Eca Calora Arıza Kodları

Eca Calora Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Eca Calora 24 kW bacalı, 24 kW hermetik, 28 kW hermetik model kombiler için geçerlidir.

►►► Eca Calora model kombiler ledlidir, ekran bulunmaz. Arıza durumları da ledler ile belirtilir. Soldan sağa 4 led yer alır.  1.LED çalışma ledidir, L3 diye adlandıracağız. 2.LED alev üzerine / işaretli simgedir, L4 diye adlandıracağız. 3.LED alev simgeli leddir, L6 olarak adlandıracağız. 4.LED petek simgeli leddir, L7 olarak adlandıracağız.

Arıza Olmayan Durumlar

 • L3 Yanıyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise Stand-by yani bekleme modudur. Bir süre sonra ayarlanan ısı ve çalışma moduna (kış ya da yaz) göre ledler yanacaktır.
 • L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4, L6 ve L7 Yanmıyor ise Merkezi ısıtma çevrim dışı zaman aktif. Fabrika ayarları yapılır, bir süre sonra L3 hızlı yanıp sönmeye başlar.
 • L4 Yanmıyor, L3, L6 ve L7 Yanıyor ise Kalorifer sistemi devrede demektir. Brülörün çalıştığını belirtir.
 • L4 Yanmıyor, L3 ve L6 Yanıyor, L7 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Brülör devrede ve sıcak su alınıyor demektir.
 • Hiçbir led yanmıyor ise Açma-kapama yani ON/OFF düğmesi OFF konumunda demektir. ON konumuna getirerek cihazı çalıştırmalısınız.

Kalorifer konumunda ısıtmaya geçildiğinde L7 lambası sadece yanar. Musluk açıldığında ise yani sıcak su talebinde L7 lambası yanıp söner ve kalorifer devresini iptal edip sıcak su talebine karşılık verdiğini belirtir.

Arıza Durumları

 1. Tüm Ledler Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesildi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda öncelikle “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun devam ettiği sürece işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka Eca Servisi’ni aramalı yardım almalısınız. Anakart tamiri veya değişimi gerekebilir.
 1. L4 Yanıyor, L3, L6 ve L7 Yanmıyor ise Brülörde alev oluşmuyor.
 • Çözüm Cihazın ateşlemeyi yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce gaz girişlerine bakın. Gaz vanaları kapalı olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin ve kapalı görürseniz mutlaka açın. Gaz girişlerinde sorun yok ve Calora kombinize gaz gelmekte ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise Eca Servisi’ni aramanız gerekir. İyonizasyon ateşleme çubuklarında, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.
 1. L3 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L6 ve L7 Yanmıyor Kalorifer sensör sorunu.
 • Çözüm Kısa devre açık devre söz konusu olabilir. Kalorifer sensörü arızası olarak da adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz veya beklenen şekilde ısı sağlamaz. Bu durumda kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olabilir, sensör borularında nem durumu olabilir. Teknik anlamda kullanıcı olarak müdahalede bulunmadan Eca Servisi’ni yardım amacı ile çağırmalısınız.
 1. L6 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 ve L7 Yanmıyor Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Kısa devre açık devre arızasıdır. Yani sıcak su sensöründe arıza olabileceğini anlayabiliriz. Bu durumda sorun sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında ve borularında da olabilmektedir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’ni aramalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
 1. L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L3, L6 ve L7 Yanmıyor ise Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Limit termostatın maksimum sıcaklık algılayarak cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Cihaz kış konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise ya da kombi altındaki vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanaları kontrol ettiniz ve açık durumda ise “R” konumlu reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. İşlemi sorun devam ettiği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sorunda yine de düzelme durumu olmaz ise; kalorifer tesisatında, ana eşanjörde, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir ya da pompa sıkışıklığı sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. L7 Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 ve L6 Yanmıyor ise Hava basınç arızası.
 • Çözüm Calora model kombilerin hermetik ve bacalı çeşitleri vardır. Hava akışı da çeşitlere bağlı değiştiğinden arızalı parçalar da farklı olabilmektedir.

Calora hermetik kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir.

Calora bacalı kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı veya çekmiyor olabilir.

Net tespit ve çözüm için cihaza müdahalede bulunmadan Eca Servisi’ni aramalısınız.

 1. L6 ve L7 Hızlı Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor, L3 Yanmıyor Su basıncı düşük.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda panelin sağında yer alan bar göstergesine (manometreye) bakın. Gösterge 1 barın altındadır. Yani cihazın suyu azdır ve suya gereksinim duymaktadır. Calora kombinin sağ altında bulunan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Su basma işleminden sonra arıza düzelecektir. Düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza devam etmekte ise veya uygulamayı yapamıyorsanız Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.
 1. L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L3, L6 ve L7 Yanıyor ise Harici arıza.
 • Çözüm  Harici arıza durumlarında genelde elektronik kartta sorun olabilmektedir. Yine de net teşhis ve arızanın çözümlenmesi adına Eca Servisi’ni aramanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (34 Yorum)

 1. şakir güley dedi ki:

  ECA calora kombim arıza verdi. 1. led (sizin adlandırmanıza göre L3) sürekli yanıyor. 3. led ise (sizin adlandırmanıza göre L6 ) 5-10 saniye aralıklarla yanıp sönüyor. Bu işaretler ne ifade eder. Yani kombinin arızası nedir? Bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şakir Bey… L3 ledinin sabit yanması bir sorun değildir. L6 ledi yani 3.led yanıp sönüyorsa cihaz alev aldı demektir. Yani kombide alev oluştu. Bu ledin tek başına yanıp sönmesi bir arıza değildir. Bu nedenle zaten makalemizde yer almıyor. Ancak cihazın çalışma sisteminde bir aksaklık varsa bu harici bir durumdur ve bu aşamada servis yardımı almanız gerekir. Cihaz bir hata uyarısı vermediği için sorunu yerinde görmek gerekir.

  2. şakir güley dedi ki:

   Merhaba. Yanıp sönme aralıklarını yanlış vermişim. şimdi düzelttim. ECA calora kombim arıza verdi. 1. led (sizin adlandırmanıza göre L3) sürekli yanıyor. 3. led ise (sizin adlandırmanıza göre L6 ) 20-25 saniye yanıyor, yine 20-25 saniye sönüyor. bu değişim sürekli devam ediyor. Bu işaretler ne ifade eder. Yani kombinin arızası nedir? Bilgi verirseniz memnun olurum.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Yeniden Merhaba Şakir Bey… Ledlerin yanıp sönme aralığından ziyade bu ledin yanıp sönme durumu bir arıza kodu değildir. Yani L3 sabit yanıyor L6 yanıp sönüyor diğer ledlerde yanma durumu yoksa bu bir arıza olduğunu ifade etmiyor. Demiş olduğumuz gibi cihazın çalışmasını etkiliyor ve cihaz çalışmıyorsa bu ledlerin yanma durumuna bağlı bir durum değildir, harici bir sorun vardır ve sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 2. satılmış kuruçay dedi ki:

  merhabalar Eca colara kombim L3 L4 ve L6 hızlı Yanıp sönüyor sıcak su alamıyorum ve petekler ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Satılmış Bey… Belirttiğiniz durum makalemizde açıklanmamış yani kullanım kılavuzunda belirtilmeyen bir durumdur. Harici bir sorun da olabilir. Cihazın su basıncı normal, dairede gaz kesintisi yok ve kombiye gaz geliyorsa kombiyi resetlemeyi deneyin. Birkaç reset işlemine rağmen düzelme olmuyorsa bu aşamada servis yardımı almanız gerekir. Teknik bir sorun olduğu için cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

   1. satılmış kuruçay dedi ki:

    teşekkürler
    şimdi l3 l4 l6 l7 yanıp yanıp sönüyor bar 1.5 gaz geliyor rset ilk seferde düzeldi daha sonra bu hatayı verdi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden merhaba Satılmış Bey… Ledlerin hepsi birden yanıp sönüyorsa kart arızası olabilme ihtimali yüksektir. Kartın kontrol edilmesi gerekir.

 3. Serdar Çele dedi ki:

  Merhaba sıcak suyu açtığımda kombiden küçük bi patlama sesi geldi ve yanık kokusu geldi voltaj regelatörü var ona rağmen geldi sizce sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Voltaj regülatörü sadece şebekeden daireye veya kombiye gelen voltajı düzenler. Bu sebeple oluşabilecek sorunların önüne geçer. Ancak bu durum kombide veya kombi kartında asla sorun olmayacak anlamına gelmez. Kombide patlama sesi varsa eğer ve yanık kokusu da geliyorsa muhtemelen elektronik bir problem vardır. Bu açıdan acil servis yardımı almanızı, cihaza kendi çabalarınızla müdahale etmemenizi öneririz.

 4. Lilay Oguz dedi ki:

  Merhabalar eca kullanıyorum bende ama şöyle diyim L3 devamlı yanıp sönüyor. L7 sabit yanıyor. L6 yanıp sönüyor bir arızamı var acaba yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Lilay Hanım… Kombinizde bir sorun yok. Kombiye enerji geldiği sürece yani kombi açık olduğu sürece L3 sabit yanar veya yanıp söner. L7 petek ve musluk simgeli düğmedir. Kombideki talebe göre yanabilir veya yanıp sönebilir. L6 ise alev ledidir. Ledlerin yanma durumuna göre kombinizde sorun görünmüyor ancak sıcak su alamıyorsanız veya peteklerde ısı yoksa servis yardımı almanız gerekir.

 5. mutlu gören dedi ki:

  Kardeşim kombiyi acınca normal calışıyor 20 saniye sonra kırmızıya geciyor sebebi nedir bilgi lutfen rica ediyorum servis eteşleme kartı diyor 1000 tl alırım dedi sorun karttamı kombi eca colora hayırlı işlerin olsun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Gören… Eca Calora model kombilerde arıza kodları makalemizde açıklanmıştır. Hangi ledin yanmadığını, hangi ledin yanıp söndüğünü bilmeden size sorun hakkında bilgi aktarmamız çok zor. Ancak bi ateşleme kartı fiyatı verildiyse tespit doğru olabilir. Bu parçaların tamiri de yapılabiliyor. 0850 811 88 22 numaramızı arayın, size bu konuda yardımcı olmaya çalışalım.

 6. muhammed can dedi ki:

  L3 yanmıyor L4 yanıyor L6-7 hızlı yanıp sönüyor sorun nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Kombi tesisat basıncı düşmüş. Panelde yer alan yuvarlak termomanometreye bakın 1 bardan az olduğunu görürsünüz. Kombinizin sağ alt kısmında monteli olan “mavi doldurma musluğu” nu sola çevirerek açın. Su sesini duyduktan sonra termomanometreye bakın ilerleme göreceksiniz. Değer 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. İşlemi yapamazsanız yardım için bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

   1. Muhammed Can dedi ki:

    bar her zaman 1.5 te ama arada sırada arıza veriyor
    mavi musluğu çevirdim mi su tahliye borusundan sürekli su atıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Basıncın her zaman 1.5 değerinde olmaması lazım. Yani kullanıma bağlı ufak tefek yükselme ve düşmeler olabilir. Eğer doldurma musluğunu açtığınızda su sesini duyduktan sonra cihaz direk su akıtıyorsa ve basınçta herhangi bir oynama olmuyorsa termomanometre bozuk (takılı kalmış) olabilir. Basınç yükseliyor ama belirttiğiniz arıza durumu da devam ediyorsa bu durumda cihazın ya basınç sensöründe sorun var (basıncı yanlış ölçüyor) ya da pompası bozuk. Muhtemel başka bir sebep yok gibi görünüyor. Yine de tabi cihazı yerinde görüp incelemek gerekir.

 7. Uğur Bozkurt dedi ki:

  Eca calora kombide L4 sadece kırmızı yanıyor ve diğer ledler yanmıyor. Bu sorun nedenen kaynaklanır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Alev üzerine / işareti olan led yanıyorsa kombide ateşleme sorunu var demektir. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz kesintisi olup olmadığınız ocağınız eğer doğalgazlıysa ocağı deneyerek anlayabilirsiniz. Ocağınızın yandığından eminseniz, gaz vanaları da açık durumdaysa “R” düğmesine bir kez basarak veya birkaç saniye basılı tutarak cihazı resetleyin. İşlem sonrası sorun düzelmezse bu uygulamayı birkaç kez daha yapın. Yine de sorun düzelmiyorsa; ateşleme sistemi sorunu olduğu için servis yardımı almanız gerekir.

 8. MEHMET ERGİN dedi ki:

  İYİ ÇALIŞMALAR RESETLEME YAPTIĞIM ZAMAN L4 KIRMIZI YANIYOR L6-L7 YEŞİL YANIYOR SEBEBİ NE OLABİLİR KOMBİNİN ÇALIŞMASI NORMAL GİBİ GÖZÜKÜYOR AMA BANYO SUYUNDA BAZEN AYARSIZLIK GÖZÜKÜYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz Eca Calora model ise; bu modellerde L4 dediğimiz alev üzerine / işareti olan leddir. Bu led kırmızı şekilde yanıyorsa cihaz ateşleme yapmıyor ya da yapamıyor demektir. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Kombiye gaz geldiğinden ve bir gaz kesintisi olmadığından eminseniz servis çağırmanız gerekiyor. Arıza tespit ve müdahalesi için de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 9. Ramazan dedi ki:

  Merhaba bende eca calora var tek eşanjörlü kombi kartı yanmış arkadaşım bana eca kartı verdi birebir aynı ama çift ejanjörlününmüş aceba tek eşanjöre uyarmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Uyum sağlayacağını sanmıyoruz ancak kartı görmeden de bilgi vermek çok zor. Birebir aynıysa deneyip kontrol etmek gerekir.

 10. Erman ÖZER dedi ki:

  İyi günler. Siteniz oldukça faydalı. Fakat bir konuda yardım rica ediyorum;
  ECA Calora kombime, yetkili servis bakımı yapıldıktan sonra bir problem başgöstermeye başladı. Sıcak su stabil gelmiyor, örneğin duş alırken aniden su soğuyor, kimi zaman kendiliğinden ısınıyor, kimi zaman hiç ısınmıyor.
  O esnada başka hiçbir aktivite olmadığı halde bunlar oluyor, yani başka yerde sıcak su kullanımı yok, hatta kalorifer dahi çalışmıyor olmasına rağmen.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erman Bey… Öncelikle değerli görüşünüz için teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince tüm kombi kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sorununuza gelecek olursak eğer; Suyun aniden soğuması kimi zaman ısınması durumu sadece duşakabinde mi oluyor yoksa mutfakta da oluyor mu? Sadece duş sırasında oluyorsa batarya musluğunda sorun olabilme ihtimali yüksek. Özellikle mix bataryalarda yani sağa sola döndürülebilir bataryalarda çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu tür bataryalar kolay arızalanabiliyor, arızalandığı zaman da sıcak suyu soğuk suya kaçırabiliyor. Sadece banyoda böyle bir durum varsa ve imkanınız varsa önce bataryayı değiştirmenizi öneririz. Muhtemelen bu sorun batarya değişimi ile sona erecektir. Bu durum hem banyoda hem de mutfakta yaşanıyorsa kombide sıcak su sensörü, su akış şalteri, tribün gibi birçok parçada sorun olabilir. Tabi sorunu net teşhis etmek adına yerinde görmek lazım.

 11. Emrah tekin dedi ki:

  Merhabalar.. eca calora kombi kullanmaktayim. Kombimde kis konumunda calistirdigimda atesleme sonrasi su bar basinci kendi kendine artmakta 3 barin uzerine geldiginde stop etmekte ayni esnada icinden su siriltisi seklinde bir ses gelmekte ayn3barin uzerine ciktiginda stop etmekde L4 lambasi yanip sonmektedir. Cihazi resetledigimde bubariza gitmemekte komple ana salterden kapatip actigimda gitmekdedir. Kombim yaz konumunda sorunsuz calismaktadir cesmelere sorunsuz sicak su uretmektedir.cozum icin simdiden tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Kombi sadece kalorifer konumunda kullanılırken basınç 3 barı geçiyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Yani genleşme tankının havası eksik olabilir ya da membranında delinme olabilir. Özellikle de kombiye uzun zamandır bakım yaptırmıyorsanız bakımsızlığa bağlı bir arıza durumu olabilir. L4 lambası hızlı yanıp sönüyor ancak diğer ledlerde yanma olmuyorsa bu aşırı ısınma sorunudur. Yani kombi içerisindeki suyun sıcaklığının maksimum değeri geçtiğini belirtir. Bu da farklı bir sorundur. Ancak kombiyi yüksek derecede kullanıyorsanız buna bağlı da olabilir. Her iki durum için kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Her iki arıza durumu için de servis çağırıp cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 12. Erdem çınar dedi ki:

  L3 yanıp sönüyor hızlı hızlı r tuşuna bikaç kere sıfırlama yaptım hala yanıp sönüyor kombi duruyor sonra tekrar normale dönüp çalışıyor normal midir

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… L3 ledi yanıp sönüyorsa eğer kaloriferlerin devreye girmesi için bekleme süresinin aktif olduğunu belirtir. Sabit yandığında ise cihaz ya kalorifer ya da sıcak su devresinde çalışıyor demektir. Bu ledin yanıp sönmesi de sabit yanması da normaldir. Kombi açık olduğu sürece yanar ve duruma bağlı yanıp sönebilir. Cihazınızda bir sorun yok.

 13. yunus demir dedi ki:

  benim sorunum.
  kombi marka ve model eca colardo sorun ise musluk suyunu ısıtıp petekleri ısıtmamasıdır petek düğmesi açıldığın da kombi çalışır vaziyete gelip 10 – 15 saniye çalıştıktan sonra basınç yükselip kırmızı ışık yanıp sönüyor ve fazla basınçtan dolayı fazla suyu dışarı atıyor . sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Kombi sadece kalorifer konumuna alındığında basınç yükseliyor ve 3 barı geçtikten sonra kombi su akıtıyorsa muhtemelen tankın havası bitmiş-azalmış olabilir ya da tank delik olabilir. Kaloriferlerin ısınmaması da ayrı bir arıza durumu olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 14. emre eryılmaz dedi ki:

  eca colara kombini mutfattaki su sıcak aldıkdan sonra kapatık sonra devriye petek ısınıyor kendi kendi çalışıyor yaz konumun dayken bu ilgi yardımcı olurmsunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Yaz konumundayken hangi peteklerin ısındığını kontrol edin. Kombiye yakın olan birkaç petekte ısı oluyorsa sorun yoktur. Eğer daire içindeki tüm petekler ısınıyorsa bu bir sorundur. Üç yollu vana ya da anakart arızası olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama