444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arıza Kodu Nedir?

Nitron model kombide tesisat su basınç sorunudur. Basınç düşük veya yüksek olabilir.

Nitron kombide F10 arıza kodu direk olarak yanıp sönmez. Öncelikle F- arızası ardından 10 arıza kodu belirir. Ekran bu şekilde yanıp söner. Ekranın sağ üst köşesinde bar seviyesi yazar. Bu şekilde basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. 1 barın altını gösteriyor ise düşük, 2,7 barın üstünü gösteriyor ise yüksek demektir.

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası durumundan kurtulmak amacı ile basınç düşük ise cihaza su basmalı, basınç yüksek ise fazla su alınmalıdır. Tesisat su basıncı düşük ise tesisata su doldurulduğunda sorun çözümlenecektir. Tesisat su basıncı yüksek ise fazla su alındığında sorun çözümlenecektir. Yalnız önemli olan işlemin başarılı bir şekilde yapılmasıdır. Uygulamanın nasıl yapıldığı ya da nasıl çözümlenebileceği konusundaki ayrıntıları sizlere sunalım…

►►► Nitron kombi ekranında F- 10 arıza kodu yer aldığında önce basınç değerini kontrol edin.

 • Basınç düşük ise  Nitron kombide doldurma musluğu cihazın sol alt köşesinde monteli şekilde olan siyah çevirmeli plastik uçlu parçadır. Parçayı sol tarafa çevirmeniz durumunda Nitron kombiden su sesi gelir. Su sesi geldiğinde direk ekrana bakın. Ekranın sağ üst köşesinde basınç değeri görünecektir. Bu değer 1,5 bara gelene kadar işlemi devam ettirin. Bu bar seviyesine yaklaşınca ya da seviyeye ulaşınca siyah doldurma musluğunu sağa doğru çevirerek kapatın. Bar değerine yaklaşınca ekrandan F-10 arıza kodunun da silindiğini göreceksiniz. Yani sorununuz çözümlenecektir.
 • Basınç yüksek ise  Nitron kombi ekranında F10 Arızası beliriyor ve bar değeri 2,7 üzerini gösteriyor ise bu durumda fazla suyu almanız gerekir. Nitron kombiye en yakın petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Peteğin hava alma müşürünü açın ve bir miktar kadar su alın. Su aldıkça ekrandan bar seviyesini takip edebilir bu şekilde ideal su basıncını ayarlayabilirsiniz. Basıncı ayarlama sonrasında sorun düzelecektir.


Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Su basma işlemi sırasında

 • Doldurma musluğu boşa dönüyor su sesi gelmiyorsa

Bu durumda doldurma musluğu arızalıdır. Arızalı olduğu için su sesi gelmiyordur. Su sesi duymazsanız eğer cihaza su basımı da yapılamaz. Parça arızalı olabileceğinden değişimi için servis yardımı alınız

 • Doldurma musluğu çevirme esnasında kırıldıysa

Bu durumda yapılacak işlem parçanın değişimidir. Su basımı sırasında kırıldı ise basınç yükselmeye devam eder ve bu nedenle yüksek basınçtan dolayı cihazda su akıntısı sorunu olabilir. Parça değişimi adına servis yardımı almalısınız

 • Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyor ama bar aynı kalıyorsa

Bu durumda sorun basınç sondasındadır. Basınç yükseltilir işlem yapılır fakat basınç sensörü algılamadığı için bunu ekrana yansıtmaz. Bu durumda basınç sondası değişimi gerekmektedir. Servis yardımı almalısınız

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (48 Yorum)

  1. Merhaba,

   Kiracısı olduğum evde bu kombi var ve 3 ay önce takıldı sıfır kombi. İlk defa bu arıza ile karşılaştık ve siteniz sayesinde sorunu kolayca çözdük. Mükemmel faydalı bir yazı olmuş.

   1. Teşekkürler Emrah bey… Amacımız sizlere yardımcı olabilecek bilgileri sunabilmek…

    1. Merhaba ben ev aldim kombi hersey hazir kulanmaktayim 2 yildir … Fakat banyo icin actim sicak su gelmedi. Kombo 0.5 bar f_10 hatasi vermis. Talimati okudum alt sol musluk ac deniyo. Fakat musluk acik daima. Ne yapmaliyim suan…

     1. Merhaba Ahmet Bey… Doldurma musluğu daima açık olsa kombinin altından su gelir. Çünkü basınç yükselmeye devam eder ve yüksek basınç sebebiyle kombi fazla suyu dışarıya tahliye eder. Kombiye su basma yani tesisat basıncını yükseltme işlemi daireye gelen şebeke tazyiği iyi durumda ise en fazla birkaç dakikanızı alır. Bu durumda ya yanlış parçayı açtınız ya da doldurma musluğu bozuk. Dilerseniz önce 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bize ulaşmaya çalışın. Doğru işlem yaptığınızdan emin olalım. Sorun varsa eğer düzeltiriz veya müdahale gerekirse ekip yönlendirmesi yaparak size yardımcı olmaya çalışırız.

  2. Benim kombim de yeni serilerden hiç bir yerde bulamadım bilgiydi sol tarafta buldum sayenizde teşekkür ederim.

  3. Demirdöküm kombim var.Tesisat su basıncı 1,in altına düşünce su bastım.1.5 oldu bıraktım.Kaloriferi açınca basınç 3.2 oldu .Ne yapmalıyım

   1. Merhaba Muzaffer Bey… Kombilerde ısınan su her zaman için yoğunlaşır (genleşir) buna bağlı olarak da basınçta yükselmeler olabilir. Kombi su basıncı kullanıma bağlı düşebilir veya yükselebilir. Ancak 3.2 bar seviyesi yüksektir. Kombinizde basınç yükselme sorunu var. Fazla suyu tahliye etseniz bile basınçta yine yükselme olacaktır. Bu yüzden servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz. Kombide genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankında sorun olabilir, eşanjör veya doldurma musluğu sorunu olabilir. Net teşhis ve müdahale için uzman yardımı almalısınız.

  4. Merhaba,
   Doğalgaz sobamda f 10 yazıp sönüyor. Ne anlama geliyor? (Faturamı ödemeyi unuttuğum için kestiklerini düşündüm ama sanırım yanlış düşündüm.)

   1. Merhaba Betül Hanım…Doğalgaz sobaları ekranlı olmaz. Arızalar kombilerde olduğu gibi görüntülenemez. Cihazınızın doğalgaz sobası olduğundan emin misiniz? Kullandığınız cihaz Demirdöküm kombiyse eğer Demirdöküm kombilerde F10 basınç arızasıdır. Basınç düşük ya da yüksek olabilir.

   2. Demirdökün nitron hermetrik kombim var sürekli yani 1hafta arayla bar düşüyor. Tesisatım yeni alt katta komşumun tavanlarında hiç bir sıkıntı yok yani su kaçağı yok gibi yaklaşık 2.5aydan beri bu problem var servis geldi tesisatın üzerine suçu atıp gitti yani kaçak var dedi kaçak varsa her hafta kombiye 1,5bar su veriyorum bu su nere gidiyor. Teşekkürler

    1. Merhaba Kaan Bey… Öncelikle yapmanız gereken su kaçağı kontrolüdür. Kombi altına, tesisat borularına, peteklere hatta tüm tesisata göz atarak bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Su kaçağı yoksa eğer basıncın ne kadarda bir ne kadar düştüğüne bağlı arıza durumu değişir. Haftada 1 kez basınç düşerek cihaz düşük basınç uyarısı veriyorsa eğer bu kombiyle alakalı bir sorundur. Tesisatta kaçak olsa günde 3-4 kezden daha fazla kombiye su basmak zorunda kalırsınız. Bu kaçaklar bazen gözle görülür bazen gözle görülmez. Yani bir yerde nem bırakmaz. Bu kaçaklara sıva altı kaçakları denilir. Ancak sizin yaşadığınız sorun tesisattan ziyade kombiyle alakalı bir durum. Çünkü basınç haftada bir kez düşüyor. Kombide sorun ne olabilir?
     1- Genleşme tankının havası bitmiş olabilir.
     2- Genleşme tankı delik olabilir ve bu yüzden hava tutmuyor olabilir.
     3- Eşanjörde kireçlenme olabilir.
     Muhtemel sebepler bunlar gibi duruyor ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Belki de sıva altı tesisatın bir yerince çok küçük bir kaçak vardır. Su damlaya damlaya yavaş yavaş basıncı düşürüyor olabilir. Küçük damlalar halinde olduğu için de fark edilemiyor olabilir. Tüm detayı yerinde baştan sona incelemek lazım.

   1. Merhaba İsmail Bey… Basınç problemini düzelttim basınç 2,5 bar ama yine de F10 arızası alıyorum demişsiniz. 2,5 bar yüksek bir basınç seviyesidir. Kombiye fazla su basmışsınız. Kombiniz sadece düşük su basınç halinde değil, yüksek su basınç halinde de bu sorunu yaşattırabilir. Kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını düz bir tornavida ile açarak su alın. Siz su aldıkça basınç düşecektir. Bu şekilde 1,5 bara kadar basıncı düşürün sorununuz düzelecektir. Düzelme olmazsa da servis yardımı almanız gerekir.

    1. F 10 arızası yanıp sönüyor su alırken veya boşaltırken basınç bilgisi ekranda hiç gözükmüyor açma kapama ve resetleme yapıldığı halde

     1. Merhaba Hakan Bey… Nitron model kombilerin ekranında bar değeri sürekli olarak görüntülenir. Basınç bilgisi ekranda görüntülenmiyorsa bir sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir.

  5. Merhabalar kombi iki gundu f10 hatasi veriyor ve basinci 1.5 cikariyorum fakat bigun sonra yine ayni oluyor bi yerde hata mi yapiyorum yoksa hep boyle basinci ayarlamam mi gerekecek?

   1. Merhaba Cansu Hanım… Kombi basıncı bu kadar sık düşüyorsa bir arıza var demektir. Öncelikle kombi altında, borularda ve peteklerde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Petek ya da tesisat borularında su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almalısınız. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi yardımı almalısınız. Hiçbir yerde gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer; genleşme tankının havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Yine de net arıza tespiti için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  6. biber közlerken sensör biber dumanını algıladı ve gaz kesildi peteklere de sıcak su felmiyor F hatası alıyorum çözümü nedir

   1. Merhaba Emrah Bey… Konutunuz içerisinde gaz dedektörü kullanıyorsunuz sanırım. Gaz dedektörü gaz kaçağı veya kaçağa benzer bir koku algıladığında gazı otomatik keser. Gaz kesildiği için de cihazınız arızaya geçmiş ve bu yüzden çalışmıyor olabilir. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

  7. Iyi gunler benim kombin demirdokum nikron su basinci 1 bucukta ama ekranda 0.7 yaziyor peteklere actigimda ise saat gibi biseyde yine 1bucuk ekranda ise 1.2 felan pektegi kapattigimda ise yine 1.bucuk ama ekranda 0.u7 basinc gosteriyor

   1. Merhaba Hatice Hanım… Kombinizin bar göstergesinde veya basınç sondasında sorun olabilir. Basınç sondası kombi basıncını ölçer, bar göstergesi ise basıncı görüntüler. İki parçadan birinde sorun olabileceği için bu konuda servis yardımı almalısınız.

  8. Kombi çalıştığı zaman bar yükseliyor petekleri kapattığım zaman bar düşüyor sorun nedir saygılarımla

   1. Merhaba Mustafa Bey… Muhtemelen genleşme tankının havası eksik veya tank delik. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  9. Merhaba kiraci oldugum evde kombiyi bir sure kullanmayinca basinc kendiliginden dusuyor f 10 yaziyor suyu actigimda basinc yukselip duzeliyor. Bu neden olabilir acanba

   1. Merhaba Elif Hanım… Kombi basıncı eğer çok sık düşüyorsa kombide ya da tesisatınızda sorun olabilir. Öncelikle bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Herhangi bir yerde su akıntısı yoksa eğer cihaz bakımsız kalmış, tankın havası bitmiş ya da eksilmiş olabilir. Net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir.

  10. Merhabalar ürün garantili ve F10 hatası alıyorum. Dediğiniz gibi konuştun altındaki morluklar bari 1,5 seviyesine getirdim fakat sabah aynı sorun f10 hatası sorun cihazdan mi yada,petek ten mi.

   1. Merhaba Erol Bey… Kombiniz düşük su basınç hatası veriyor ancak akşamdan sabaha yine aynı sorunla karşılaştıysanız mutlaka bir yerde su kaçağı vardır. Bu kaçaklar bazen gözle görülür olabiliyor bazen de sıva altında olabiliyor. Gözle görülür su kaçağı varsa eğer; kombide su akıntısı varsa kombi servisi, petek veya tesisatta su akıntısı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Hiçbir yerde su kaçağı göremiyorsanız mutlaka uzman bir tesisatçıdan yardım alın, sıva altında kaçak olabilir.

  11. Merhaba
   Kombi f10 arızası veriyor. 0.0 bar gözüküyor bunun için altında bulunan vanayı cevirdim ve 1.8 bara cıkınca kapattım fakat 10-15 dk sonra tekrardan 0.0 bara dustuğünü gördüm. Tekrarladım ama sonuç yine aynı. Ne yapmalıyım ?

   1. Merhaba Yunus Emre Bey… Kombi basıncı bu kadar kısa sürede 0 değerine kadar düşürmez. Mutlaka bir yerde su kaçağı vardır. Peteklerde, tesisatta su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın, kombide su kaçağı varsa kombi servisinden yardım alın. Hiçbir yerde gözle görülür su kaçağı yoksa eğer sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bu durum için mutlaka uzman bir tesisatçıdan yardım alın.

   1. Merhaba Veli Bey… Protherm Lynx model kombilerde F10 düşük basınç uyarısıdır. Ancak ekrandaki basınç değeri 1,5 bar kadarsa kombinizde manometre (basıncı gösteren parça) olmadığı için basınç sondasında yani basıncı ölçen parçada sorun olabilir. Bu parçanın kontrol edilmesi gerekir. Yanlış basınç ölçtüğü için cihaz arızaya geçiyordur. Servis yardımı almalısınız.

  12. Öncelikle merhaba yazınızda söylenenleri harfiyen yaptık fakat çok kısa sürede sürekli aynı arızayı veriyor kombi günde belki 5 sefer kalıcı bir çözüm olarak ne yapmalıyız

   1. Merhaba Nazmiye Hanım… Öncelikle yapmanız gereken dairenizde petek, tesisat ya da kombide su kaçağı olup olmadığına bakmaktır. Gözle görülür bir yerde su kaçağı varsa önce o sorunun giderilmesi gerekir. Bu durumda petek ve tesisatta su akıntısı varsa tesisatçı, kombide su akıntısı varsa eğer kombi servisi çağırmalısınız. Gözle görülür bir yerde su kaçağı su akıntısı yok diyorsanız eğer buna rağmen kombi basıncı kısa sürede düşüyor ve cihaz düşük basınç arızasına geçiyorsa; genleşme tankının havası eksilmiş olabilir, eşanjörde kireçlenme olabilir, tank arızalı olabilir ya da sıva altında su kaçağı olabilir. Önce bi kombi servisi çağırarak cihazı kontrol ettirin, sorun görülürse müdahale edilir, sorun görülmezse sıva altı kaçağı olabilme ihtimali yüksek olduğundan tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin.

  13. Merhabalar, kombi F_ hatasi verdi, basinc 2.5 di ve su ısınmıyordu, tarif ettiginiz gibi kombiye en yakin petegin ust kapagini acip su akmasini sagladim. Basinc 1.5 e dustu fakat hala ayni hata kodunu veriyor ve su ısınmıyor. Sicak su muslugunu actigimda kombiden normalde gelen o çalışma sesi gelmiyor. Ne yapmaliyim, yardimci olabilir misiniz? Tesekkur ederim.

   1. Merhaba Şebnem Hanım… F_ sonrası ekranda bir rakam daha belirmesi gerekiyor. Örneğin F_10 gibi bu rakamı da belirtirseniz yapabilecekleriniz konusunda ya da gerekecek müdahale konusunda bilgi aktarabiliriz. Basınç biraz yüksekmiş düşürmüşsünüz ancak sorun düzelmemiş. Sorun düzelmediğine göre yaşadığınız sorun yüksek basınca bağlı bir durum değil. F den sonra gelen rakamı da bize belirtin, yapabileceğiniz bir işlem olup olmadığı konusunda ya da hangi sorunun olduğu konusunda size yardımcı olmaya çalışalım.

  14. Merhaba. Demir döküm kombi var iki gündür f,10 yazıyor su dolduruyor um çalışıyor yarım saat sonra dekrar duruyor ve fazla acdigim zaman arkadan su geliyor fe akıyor iki gündür ev buz gibi oynamak dan evi Su yaptım.1.2 yapıyorum basıncı çalışıyor sonra duruyor.

   1. Merhaba Salih Bey… Bu durumda direk yapmanız gereken şey su kaçağı kontrolüdür. Kombiye su bastıktan sonra yarım saat içinde basınç düşüyor ve kombi yine F10 arızasına geçiyorsa bu bir yerde kaçak olduğu anlamına gelir. Su kaçakları bazen gözle görülür bazen de sıva altında olur. Gözle görülür petek ya da tesisatınızda su kaçağı varsa uzman bir tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisinden yardım alın. Gözle görülür bir su kaçağı yoksa muhtemel sebep sıva altı kaçağıdır. Kombi su akıtmadığı sürece basıncı yarım saatte bir sıfırlayamaz ya da 1 barın altına kadar düşüremez. Uzman bir tesisatçı çağırarak bu durum hakkında yardım alabilirsiniz. Aksi halde kombiye sürekli su basmaktan doldurma musluğu başta olmak üzere kombide birçok parçada sorun oluşabilir.

  15. Merhabalr benim kombide f10 ayarı düşük gösteriyo dediginiz gibi yaptin 1.0 dan 1.5 getiririm 2 gün sonra yine şu 1.0 altına düştü ne yapmalıyım

   1. Merhaba Osman Bey… Öncelikle su kaçağı kontrolü yapmanız gerekir. Peteklerde veya tesisat borularında su akıntısı varsa tesisatçıyla görüşerek bu konuda yardım alın. Kombide su akıntısı varsa zaten kombi servisinden yardım almanız gerekir ve bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Gözle görülür bir yerlerde su kaçağı su akıntısı durumu yoksa eğer; genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankı delik olabilir ya da eşanjör kireçlenmiş olabilir. Tabi sıva altı kaçağı olma ihtimali de var. Bu yüzden duruma göre işin uzmanından yardım almanız gerekir.

  16. Demirdöküm nötron kombi 47 de çalışırken bar 3.2 ye yükseliyor f 10 arızası veriyor 45 de çalışırken normal ne yapmalıyım bar 1.5 ayarli

   1. Merhaba Abdulvahap Bey… Kombide anladığım kadarıyla derece yükseldikçe basınç yükseliyor, derece düşünce basınç sabitleniyor. Bu genel olarak genleşme tankı arızasıdır. Yani tankın havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Cihaz uzun süre bakımsız kaldıysa bu gibi sorunlar yaşanabilir. Arızanın yine de teşhis edilerek onarılması için servis müdahalesi gerekir. Müdahale için de bizi arayabilirsiniz.

  17. demirdöküm nitron kombi F10 arıza verdi basıncı 1.8 bara getirdim fakat su sıcaklığı 30 derecede kalıyor daha fazla yükselmiyor.sıcaklık ayarını 68 derece yaptım gene 30 dereceden fazla yükselmiyor

   1. Merhaba Recep Bey… Kombi içinde bulunan suyu ısıtmadığı için daha doğrusu ısıtamadığı için 30°C nin üstüne çıkmıyor. Basınç düşükmüş su basarak F10 arızasını çözümlemişsiniz. Ancak suyun ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Cihaz şuanda bir arıza kodu vermediği için de tahmini bilgi vermek çok zor. Servis yardımı almanız gerekiyor. Çözüm için de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  18. kombi sürekli olarak f arızası veriyor su doldurunca sorun çözülüyor fakat bunu sürekli yapıyor

   1. Merhaba Talih Bey… Kombi anladığım kadarıyla sürekli düşük basınç arızası veriyor. Bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Peteklerde, tesisat borularında veya kombide. Su kaçağı görürseniz eğer petek ve tesisat için tesisatçı, kombi için kombi servisi yardımı almalısınız. Gözle görülür su kaçağı yoksa eğer; genleşme tankının havası bitmiş olabilir, tank delik olabilir ya da eşanjör kireçlenmesi olabilir. Tabi arızayı yerinde görmek gerekir ki net bir tespit yapılabilsin. Tespit ve çözüm için bizi arayabilirsiniz.

   1. Merhaba Serpil Hanım… Güzel duygu ve düşünceleriniz için ayrıca yorumunuz için teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.