Eca Proteus Arıza Kodları

Makalemizde Eca Proteus 24 HM model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları yer almaktadır. Panel üzerinde yer alan ledler sırası ile L3, L4, L6 ve L7 olarak isimlendirilmiştir.

 1. L3,L4,L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesintisi.
 • Çözüm Kombide beyin görevinde olan elektronik kart ile iletişimin kesildiği anlamına gelir. Daha öncesinde elektronik karta veya ekran kartına müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale yapılmadı ise elektronik kart arızalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor L4 Yanıyor ise Brülörde yanma yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kombi kendi kendine 5 kez ateşlemeyi dener. Fakat brülörde yanma olmadığından ateşleme yapamaz ve arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız zaman cihazı resetlemelisiniz. Arıza devam ederse gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Gaz vanalarının her koşulda açık olması gerekmektedir. Sorunun devam ettiği durumlarda Eca Servisi’ni aramalısınız. Cihazın gaz valfinde, elektronik kartında, iyonlarında ya da elektrotlarında sorun olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir.
 1. L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6 ve L7 Yanmıyor ise Kalorifer ısı sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmayacaktır. Kalorifer ısı sensöründe, kalorifer sensörü kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için arızayı yerinde görmek gerekir. Bu yüzden mutlaka servis yardımı alın.

Eca Proteus Arıza Kodları

 1. L3 ve L7 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L6 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su beklentinize kesinlikle yanıt alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalı olabilir. Sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olabilir. Veya sensör borularında nemlenme olabilir. Teşhis ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık kilitlenmesidir.
 • Çözüm Bu durumda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Cihazınız kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Kapalı ise vanaları açmalısınız. Bir de bu hususta dikkat edilmesi gereken şey en az 3 kaloriferin kullanılır durumda olması yani vanalarının açık olmasıdır. Vanalara bakmalı açık konuma getirmelisiniz. Sorun yine de devam etmekte ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, devir daim pompasında sıkışma, kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. L3 ve L6 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Hava basınç anahtarı arızası.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumları genelde hermetik model Proteus kombilerde karşımıza çıkar. Hava basınç anahtarı dediğimiz prosestattır. Prosestat hava akışına yardımcı olan özellikle de fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Arıza olduğunda, kontak kapatmadığında veya açmadığında bu sorun yaşanabilir. Bunun yanı sıra fan veya anakart arızası da söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yine bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramak gerekir.
 1. L3 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi su basıncı düşük olduğu zaman bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak servis desteği almadan direk kombiye ihtiyacı kadar su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Proteus kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Sola çevirdiğiniz an su sesi gelmelidir. Panelin sağ alt tarafına bakarsanız basınç göstergesi (manometre) olduğunu göreceksiniz. Basınç göstergesi de yükselecektir. İlerleme 1,5 değerine geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. sorunun düzeldiğini de göreceksiniz. Sorun devam ederse “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Yani resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.
 1. L3,L6 ve L7 Yanıyor,  L4 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazdan verim almanız bu safhada mümkün değildir. Cihazın elektronik kartı arızalı ise hiçbir parça çalışma sağlamaz. Bu gibi durumlarda cihaza birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

Yorumlar (10 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  L3 Ve L6 L4 Yanmıyor Ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor . sıcak su gelmiyor . su basıncı 2.0 da

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Emre Bey… Kombinizde su basıncı ideal konumda. Normali 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç ne yüksek ne düşük. Yaşadığınız sorun diferansiyel hava basınç anahtarı (prosestat) ile alakalı olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  eca proteus kombi l3,l4,l6,l7 hızla yanıp sönüyor servis kart taktı 5 dakika sonra tekrar aynı arıza verdi ve şimdide petekler soğuk ocak yanıyor yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar ücreti ne olur

  cengiz şenel

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Cengiz Bey… Yaşadığınız sorun anakart ile iletişim kesintisi sorunudur. Anakart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bağlantılarda sorun olabilir. Bağlantıların kontrol edilmesi gerekir. Karta yeni müdahale edilmiş, müdahale edilen kart bozuk olabilir. İşlemi yaptırdığınız firmayı arayarak kartın yeniden garanti dahilinde değiştirilmesini ya da onarılmasını sağlayabilirsiniz.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba. L3 yanıp sönüyor. L4 ve L6 yanmıyor. L7 yanıyor. Termostadı maksimuma alsam bile kombi üzerindeki termostat 10 dereceye düşmeden tekrar devreye girmiyor. Tabi bu esnada peteklerde buz gibi oluyor. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Ertunç Bey… Oda termostatı kullanımında kombi ayarının maksimum seviyede olması lazım. Oda termostatı üzerinden yapılacak ayar ise 21-25°C arası olmalıdır. 25°C yi geçmemelidir. Bu şekilde kullanmayı deneyin. Kombi ayarını kısık tutmayın yüksek olsun. Oda termostatı ayarı da 21°C civarında olsun. Yine de aynı durum yaşanırsa servis yardımı alabilirsiniz.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  L3 yanıyor L4 yanmıyor L6 bi vakit yanıyor sonra sönüyor L7 yanıp sönüyor

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Feyzullah Bey… Kombinizin öncelikle su basıncı kontrol edin. Düşük su basınç uyarısı olabilir. Basınç değeri normalse eğer net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  L3 yanıp sönüyor. petekler aşırı ısınıyor gaz sarfiyatı çok yüksek. sorun ne olabilir.

  NEVZAT GÜLBAŞ

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Nevzat Bey… Eca Proteus model kombilerde L3 LED i cihazın çalıştığını belirten LED dir. Peteklerde aşırı sıcaklık varsa bu durumun birçok sebebi vardır: kalorifer ısı ayar düğmesi arızalı olabilir, pompa arızalı olabilir, anakart arızalı olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar