Demirdöküm Nepto Arıza Kodları

 Demirdöküm Nepto Hata Kodları

Demirdöküm Nepto HK T 224 – HK T 228 model kombilerde yaşanılan arıza kodları ve anlamları aşağıdaki metinde sunulmuştur.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat suyu sıcaklığının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Nepto F01 arızası çözümü için linki tıklayabilir, sayfayı inceleyebilirsiniz.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe arıza olduğunu belirten uyarı kodudur. Tesisat gidiş-dönüş sensörleri Nepto kombide kullanım suyu ihtiyacını karşılar. Bu sorun yaşandığında sensör arızalıdır diyebiliriz. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma-kısa devre, borularda nemlenme gibi durumlar olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 1. F03 Arızası Tesisat devresi gidiş sensörü sorunu
 • Çözüm Tesisat suyu gidiş sensöründe sorun olduğunu ya da kablo bağlantılarında hata olduğunu belirtir. Arızanın net teşhisi ve müdahalesi adına servisi arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon ve ateşleme sorunu
 • Çözüm Bu gibi sorunlar gaz yokluğu sebebi ile yaşanmaktadır. Bu durumda öncelikle konutunuzda gaz olup olmadığına bakın. Gaz vanaları kapalı ise açın. Daha sonrasında resetleme işlemi yapın. Resetleme işleminden sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorunlarında; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bu sorunda uzman yardımı almak gerekmektedir.
 1. F05 Arızası Hava akış anahtarı sorunu
 • Çözüm Nepto kombide hava akış anahtarı sorunu genelde prosestat sorunu olarak bilinmektedir. Yalnız sadece prosestat sorunu anlamına gelmez. Hermetik Nepto kombilerde prosestatın yanı sıra fan ya da anakartta sorun olabilmektedir. Bacalı kombilerde ise baca sensörü arızalı olabilir veya baca tıkalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. F06 Arızası Tesisat devresi dönüş sensör sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat suyu dönüş sensöründe sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sensör arızalı olabilir. Bunun yanı sıra kablo bağlantılarında sorun olabilir. Sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. F07 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu
 • Çözüm Nepto kombide kablo sorunu ya da farklı etmenler sebebi ile anakartın gaz geri beslemesinde sorun olup sinyalin ulaşmadığını belirtir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekir.
 1. F08 Arızası Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat devresi gidiş sensörünün ölçümü 91°C nin üstüne çıktığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Arıza çözümlenmez de sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım almanız gerekir.
 1. F09 Arızası Hava akış anahtarı kapalı sorunu
 • Çözüm Nepto kombinin çalışmaya başlamasının hemen sonrasında prosestatın kontaklarını kapatması ya da çalışma sırasında prosestat kontrolü esnasında fanın duruyor olmasına rağmen prosestatın kontaklarının yine de kapalı durumda olması sonucunda meydana gelen bir hata kodudur. Bu durum sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Anakart veya fan motorunda da sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.
 1. F10 Arızası Tesisat su basıncı sorunu
 • Çözüm Tesisat su basıncının yüksek veya düşük olduğunu belirtir. Bar göstergesine bakarak basıncın hangi seviyede olduğunu görebilir ve ona göre müdahalede bulunabilirsiniz. Basınç düşük ise Nepto kombinin sağ alt köşesinde yer alan mavi doldurma musluğu ile su basmalısınız. Yüksek ise en yakın petek havasını alarak basıncı düşürmelisiniz. Sonrasında sorun düzelecektir. Sorunda düzelme olmazsa resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de sorun devam etmekte ise bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F11 Arızası Sirkülasyon sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş suyu arasında 40°C sıcaklık farkı olduğu zaman ekranda F11 arıza kodu belirir. Kullanıcı olarak tesisat vanaları ve petek vanaları açık mı diye kontrol etmelisiniz. Kapalı ise açmalısınız. Açmanıza rağmen sorun yine de devam eder ise Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F12 Arızası Düşük voltaj sorunu
 • Çözüm Şebeke gerilimi 165 V dan az olduğu zaman Nepto kombi ekranında bu hata kodu belirmektedir. Cihaz otomatik resetlenecektir. Şebeke voltajının düzelmesini beklemeniz gerekmektedir. Bir süre kadar bu şekilde bekleyin. Uzun süre beklemenize rağmen düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile Nepto kombide sorun meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda genelde elektronik kart yanmış veya hasar görmüş oluyor. Yine de net teşhis için servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu sorunu bir kez daha yaşamamak adına veya hiç yaşamamak adına KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (74 Yorum)

 1. Hikmet Şenel dedi ki:

  Demirdokum kombim cok fazla gumleme sesi veriyor nedeni nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hikmet Bey… Kombi birçok sebebe bağlı olarak ses yapabilir. İlgili makalemizden nedenlerini okuyabilirsiniz; https://kombitamircisi.com.tr/kombi/ses-yapiyor/ . Sorunun tespiti ve çözümü için teknik destek almalısınız.

 2. Neslihan C dedi ki:

  Merhabalar, kombim dd nepto ekranda herhangi bir arıza olmamasına rağmen peteklerim bazen soğuyor bazen ısınıyor. Musluk suyu normal sıcak geliyor herhangi bir problem yok. Peteklerden dönen borudaki filtreyi çıkarıp temizledim, zaten temizdi ayrıca. Sorun neden olabilir yardımcı olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Neslihan Hanım… Petekler zaten sürekli sabit sıcaklıkta kalmaz. Bu bir arıza değildir. Kombi istenilen dereceye gelince dinlenmeye geçer. Tesisatta düşük sıcaklık algılayınca tekrar devreye girer.

 3. Hüseyin FEREN dedi ki:

  Termostat takılıydı çıkardık iptal ettik, fakat termostat parametrelerini girmiştik, termostatı çıkarınca sıcak su çalışıyor petekler çalışmıyor. Nasıl fabrika ayarlarına geri dönebiliriz.kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Oda termostatı iptal edilirken ya kart değiştirilir ya da kart ayarları değiştirilir. Ancak biz firma olarak oda termostatı hizmeti vermediğimiz için size yardımcı olamıyoruz. Hizmeti sunan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama