Proteus Arıza Kodları

Eca Proteus kombide bazı arıza kodları ile karşı karşıya kalıyor ve bu arıza kodlarının nedenlerini merak ediyorsanız sizler için oluşturduğumuz aşağıdaki açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Proteus Arıza Kodları hakkındaki bilgileri sizler için sunduk. Proteus Arıza Kodları başlığı altında yer alan sayfamızı incelemenizi önermekteyiz. Proteus model kombi kullanıcıları için hazırladığımız bu makalemizde tüm arıza ledlerinin anlamlarını ve yaşanılan sorunların sebepleri ile birlikte çözüm seçeneklerini sunmuş bulunmaktayız.

Proteus Arıza Kodları

Proteus Arıza Kodları

L3, L4, L6 ve L7 Işığı Hızlı Yanıp Sönüyorsa; Anakart ile iletişim kesintisi sorunudur.

Çözüm: Arıza ledleri bahsedilen şekilde yandığında Proteus kombinin anakartında iletişim hatası var demektir. Daha öncesinde anakarta müdahale edildi ise yanlış bağlantı yapılmış olabilir. Müdahale edilmesi ise muhtemelen kartta sorun vardır. Proteus model kombi panelindeki “R” harfindeki düğmeye basılı tuttuğunuzda resetleme işlemi yapmış olursunuz. İşlem sonrasında sorun düzelmez ise resetleme işlemini birkaç kez daha yapın. Sonuç değişmiyorsa eğer Eca Servisi yardımı alın.

L3, L6, L7 Yanmıyor L4 Yanıyorsa; Ateşleme sorunudur.

Çözüm: Brülörde yanma olmadığı zaman genelde bu sorun yaşanmaktadır. Bu durumda önce konutunuzda gaz olup olmadığına bakın. Doğalgaz vanalarının açık olması gerekir. Vanalar kapalı ise açın. Konutunuzda gaz olduğundan eminseniz eğer “R” düğmesine uzun süre basılı tutarak kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme sonrasında da sorun düzelmez ve devam ederse bu durumda cihaza başka müdahalede bulunmadan direk servis yardımı alın. Proteus model kombilerde ateşleme sorunu olduğunda; anakart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net teşhis yerinde yapılır ve sorun bu şekilde çözümlenir.

L6, L7 Yanmıyor L4 Yanıyor L3 Hızlı Yanıp Sönüyor; Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

Çözüm: Bu arıza durumunda muhtemelen petekleriniz ısınmayacak ya da beklenen sıcaklıkta ısıtma olmayacaktır. Kalorifer sensörü olarak da adlandırdığımız ntc de sorun olduğunu, ntc kablolarında kopma-kısa devre durumu olduğunu veya ntc borularında nemlenme olduğunu belirten bir arıza kodudur. Teşhis ve müdahale için mutlaka servis yardımı alın.

L3, L7 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6 Hızlı Yanıp Sönüyor; Kullanım suyu sensör sorunudur.

Çözüm: Genel anlamda sıcak su sorunu yaşayacağınız arıza kodudur. Sıcak suyun derecesini ölçerek anakarta bildiren ntc sensörde sorun olduğunu belirtir. Yalnız sorun sadece sensörde değil kablolarında da olabilmektedir. Kablolarda kopma-kısa devre durumlarında veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun karşımıza çıkabilmektedir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’nden yardım almanızı öneriyoruz.

L3, L6, L7 Yanmıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyor; Aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunudur.

Çözüm: Bu sorunun yaşanılması birçok etmene bağlıdır. Yalnız kullanıcı olarak öncelikle “R” düğmesine uzun süre basılı tutarak kombinize reset atmalısınız. Sorun devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamadıysanız ve kombiniz kış konumunda ise radyatör vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açın ve en azından 3 radyatörü kullanır durumda olun. Yine de sorun düzelmiyor ise mutlaka servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda; ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme veya arada kalma, pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması veya tesisatın tıkanması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Uzman Eca Servisi yardımı alırsanız sorun yerinde görülür, tespit yapılır ve gereken müdahale sağlanarak sorun çözümlenir.

L3, L6 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L7 Hızlı Yanıp Sönüyorsa;  Hava basınç anahtarı sorunudur.

Çözüm: Bir nevi hava akış sorunu da denilebilir. Proteus model hermetik kombilerde karşımıza çıktığında; fan, prosestat veya anakart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Cihazın hava akışını sağlamadığını yani atık gaz sisteminde sorun olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeden mutlaka servis yardımı alın.

L3 Yanmıyor, L4 Yanıyor, L6, L7 Hızlı Yanıp Sönüyorsa; Tesisat su basıncı düşük.

Çözüm: Proteus model kombilerde karşımıza en sık çıkan arıza durumudur. Tesisat su basıncının düşük olduğunu ve susuz çalışma olmaması amacı ile cihazın uyarı verdiğini anlayabiliriz. Kombi panelinin sağ alt köşesinde yer alan bar göstergesine bakacak olursanız 1 in altında olduğunu göreceksiniz. Proteus kombinin sol alt kısmında siyah çevirmeli plastik uçlu doldurma musluğunu sola çevirerek bar değerini 1,5 e getirmeniz gerekir. Su basma işlemi sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “R” düğmesine uzun süre basılı tutun. Cihazı bu şekilde resetlemiş olursunuz. İşlemi yapamadığınız veya yapmanıza rağmen sorunun düzelmediği durumlarda mutlaka uzman yardımı alın.

L3, L6, L7 Yanıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyorsa; Anakart sorunudur.

Çözüm: Proteus model kombide anakatta bir sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda öncelikle “R” harfindeki reset düğmesine uzun süre basılı tutun. Bu şekilde resetleme işlemi yapmış olursunuz. Sorun düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra da sorunda düzelme olmaz ise anakart arızası için uzman Eca Servisi yardımı alın. Anakart tamiri veya değişimi yapıldığında sorun düzelecektir. Bu konuda uzman yardımı almanız cihaza müdahalede bulunmamanızı öneriyoruz.

Proteus Arıza Kodları hakkında sunulan bilgilerden yola çıkarak az çok yaşanılan sorun ile alakalı bilgilere ulaştınız. Proteus Arıza Kodları konusundaki yardımları almak adına bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?