Demirdöküm Neva Arıza Kodları

Demirdöküm Neva Hata Kodları

Makalemizde yer verdiğimiz bilgiler Neva HK 24 – Neva HK 28 model kombilerde geçerlidir.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığının 98° üzerine çıktığını belirten bir arıza kodudur. Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır. Neva kombi F01 arızası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensör problemi
 • Çözüm Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple de yardımları Neva Servisi’nden almalısınız.
 1. F03 Arızası Tesisat devresi gidiş sensör problemi
 • Çözüm Neva kombi içinde bulunan kaloriferler için çalışmakta olan sensörde sorun olduğu zaman Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon-ateşleme problemi
 • Çözüm Neva kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ekranda bu hata kodu ile birlikte “reset” yazısı da belirir. Bu durumda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. uzman Demirdöküm Servisi ile görüşebilirsiniz.
 1. F05 Arızası Hava akış sorunu
 • Çözüm Neva model kombilerde prosestat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise sorunun sebebi bulunur ve gereken çözümleme yapılarak sorun giderilir.

 1. F06 Arızası Tesisat devresi dönüş sensör sorunu
 • Çözüm Tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir. Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu
 • Çözüm Gaz valfi geri besleme sorunu yaşandığında cihazda genelde ateşleme sorunu yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. F08 Arızası Gidiş suyu sensöründe aşırı sıcaklık sorunu
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Yine de sonuç alınamıyor ise servis yardımı alınmalıdır.
 1. F09 Arızası Hava akış anahtarı kısa devre sorunu demektir.
 • Çözüm Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonra hava akış anahtarının kapalı olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Tesisat devresi su basınç sorunu
 1. F11 Arızası Sirkülasyon sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tesisat vanalarının açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gereken kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Yine de sonuç aynı ise mutlaka uzman Demirdöküm Servisi’nden yardım alınmalıdır.
 1. F12 Arızası Düşük voltaj sorunu
 • Çözüm Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Cihaz bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda Demirdöküm Servisi yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genelde anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı sorun tekrar edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde yeniden voltaj sorunu yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için yeniden ücret ödemek durumunda kalırsınız.
 1. F13 Arızası Tesisat devresi sensörleri ters veya takılmamış
 • Çözüm 20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (41 Yorum)

 1. Fatma yuşan dedi ki:

  Ariza kodu yok ekranda basınç 1.5 gösteriyor
  On of a basıyorum doğalgaz çalışmıyor. Elektrik var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Kombi ekranda bir hata kodu veriyor olsaydı eğer sizi yönlendirebilirdik veya uzaktan yardımcı olmaya çalışırdık. Ancak kombi bir hata kodu vermediği için ve bu çalışmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Mustafa berber dedi ki:

  Demirdöküm neva kombimiz var bazen R6 bazen sadece 10 bazen 06 bazende F_ gösteriyor napmaliyiz üstündeki ağrıza kodlarıyla uyuşmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Neva model kombilerde makalemizde de açıkladığımız gibi hata kodları F harfi ile başlar. Önce ekranda F_ belirir ardından bir sayı belirir. F_10 düşük basınç sorunudur. F_06 ise sensör sorunudur. Kombi farklı arızalar verdiği için bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 3. Orhan ekinci dedi ki:

  Merhaba; neva kombiniz petek çalışmasında bir sorun yok. Sıcak suyu açınca ateslemiyor ateşliyor yakıyor kapatıyor. Sıcak suyu alabilmek için petek için ateslemesini bekliyorum atesleyince sıcak suyu acıyorum devam ediyorum. Duş vs. Bı sorun neden kaynaklanır saygılar iyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Kombide; üç yollu vana, kart, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani bu sorunla alakalı servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. sadullah girgin dedi ki:

  Demirdöküm neva kombimiz var devre basıncı normal ısı normal fakat kombi sık sık devreye girip çıkıyor. Yani ateşleme yapıyor 1 derece yükseliyor devreden çıkıyor. 5 saniye sonra tekrar aynı şeyi yapıyor. Böyle birkaç sefer tekrarladıktan sonra yanıp sistem suyu ayarladığımız dereceye gelinceye kadar yanmaya devam ediyor. Sebep nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sadullah Bey… Kombinizde teknik bir sorun var. Bu kadar sık devreye girip çıkması normal değildir. Kart, sensör gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Harici bir durum da söz konusu olabilir. Cihazı yerinde incelemek gerekir.

 5. endüstriyel mutfak servisi dedi ki:

  Konu anlatımı için teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 6. Aslı Aksoy dedi ki:

  Demirdöküm neva kombimizde düşük voltaj sorunu ortaya çıktı ve sorun anakarttaymış. Değiştirildi fakat şimdi de kombiyi 50 dereceye ayarladığımızda 31 dereceye düşene kadar yeniden ateşlemiyor ve buz gibi oluyor petekler. Beklememiz 24 dakika sürüyor. Sizce normal mi ne yapmalıyız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aslı Hanım… 50°C ye ayarlı bir kombi petekleri buz gibi yaptıktan sonra devreye giriyorsa bu tabi ki bir sorundur. Petekleri tam olarak soğutmadan yeniden devreye girmesi gerekir. İşlem sonrası böyle bir durum olduysa yine bir kart sorunu olabilir. Tabi direk kart da denilemez. Tesisatınızda veya filtrede tıkanıklık olabilir, kart dışında bir sensör arızası da olabilir. Cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 7. sezay dedi ki:

  demirdöküm neva Ab ne anlama gelir ve çözümü nedir…..acil yardıma ihtiyacım var….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezay Bey… Demirdöküm Neva model kombilerde Ab hata kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor. Harici bir durum veya sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekiyor.

 8. Ramazan esendere dedi ki:

  Merhaba benim Demirdöküm nevara kombimin devirdaim motorunu değiştirdikten birgün sonra AB kodu geldi ekrana ve 5 gündür devam ediyor ısınmada sorun yok ama kod hala gitmedi sorun nedir kod nasıl gider tşkler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kullanım kılavuzunda bu uyarı kodu yok. Ancak kombilerin bazı koruma fonksiyonları vardır. Antiblokaj koruması gibi. Pompa yeni değiştiyse sıkışıklığı önlemek adına koruma fonksiyonu devreye giriyor olabilir. Isınmada genel olarak bir sorun yaşanmaz ancak ileride yaşanma ihtimali olabilir. İşlem yapıldıktan sonra bu durumla karşılaştığınız için yine de işlemi yapan firmayla yeniden görüşerek durumu izah edin, gelip bi incelesinler.

 9. Umıt fazlı dedi ki:

  Merhaba demirdokum neva kullnayrm. Benim sorunum, kombi çalışır durumda iken mutfakda veya banyoda sıcak suyu açıp kapatınca kombi takılı kalıyor birdaha devreye girmiyor taki ben reset atanakadar. Reset atınca çalışmaya başlıyor. 2. Sorum; petek derecesini 50 yaptım 40 derecye düşene kadar çalışmıyor bu arada da petekler soguyor. Yani çalışma aralığı çok uzun değilmi. Teşekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Sıcak su kullandıktan sonra cihaz resetlenmeden devreye girmiyorsa anakart ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde tespit etmek gerekir. Kombilerde brülör bekleme süresi vardır. Bekleme süresine göre cihaz devreye girip çıkar. Bu durum düzeltilemez. Ancak yine de geç devreye giriyor diyorsanız anakarta bağlı olabilir. Her iki sorun için de kombiye bi servisin bakması gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 10. Ersin Tezcan dedi ki:

  Merhabalar, neva kombi dün elektrikler kesilmişti; ondan sonra ateşleme yapmadı! Resetleme yaptığım halde düzelmedi! Herjangi bir arıza da vermedi! F … gibi! Şu an sadece bar 1.5 olarak görünüyor! Hiç ses yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey… Elektrik kesintisi sonrası böyle bir sorun olduysa eğer muhtemel sebebi anakart arızasıdır. Anakart düşük veya yüksek gelen voltaj sebebiyle çok çabuk arızalanabilir ya da yanabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Bunun için servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Ersin Tezcan dedi ki:

    Teşekkür ederim
    Anakarttaymış sorun! Değiştirdik!
    İyi yıllar

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz Ersin Bey… İyi yıllar.

 11. Duran esen dedi ki:

  Merhaba! Neva kombimiz buse arızalandı arıza kodu vermıyor ornek 45 ayarlıyom petek suyunu bır sure normal calısıyor sonra 45 ustunda ısınmısgıbı kapanıyor servıs cagırdık ana kartı degıstı sensor yanlıs okuyor dıye sımdı yone aynı sagına soluna tokat atınca duzeliyor birkac saat calısıyor servıse haber verdık gelmıyolar bence bıryerde temas veya ısıyı okuyan sensor bozuk kartı bosa degiştirdıler 330 tl de para verdık

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Duran Bey… Cihazı devreden çıkaran bir sorun mevcut. Ancak bu anakarta bağlı olabilir, sensöre bağlı olabilir, pompaya bağlı olabilir. Yani birçok sebep söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi vermek de doğru olmaz, yanlış bir yönlendirme olabilir. Servis işlem yapmış neden gelmiyor bilemeyiz ancak çözüm bulunamadıysa çözüm bulunana dek gelmeleri size yardımcı olmaları gerekir. Servisle yeniden görüşerek yardım talep edin ya da farklı bir servis çağırarak cihazı kontrol ettirin.

 12. Recep durgun dedi ki:

  Demirdöküm neva serisi kullanıyorum ekranda reset yazısı çıktı bu normalmidir. İnternetten bakindigim kadariyla açma kapama düğmesine 3 defa bastım tekrar aldım ama sorun devam ediyor o an icin kombi alevleniyor ama petekler isitmiyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Reset yazısının yanı sıra bir de hata kodu belirmesi gerekir. Örneğin; F01 arıza kodu gibi. Cihaz resetlenebilir arızası verdiği zaman ekranda reset yazısı da çıkar. Açma-kapama işlemi ile cihaz resetenir. Ancak işlem sonrası sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Cihazda yaşadığınız soruna bağlı olarak müdahale yapılır. Bunun için de servis çağırmalısınız.

 13. Yaşar Akgün dedi ki:

  AB yada A6 da olabilir ilk defa goruyorum bu hata nedir demırdokum neva

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Demirdöküm Neva model kombilerde hata kodları F ile başlar. A6 veya AB arıza kodu yoktur. Ancak bazı kombilerde koruma fonksiyonları vardır. Pompa veya üç yollu vana sıkışmasını önlemek adına koruma fonksiyonları devreye girer ve ekranda kullanım kılavuzunda yer almayan bu gibi kodlar belirebilir. Yani antiblokaj uyarısı olabilir. Bir süre kadar bekleyin. Hiçbir işlem yapmayın. Düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 14. Pınar Şimşek dedi ki:

  Petek ve su ısıtma normal Ancak;
  Basınç sürekli düşüyor-sıfırlanıyor.(2 saatte bir kombiye su veriyorum…! )
  Her defasında sıcak su kullanımı için derece ayarı/Yükseltme yapıyorum çünkü belirlediğim derece sabitlenmiyor…
  Acil cevaplandırabilirseniz çok sevinirim, Saygılar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım… Kombiniz basıncı 2 saatte bir sıfırlıyorsa eğer tesisat kaçağı vardır. Öncelikle petekleri, tesisatı ve kombiyi kontrol edip su kaçağı olup olmadığına bakın. Kombide su kaçağı yani su akıntısı varsa eğer basınç bu yüzden sürekli sıfırlanır. Bunun için kombi servisi yardımı almalısınız. Peteklerde veya tesisatta su kaçağı varsa eğer tesisatçıdan yardım almalısınız. Gözle görülür bir yerde su kaçağı yoksa eğer sıva altı kaçağı olabilir. Yani kombiniz tesisat suyunu kaçırıyor olabilir. Çünkü kombide bir sorun olsa bile basınç 2 saatte bir sıfırlanmaz. İlla ki bir tesisat kaçağı durumu vardır. Bu durum için de yine uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekiyor.

 15. Mustafa dedi ki:

  Slm.
  Ekran Fr hatası nedir.
  Ekran 00 gösteriyor.
  Kombi-Su kapalı iken Çalışma sesi geliyor..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Demirdöküm Neva model kombilerde Fr arıza kodu yoktur. Ekranda 00 gösteriyorsa programlanmış olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Murat dedi ki:

    Aynı sorun benim kombimde de var. Çalışmasında sorun yok gibi. Ancak boşta duruken çalışma sesi geliyor ve ekrandaki su sıcaklığı 0 derece gösteriyor. Ayrıca ekranda Fr hatası yazıyor. Suyun bu mevsimde 0 derece olması mümkün değil sonuçta. Yoktur diye cevap yazılmış. Ancak Mustafa Bey haklı.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Murat Bey… O halde kombide şöyle bir durum vardır: Ntc sensörde, tribünde, tribün okuyucuda veya anakartta sorun vardır. Sıcaklık ölçülemiyordur veya yanlış ölçüldüğü için cihaz çalışma sesi çıkarıyor olabilir. Ekrandaki 0°C de bu yüzden beliriyor olabilir. Mevsim kış olsa, kombi açık balkonda olsa donma riski yükselebilir. Ancak mevsim kış değil ve dediğiniz gibi bu mevsimde sıcaklığın 0°C hissedilmesi imkansızdır. Cihazda sorun olduğu kesin ancak kullanım kılavuzunda böyle bir hata kodu belirmediği için biz de net bilgi verememişiz ve veremiyoruz da. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

  2. Cemal Baybars dedi ki:

   İyi günler, aynı hata benim kombimde de var. Eğer sorunu çözdüyseniz bana da yardımcı olursanız sevinirim.

 16. DEMİRDÖKÜM NEVA Herhangi bir arıza kodu vermiyor.Basın 2 bar.Pompa çalışıyor.Alev almıyor.Yani su ısınmıyor.Son çalışmasında aşırı sıcak verip sonra sğuk su devamlı gelmeye başladı.Arıza nedir,teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizin basıncı ideal seviyede. Yani ne düşük ne yüksek. Kombi alev almıyorsa dairenizde gaz olduğundan emin olun. Mesela ocak doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyin. Ocak da çalışmıyorsa dairenizde gaz yoktur. Ocak çalışıyorsa sorun kombidedir. Ekranda uyarı kodu olsa arıza durumu hakkında tahmini bilgiler verilebilir, ancak öyle bir durum da olmadığından arızanın net teşhis edilmesi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis çağırmalısınız.

 17. Gokhan kamis dedi ki:

  Merhaba f_ hatasi vermektedir kombimiz nevadir markasi bu hatayi nasil duzeltebiliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Neva model kombilerde F_ sonrası mutlaka bir rakam belirmesi gerekir. F_ sonrası beliren rakamı da söyleyebilirseniz arıza durumu hakkındaki bilgileri ona göre sunabiliriz. Hiçbir rakam görünmüyorsa eğer harici bir sorun olabilir. Bu durumda cihaza birkaç kez reset atın, düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir.

 18. osman budak dedi ki:

  kesik kesik çalışıyor gibi. hava yapan su borusu sesiyle çalışıyor. arıaza kodu F- çıkıyor rakam çıkmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Neva model kombilerde F- sonrası rakam belirmesi gerekir. Rakam belirmiyorsa eğer harici bir sorundur. Ses yapması yaşanan soruna bağlı olabilir. Net tespit için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama