ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızasıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arıza Kodu Nedir?

Nitron model kombide tesisat su basınç sorunudur. Basınç düşük veya yüksek olabilir.

Nitron kombide F10 arıza kodu direk olarak yanıp sönmez. Öncelikle F- arızası ardından 10 arıza kodu belirir. Ekran bu şekilde yanıp söner. Ekranın sağ üst köşesinde bar seviyesi yazar. Bu şekilde basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. 1 barın altını gösteriyor ise düşük, 2,7 barın üstünü gösteriyor ise yüksek demektir.

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası durumundan kurtulmak amacı ile basınç düşük ise cihaza su basmalı, basınç yüksek ise fazla su alınmalıdır. Tesisat su basıncı düşük ise tesisata su doldurulduğunda sorun çözümlenecektir. Tesisat su basıncı yüksek ise fazla su alındığında sorun çözümlenecektir. Yalnız önemli olan işlemin başarılı bir şekilde yapılmasıdır. Uygulamanın nasıl yapıldığı ya da nasıl çözümlenebileceği konusundaki ayrıntıları sizlere sunalım…

►►► Nitron kombi ekranında F- 10 arıza kodu yer aldığında önce basınç değerini kontrol edin.

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

 • Basınç düşük ise  Nitron kombide doldurma musluğu cihazın sol alt köşesinde monteli şekilde olan siyah çevirmeli plastik uçlu parçadır. Parçayı sol tarafa çevirmeniz durumunda Nitron kombiden su sesi gelir. Su sesi geldiğinde direk ekrana bakın. Ekranın sağ üst köşesinde basınç değeri görünecektir. Bu değer 1,5 bara gelene kadar işlemi devam ettirin. Bu bar seviyesine yaklaşınca ya da seviyeye ulaşınca siyah doldurma musluğunu sağa doğru çevirerek kapatın. Bar değerine yaklaşınca ekrandan F-10 arıza kodunun da silindiğini göreceksiniz. Yani sorununuz çözümlenecektir.
 • Basınç yüksek ise  Nitron kombi ekranında F10 Arızası beliriyor ve bar değeri 2,7 üzerini gösteriyor ise bu durumda fazla suyu almanız gerekir. Nitron kombiye en yakın petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Peteğin hava alma müşürünü açın ve bir miktar kadar su alın. Su aldıkça ekrandan bar seviyesini takip edebilir bu şekilde ideal su basıncını ayarlayabilirsiniz. Basıncı ayarlama sonrasında sorun düzelecektir.


Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Su basma işlemi sırasında

 • Doldurma musluğu boşa dönüyor su sesi gelmiyorsa

Bu durumda doldurma musluğu arızalıdır. Arızalı olduğu için su sesi gelmiyordur. Su sesi duymazsanız eğer cihaza su basımı da yapılamaz. Parça arızalı olabileceğinden değişimi için servis yardımı alınız

 • Doldurma musluğu çevirme esnasında kırıldıysa

Bu durumda yapılacak işlem parçanın değişimidir. Su basımı sırasında kırıldı ise basınç yükselmeye devam eder ve bu nedenle yüksek basınçtan dolayı cihazda su akıntısı sorunu olabilir. Parça değişimi adına servis yardımı almalısınız

 • Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyor ama bar aynı kalıyorsa

Bu durumda sorun basınç sondasındadır. Basınç yükseltilir işlem yapılır fakat basınç sensörü algılamadığı için bunu ekrana yansıtmaz. Bu durumda basınç sondası değişimi gerekmektedir. Servis yardımı almalısınız

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

  1. Merhaba,

   Kiracısı olduğum evde bu kombi var ve 3 ay önce takıldı sıfır kombi. İlk defa bu arıza ile karşılaştık ve siteniz sayesinde sorunu kolayca çözdük. Mükemmel faydalı bir yazı olmuş.

   1. Teşekkürler Emrah bey… Amacımız sizlere yardımcı olabilecek bilgileri sunabilmek…

  2. Benim kombim de yeni serilerden hiç bir yerde bulamadım bilgiydi sol tarafta buldum sayenizde teşekkür ederim.

  3. Demirdöküm kombim var.Tesisat su basıncı 1,in altına düşünce su bastım.1.5 oldu bıraktım.Kaloriferi açınca basınç 3.2 oldu .Ne yapmalıyım

   1. Merhaba Muzaffer Bey… Kombilerde ısınan su her zaman için yoğunlaşır (genleşir) buna bağlı olarak da basınçta yükselmeler olabilir. Kombi su basıncı kullanıma bağlı düşebilir veya yükselebilir. Ancak 3.2 bar seviyesi yüksektir. Kombinizde basınç yükselme sorunu var. Fazla suyu tahliye etseniz bile basınçta yine yükselme olacaktır. Bu yüzden servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz. Kombide genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankında sorun olabilir, eşanjör veya doldurma musluğu sorunu olabilir. Net teşhis ve müdahale için uzman yardımı almalısınız.

  4. Merhaba,
   Doğalgaz sobamda f 10 yazıp sönüyor. Ne anlama geliyor? (Faturamı ödemeyi unuttuğum için kestiklerini düşündüm ama sanırım yanlış düşündüm.)

   1. Merhaba Betül Hanım…Doğalgaz sobaları ekranlı olmaz. Arızalar kombilerde olduğu gibi görüntülenemez. Cihazınızın doğalgaz sobası olduğundan emin misiniz? Kullandığınız cihaz Demirdöküm kombiyse eğer Demirdöküm kombilerde F10 basınç arızasıdır. Basınç düşük ya da yüksek olabilir.

   1. Merhaba İsmail Bey… Basınç problemini düzelttim basınç 2,5 bar ama yine de F10 arızası alıyorum demişsiniz. 2,5 bar yüksek bir basınç seviyesidir. Kombiye fazla su basmışsınız. Kombiniz sadece düşük su basınç halinde değil, yüksek su basınç halinde de bu sorunu yaşattırabilir. Kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını düz bir tornavida ile açarak su alın. Siz su aldıkça basınç düşecektir. Bu şekilde 1,5 bara kadar basıncı düşürün sorununuz düzelecektir. Düzelme olmazsa da servis yardımı almanız gerekir.

    1. F 10 arızası yanıp sönüyor su alırken veya boşaltırken basınç bilgisi ekranda hiç gözükmüyor açma kapama ve resetleme yapıldığı halde

     1. Merhaba Hakan Bey… Nitron model kombilerin ekranında bar değeri sürekli olarak görüntülenir. Basınç bilgisi ekranda görüntülenmiyorsa bir sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir.

  5. Merhabalar kombi iki gundu f10 hatasi veriyor ve basinci 1.5 cikariyorum fakat bigun sonra yine ayni oluyor bi yerde hata mi yapiyorum yoksa hep boyle basinci ayarlamam mi gerekecek?

   1. Merhaba Cansu Hanım… Kombi basıncı bu kadar sık düşüyorsa bir arıza var demektir. Öncelikle kombi altında, borularda ve peteklerde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Petek ya da tesisat borularında su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi yardımı almalısınız. Hiçbir yerde gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer; genleşme tankının havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Yine de net arıza tespiti için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  6. biber közlerken sensör biber dumanını algıladı ve gaz kesildi peteklere de sıcak su felmiyor F hatası alıyorum çözümü nedir

   1. Merhaba Emrah Bey… Konutunuz içerisinde gaz dedektörü kullanıyorsunuz sanırım. Gaz dedektörü gaz kaçağı veya kaçağa benzer bir koku algıladığında gazı otomatik keser. Gaz kesildiği için de cihazınız arızaya geçmiş ve bu yüzden çalışmıyor olabilir. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

  7. Iyi gunler benim kombin demirdokum nikron su basinci 1 bucukta ama ekranda 0.7 yaziyor peteklere actigimda ise saat gibi biseyde yine 1bucuk ekranda ise 1.2 felan pektegi kapattigimda ise yine 1.bucuk ama ekranda 0.u7 basinc gosteriyor

   1. Merhaba Hatice Hanım… Kombinizin bar göstergesinde veya basınç sondasında sorun olabilir. Basınç sondası kombi basıncını ölçer, bar göstergesi ise basıncı görüntüler. İki parçadan birinde sorun olabileceği için bu konuda servis yardımı almalısınız.

  8. Kombi çalıştığı zaman bar yükseliyor petekleri kapattığım zaman bar düşüyor sorun nedir saygılarımla

   1. Merhaba Mustafa Bey… Muhtemelen genleşme tankının havası eksik veya tank delik. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  9. Merhaba kiraci oldugum evde kombiyi bir sure kullanmayinca basinc kendiliginden dusuyor f 10 yaziyor suyu actigimda basinc yukselip duzeliyor. Bu neden olabilir acanba

   1. Merhaba Elif Hanım… Kombi basıncı eğer çok sık düşüyorsa kombide ya da tesisatınızda sorun olabilir. Öncelikle bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Herhangi bir yerde su akıntısı yoksa eğer cihaz bakımsız kalmış, tankın havası bitmiş ya da eksilmiş olabilir. Net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir.

  10. Merhabalar ürün garantili ve F10 hatası alıyorum. Dediğiniz gibi konuştun altındaki morluklar bari 1,5 seviyesine getirdim fakat sabah aynı sorun f10 hatası sorun cihazdan mi yada,petek ten mi.

   1. Merhaba Erol Bey… Kombiniz düşük su basınç hatası veriyor ancak akşamdan sabaha yine aynı sorunla karşılaştıysanız mutlaka bir yerde su kaçağı vardır. Bu kaçaklar bazen gözle görülür olabiliyor bazen de sıva altında olabiliyor. Gözle görülür su kaçağı varsa eğer; kombide su akıntısı varsa kombi servisi, petek veya tesisatta su akıntısı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Hiçbir yerde su kaçağı göremiyorsanız mutlaka uzman bir tesisatçıdan yardım alın, sıva altında kaçak olabilir.

  11. Merhaba
   Kombi f10 arızası veriyor. 0.0 bar gözüküyor bunun için altında bulunan vanayı cevirdim ve 1.8 bara cıkınca kapattım fakat 10-15 dk sonra tekrardan 0.0 bara dustuğünü gördüm. Tekrarladım ama sonuç yine aynı. Ne yapmalıyım ?

   1. Merhaba Yunus Emre Bey… Kombi basıncı bu kadar kısa sürede 0 değerine kadar düşürmez. Mutlaka bir yerde su kaçağı vardır. Peteklerde, tesisatta su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın, kombide su kaçağı varsa kombi servisinden yardım alın. Hiçbir yerde gözle görülür su kaçağı yoksa eğer sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bu durum için mutlaka uzman bir tesisatçıdan yardım alın.