Demirdöküm Nepto Arıza Kodları

 Demirdöküm Nepto Hata Kodları

Demirdöküm Nepto HK T 224 – HK T 228 model kombilerde yaşanılan arıza kodları ve anlamları aşağıdaki metinde sunulmuştur.

 1. F01 Arızası Aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat suyu sıcaklığının yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Nepto F01 arızası çözümü için linki tıklayabilir, sayfayı inceleyebilirsiniz.
 1. F02 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe arıza olduğunu belirten uyarı kodudur. Tesisat gidiş-dönüş sensörleri Nepto kombide kullanım suyu ihtiyacını karşılar. Bu sorun yaşandığında sensör arızalıdır diyebiliriz. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma-kısa devre, borularda nemlenme gibi durumlar olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 1. F03 Arızası Tesisat devresi gidiş sensörü sorunu
 • Çözüm Tesisat suyu gidiş sensöründe sorun olduğunu ya da kablo bağlantılarında hata olduğunu belirtir. Arızanın net teşhisi ve müdahalesi adına servisi arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon ve ateşleme sorunu
 • Çözüm Bu gibi sorunlar gaz yokluğu sebebi ile yaşanmaktadır. Bu durumda öncelikle konutunuzda gaz olup olmadığına bakın. Gaz vanaları kapalı ise açın. Daha sonrasında resetleme işlemi yapın. Resetleme işleminden sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorunlarında; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bu sorunda uzman yardımı almak gerekmektedir.
 1. F05 Arızası Hava akış anahtarı sorunu
 • Çözüm Nepto kombide hava akış anahtarı sorunu genelde prosestat sorunu olarak bilinmektedir. Yalnız sadece prosestat sorunu anlamına gelmez. Hermetik Nepto kombilerde prosestatın yanı sıra fan ya da anakartta sorun olabilmektedir. Bacalı kombilerde ise baca sensörü arızalı olabilir veya baca tıkalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. F06 Arızası Tesisat devresi dönüş sensör sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat suyu dönüş sensöründe sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sensör arızalı olabilir. Bunun yanı sıra kablo bağlantılarında sorun olabilir. Sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. F07 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunu
 • Çözüm Nepto kombide kablo sorunu ya da farklı etmenler sebebi ile anakartın gaz geri beslemesinde sorun olup sinyalin ulaşmadığını belirtir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekir.
 1. F08 Arızası Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu
 • Çözüm Nepto kombide tesisat devresi gidiş sensörünün ölçümü 91°C nin üstüne çıktığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Arıza çözümlenmez de sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım almanız gerekir.
 1. F09 Arızası Hava akış anahtarı kapalı sorunu
 • Çözüm Nepto kombinin çalışmaya başlamasının hemen sonrasında prosestatın kontaklarını kapatması ya da çalışma sırasında prosestat kontrolü esnasında fanın duruyor olmasına rağmen prosestatın kontaklarının yine de kapalı durumda olması sonucunda meydana gelen bir hata kodudur. Bu durum sadece prosestat ile alakalı olmayabilir. Anakart veya fan motorunda da sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.
 1. F10 Arızası Tesisat su basıncı sorunu
 • Çözüm Tesisat su basıncının yüksek veya düşük olduğunu belirtir. Bar göstergesine bakarak basıncın hangi seviyede olduğunu görebilir ve ona göre müdahalede bulunabilirsiniz. Basınç düşük ise Nepto kombinin sağ alt köşesinde yer alan mavi doldurma musluğu ile su basmalısınız. Yüksek ise en yakın petek havasını alarak basıncı düşürmelisiniz. Sonrasında sorun düzelecektir. Sorunda düzelme olmazsa resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de sorun devam etmekte ise bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F11 Arızası Sirkülasyon sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş suyu arasında 40°C sıcaklık farkı olduğu zaman ekranda F11 arıza kodu belirir. Kullanıcı olarak tesisat vanaları ve petek vanaları açık mı diye kontrol etmelisiniz. Kapalı ise açmalısınız. Açmanıza rağmen sorun yine de devam eder ise Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F12 Arızası Düşük voltaj sorunu
 • Çözüm Şebeke gerilimi 165 V dan az olduğu zaman Nepto kombi ekranında bu hata kodu belirmektedir. Cihaz otomatik resetlenecektir. Şebeke voltajının düzelmesini beklemeniz gerekmektedir. Bir süre kadar bu şekilde bekleyin. Uzun süre beklemenize rağmen düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile Nepto kombide sorun meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda genelde elektronik kart yanmış veya hasar görmüş oluyor. Yine de net teşhis için servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu sorunu bir kez daha yaşamamak adına veya hiç yaşamamak adına KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (68 Yorum)

 1. Mehmet Fatih dedi ki:

  Kombi A6 gösteriyor kombim balkonda değil içerde 12 saatte ses geliyor sıcak suyu açtığımda 60 derece patlar mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi donma korumasına geçmiş. Bu durum kombi tesisatındaki suyun soğuk olmasına bağlıdır. Kombi içeride olsa bile, iç ortamın ısısı önemlidir. İç ortam sıcak olduğu halde cihaz bu uyarıyı veriyorsa teknik bir problem var demektir. Bu konuda teknik servis yardımı almanızı öneririz. Kombi 60°C de patlamaz. Kombilerin aşırı ısı emniyet sistemi vardır. Bu sensör yüksek sıcaklık algıladığında kombiyi bloke eder.

 2. ramazan yıldırım dedi ki:

  demirdöküm nepto kombi sıcak su dalgalanması var. ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ramazan Bey,
   Cihazın NTC sensörünün arızalanmasından dolayıdır. Ntc bozulduğunda sıcak suda dalgalanmalara sebep olur. Servis müdahalesi gerekmektedir, uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 3. ALİ munak dedi ki:

  Musluğa gelecek olan taraf ateşleme yapmıyor ama peteklerin taraf sıkıntı yok orda

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ali Bey
   Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir.Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 4. serdal tübey dedi ki:

  kombi inip eteğinde su bırakmadım ama yine ekranda 2.4 yazıyor nedendir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdal Bey… Tesisat basınç sensöründe sorun olabilir. Basıncı ölçemediği için yüksek gösteriyor olabilir. Yine de tabi kesin tespit için cihazı yerinde görmemiz gerekiyor.

 5. Heybet ari dedi ki:

  Demırdokum nepto markalı cıhaz, ayar dugmesını 50derece ye alıyoruz cogunlukla panelden 30derecede kalıp ateşleme yapıp yapıp sonuyor cıhaz devır daıme sureklı devam edıyor peteklerde herhangı bı ısı olmuyor. Hata kodu vermıyor Şimdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Heybet Arı… 50°C de aslında petekteki sıcaklığın ideal olması gerekir ve kombi devreye girip ısıtmaya geçtiğinde ekranda 60°C civarını görüntülemeniz gerekir. Isı tam tersi düşük oluyorsa ve verim de düşükse; tesisat-filtre temizliği gerekebilir. Harici olarak cihazın gaz ayarlarını, sensör, pompa, eşanjör, kart gibi birçok parçasını da kontrol etmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama