Doğalgaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğalgaz Hakkında Merak Edilenler

 1. Doğalgaz Nedir?
 • Sürekli gelişen, çeşitli bileşenlerden meydana gelen, yeraltında eski oluşumlar sonucunda meydana gelmiş olan, dünya enerji ihtiyacının %20 sini karşılamakta olan gazdır.
 1. Doğalgaz Nerelerde Kullanılır?
 • Özellikle de ısı ve ışık elde etmek için aynı zamanda kimyasal maddelerin üretiminde kullanılmaktadır. Ham madde olarak kullanılır diyebiliriz. Yakıt olarak ise; ocaklarda, sobalarda, sıcak su alınmasında, havalandırmada, buzdolaplarında, çöplerin yok edilmesinde buna benzer alanlarda kullanılmaktadır.
 1. Doğalgazdan Neler Elde Edilir?
 • Antifriz, deterjan, plastikler, suni gübreler ve buna benzer kimyasal maddeler elde edilmektedir.
 1. Doğalgaz Nasıl Meydana Gelir?
 • Muhtemelen organik maddelerin bozulması sonucunda oluşmuştur. Gömülü kaldığı yer çok büyük bitki ve hayvan kalıntıları, eski okyanus diplerinde tortu tabakaları altıdır.
 1. Doğalgaz Bileşenleri Nelerdir?
 • Normal bir tatlı gazda bulunan bileşenler; etan, metan, propan, butan, hekzan, heptan ve ağır olarak hidrokarbonlardır.
 1. Doğalgaz Özellikleri Nelerdir?
 • Renksiz ve kokusuzdur. Hava kadar hafiftir. Kaçak meydana gelebilme özelliği sebebi ile kullanıcı bu anlamda dikkatli olmalıdır. Kaçak durumlarında çürük sarımsak kokusuna benzetilmektedir.
 1. Doğalgaz Üretimi?
 • Havzaların araştırılması, kuyuların açık kalması, gazın muameleden geçmesi, iletme, dağıtma ve gazın depolanmasından ibarettir diyebiliriz. Burada bulunan değişik bölümler genelde farklı şirketler tarafından yapılmaktadır.
 1. Doğalgaz Boru Hatları?
 • İlk önemli olan boru hatları 1872 yılında ABD şehrinde gaz vermek amacı ile kurulmuştur. Çelik borular ise 1887 yılında kurulmuştur.
 1. Doğalgaz Kaçaklarına Karşı Neler Yapılmalı?
 • Doğalgaz kaçaklarının oluşma olasılığı yüksek olduğu için bu anlamda kullanıcı gaz kaçağı cihazı kullanmalıdır. Bu bir nevi gaz alarm cihazı olarak da adlandırılabilir.
 1. Doğalgaz Olmayan Dairelerde Isınma Nasıl Sağlanır?
 • Doğalgaz dışında elektrikle ve farklı katı yakıtlarla çalışan ısıtma ürünleri de vardır. Bunlar mesela; kömürlü soba, ufolar olabilmektedir. Kullanıcılar ısınma ihtiyaçlarını bu şekilde de karşılayabilmektedir
 1. Doğalgaz Ülkemizde İlk Kez Nerede Kullanılmıştır?
 • Ülkemize bakacak olursak ilk kez 1976 yılında çimento fabrikasında kullanılmıştır. Şehir olarak ilk kez Ankara’da sonrasında 1992 yılında İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi illerimizde de kullanılmaya başlanmıştır.
 1. Ülkemiz Doğalgaz İhtiyacını Nerden Karşılar?
 • Rusya, Azerbaycan ve Türkmenistan gibi ülkelerden karşılamaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. Doğalgazın Zararları Var mıdır?
 • Doğalgaz tamamen kullanıma bağlı olarak zararlı ya da zararsız hale gelmektedir. Doğalgaz kaçak olmadığı sürece zararı olmayan bir gazdır. Kaçak olduğu zaman kullanıcı sağlığını etkileyebilir. Doğalgaz zehirleme değil genelde boğma özelliğinde olan bir gazdır. Kaçak olduğu zaman atık gaz sebebi ile tüketici oksijensiz kalır ve bu sebeple de boğulmalar meydana gelir. Bu durum sebebi ile de kullanıcı sağlık açısından etkilenir. Bu anlamda önlemler alınırsa kullanıcılar sorun yaşamaz. Kombi Servisi olarak önerimiz  özellikle de doğalgaz kaçaklarına karşı gaz alarm cihazı kullanarak sağlığınızı koruma altına almanızdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama