Demirdöküm Neva Arıza Kodları

Demirdöküm Neva Hata Kodları

Makalemizde yer verdiğimiz bilgiler Neva HK 24 – Neva HK 28 model kombilerde geçerlidir.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığının 98° üzerine çıktığını belirten bir arıza kodudur. Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır. Neva kombi F01 arızası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensör problemi
 • Çözüm Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple de yardımları Neva Servisi’nden almalısınız.
 1. F03 Arızası Tesisat devresi gidiş sensör problemi
 • Çözüm Neva kombi içinde bulunan kaloriferler için çalışmakta olan sensörde sorun olduğu zaman Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon-ateşleme problemi
 • Çözüm Neva kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ekranda bu hata kodu ile birlikte “reset” yazısı da belirir. Bu durumda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. uzman Demirdöküm Servisi ile görüşebilirsiniz.
 1. F05 Arızası Hava akış sorunu
 • Çözüm Neva model kombilerde prosestat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise sorunun sebebi bulunur ve gereken çözümleme yapılarak sorun giderilir.

 1. F06 Arızası Tesisat devresi dönüş sensör sorunu
 • Çözüm Tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir. Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.
 1. F07 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu
 • Çözüm Gaz valfi geri besleme sorunu yaşandığında cihazda genelde ateşleme sorunu yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. F08 Arızası Gidiş suyu sensöründe aşırı sıcaklık sorunu
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Yine de sonuç alınamıyor ise servis yardımı alınmalıdır.
 1. F09 Arızası Hava akış anahtarı kısa devre sorunu demektir.
 • Çözüm Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonra hava akış anahtarının kapalı olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Tesisat devresi su basınç sorunu
 1. F11 Arızası Sirkülasyon sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tesisat vanalarının açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gereken kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Yine de sonuç aynı ise mutlaka uzman Demirdöküm Servisi’nden yardım alınmalıdır.
 1. F12 Arızası Düşük voltaj sorunu
 • Çözüm Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Cihaz bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda Demirdöküm Servisi yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genelde anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı sorun tekrar edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde yeniden voltaj sorunu yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için yeniden ücret ödemek durumunda kalırsınız.
 1. F13 Arızası Tesisat devresi sensörleri ters veya takılmamış
 • Çözüm 20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (63 Yorum)

 1. Hüseyin naimoğlu dedi ki:

  Hocam merhabalar benim sorunum şu Demirdöküm neva kombi 38 derecede çalıştırdığım halde petekler çok sıcak sanki 70 derecede çalışıyor gibi bir ara baktım f13 arıza kodu yazıyordu elimde ntc sensör var zamanında prosestat ile birlikte almıştım internetten kombim eski ne olur ne olmaz bulunsun diye ama doğru parçamı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 2. Ercan YORULMAZ dedi ki:

  Kombimiz petek konumunda sürekli. zırıltı yapıyor. Petek iptal olunca ses kesiliyor. Sebebi nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Herhangi bir arıza kodu belirtmediğiniz için sorunun net sebebini bilemiyoruz. Kombinin ses yapması fan, pompa, üç yolu vana ve gaz grubu gibi parçalarda sorun varsa meydana gelir. Net teşhis ve çözüm için teknik destek almalısınız.

 3. Osman eryiğit dedi ki:

  Kolay gelsin demirdöküm neva kombimiz sıcak su vermiyo 83 yazıyor üstünde sadece sorunu ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombiniz bir arıza kodu vermiyor ancak 83 dediğiniz eğer 83°C ise bu çok yüksek bir sıcaklık. Yani cihaz aşırı sıcaklık sebebiyle devre dışı kalmış olabilir. Bu durum da hem tesisata hem de kombi parçalarına bağlıdır. Tesisatta veya filtrede tıkanma olabilir. Harici olarak kombide; sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi birçok parçanın da kontrol edilmesi gerekir.

 4. Kifayet Kılınç dedi ki:

  Merhaba bizim yeni taşıdığımız evimizdeki kombinin demirdöküm neva bakımını yaptırdık. Sıcak suyunu kullanıyorduk dün birden sıcak su akmamaya basladi.Ekranında herhangi bir hata yazısı yok sıcak suyu açınca kombiden hic ses gelmiyor ve haliyle sıcak su akmıyor nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kifayet Kılınç… Kombi bir hata-uyarı kodu veriyor olsaydı uzaktan daha net ve detaylı bilgiler aktarabilirdik. Ancak cihazınızda sıcak su sorunu var ve cihaz bir uyarı vermiyorsa birçok parçada sorun olabilme ihtimali vardır. Bu aşamada doğrudan teknik servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama