Eca Kronos (Plustech) Arıza Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Eca Kronos (Plustech) model yoğuşmalı kombiler hakkındadır.

Eca Kronos (Plustech) Hata Kodları

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Kombi yaz konumunda da olsa kış konumunda da olsa petek vanalarının açık olması gerekir. Vanaları kontrol edin, kapalıysa eğer vanaları açın. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncı düşükse basıncı 1.5 bara kadar yükseltin. Ardından cihazı birkaç kez arızadan çıkarmak için resetleyin. İşlemlere rağmen yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir. Ana eşanjör, sensör, üç yollu vana, kart, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer filtresinde veya tesisatta tıkanıklık da olabilir.
 1. F02 Arızası Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Kullanım suyu sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.
 1. F03 Arızası Isıtma devresi sensör sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe, sensör bağlantı soketlerinde problem olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.
 1. F04 Arızası Gaz yokluğu hatası.
 • Çözüm Arıza durumunda öncelikle dairede gaz kesintisi olmadığından emin olmak gerekir. Dairede gaz kesintisi yoksa kombiye gaz geldiğinden emin olmak, tüm doğalgaz vanalarını kontrol etmek gerekir. Gaz vanaları açıksa kombiyi resetlemek gerekir. Kombi tek bir reset işlemi ile düzelmezse işlemi birkaç kez daha uygulamak gerekir. Yine de arıza durumu devam etmekte ise servis yardımı almak gerekir. İyon-ateşleme elektrodunda, gaz valfinde veya elektronik kartta problem olabilir.
 1. F05 Arızası Hava basınç sensörü sorunu.
 • Çözüm Cihaz baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamazsa bu arızayı verebilir. Kullanıcı olarak bu sorunda yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekir. Cihazın hava akışını sağlayan fan, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Baca yerinden çıkmış olabilir, baca ebatı uygun olmayabilir, bacayı tıkayan bir cisim olabilir.
 1. F06 Arızası Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Cihaza harici olarak bir dış hava sensörü takılı ise; sensörde, sensör bağlantılarında veya kartta sorun olabilir. Cihazda böyle bir sensör takılı değilse elektriksel bir problem olabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F07 Arızası Düşük basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat basıncı 1 barın altına düştüğü zaman cihaz bu uyarıyı verir. Basıncı 1.5 bara kadar yükseltmek gerekir. Bunun için kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli basıncı 1.5 bara kadar çıkarmanız gerekir. İşlem bitiminde doldurma musluğunu kapatıp iyice sıkmayı unutmayın. Arıza çok sık tekrar ederse, işlem bir sebeple yapılamazsa veya işlem sonrası sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.
 1. F08 Arızası Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Bu sorun kombiye veya daireye gelen voltajın düşük olması sebebiyle yaşanmaktadır. Arıza durumunda bir süre kadar voltajların düzelmesi beklenmelidir. Uzun süre bekleme neticesinde arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almak gerekir. Düşük voltaj sebebiyle kart arızası meydana gelmiş olabilir. Kartın tamiri-değişimi gerekebilir. Bu sorunu yeniden yaşamamak için mutlaka “kombi regülatörü” kullanmalısınız.
 1. F09 Arızası Gaz valfi geri bildirim sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemek gerekir. Resetleme işlemine karşın arıza durumu düzelmez veya tekrar ederse servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda gaz valfi, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir.
 1. F10 Arızası Baca gazı sensörü aşırı ısınma uyarısı.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemine rağmen hala sorun devam etmekte ise servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör arızası olabilir, cihaza gaz ayarı gerekebilir, teknik açıdan farklı sorunlar da olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.
 1. F11 Arızası Sifon blokaj sorunu.
 • Çözüm Kombi yoğuşmalı olduğu için yoğuşma sifon bağlantılarını, sifon hortumunu ve sifon kabını kontrol etme gerekir. Tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda tıkanıklık giderildiğinde sorun Çözümlenebilir. Mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F12 Arızası Fan geri bildirim sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Kombi birkaç resetleme sonrası da düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumunda fan, kart dahil birçok parçayı yerinde kontrol etmek gerekir.
 1. F13 Arızası Kalorifer devresi dönüş sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir uygulama olmadığı için servis çağırmalısınız. Kalorifer devresi dönüş sensörü arızalı olduğunda, sensör bağlantılarında sorun olduğunda bu problem yaşanır.
 1. F14 Arızası Baca gazı sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız. Baca gazı sensöründe sorun olabilir, sensör kabloları yerinden çıkmış ya da kopma durumu olabilir.
 1. F15 Arızası Yüksek basınç sorunu.
 • Çözüm Kombi tesisat basıncı 2.5-3 bar üstüne çıktığı zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kombiye en yakın peteğin hava alma müşürü açılarak oradan fazla su tahliye edilmelidir. İşlem sonrası sorun düzelmez veya arıza çok sık tekrar ederse mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F16 Arızası Üç yollu vana sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda her ihtimale karşı kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Birkaç resetleme işlemine karşın sorun hala devam ederse servis yardımı almanız gerekir. Üç yollu vananın arıza durumuna göre tamiri veya değişimi gerekebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama