Doğalgaz Vanası Hangi Konumda Açıktır?

Doğalgaz Vanası Hangi Konumda Açıktır? Doğalgazla çalışan kombi ocak gibi cihazların gaz yokluğu sorunu vermesi halinde kontrol edilmesi gereken en önemli şey gaz vanalarıdır. Bir dairede ocak ve kombi doğalgazlı ise toplamda 4 adet gaz vanası bulunmaktadır. Bu gaz vanalarının biri bina içinde, biri daire kapısının önünde, biri kombi yanında, biri de ocak yanındadır. Ocak ve kombinin yanmaması halinde gaz vanalarının kontrolünün yapılıp açık olduğundan emin olmak gerekir. Videomuzda gaz vanasının kapalı ve açık konumu açıklanmıştır. Videomuzu izleyerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

  1. Haluk Calp dedi ki:

    İyi çalışmalar. İlk defa kombi kullanıyoruz. Dört yıllık bir kombi. Satın aldığımız evde kurulu Demirdöküm ADEN KOMBİ. Bu kombi çalışma verimi açısından nasıldır? Bir de kombi ön panelinde kalorifer sıcaklık ayar düğmesinde “e” harfi var. Bu ekonomik modu mu işaret ediyor. Bu modda kullanımın amacı nedir. Evden işe gittiğimizde kimse yoksa akşama kadar kombi kapalı mı açık mı olmalı? Evde kimse yokken hangi ayarda bırakmalı.. Bir de kombinin verimli çalışması için neye dikkat etmek gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Haluk Bey… Kombiniz biraz eski modeldir ve ekranı yoktur. Sıcaklık dereceleri ile arıza durumları yanıp sönen ledler ile ifade edilir. e modu eco yani ekonomik kullanım modudur. Kombi e moduna alındığında yaklaşık 60°C civarında verimli bir ısıtma yapar. Sıcaklık 60°C ye geldiğinde durur, sıcaklık düştüğünde yeniden devreye girer. Ekonomik kullanım modu olarak bilinir ancak cihazı yüksek derecede çalıştırdığı için her dairede düşük faturalara sebep olmayabilir. Yani çok iyi şekilde ısınıp yüksek faturalar ödemenizi sağlayabilir. Havaların çok soğuk olduğu dönemlerde işe giderken kombiyi kapatmamanızı sadece sıcaklık derecesini düşürmenizi öneririz. Bu şekilde daha tasarruflu kullanım elde etmiş olursunuz ve beklediğiniz randımanı da alabilirsiniz. Kombiniz başta da söylediğimiz gibi biraz eski model olduğu için verimi artırmak adına petek ve kombi bakım işlemini düzenli şekilde yaptırmanız gerekiyor.