444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Sargon Premix Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Demirdöküm Sargon Premix Hata Kodları

 1. F0 Arızası Tesisat su basınç sorunu
 • Çözüm Sargon Premix kombi kullanıcıları bu hata kodu ile karşılaştığı zaman kombi bar değerine bakmalıdır. Bar göstergesi ya “0” değerine yakın yani düşük ya da “3” değeri üzerinde yani yüksek olabilir. Basınç 0 a yakınsa yani düşük ise sol alt tarafta yer alan siyah renkteki doldurma musluğu ile su basma işlemi yapmanız gerekir. Siyah doldurma musluğunu sola doğru çevirdiğiniz zaman su sesi gelir ve basınç ilerlemeye başlar. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde su basma işlemini tamamlamış olursunuz. Siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapattığınızda ekrandaki F0 hata kodu silinecek sorun düzelecektir. Basınç 3 üzerindeyse yani yüksek ise kombiye en yakın kalorifer havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. İşlemlerden sonra arızada düzelme olmaz ise cihazı mutlaka resetleyin. Resetleme sonrasında sonuç alınamıyorsa veya işlemi yapamadıysanız servis yardımı almanız gerekir.
 1. F1 Arızası Aşırı ısınma emniyet termostat sorunu
 • Çözüm Sargon Premix kombide limit termostat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Cihaz içindeki su sıcaklığının 90° üzeride olduğunu ve bu sebeple limit termostatın devreye girdiğini belirtir. Aşırı ısınmaya karşı koruma sağlar. Bu sorunla karşılaştığınız zaman önce cihazınıza birkaç resetleme işlemi uygulayın. Düzelme olmadığı durumda cihaz kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. En azından 3 kalorifer kullanılması gerekir. Bu kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa eğer; ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme veya ortada kalma, pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması, tesisatın tıkanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda net tespit ve çözüm adına mutlaka servis yardımı almalısınız.

 1. F2 Arızası Kullanım suyu sensör problemi
 • Çözüm Sargon Premix kombide bulunan sıcak su parçalarından biri olan sensörde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Çözüm amacı ile servis yardımı almalısınız. Sıcak su sensöründe arıza, sensör kablolarında kısa devre veya kopma, sensör borularında nemlenme olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. F3 Arızası Tesisat suyu sensör problemi
 • Çözüm Cihaz içerisinde yer alan kaloriferler için görevde olan sensörde sorun olduğu zaman bu hata kodu ile karşılaşırsınız. Kalorifer sensöründeki problem, kalorifer sensör kablolarındaki kopma veya kısa devre durumu, borularda nemlenme sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Bu durumda tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F4 Arızası Ateşleme- İyonizasyon problemi
 • Çözüm Bu durumda öncelikle dairenizde doğalgaz olduğundan emin olmalısınız. Gaz vanalarını kontrol edebilir, kapalı ise açabilirsiniz. Daha sonrasında kombinize birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme uygulaması neticesinde sonuç değişmezse eğer; iyonizasyon elektrodunda, ateşleme elektrodundai gaz valfinde veya anakartta sorun olabilir. Bu nedenle de önerimiz mutlaka servis yardımı almanızdır.
 1. F5 Arızası Hava akış sorunu
 • Çözüm Kullanılan Sargon Premix kombide bu sorun yaşanıldığı zaman çalışma durumu söz konusu olmaz. Sargon Premix kombiler yoğuşmalı kombiler olmaktadır. Hava akış sorunlarının birden çok nedeni bulunmaktadır. Mesela fanın arızalı olması veya anakartta sorun olması gibi durumlarda yaşanılabilir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden net teşhis ve çözüm adına mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı alın.
 1. F6 Arızası Dış hava sensör sorunu
 • Çözüm Kombide yer alan dış hava sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Görevi ise dış ortam sıcaklığına bağlı olarak kombiyi çalıştırmaktır. Dış hava sensörü olan kombilerde bu sorun olduğunda dış hava sensöründe sorun olduğu anlamına gelir. Fakat kombinizde dış hava sensörü yoksa ve bu sorun yaşanıyor ise elektriksel bir arıza durumu söz konusudur. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F7 Arızası Fan geri besleme sinyali sorunu
 • Çözüm Fan yoğuşmalı tip Sargon Premix model kombilerde hava akışında önemli parçalar arasında gelmektedir. Fan geri besleme sorunu da fandaki mevcut arızayı belirtir. Yalnız bu gibi durumlarda sorun sadece fan ile alakalı olmaz, fanı yöneten anakartta da sorun olabilmektedir. Uzman yardımı alırsanız eğer sorun yerinde görülecek ve tespit sonrası gereken müdahale yapılacaktır.
 1. F8 Arızası Fan dönüş hızında sorun
 • Çözüm Sargon Premix kombide devirli fan bulunmaktadır. Devirlinin anlamı da dönüş hızında değişmenin olmasıdır. Çoğu fan aynı hızda çalışmaktadır. Devirli fanlarda ise durum bu şekilde değildir. Yanmaya bağlı olarak hızı düşüp çıkabilmektedir. Bu şekilde çalışan fanın hızının normal olmadığını normalden farklı olduğunu belirtir. Yardımlar için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.
 1. F9 Arızası Fanın durması gerektiği yerde durmaması sorunu
 • Çözüm Cihazın çalışması açısından önemli olan fanın durması gerektiği noktalarda durmayarak çalışmasını devam ettirdiğini belirtir. Bu durumun yerinde tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekmektedir. Mutlaka işi uzmanına bırakarak uzman yardımı alın.
 1. OC Arızası Dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtir.
 2. CC Arızası Dış hava sensörünün devrede olmadığını belirtir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

  1. demirdöküm sargon premexis pı kombi arza nedeni ve nasıl giderebilirim kombi sıcak su veriyor peteklere geçmiyor-ısıtmıyor ne yapmalıyım. teşekkürler

   1. Merhaba Sefer Bey… Kombi petekleri ısıtmıyorsa önce kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol edip açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında petek vanalarına bakın, açık olduğundan emin olun. Kombi tesisat basıncına bakın 1 bar altını gösteriyorsa cihaza su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa yapabileceğiniz başka bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.