Eca Proteus Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Eca Proteus Hata Kodları

Makalemizde Eca Proteus 24 HM model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları yer almaktadır. Panel üzerinde yer alan ledler sırası ile L3, L4, L6 ve L7 olarak isimlendirilmiştir.

 1. L3,L4,L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesintisi.
 • Çözüm Kombide beyin görevinde olan elektronik kart ile iletişimin kesildiği anlamına gelir. Daha öncesinde elektronik karta veya ekran kartına müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale yapılmadı ise elektronik kart arızalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor L4 Yanıyor ise Brülörde yanma yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kombi kendi kendine 5 kez ateşlemeyi dener. Fakat brülörde yanma olmadığından ateşleme yapamaz ve arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız zaman cihazı resetlemelisiniz. Eca Proteus kombiyi resetleme işlemi hakkındaki detayları linki tıklayarak öğrenebilirsiniz. Arıza devam ederse gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Gaz vanalarının her koşulda açık olması gerekmektedir. Sorunun devam ettiği durumlarda Eca Servisi’ni aramalısınız. Cihazın gaz valfinde, elektronik kartında, iyonlarında ya da elektrotlarında sorun olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir.
 1. L3 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanmıyor Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmayacaktır. Kalorifer ısı sensöründe, kalorifer sensörü kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için arızayı yerinde görmek gerekir. Bu yüzden mutlaka servis yardımı almalısınız.

 1. L3-L7 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L6 Yanıp Sönüyor Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su beklentinize kesinlikle yanıt alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalı olabilir. Sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olabilir. Veya sensör borularında nemlenme olabilir. Teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor, L4 Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Bu durumda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Kapalı ise vanaları açmalısınız. Bir de bu hususta dikkat edilmesi gereken şey en az 3 kaloriferin kullanılır durumda olması yani vanalarının açık olmasıdır. Vanalara bakmalı açık konuma getirmelisiniz. Sorun yine de devam etmekte ise kombi su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Arıza yine tekrar eder veya düzelmezse; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, devir daim pompasında sıkışma, sensör ve kartta arıza, kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. L3-L6 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L7 Yanıp Sönüyor Hava akış arızası.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumları genelde hermetik model Proteus kombilerde karşımıza çıkar. Hava basınç anahtarı dediğimiz prosestattır. Prosestat hava akışına yardımcı olan özellikle de fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Arıza olduğunda, kontak kapatmadığında veya açmadığında bu sorun yaşanabilir. Bunun yanı sıra fan veya anakart arızası da söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yine bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramak gerekir.
 1. L3 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanıp Sönüyor Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi su basıncı düşük olduğu zaman bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak servis desteği almadan direk kombiye ihtiyacı kadar su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Proteus kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Sola çevirdiğiniz an su sesi gelmelidir. Panelin sağ alt tarafına bakarsanız basınç göstergesi (manometre) olduğunu göreceksiniz. Basınç göstergesi de yükselecektir. İlerleme 1,5 değerine geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. sorunun düzeldiğini de göreceksiniz. Sorun devam ederse “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Yani resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.
 1. L3,L6 ve L7 Yanıyor,  L4 Hızlı Yanıp Sönüyor Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazdan verim almanız bu safhada mümkün değildir. Cihazın elektronik kartı arızalı ise hiçbir parça çalışma sağlamaz. Bu gibi durumlarda cihaza birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (63 Yorum)

 1. Emire kulak dedi ki:

  L3 yanıyor, L7 yanıp sönüyor arıza nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emire Hanım… L3 Yanıyor, L7 Yanıp Sönüyorsa cihaz ya sıcak su ya da ısıtma talebinde demektir. Yani sıcak su musluğu açıksa eğer kombi sıcak su beklentisine yanıt verdiğini ifade eder. Kombi bu durum olmasına rağmen sıcak su vermiyorsa harici bir sorun vardır. Ancak cihaz bu sorunu led ile belirtmiyor. Sıcak su veya ısınma sorunu yaşıyorsanız servis yardımı almalısınız. Kombi ısıtıyor ve sıcak su da alabiliyorsanız cihazda zaten sorun yok diyebiliriz.

 2. Nureddin merkit dedi ki:

  L4 surekli yanıyor L6 hızlı yanıp sönüyor. Saygilar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nureddin Bey…. L4 sabit yanıyor L6 yanıp sönüyor ve diğer ledler yanmıyorsa makalemizde de belirttiğimiz gibi bu durum genel olarak sensöre bağlıdır. Ancak karşımıza sensör arızasının yanı sıra kart arızası da çıkabilmektedir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Müjdat kılıç dedi ki:

  Kolay gelsin.
  L3 ve L7 sürekli yanıyor. L7 sıcak suyu açtığımızda yanıp sönüyor ama sıcak suyu kapattigimiz zaman yeşil ışık sürekli yanıyor. Sıcak su da kesik kesik geliyor. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müjdat Bey… L3 ışığı kombiye enerji geldiği sürece yani kombi açık olduğu sürece sabit yanar. L7 ile gösterdiğimiz led musluk ve kalorifer simgeli leddir. Bu led kombiden bir talep olmadığı sürece (sıcak su musluğu açık olmadığı sürece veya petekler ısınmaya geçmediği sürece) sabit bir şekilde yanar. Bir talep olduğu zaman da o talebe karşılık verdiğini ifade etmek adına yanıp söner. Bu durumlar normaldir ve arıza değildir. Sıcak su kesik kesik geliyor derken bi soğuyor bi ısınıyorsa ve bu durum tüm musluklarda oluyorsa kombiyi yerinde incelemek gerekir. Tek bir muslukta oluyorsa musluk-bataryada, tesisatınızda sorun olabilir ya da filtre tıkanmış olabilir.

 4. cagdas ata dedi ki:

  Eca proteus kullaniyorum. Kaloriferler isiniyor ama duş almak için sicak su gelmiyor. Ekranda L3 yaniyor ama L7 yanip yanip sonuyor. Kombi de elektrik mevcut, gaz geliyor, filtreler kontrol edildi ve tıkanıklık yok. Su basinc seviyesi de 2bar da. Sorun neden kaynaklaniyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağdaş Bey… Kombi kalorifer çalışırken de aynı belirtileri verir. Yani L3 sabit yanar L7 yanıp söner. Kombi sıcak su konumunda da öyle… Normal çalışıyor gibi gösteriyor ancak sıcak su vermiyor. Kısacası kombi sıcak su vermediğine dair bir uyarı da vermiyor. Bu gibi teknik konularda (kombi de biraz eski olduğu için) direk servis yardımı almanız gerekiyor. Dairede gaz olmasa hem petekler ısınmaz hem de kombi mutlaka bir uyarı verir. Dairede elektrik olmasa veya kombiye elektrik gelmese L3,L7 gibi ledlerin yandığını göremezsiniz. Su basıncı düşük olsa zaten petekler kesinlikle ısınmaz… Kısacası sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem olmadığı için direk servis yardımı almalısınız.

 5. HAKAN KILAVUZ dedi ki:

  su seviyesi 1 in altına inmişti alt daki vanadan su vermek istedim fakat su dolmuyor yere akıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Doldurma musluğu yerine emniyet ventilini açmış olabilirsiniz. Doğru parçayı çevirdiğinizden eminseniz servis yardımı almalısınız.

 6. Taha Taniş dedi ki:

  Açıyorum. Tüm ışıklar yanıp sönüyor. Çalışıyor. Sonra çalışma duruyor. L3 yanıyor. Diğerleri yanmıyor.
  Sıcak suyu açınca l7 yanıp sönüyor. Sıcak su geliyor. Ama petekler ısınmıyor. Su bastık 1.5 barı biraz geçti 2’nin altında.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taha Bey… Eca Proteus model kombilerde, kombiye enerji geldiği sürece L3 sabit yanar. L7 ise kombide bir talep olursa (ısınma veya sıcak su gibi) bu durumda yanıp söner. Yani bir talebe yanıt verdiğini belirtir. Kombi kalorifer konumu açık olmasına rağmen kaloriferleri ısıtmıyorsa; kalorifer vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar açıksa eğer kombi su basıncı normal seviyede. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 7. cevdet altınay dedi ki:

  cihaz eca proteus plus calışıyor hiçbir arıza ışığı yanmıyor çakmak çalışıyor ama ateşleme yapmıyor. birkaç defa çakmak çalışıyor yine ateşleme yok, resetliyorum su basıncını 1,7 ye ayarlıyorum yine aynı.ekran normal görünüyor. sorun ateşlemede. yardımcı olabilirmisiniz.

 8. Selfet yildirim dedi ki:

  R ters E01 yanıp sonuyor ne demek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selfet Bey… Kombiniz Proteus model değil sanırım. Çünkü bu model kombilerde E01 arıza kodu yoktur. E01 arıza kodu genel modellerde gaz yokluğuna bağlı ateşleme sorunudur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Tüm gaz vanalarını kontrol edin, açık olduğundan emin olun. Gaz vanaları açık ve kombiye de gaz geliyorsa eğer kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sonuç alamıyorsanız ve arıza durumu devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; gaz valfi, anakart, iyon ve ateşleme elektrodu gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Net teşhis için arızayı yerinde görmek gerekir.

   1. Ulaş gumus dedi ki:

    Sıcak su alırken sıcak su musluğunu kapattığınızda L4 ışığı kırmızı yanıp sönmeye başlıyor kombi arızaya geçiyor reddetmeyince normale dönüyor tekrar sıcak suyu açınca arızaya geciyor lütfen yardım edin lütfen yardım edin acil yardım lazım

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Ulaş Bey… Kombiniz gaz yokluğu arızasına geçiyor. Musluğu kapattığınızda sanırım direk bu sorun oluşuyor. Bu gibi durumlarda kombiyi resetleyerek arızadan çıkarmak gerekir. Ancak arıza durumu çok sık tekrar ediyorsa yani cihazı çok sık resetlemek zorunda kalıyorsanız bu bir sorundur. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Yardım için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 9. Ercan Algan dedi ki:

  Merhaba, biz eca proteus kullanıyoruz, L3yanıp sönüyor, L7 yanıyor, durumda,
  Fakat sıcak su alamıyoruz,sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey.. Eca Proteus model kombilerde L3 ledi yanma ledidir. Cihaz yandığında yani çalıştığında yanıp söner, yanma bittiğinde sabit yanar. L7 ise cihazın kalorifer ya da sıcak su konumunda çalıştığını yani aktif olduğunu belirtir. Kombinizde sıcak su arızası var ancak cihaz bu durum için ledlerle size bir uyarı vermiyor. Yani normal çalışıyor gibi gösteriyor ancak çalışmıyor. Bu durumda sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Sıcak su sensörü, üç yollu vana, tribün, akış şalteri, anakart, fan gibi birçok parçada sorun olabilir.

 10. Üstün İntepe dedi ki:

  ECA kombide basınç suyu 1 de kalıyor. ocak yanıyor 2 oda yanıyor 2 büyük oda yanmıyor.Bunun sebebi ne olabilir. Basınç bu 1in üstüne çıkmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Üstün Bey… Kombi basıncını yükseltmek için doldurma musluğunu açtığınızda su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu arızalıdır. Servis çağırmanız gerekir. Su sesi geliyor basınç yükselirken 1 de sabitleniyor, su sesi kesiliyorsa şebeke basıncına bağlıdır. Yani şebekeden gelen su basıncı tazyiği düşükse bu yüzden işlem tam olarak yapılamıyordur. Bunun için tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa eğer bu da bir tesisat sorunudur. Ancak şebekeden gelen su tazyiği düşükse bu yüzden de ısı tam olarak tesisatta dolaşamıyor olabilir. İlk başta bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Bi tıkanıklık durumu varsa müdahale edilsin. Şebeke basıncı düşükse eğer basıncı yükseltmek için tesisatçı size önerilerde bulunacaktır. Ancak tesisatta veya şebeke su basıncında bir sorun görülmezse kombi servisini arayarak yardım almanızı öneririz. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 11. aysun dedi ki:

  Merhaba.. Eca preteus kombimizin l3 lambasi hizli hizli yanip sonuyor sadece atesleme sirasinda sabit yaniyor.. Servis geldi tamir ettik dedi onlar gittikten sonra yine ayni oldu.. Statik elektrikten kaynaklaniyor filan dediler … Bu neden kaynaklanıyor onceden boyle degil di

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aysun Hanım… Eca Proteus model kombilerde L3 ledi cihaz açık olduğu sürece yanıp sönebilir. Bu bir arıza durumu değildir. Kullanıma bağlı yanabilir veya yine kullanıma bağlı yanıp sönebilir. Elektrikten kaynaklı bir arıza durumu olsa yani elektriksel bir sorun olup anakart gibi parçalarda sorun olsa L3, L4, L6, L7 kısacası tüm ledler aynı anda yanıp söner. Bu elektriksel bir arıza durumu değil, hatta arıza durumu değil diyebiliriz. Cihazınızda sıcak su sorunu varsa veya petekler ısınmıyorsa o ayrı bir durum. Ancak cihaz led uyarısı ile bir arıza olduğunu belirtmiyor.

  2. Asım dedi ki:

   Merhabalar ECA proteus kullanıyoruz sıcak suyu açtığımızda ateşleme olmuyor ve su ısınmıyor L7 hızlı yanıp sönüyor musluğu kapattığınızda da L7 yanıp sönmeye devam ediyor ama peteklere herşey normal çalışıyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Asım Bey… L3 sabit yanıyor L7 yanıp sönüyorsa cihaz o an sıcak su ya da ısınma talebinde demektir. Diğer ledlerde de yanma durumu oluyorsa veya yanıp sönme durumu o durumu da bize bildirmeniz gerekir ki arıza durumunun muhtemel sebeplerini sıralayabilelim. Sadece L7 yanıp sönüyorsa cihaz çalışıyor gibi görünüyor ancak sıcak su vermiyor demektir. Bu da birçok sebebe bağlı olabileceğinden servis yardımı almak gerekir. Arızayı net teşhis etmemiz için yerinde görmemiz gerekir.

 12. Özgür dedi ki:

  Normalinde kombi ışıklarının yanma süresi nasıl olmalı birde bizim kombi de ateşleme olduktan sonra çok uzun süre kalmıyor gibi ateşleme de kalma süresi neye bağlı ne durumda ateşleme devreye girmeli L3 yanıp yanıp duruyor L7 sabit yanıyor diğerleri yanmıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… Kombi ilk yanma sırasında ateşleme yapar. Yani sıcak su musluğunu açtığınızda veya kış konumuna geçildiğinde. Daha sonrasında talebe bağlı çalışır. Musluk açık olduğu sürece L7 sembolü yanıp söner. Veya petekler ısınana kadar yine L7 sembolü yanıp söner. Sıcak su musluğu açılmadığı sürece veya petekler soğumadığı sürece L7 sembolü sabit yanar. Bu normal bir durum.

 13. ayse güven dedi ki:

  acma kapama dugmem bosa dönüyor..acıp kapatmada zorlanıyorum.eca proteus

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım.. Açma kapama düğmesi boşa dönüyorsa ya değişimi gerekir ya da kart potansında sorun olabileceği için anakart tamiri veya değişimi gerekebilir. Bu konuda uzman servis yardımı almalısınız.

 14. Sevgi dedi ki:

  L3 L6 L7 yanıyor L4 yanmıyor L6 ışığı neden yanıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım… L3-L6-L7 yanıyorsa cihaz sıcak su ya da kalorifer sisteminde aktif yani çalışıyor demektir. L4 yansa ya da yanıp sönüyor olsa cihaz ateşleme sorunu veriyor diyebiliriz ama led zaten yanmıyor. Ledlerin yanma durumuna göre cihazınızda bir sorun yok gibi görünüyor. Sıcak suda ya da petek ısınmasında bir sorun var mı?

 15. Enes dedi ki:

  Eca proteus kombim in petekleri açtıgim da atesleme calismaya basliyor ilk 10 saniye l3 yanıyor l4 yanmıyor l6 yanmiyor l7 yaniyor 10 saniye sonra duruyor sonra tekrar hemen çalışmaya başlıyor bu sefer l6 da yaniyor sorun ne olabilir.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… L6 dediğimiz led atıkgaz devresi ile alakalıdır. Muhtemel sebebi anakart, fan gibi parçalar olabilir. Ancak yine de sorunun yerinde görülmesi lazım. Cihaz henüz çalışmaya başlamadan arızaya geçiyor. Devreden çıkıyor yani. Bu durumda birçok parçada sorun olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 16. cahit bozkurt dedi ki:

  eca proteus l4 ve l6 yanmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cahit bey… Eca Proteus kombide L4 ve L6 nın yanmaması bir sorun teşkil etmez. LED lerin birinde veya birkaçında hızlı veya yavaş yanıp sönme durumu varsa eğer bu bir arızadır. LED lerin yanıp sönmesine bağlı veya hangi LED in yanıp söndüğüne bağlı sorun değişir. Şu anlık kombinizde bir sorun görünmüyor. Bu şekilde yine de sıcak su veya ısıtma sorunu yaşıyorsanız servis yardımı almanız gerekir.

 17. mehmet güler dedi ki:

  Selam ısıtma sıstemını devreye aldım kobı hata da vermedi devre yede girmedi L3 YANIYOR L7 YANIYOR SORUN NE OLABİLİR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi açık olduğu sürece L3 sabit yanmaya devam eder. L7 ise cihazın sıcak su veya kalorifer devresinde olduğunu belirtir. Isıtma devresinde çalışmıyor ve LED ler ile uyarı vermiyorsa birçok sebep olabilir. Kombi su basıncını kontrol edin. 1 barın altındaysa kombiye su basın. Sorun düzelmezse veya kombi basıncı ideal seviyedeyse arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmalısınız.

 18. Arif Aygen dedi ki:

  L3 yanıyor L4veL6 yanmıyor L7 hızlı yanıp sönüyor suyu ısıtmıyor ısı ayarını sonuna kadar açtığımda ısıtıyor ecza hb hermatik kombi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Kombinizde muhtemelen sensör, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda önce “R” düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası düzelmezse eğer net teşhis ve arıza çözümü için servis çağırın.

 19. muhammed dedi ki:

  Selam l3 yaniyor digerleri hic yanmiyor neden ola bilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Eca Proteus model kombilerde L3 LED i cihaz açık olduğu sürece sabit yanar. Diğer LED ler ise cihazın kullanım talebini belirtir ve yanması gerekir. Kullanım sırasında veya cihaz arızaya geçtiğinde size uyarı verebilir. Cihazı bu dönemlerde sadece yaz konumunda kullanırsınız yani kalorifer devresi kapalı olur. Bu yüzden musluk simgeli (sağdaki) düğmeyi “min” değerinden yüksek bir değere getirerek yani sıcak su derecesini artırarak yeniden bir deneme yapın. Yine de LED lerde yanma durumu olmuyorsa cihazda sorun var demektir. Bunun için servis talep etmeniz gerekir.

 20. Canan Yıldız dedi ki:

  Kombide hiçbir ışık yanmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım… Dairenizde elektrik olmasına karşın ve kombi şalteri açık olmasına karşın kombiye hiçbir ışık gelmiyorsa ekran kartı veya elektronik kart arızalı olabilir. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

  2. Serhan dedi ki:

   Kombimizde l4 kırmızı yanıp yanıp sönüyor diğerleri yeşil yanıyor reset atıyorum düzeliyor sıcak su geliyor musluğu kapattığımızda tekralanıyo aynı hata

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Serhan Bey… Proteus model kombilerde L4 olarak ifade ettiğimiz led ateşleme ledidir. Cihaz ateşleme yapmadığı zaman veya alev kesildiği zaman bu led yanıp söner. Resetlendiğinde düzeliyorsa bir süre kadar bu şekilde idare etmeniz gerekir. Çünkü servis ekipleri geldiğinde de yine cihazı arızadan çıkarmak için resetleyecektir. Resetlendiğinde düzelirse de bir teşhis yapamazlar. Önemli olan cihazı resetlemenize karşın düzelmemiş olması veya düzelmiyor olmasıdır. Bu gibi durumlarda karşımıza; anakart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçalar çıkar. Ancak yine de tabi cihaz arızadan çıkmadığında yerinde görüp incelemek gerekir. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

 21. Esra GÜNAY dedi ki:

  İyi Çalışmalar , kombimizde L3, L6 ,L7 yeşil ışık L4 kırmızı ışık yanıp sönüyor.Reset atmaya çalıştık ama bir türlü düzelme olmadı bu durumda ne yapmak gerekiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Kombinizde ateşleme sorunu var. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olun, gaz kesintisi olabilir. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Gaz var ve kombiye gaz geliyorsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha deneyin. Arıza durumunda yine de düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 22. miraç aydın dedi ki:

  selamlar eca proteus kombim var zaman zaman sıcak su sorunu yaşıyorum ama bu sorun bazen oluyor bazan olmuyor nedenini öğrenebilirmiyim.

  teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Miraç Aydın… Kombide bulunan neredeyse hemen her parça sıcak su için görev alır. Kombi sıcak su vermediği zaman ledleri kontrol edin. Cihaz sıcak su vermediğinde ledlerle uyarı verebilir. Bu ledlerin yanıp sönmesine göre arıza durumu tahmin edilebilir. Ancak sıcak su verdiğinde bir uyarı vermiyorsa sorunu yerinde görmeden tahmini bilgi vermek yanlış olur. Bu sorun birçok sebeple yaşandığı için de servis yardımı almanız gerekir.

 23. sedat demir dedi ki:

  L3 yanıyor L4,L6 yanmıyor L7 hızlı yanıp sönüyor sıcak su gelmiyor. su basıncı 1,50 de

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Ledlerin yanma durumuna göre yaşadığınız sorun sensör ya da anakart arızası gibi görünüyor. Kombiniz bu yüzden sıcak su vermiyor. “R” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombinizi resetleyin. Bu işlemi arıza düzelmediği sürece birkaç kez daha uygulayın. Arıza durumunda yine de düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

 24. Mikayil dedi ki:

  L7 ikaz lambası hızlı yanıp sönüyor,l4 sürekli yanıyor . Internetden bir kaç çözüme baktım işe yaramadı ve bu hakkında bilgi çok az

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mikayil Bey… Kombinizde hava akış sorunu var yani atık gaz sistemi sorunu. Kombiniz hermetikse yani bacası dışarı uzanıyorsa; fan, prosestat veya anakartta sorun olabilir. Baca yerinden çıkmış olabilir ya da baca ile alakalı ek bir uzatma işlemi yapıldıysa baca ebatı uygun olmayabilir. Yalnız bu durumda sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almanız gerekir.

 25. NEVZAT GÜLBAŞ dedi ki:

  L3 yanıp sönüyor. petekler aşırı ısınıyor gaz sarfiyatı çok yüksek. sorun ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nevzat Bey… Eca Proteus model kombilerde L3 LED i cihazın çalıştığını belirten LED dir. Peteklerde aşırı sıcaklık varsa bu durumun birçok sebebi vardır: kalorifer ısı ayar düğmesi arızalı olabilir, pompa arızalı olabilir, anakart arızalı olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 26. Gfeyzullah dedi ki:

  L3 yanıyor L4 yanmıyor L6 bi vakit yanıyor sonra sönüyor L7 yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyzullah Bey… Kombinizin öncelikle su basıncı kontrol edin. Düşük su basınç uyarısı olabilir. Basınç değeri normalse eğer net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 27. Ertunç dedi ki:

  Merhaba. L3 yanıp sönüyor. L4 ve L6 yanmıyor. L7 yanıyor. Termostadı maksimuma alsam bile kombi üzerindeki termostat 10 dereceye düşmeden tekrar devreye girmiyor. Tabi bu esnada peteklerde buz gibi oluyor. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertunç Bey… Oda termostatı kullanımında kombi ayarının maksimum seviyede olması lazım. Oda termostatı üzerinden yapılacak ayar ise 21-25°C arası olmalıdır. 25°C yi geçmemelidir. Bu şekilde kullanmayı deneyin. Kombi ayarını kısık tutmayın yüksek olsun. Oda termostatı ayarı da 21°C civarında olsun. Yine de aynı durum yaşanırsa servis yardımı alabilirsiniz.

 28. cengiz şenel dedi ki:

  eca proteus kombi l3,l4,l6,l7 hızla yanıp sönüyor servis kart taktı 5 dakika sonra tekrar aynı arıza verdi ve şimdide petekler soğuk ocak yanıyor yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar ücreti ne olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Yaşadığınız sorun anakart ile iletişim kesintisi sorunudur. Anakart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bağlantılarda sorun olabilir. Bağlantıların kontrol edilmesi gerekir. Karta yeni müdahale edilmiş, müdahale edilen kart bozuk olabilir. İşlemi yaptırdığınız firmayı arayarak kartın yeniden garanti dahilinde değiştirilmesini ya da onarılmasını sağlayabilirsiniz.

 29. emre cins dedi ki:

  L3 Ve L6 L4 Yanmıyor Ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor . sıcak su gelmiyor . su basıncı 2.0 da

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombinizde su basıncı ideal konumda. Normali 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç ne yüksek ne düşük. Yaşadığınız sorun diferansiyel hava basınç anahtarı (prosestat) ile alakalı olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama