Demirdöküm Neva Arıza Kodları

Demirdöküm Neva Hata Kodları

Makalemizde yer verdiğimiz bilgiler Neva HK 24 – Neva HK 28 model kombilerde geçerlidir.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığının 98° üzerine çıktığını belirten bir arıza kodudur. Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır. Neva kombi F01 arızası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensör problemi
 • Çözüm Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple de yardımları Neva Servisi’nden almalısınız.
 1. F03 Arızası Tesisat devresi gidiş sensör problemi
 • Çözüm Neva kombi içinde bulunan kaloriferler için çalışmakta olan sensörde sorun olduğu zaman Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon-ateşleme problemi
 • Çözüm Neva kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ekranda bu hata kodu ile birlikte “reset” yazısı da belirir. Bu durumda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. uzman Demirdöküm Servisi ile görüşebilirsiniz.
 1. F05 Arızası Hava akış sorunu
 • Çözüm Neva model kombilerde prosestat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise sorunun sebebi bulunur ve gereken çözümleme yapılarak sorun giderilir.

 1. F06 Arızası Tesisat devresi dönüş sensör sorunu
 • Çözüm Tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir. Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu
 • Çözüm Gaz valfi geri besleme sorunu yaşandığında cihazda genelde ateşleme sorunu yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. F08 Arızası Gidiş suyu sensöründe aşırı sıcaklık sorunu
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Yine de sonuç alınamıyor ise servis yardımı alınmalıdır.
 1. F09 Arızası Hava akış anahtarı kısa devre sorunu demektir.
 • Çözüm Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonra hava akış anahtarının kapalı olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Tesisat devresi su basınç sorunu
 1. F11 Arızası Sirkülasyon sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tesisat vanalarının açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gereken kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Yine de sonuç aynı ise mutlaka uzman Demirdöküm Servisi’nden yardım alınmalıdır.
 1. F12 Arızası Düşük voltaj sorunu
 • Çözüm Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Cihaz bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda Demirdöküm Servisi yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genelde anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı sorun tekrar edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde yeniden voltaj sorunu yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için yeniden ücret ödemek durumunda kalırsınız.
 1. F13 Arızası Tesisat devresi sensörleri ters veya takılmamış
 • Çözüm 20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (55 Yorum)

 1. Zeynep üstel dedi ki:

  Merhaba kombi fr hatası veriyor ne yapmamız lazım. . Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Kullanım kılavuzunda fr uyarısı belirtilmediği için ve daha öncesinde biz de karşılaşmadığımız için uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak cihazı bu arızadan çıkarmak için birkaç reset/açma-kapama işlemi deneyin. Düzelme olmaz ve bu kod cihazın çalışma sistemini etkilerse servis yardımı almalısınız. Harici sorunlar genellikle kart, sensör gibi parçalara bağlıdır. Ancak yine de cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. yunus sayın dedi ki:

  siteyi cok begendim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 3. Mert can yüksel dedi ki:

  Merhabalar benim demir döküm neva markalı kombim var f7 hatası veriyo bari 2.5 gösteriyor bunu 1.5 yaptım normal çalıştı ama 10 dakika sonra tekrar aynı hatayı verdi bu işlemi 3 kere yaptım ama yine f7 hatasını veriyo 10 dakika çalıştıktan sonra bir çözüm söylerseniz çok mutlu oluruz şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Can Bey… Kombiniz yüksek basınç arızası veriyor. Bu durumda sürekli basıncı düşürmek çözüm değildir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem de yok maalesef. Kombi basıncının yükselmesi; genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Bu parçaların uzman servis ekiplerince kontrol edilmesi, müdahale yapılması gerekir.

 4. Haliye erden dedi ki:

  Meraba benim kombim demirdöküm neva 10 gündür F13 hatası veriyor bizde kütahyadaki servisi aradik geldiler birde sıcak suyumuz eskisi gibi ısınmiyor demiştik onlar F13 hatasını bulamadilar ama kombimin asenjörünü değiştirdiler 525 lira da ödeme yaptık ama benim sorunum hala devam ediyor F13 hatasini gideremiyoruz ara ara hatayı veriyor.Sıcak suyu açıp kapatınca devreye giriyor kombi ne yapmamız lazim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haliye Erden… F13 arızası hakkındaki detaylar makalemizde yazmaktadır. Arıza durumunda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. İşlemi yapan servisi yeniden arayarak arızanın devam ettiğini belirtmeli, bu konuda teknik yardım almalısınız.

 5. Zeki FURUNCU dedi ki:

  Demirdöküm neva F_ uyarısı vermekte

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeki Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi F_ sonrası ekranda bir rakam ya da sayı da belirmesi gerekir. Bu şekilde bize belirtebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

Petek Yıkama