Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası Nedir?

Tesisat su basınç sorunudur. Basınç düşük veya yüksek olabilir.

Nitron kombide F10 arıza kodu direkt olarak yanıp sönmez. Öncelikle F- arızası ardından 10 arıza kodu belirir. Ekran bu şekilde yanıp söner. Ekranın sağ üst köşesinde bar seviyesi yazar. Bu şekilde basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. 1 barın altını gösteriyor ise düşük, 2,7 barın üstünü gösteriyor ise yüksek demektir.

Arıza Çözümü

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası durumundan kurtulmak amacı ile basınç düşük ise cihaza su basmalı, basınç yüksek ise fazla su alınmalıdır. Tesisat su basıncı düşük ise tesisata su doldurulduğunda sorun çözümlenecektir. Tesisat su basıncı yüksek ise fazla su alındığında sorun çözümlenecektir. Yalnız önemli olan işlemin başarılı bir şekilde yapılmasıdır. Uygulamanın nasıl yapıldığı ya da nasıl çözümlenebileceği konusundaki ayrıntıları sizlere sunalım…

►►► Nitron kombi ekranında F- 10 arıza kodu yer aldığında önce basınç değerini kontrol edin.

Nitron Kombiye Su Basma

Basınç Düşükse; Nitron kombide doldurma musluğu cihazın sol alt köşesinde monteli şekilde olan siyah çevirmeli plastik uçlu parçadır. Parçayı sol tarafa çevirmeniz durumunda Nitron kombiden su sesi gelir. Su sesi geldiğinde direk ekrana bakın. Ekranın sağ üst köşesinde basınç değeri görünecektir. Bu değer 1,5 bara gelene kadar işlemi devam ettirin. Bu bar seviyesine yaklaşınca ya da seviyeye ulaşınca siyah doldurma musluğunu sağa doğru çevirerek kapatın. Bar değerine yaklaşınca ekrandan F-10 arıza kodunun da silindiğini göreceksiniz. Yani sorununuz çözümlenecektir.

Nitron Kombide Yüksek Basıncı Düşürme

Basınç Yüksekse; Nitron kombi ekranında F10 Arızası beliriyor ve bar değeri 2,7 üzerini gösteriyor ise bu durumda fazla suyu almanız gerekir. Nitron kombiye en yakın petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz.Peteğin hava alma müşürünü açın ve bir miktar kadar su alın. Su aldıkça ekrandan bar seviyesini takip edebilir bu şekilde ideal su basıncını ayarlayabilirsiniz. Basıncı ayarlama sonrasında sorun düzelecektir.


Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Su basma işlemi sırasında

 • Doldurma musluğu boşa dönüyor su sesi gelmiyorsa

Bu durumda doldurma musluğu arızalıdır. Arızalı olduğu için su sesi gelmiyordur. Su sesi duymazsanız eğer cihaza su basımı da yapılamaz. Parça arızalı olabileceğinden değişimi için servis yardımı almalısınız.

 • Doldurma musluğu çevirme esnasında kırıldıysa

Bu durumda yapılacak işlem parçanın değişimidir. Su basımı sırasında kırıldı ise basınç yükselmeye devam eder ve bu nedenle yüksek basınçtan dolayı cihazda su akıntısı sorunu olabilir. Parça değişimi adına servis yardımı almalısınız.

 • Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyor ama bar aynı kalıyorsa

Bu durumda sorun basınç sondasındadır. Basınç yükseltilir işlem yapılır fakat basınç sensörü algılamadığı için bunu ekrana yansıtmaz. Bu durumda basınç sondası değişimi gerekmektedir. Servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (78 Yorum)

 1. Emine Esen dedi ki:

  F10 arızası sonrası suyu almama rağmen hata veriyor bar basıncını ekrandan göremiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Emine Hanım,
   Kombiniz resetlemelisiniz. Resetlemeye rağmen arıza devam ederse sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. mahmut kayabaşı dedi ki:

  merhaba su basıncı yüksek gösteriyor 2.3-2.4 felan petekten fazlalığı alıyorum bir müddet sonra gene yükseliyor yorumunuzu metakla bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Mahmut Bey,
   Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir. Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 3. Ahmet KULABER dedi ki:

  merhaba kombiye sürekli olarak su basıyorum f10 arızası veriyor ve basınç düşüyor. peteklerde bir sızma yok kombidede yok genleşme tankında da 1 bar hava var ama yinede basınç az diyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar AhmET Bey,
   Basınç düşük ise cihaza su basmalı, bar değerleri 1 ile 2 arasında olmalı normal değerler bunlardır.Eğer değerler düşük ise su basılmalı, yüksek ise su alınmalıdır. Yapılan işlemlere rağmen sorun devam ederse uzman servis ekiplerimizden yardım almalısınız.

 4. Yunus sönmez dedi ki:

  F_10 arızası veren kombiye suyu basıyorum. 1,5 e kadar yükseliyor. Sonra sorunsuz çalışıyor.
  Ama ertesi gün aynı arıza yine oluyor neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Kombi basıncının bu kadar sık düşmemesi gerekir. Bu kadar sık su basma işlemi uygulanıyorsa öncelikle bi kaçak kontrolü yapmanız gerekir. Kombide, tesisatta veya peteklerde su kaçağı olabilir. Gözle görülür su kaçağı yok diyorsanız; tankın havası azalmış veya bitmiş olabilir, tank patlak veya delik olabilir, eşanjör kireçlenmiş olabilir, harici olarak sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bu konuda mutlaka servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama