Eca Kombi AP Uyarısı

Eca Kombide AP Uyarısı Nedir?

Eca kombilerde hava tahliye modudur. Bir arıza değildir.

Eca Kombi Neden AP Uyarısı Verir?

 • Kombiye ilk kez elektrik verildiğinde,
 • Elektrikler gidip geldiğinde,
 • Kombi kapatılıp açıldığında,
 • Kombi E03 (aşırı ısınma) hatası verdikten sonra resetleme işlemi yapıldığında,
 • Kombi F40 (yüksek basınç) arızası verip basınç düşürüldükten sonra,
 • Kombi F37 (düşük basınç) arızası verip su basma işlemi uygulandıktan sonra bu uyarı ekrana yansır.

Kullanıcı Ne Yapmalıdır?

AP uyarısı bir arıza uyarısı olmadığı için kullanıcı cihaza müdahale etmeden beklemelidir. Kombiye açma-kapama gibi uygulamalar veya resetleme işlemi yapılmamalıdır. Uyarı kodu zaten 160 saniye kadar ekrana yansıyacak, 160 saniye sonra ekrandan kaybolacaktır. Bu aşamada hiçbir işlem yapmadan yalnızca beklemek gerekir.

Bu Uyarıda Kombide Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bu uyarı başta da belirttiğimiz gibi hava tahliye modu devreye girdiğinde ekrana yansır. Kombi yine yukarıda belirttiğimiz durumlar söz konusu olduğunda 160 saniye boyunca merkezi ısıtma tesisatındaki havayı boşaltmak için otomatik olarak bu fonksiyona geçiş yapar. Fonksiyon devrede olduğu sürece ekrana “AP” yazısı yansır. Bu fonksiyon devredeyken;

 • Kombinin devir daim pompası her 20 saniyede bir 15 saniye kadar çalışır ve 5 saniye kadar durur.
 • Üç yollu vana motoru 40 saniyede bir CH-DHW arasında konum değiştirir.

Yani kombiden çalışma sesleri gelirse korkmayın, panik yapmayın. Bu fonksiyon kombi için gerekli bir fonksiyondur. 160 saniye kadar beklediğinizde fonksiyon tamamlanır ve uyarı kodu ekrandan silinir, cihaz çalışmasına kaldığı yerden devam eder.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Ferhat Bayram dedi ki:

  Merhaba ECA marka kombi kullanıyoruz AP uyarısı verdi makalede belirttiğiniz süre sonunda halâ o uyarı geçmedi ne yapılması gerekiyor acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Cihaz hava tahliye işlemini tamamlayamıyorsa veya bir aksaklık varsa ekrandaki bu kod gitmeyebilir. Cihazı resetlemeyi deneyin. Birkaç reset denemesine rağmen değişiklik olmuyorsa bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekir.

 2. Sultan şahin dedi ki:

  Ap uyarısında kambiyi bilmediğim için kapatıp açtım gitti o yazı kombiyi kapatmam zarar verir mi lütfen yazarsanız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sultan Hanım… Bu aşamada kombiyi kapatmak sadece hava tahliye modunu engeller. Sistemdeki hava atılamaz ancak bu durumun kombiye ciddi bir zararı olmaz, korkmayın ve merak etmeyin. Yine karşılaşırsanız cihazın hava tahliye işlemini yapmasına izin verir yani cihaza müdahale etmezsiniz.

 3. Uğur Yıldırım dedi ki:

  Merhaba, ECA marka kombi kullanıyoruz. Ase kodu devamlı yanıp sönüyor. Kombi çalışmaya devam ediyor. 2 gün kombi çalışırsa bu şekilde sorun teşkil eder mi. Hizmetiniz için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombi bakım uyarısı veriyor. Şu anlık cihazı ihtiyaç olduğu için kullanabilirsiniz. Bu bir sorun arz etmez. Ancak en kısa sürede işlemi yaptırmak için servis yardımı almalısınız. Aksi halde masraf çıkabilir.

 4. Muhammet ERYILMAZ dedi ki:

  Eca marka kombim bulunmaktadır son 2 gündür kombim kendiliğinden kapanmaktadır. Açtığımda AP arızası göstermektedir 2 3 dakika AP arızasını giderdikten sonra kombiyi açtığımızda faaliyete devam etmektedir. Bunun sebebi ne olabilir ? Ne yapmam gerekiyor ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer AP bir arıza uyarısı değildir. Kombi yine makalemizde belirtilen birçok durumda bu uyarıyı verebilir. Sizin kombiniz kapanıp açıldığı için bu uyarıyı veriyor. Ancak burada sorun olan AP uyarısı değil, cihazın kendi kendine kapanmasıdır. Bu durum elektriksel olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu aşamada sizi yönlendirebileceğimiz bir uygulama bulunmuyor maalesef.

 5. Ali dedi ki:

  Yeni eve taşındım. Evin kombisi Eca scot. Kombi derecesini 40 ve 45 de kullanıyoruz şuan. Fakat 48-51 arasında bir dereceye ulaşınca sabit kalıyor ve sürekli ateşleme modunda oluyor. Sadece sıcak su kullanımında kesiyor ateşlemeyi ama şu kullanımı bitince yine derece yükseliyor ve ateşleme moduna geçiyor. Gece gündüz kapatmadığımız sürece hep ateşleme yapıyor. Evin önceki kullanıcılarına sorduk daha önce otomatik çalıştığını söyledi. Servis geliyor bakıyor fakat bir değişiklik olmuyor. Ne yapabiliriz, sıkıntı nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Eca Scot model kombilerde modülasyon özelliği olduğu için ayarlanan ısının biraz üstüne çıktığında durması, sıcaklık düştüğünde yeniden devreye girmesi gerekir. Kombi sürekli çalışır durumda ise; gaz ayarlarını kontrol etmek gerekir, sensör, kart gibi parçaları aynı zamanda tesisatı kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama