Eca Citius Premix Arıza Kodları

 1. A00 Arızası Elektronik kart yazılım sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Arızada düzelme olmazsa kart arızası olabileceğinden servis yardımı almanız gerekir.
 1. A01 Arızası Ateşleme problemi.
 • Çözüm Kombiye bir sebeple gaz gitmediğinde bu sorun yaşanır. Bu durumda gaz vanalarının açık olduğundan, dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Doğalgaz kesintisi yok ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis çağırmadan önce kombiyi resetlemelisiniz. Tek bir reset işlemi ile sorun düzelmezse işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sorunun düzelmediği veya tekrar ettiği durumlarda servis yardım almalısınız. Arıza durumu; gaz valfi, elektrotlar, anakart gibi parçalara bağlı olabilir. Aynı zamanda bu sorunda yoğuşma gider hortumunu ve baca sistemini de kontrol etmek gerekir.
 1. A02 Arızası Yanlış alev sinyali durumu.
 • Çözüm Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alev algılandığını belirtir. Sahte alev sorunu da denilebilir. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamak gerekir. Ancak birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa teknik servis yardımı alınmalıdır. Arıza durumu; gaz valfi, iyon elektrodu, kart bibi parçalara ayrıca baca sistemine bağlı olabilir.
 1. A03 Arızası Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Gidiş ya da dönüş sıcaklığı 95°C yi geçerse cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda kombi altında bulunan tesisat vanalarını aynı zamanda kalorifer vanalarını kontrol etmeniz gerekir. Vanalar kapalı olabilir. Dairede en az 3 kalorifer vanası mutlaka açık olmalıdır. Vanalar açıksa kombi su basıncına bakmalısınız. Basınç düşükse su basma işlemi uygulamalı basıncı ideal değere getirmelisiniz. İşlem sonrası düzelme olmaz veya basınç zaten ideal değerde olursa kombiye reset atmalısınız. Birkaç reset işlemi sonrası da sorun düzelmezse teknik servis yardımı almalısınız. Bu durum; sensör, kart, pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi parçalara ayrıca tesisat-filtre tıkanıklığı gibi durumlara bağlı olabilir.
 1. A05 Arızası Fandan 1 dakikadan fazla geri bildirim alınmamış.
 • Çözüm Arıza durumunda cihaz bloke konuma geçer ve çalışmaz. Fan kablosunda veya fanda sorun olabilir. Bu sorunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyor veya çok sık tekrar ediyorsa servis yardımı almalısınız.
 1. A06 Arızası Fan istenen fan hızına ulaşamıyor.
 • Çözüm Bu gibi durumlarda cihaz bloke olur ve hiçbir konumda çalışmaz. Kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetleyebilirsiniz. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmazsa teknik açıdan servis yardımı almanız gerekir. Fan arızası veya fan kablo problemi söz konusu olabilir.
 1. A08 Arızası Alev devresi sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı servis öncesi resetlemelisiniz. Bazen tek bir reset işlemi ile sorun çözümlenebilir. Ancak sorunda düzelme olmadığı sürece peş peşe maksimum 3 reset işlemi uygulayabilirsiniz. İşlem sonrası arızada düzelme olmaz veya bu sorun çok sık yaşanırsa teknik servis yardımı almalısınız. Arıza durumu; elektronik kart, gaz valfi, ateşleme elektrodu gibi parçalara bağlı olabilir.
 1. A09 Arızası Gaz valfi bildirim vermiyor.
 • Çözüm Bu gibi arza durumlarında cihazı arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulanmalıdır. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa teknik servis yardımı almalısınız. Gaz valfi veya kart arızası olabilir. Arızalı parçanın tespit edilerek müdahale edilmesi gerekir.
 1. A12 Arızası EEPROM kontrol sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda servis öncesi cihazı arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemelisiniz. Bazen reset işlemi ile sorun çözümlenebilmektedir. Ancak olur da sorunda düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha arka arkaya uygulayabilirsiniz. Yine de arızanın tekrar etmesi veya düzelmemesi halinde servis yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumları genellikle elektronik karta bağlıdır. Ancak bu aşamada kablo bağlantılarının ve daireye gelen elektriğin de kontrol edilmesi gerekir.
 1. A15 Arızası Sıcaklık sensörleri ölçüm sapma durumu.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında servis öncesi cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamalısınız. Resetleme işlemi ile sorun çözümlenmiyorsa teknik açıdan servis yardımı almalısınız. Sıcaklık sensörü bozuksa, sensör bağlantılarında veya borularında sorun varsa cihaz bu yüzden arızaya geçebilir. Yine de belirtilen akşamların kontrol edilmesi gerekir.
 1. A16 Arızası Gidiş suyu sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda düzelme ihtimali çok nadir olsa da cihazı birkaç kez resetlemeyi denemelisiniz. İşlemler neticesinde cihazda düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Gidiş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmıyorsa cihaz bu arızaya geçer. Bu gibi durumlar sensör arızası, bağlantı sorunu gibi birçok durum sebebiyle yaşanabilmektedir.
 1. A17 Arızası Dönüş suyu sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Dönüş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmıyorsa cihaz bu uyarıyı verir. Cihazı birkaç defa resetlemeli, arıza tekrarında veya arızanın düzelmemesi halinde teknik servis yardımı almalısınız. Dönüş suyu sensöründe, sensör bağlantı kablolarında problem olabilir.
 1. A18 Arızası Sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık sensörü üzerindeki sıcaklık değişimi çok fazla olduğunda (30°C den daha fazla) bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda cihazı birkaç kez arızadan çıkarmak için resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi sonrası düzelme olmazsa teknik yardım almak gerekir. Sensör arızası dahil, bağlantılarda, borularda harici olarak kart gibi birçok parçada veya aksamda sorun olabilir.
 1. A21 Arızası Analog-Dijital Çevirici sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç reset işlemi uygulamak gerekir. Reset işlemine rağmen düzelme olmazsa eğer teknik açıdan servis yardımı almak gerekir. Bu gibi arıza durumları genel olarak elektronik karta bağlıdır. Ancak yine de cihazın yerinde görülmesi gerekir.
 1. A33 Arızası Dönüş suyu sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Dönüş suyu sensöründe kısa ya da açık devre durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için resetlemeli, sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almalısınız. Sensörde, sensör bağlantı kablolarında veya harici olarak kartta problem olabilir. Cihazın yerinde incelenmesi gerekir.
 1. A35 Arızası Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızası.
 • Çözüm Gidiş suyu sensöründe kısa veya açık devre durumu olabilir. Bu gibi arıza durumlarında cihazı resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa servis çağırmalısınız. Arıza durumu; sensöre, sensör bağlantı kablolarına bağlı olabilir. Harici olarak anakartın da kontrol edilmesi gerekir.
 1. A80 Arızası Dönüş suyu ve gidiş suyu sensörleri arasında sıcaklık farkı var.
 • Çözüm Dönüş suyu sensör sıcaklığı, gidiş suyu sensör sıcaklığından fazla olursa cihaz bu arızayı verir. Bu gibi durumlarda önce cihazı birkaç kez resetlemek, arıza tekrarında veya düzelmediği durumlarda teknik servis yardımı almak gerekir. Arıza durumu sensör dahil, pompa, kart, eşanjör gibi birçok parçaya aynı zamanda tesisat ve filtre tıkanıklığı gibi birçok duruma bağlı olabilir. Sorunun yerinde incelenmesi gerekir.
 1. A82 Arızası Alev kaybı sorunu.
 • Çözüm 4 dakika içinde 32 den fazla alev kaybı olursa cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Birkaç reset işlemine karşın düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Arıza durumu; iyon elektrodu, gaz valfi, anakart gibi parçalara aynı zamanda baca sistemi ve yoğuşma sistemine bağlı olabilir.
 1. C07 Arızası Aşırı baca gazı sıcaklık sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sıcaklığı 95°C yi aştığı zaman cihaz bu hatayı verir. Bu gibi durumlarda cihazı arızadan çıkarmak için resetlemek gerekir. Birkaç reset işlemi de işe yaramazsa teknik servis yardımı almak gerekir.
 1. C13 Arızası Fazla reset sorunu.
 • Çözüm Kombi 1 saat içinde 5 ten fazla resetlenirse cihaz bu uyarıyı verir. Bu gibi durumlarda cihazı şalterinden kapatıp açmak gerekir. İşlem sonrası cihaz kendine gelir yani bu kod ekrandan silinir. Ancak cihazı kısa sürede bu kadar fazla resetlemenizi sağlayacak arıza durumu ne ise o konuda servis yardımı almanız gerekir.
 1. C25 Arızası Yazılım yükleme sorunu.
 • Çözüm Anakarta yazılım yüklenirken bir sorun meydana gelirse cihaz bu uyarıyı verir. Arıza durumunda mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. C34 Arızası Düşük besleme gerilimi sorunu.
 • Çözüm Besleme gerilimi 170 V altına düşerse cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda cihaz otomatik reset moduna geçer. Cihaza bir süre kadar müdahale etmemek, bu şekilde beklemek gerekir. Voltajın düzelmesine bağlı sorunun da düzelme ihtimali vardır. Ancak uzun süre beklediğiniz halde arıza durumu devam ediyorsa teknik yardım almalısınız. Düşük voltaj sebebiyle kombi kartı yanmış veya arızalanmış olabilir. Harici olarak daireye gelen elektrikte de sorun olabilir. Müdahale ve çözüm sonrası mutlaka voltaj düzenleyici kombi regülatörü cihazı kullanmalısınız. Aksi halde bu sorunu çok sık yaşayabilir ve çok fazla masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 1. C37 Arızası Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat su basıncı 0.4 bara kadar düştüğünde cihaz bu uyarıyı verir ve kısa süreliğine bloke konuma geçer. Bu gibi arıza durumlarında tesisat su basıncını yükseltmek gerekir. Bu modellerde cihazın sol altında monteli olan ve genelde mavi renkte olan doldurma musluğunu sola çevirip açmalısınız. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi duymanız gerekir. Su sesi duyduktan sonra basıncı takip etmelisiniz. Basınç değeri 0.8 bar üzerine çıktığında cihaz arızadan çıkacak yani ekrandan hata kodu silinecektir. Basıncı 1.5 bara kadar çıkardıktan sonra işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. İşlem sonrası ekrana baktığınızda “AP” uyarısı olduğunu göreceksiniz. Bu otomatik hava boşaltma modudur. Bu mod devreye girdiğinde cihazı resetlememeli veya kapatıp açmamalısınız. Yaklaşık 160 saniye sonra bu kod ekrandan silinecektir.
 1. C39 Arızası Dış hava sensörü arızası.
 • Çözüm Kombiye bağlantısı olan bir dış hava sensörü varsa eğer arızalı olabilir veya bağlantı sorunu olabilir. Böyle bir sensör yoksa kart arızası olabilir. Bu gibi durumlarda cihazı resetlemeli, arızanın düzelmemesi halinde teknik servis yardımı almalısınız.
 1. C40 Arızası Yüksek basınç sorunu.
 • Çözüm Kombideki su basınç sensörü yüksek basınç değeri algılarsa cihaz bu uyarıyı verir. Muhtemel su basınç değeri o anlık 3 barın üzerinde algılanıyor demektir. Bu durumda bir seferliğine kombiye en yakın kaloriferden su alarak basıncı 1 ile 2 bar arasına gelecek şekilde düşürmelisiniz. İşlem sonrası ekrandan hata kodu silinir ve cihaz normale döner. Ancak bu arıza durumu kendiliğinden oluşur ve çok sık tekrar ederse bu aşamada teknik servis yardımı almalısınız.
 1. C47 Arızası Su basınç sensörü sorunu.
 • Çözüm Su basınç sensöründe temassızlık olduğunda, sensör takılı olmadığında veya doğrudan sensör bozuk olduğunda bu sorun yaşanır. Cihazı resetleseniz de muhtemelen arıza durumunda düzelme olmayacaktır. Bu durumda teknik servis yardımı almalısınız.
 1. C50 Arızası Boyler sensör arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine karşın sorunda düzelme olmazsa teknik servis yardımı almalısınız. Sensör bozuk olabilir. Harici olarak bağlantıların da kontrol edilmesi gerekir.
 1. C51 Arızası PT1000 solar sensör sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı her ihtimale karşı birkaç kez resetlemelisiniz. Reset işlemi sonrası sorun düzelebilir. Ancak arıza durumunda hiçbir değişiklik olmuyorsa teknik servis yardımı almalısınız. PT1000 solar sensöründe, sensör bağlantılarında veya harici olarak kartta sorun olabilir. Cihazı yerinde incelemek gerekir.
 1. C52 Arızası Kullanım suyu sensör arızası.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetleseniz de düzelme olmayacaktır. Bu gibi durumlarda kullanım suyu sensörü arızası, sensör bağlantı sorunu veya harici olarak kart sorunu olabilmektedir.
 1. C53 Arızası Baca gazı sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetlemek çözüm getirmeyecektir. Bu gibi durumlarda teknik servis yardımı almak gerekir. Baca gazı sıcaklık sensöründe, sensör bağlantılarında veya harici olarak kartta problem olabilir.
 1. C81 Arızası Sıcaklık sensörü sapma testi beklemesi.
 • Çözüm Arıza durumunda cihazı resetleseniz de düzelme olmayacaktır. Sensörde, sensör bağlantılarında veya kartta problem olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama