasıl çıkmış olabilir.
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Göktuğ Bey… F7 evet düşük basınç sorunudur ancak basınç yükseldiğinde de cihaz bu arızaya geçebilmektedir. Kombide su damlatma durumu olmasaydı eğer basınç yanlış ölçülüyor olabilir diyebilirdik. Ancak cihaz su tahliyesi yaptığı için basınç ölçer doğru çalışıyor. Kombi basıncı neden yükselir? Genleşme tankının havası bitmiş olabilir, tankta delinme olabilir, tank patlak olabilir, eşanjör veya doldurma musluğunda sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 4. Kombi Tamircisi dedi ki:

  Merhaba Burak Bey… Ekrana ışığı veren karttır. Kartta sorun olabilme ihtimali var. Yine de cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 5. Mesut arisoy dedi ki:

  ECA kombi sıcak su kombiden çıkan sarı boruda su kacagi mevcut ne yapmamızı onerirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Kombi altındaki tesisat borularında su kaçağı varsa eğer tesisatçıdan yardım almanız gerekiyor. Su kaçağı kombi içinden ise teknik servis müdahalesi gerekir. Harici olarak kombiden çıkan sarı boru genellikle gaz borusu olur ve su kaçağı olmaz. Başka bir yerden sızıyor olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

Petek Yıkama