Eca Calora Digital E1 Arızası

Eca Calora Digital E1 Arıza Kodu Nedir?

Brülörde yanma olmadığını belirtir. Ateşleme arızası olarak da adlandırılabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

 • Dairenizde gaz olup olmadığını kontrol etmeli Bunun için ocak gibi ürünleriniz doğalgaz ile çalışmakta ise ocağınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ocak çalışıyor ise Eca Calora Digital model kombinizin yanında bulunan gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Gaz vanası hangi hizada açık demektir? diye merak ediyorsanız linki tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz. Ocağınız da çalışmıyorsa ya ana gaz vanası kapalıdır ya bölgede çalışma vardır ve bu sebeple bölgesel olarak gaz kesintisi söz konusudur ya da fatura ödenmediği için gazınız kesilmiştir. Ana vanaya (kapı dışında yer alan) bakın. Vana kapalı ise açın. Mühür varsa gazınız kesilmiştir. Açık ise bölgede gaz çalışması vardır. Doğalgaz dağıtım şirketini arayarak konu hakkındaki bilgileri alabilirsiniz.
 • Calora Digital kombiye reset atmalı Ateşleme sorunlarında resetleme işlemi çoğu zaman arızanın çözümlenmesine yardımcı olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken ise cihazı resetlemek olacaktır. Calora Digital model kombi ekranının hemen alt kısmında 4 ufak düğme göreceksiniz. Bu düğmelerin en başında (en solunda) üzerinde “R” harfi olan bir düğme vardır. Bu düğmeye bir kez basarak resetleme işlemini yapmış olursunuz. Arıza düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Sorunun önce tespit edilmesi sonra çözümlenmesi adına önerimiz uzman Eca Servisi yardımı almanızdır. Fakat bizler yine de size yardımcı olmak amacı ile bu arıza durumunda karşılaştığımız arızalı olabilme ihtimali olan parçaları sunalım.

 • Gaz valfi Gazı şebekeden alarak bir bölümünü brülöre gönderip yanma oluşumuna katkıda bulunan bir parçadır. Ateşleme sorunlarında genelde karşımıza çıkabilmektedir. Arızalı olma durumlarında parça kesinlikle tamir edilemez. Gaz valfi değişimi yapıldığında sorun çözümlenecektir.
 • Anakart Calora Digital model kombilerin beynidir. Parçaların çalışması adına komut verir. Bu sebeple de hemen her bir arıza durumunda karşımıza çıkabilmektedir. Ateşleme sorunlarının sebebi olabilmektedir. Bu sorunda arızalı olarak karşımıza çıkar ise anakart tamiri olur veya değişimi yapılır sorun çözümlenir.
 • İyon-ateşleme elektrotları Eca Calora Digital model kombilerin yanma haznesinde brülörün hemen ön kısmında ateşleme çubuğu ve iyonizasyon çubuğu yer alır. Zamanla tıkanması veya arızalanması sebebi ile bu gibi sorunları yani ateşleme sorunlarını meydana getirebilir. Bu durumda parça temizlenir veya değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. reşat atış dedi ki:

  kombi de sürekli sorun çıkıyor ya e 82 veya f 13 bide e 01 çıkıyor yeni aldığım kombi neden böylesi bir sorun çıkarıyor her zaman böyle bir sorunmu olacak kombinin garantisi bittiğinde aynı sorunlamı karşılaşacağız bu şekilde ne olacak hiç anlamış deyilim Şanlıurfa daki servisler ne gibi bir çözüm sonacak hiç anlamlı gelmiyor bana ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Reşat Bey… Eca kombilerde E82 arızası; alev kaybı sorunudur. F13 arızası; aşırı resetlenme durumudur. E01 ise; gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Kombi muhtemelen bir sebeple ateşleme yapmıyor veya alev kaybı olduğu için alevin kesilmesine bağlı bu sorunları veriyor. F13 arızası cihazı maksimumdan çok resetlediğiniz zaman olur. Yani cihazı arızadan çıkarmak için kısa sürede 3 kereden fazla resetleme işlemi yapmış olabilirsiniz. Kombiniz garantili olduğu için montajında bir sorun olabilir. Yani cihaz hermetikse bacasında veya yoğuşmalıysa bacasında-yoğuşma giderinde sıkıntı olabilir. Sorunun neyden kaynaklı olduğunu tabi uzaktan bilmek çok zor. Ancak Şanlıurfa iline hizmetimiz olmadığı için direk genel merkez ile veya bölgenizin servisi ile konuşarak durumu izah edebilir, yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama