Eca Proteus Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Eca Proteus Hata Kodları

Makalemizde Eca Proteus 24 HM model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları yer almaktadır. Panel üzerinde yer alan ledler sırası ile L3, L4, L6 ve L7 olarak isimlendirilmiştir.

 1. L3,L4,L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesintisi.
 • Çözüm Kombide beyin görevinde olan elektronik kart ile iletişimin kesildiği anlamına gelir. Daha öncesinde elektronik karta veya ekran kartına müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale yapılmadı ise elektronik kart arızalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor L4 Yanıyor ise Brülörde yanma yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kombi kendi kendine 5 kez ateşlemeyi dener. Fakat brülörde yanma olmadığından ateşleme yapamaz ve arızaya geçer. Bu arıza ile karşılaştığınız zaman cihazı resetlemelisiniz. Eca Proteus kombiyi resetleme işlemi hakkındaki detayları linki tıklayarak öğrenebilirsiniz. Arıza devam ederse gaz vanalarına bakmalı, kapalı ise açmalısınız. Gaz vanalarının her koşulda açık olması gerekmektedir. Sorunun devam ettiği durumlarda Eca Servisi’ni aramalısınız. Cihazın gaz valfinde, elektronik kartında, iyonlarında ya da elektrotlarında sorun olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir.
 1. L3 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanmıyor Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmayacaktır. Kalorifer ısı sensöründe, kalorifer sensörü kablolarında veya bağlantılarda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için arızayı yerinde görmek gerekir. Bu yüzden mutlaka servis yardımı almalısınız.

 1. L3-L7 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L6 Yanıp Sönüyor Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su beklentinize kesinlikle yanıt alamazsınız. Sıcak su sensörü arızalı olabilir. Sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre durumu olabilir. Veya sensör borularında nemlenme olabilir. Teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. L3,L6 ve L7 Yanmıyor, L4 Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Bu durumda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Kalorifer vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Kapalı ise vanaları açmalısınız. Bir de bu hususta dikkat edilmesi gereken şey en az 3 kaloriferin kullanılır durumda olması yani vanalarının açık olmasıdır. Vanalara bakmalı açık konuma getirmelisiniz. Sorun yine de devam etmekte ise kombi su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Arıza yine tekrar eder veya düzelmezse; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, devir daim pompasında sıkışma, sensör ve kartta arıza, kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. L3-L6 Yanmıyor, L4 Yanıyor ve L7 Yanıp Sönüyor Hava akış arızası.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumları genelde hermetik model Proteus kombilerde karşımıza çıkar. Hava basınç anahtarı dediğimiz prosestattır. Prosestat hava akışına yardımcı olan özellikle de fanın bekçisi olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Arıza olduğunda, kontak kapatmadığında veya açmadığında bu sorun yaşanabilir. Bunun yanı sıra fan veya anakart arızası da söz konusu olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yine bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramak gerekir.
 1. L3 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6-L7 Yanıp Sönüyor Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi su basıncı düşük olduğu zaman bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak servis desteği almadan direk kombiye ihtiyacı kadar su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Proteus kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basın. Sola çevirdiğiniz an su sesi gelmelidir. Panelin sağ alt tarafına bakarsanız basınç göstergesi (manometre) olduğunu göreceksiniz. Basınç göstergesi de yükselecektir. İlerleme 1,5 değerine geldiğinde siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. sorunun düzeldiğini de göreceksiniz. Sorun devam ederse “R” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Yani resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.
 1. L3,L6 ve L7 Yanıyor,  L4 Hızlı Yanıp Sönüyor Elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Cihazdan verim almanız bu safhada mümkün değildir. Cihazın elektronik kartı arızalı ise hiçbir parça çalışma sağlamaz. Bu gibi durumlarda cihaza birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (97 Yorum)

 1. Mazlum Yağmurtaşan dedi ki:

  L3 yanıyor, L4 ve L6 yanmıyor L7 yanıp sönüyor sıcak su vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mazlum Bey… Kombi sıcak su veya ısınma talebindeymiş gibi led uyarısı veriyor. Yani sanki bir musluk açık da sıcak su kullanılıyormuş gibi ya da petekler devreye girip ısınıyormuş gibi. Özellikle L7 ledinin yanıp sönmesi bir talep olduğunu belirtir. Musluk açık değilse ve petekler de ısınmıyorsa buna rağmen bu led yanıp sönüyorsa cihazda sıcaklık sensörü veya kart arızası olabilir. Tabi bu muhtemel bir sebeptir. Detaylar için cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden bi servis çağırmanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir, yardım alabilirsiniz.

 2. semra arslan dedi ki:

  merhaba eca proteus kombimin L3 ateslemeden sonda uzun süre yanip sönüyor. L4 yanmıyor L6 atesleme esnasinda yaniyor L7 surekli yanik durumda arizasi ne olabiler acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semra Hanım… L3 cihazın yanma durumuna bağlı yanabilir veya yanıp sönebilir. Bu tek başına bir arıza değildir. L7 sürekli yanıyorsa cihaz dinlenmede demektir. Yani şu anlık bir beklentiye yanıt vermiyor demektir. Ledlere bakarak cihazda bir sorun yok diyebiliriz. Ancak cihazın çalışma sisteminde bir aksaklık varsa (sıcak su vermiyor, petekleri ısıtmıyor gibi) bu durumda teknik servis yardımı almalısınız.

 3. Ümit çelik dedi ki:

  ECA PROTEUS ateşleme yapıyor alev oluşuyor kısa süre sonra velev sönüyor arızaya geçiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Alevin sönmesi hem ateşleme hem de baca sistemine bağlı olabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kullanıcı açısından yapılabilecek tek işlem cihazı resetlemektir. Birkaç reset işlemine karşı düzelme olmazsa doğrudan kontrol ve müdahale için servis yardımı almanız gerekir.

 4. Bünyamin dedi ki:

  ECA calora kombi kullanıyorum, ilk açtığımda normal çalışıp ayarlı dereceye gelince
  duruyor ve hemen soldan ikinci led (arıza ledi) sürekli yanıp sönüyor, kapatıp açtığımda yine çalışıyor ve yine ısınınca durup kırmızı ışık yanıp sönmeye devam ediyor, tabi bu esnada 3. LED (ısınırken yanan led) sürekli yanıyor, heralde devir daim yapmaya devam ediyor, motoru elimle tuttum, öyle sanıyorum,
  Petekler temiz, filtre temiz, baca tıkalı değil, su basıncı 1,7 de,
  Sizce ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey… Cihaz dinlenmeye geçtiği an arızaya geçiyor veya brülördeki alev kesiliyor cihaz ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkmadan direk devre dışı kalıyor. Bu durum; baca sistemi dahil, iyon elektrodu, gaz valfi, ateşleme elektrodu, kart gibi birçok parçaya bağlıdır. Ancak yine de cihazı ve sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Kübra uyar dedi ki:

  Eca pretous kombim var. petekler çok sık devreye giriyor. Bu süre 1 dka kadar atesleme yapıp 5 dk içinde tekrar devreye giriyor bu bir sorun olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kübra Hanım… Kombi düşük derecede kullanılıyorsa, binada-dairede bir ısı kaybı varsa cihaz çok sık devreye girip çıkabilir. Harici olarak kombiyi ve tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor. Bu durum arıza-tıkanıklık durumuna da bağlı olabilir.

Petek Yıkama