Demirdöküm Kalisto Arıza Kodları

Demirdöküm Kalisto Hata Kodları

Kalisto model kombilerin kendi içinde bacalı ve hermetik çeşitleri bulunmaktadır. Kalisto Bacalı kombi modelleri: BK D 220 – BK D 224 – BK D 230 dur. Kalisto Hermetik kombi modelleri: HK D 220 – HK D 224 – HK D 230 dur. Aşağıda sunacağımız bilgiler bu iki çeşit kombi arıza kodlarını kapsamaktadır. Kalisto model kombilerin kendi içinde  bir de Basic ve Digital modelleri yer alır. Arıza durumları da ona göre değişmektedir.

Kalisto Basic Model Arıza Kodları

 1. 30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer ntc si arızalı olabilir. Ntc kablolarında kopukluk, kısa devre durumu veya ntc borularında nemlenme olabilir. Bu gibi durumlarsa tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Sıcak su ntc si arızalı olabilir. Ntc nin yani sıra sorun kablolarla alakalı veya boru ile alakalı olabilir. Direk sensör arızalı diyemeyiz. Net teşhis ve çözüm için mutlaka servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisat su basıncı düşük.
 • Çözüm Kalisto Basic model ledli kombilerde 50 ledi yanıp söndüğünde tesisatta su olmadığını veya azaldığını anlayabilirsiniz. Panelin sol tarafındaki bar göstergesine bakın. 1 barın altını gösterdiğini anlayabileceksiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey basıncı yükseltmektir. Kalisto kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı, bar göstergesini takip ederek 1,5 bar değerine geldiğinde sağa çevirerek kapatmalısınız. Bu sayede su basma işlemi tamamlanır ve sorun çözümlenir. Sorun çözümlenmez de devam ederse resetleme (açma-kapama) işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamasanız veya yapmanıza rağmen sorun düzelmezse servisi arayabilirsiniz.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış problemi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Yani bacalı mı yoksa hermetik mi? sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Arızalı parçalar çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Size her iki kombide de mevcut arızalı parçalar hakkındaki bilgileri sunalım. Bacalı Kalisto kombilerde; baca sensöründe sorun olabilir, baca tıkalı olabilir ya da baca çekmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı gerekir. Hermetik Kalisto kombilerde; prosestat, fan ya da anakartta sorun olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Kalisto kombiniz kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı şekilde ise mutlaka açın. Sorun düzelmezse ya da cihaz yaz konumunda ise resetleme (açma-kapama) işlemi uygulayın. İşlemlerden sonra sorun düzelmez ise; üç yollu vana arızalı olabilir, ana eşanjörde kireç veya tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, tesisat tıkalı veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Gaz beslemesi sorunu.
 • Çözüm Yani ateşleme sorunu olarak adlandırabiliriz. Bu gibi durumlarda önce konutunuzda gaz olduğundan ve Kalisto model kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenizde gaz var ise kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edin, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer resetleme işlemi yani kombiyi kapatıp açma işlemi uygulayın. Uygulama sonrasında sonuç değişmiyorsa eğer; elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme), gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için önerimiz Demirdöküm Servisi’ni aramanızdır.

Kalisto Digital Model Arıza Kodları

 1. F1 Arızası Aşırı ısınma emniyet termostat sorunu
 • Çözüm Kalisto kombi ekranında beliren bu hata kodunda kombide aşırı ısınma durumu söz konusudur. Kalisto F1 arızası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F2 Arızası Kullanım suyu sensör sorunu
 • Çözüm Demirdöküm Kalisto kombide mevcut olan bu hata kodunda sıcak su kullanımınız sınırlanır. Yani kullanım sağlayamazsınız. Kullanım suyu sensöründe bir diğer deyiş ile ntc sensörde sorun var demektir. Sensör kablolarında kopukluk, kısa devre durumlarında veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlar sebebi ile uzman yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.
 1. F3 Arızası Tesisat suyu sensör sorunu
 • Çözüm Bu arıza kodu kalorifer suyu sensöründe bir sorun olduğunu belirtir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda kaloriferlerin çalışması durur veya kaloriferler beklenen sıcaklıkta ısıtma yapmaz. Kalorifer sensörü olarak da adlandırdığımız ntc de sorun olabilir, ntc kablolarındaki kopukluk ve kısa devre durumlarında, borularında nemlenme durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. F4 Arızası  İyonizasyon-ateşleme sorunu
 • Çözüm Kalisto kombilerde karşınıza sıkça çıkabilen arıza durumlarından biridir. Ateşleme sistemi sorunu veya gaz yokluğu sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olmak adına gaz vanalarını kontrol edin. Ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Dairenizde gaz yoksa doğalgaz dağıtım şirketinden yardım alın. Dairenizde doğalgaz var ise kombinizi resetleyin. En fazla 3 resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi arıza durumlarında; iyonizasyon ateşleme elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit yapan uzman Demirdöküm Servisi ekibi gereken müdahaleyi de yerinde yapacaktır.
 1. F5 Arızası Atık gaz sensör sorunu
 • Çözüm Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Kalisto bacalı kombilerde F5 Arızasının sebepleri: bacanın tıkalı olması, çekmemesi veya baca sensöründe arıza olmasıdır. Kalisto hermetik kombilerde F5 Arızasının sebepleri: elektronik kart, fan veya prosestat gibi parçalarda sorun olmasıdır. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Net teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F6 Arızası Dış hava sensör bağlantı sorunu
 • Çözüm Dış hava sensörü dış ortama takılarak dış ortam sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Her kombide yer almaz. Kombide dış hava sensörü varsa eğer bağlantısında sorun var demektir. Kombide dış hava sensörü yoksa ve olmamasına karşın bu sorun yaşanılmakta ise bu durumda elektrik sisteminde bir sorun var demektir. Net tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.
 1. F7 Arızası Tesisat su basıncı sorunu
 • Çözüm Kalisto kombinin tesisat su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Panelin solunda yer alan bar göstergesine bakın bu sayede basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilir ona göre bir uygulama yapabilirsiniz. Kalisto kombi basıncını yükseltmek için kombinin sol alt kısmında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalısınız. Açtığınız zaman basınç değeri yükselecektir ve 1,5 değerine gelecektir. Bu değer ideal su basınç konumudur. Bu değere kadar su basın ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Bu uygulama sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Sorun yine de düzelmezse veya işlemi yapamadıysanız eğer mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı alın. Kalisto kombi basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını alın. Hava alma bölümü açın ve su alın. Su aldıkça bir yandan da bar göstergesini takip edin. Basınç 1 ile 2 barın ortasını gösterdiğinde işlemi sonlandırın. Bu şekilde sorunu çözümlemiş olacaksınız.
 • OC Arızası Dış hava sensörünün devreye girdiğini gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Bilgilendirmedir.
 • CC Arızası Dış hava sensörünün devrede olmadığını gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Kombi enerjisi kesilip yeniden verildiğinde bu uyarı kodu ekranda belirir. Bir süre sonrasında silinecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Halil g. dedi ki:

  demirdöküm kallisto marka kombi kullanıyorum. ekran yanıp yanıp sönüyor.degişik harfler şekiller gösteriyor. arıza nedir ?sorunu nedır ? cözüm

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Kart arızası olabilir. Ama yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. CANDEMİR AKSOY dedi ki:

  DEMİRDÖKÜM KALİSTO KOMBİM VAR..KOMBİ KIŞ MODUNDA ÇALIŞIRKEN.BASINÇ.2.Yİ GEÇİYOR VE KIRMIZI RENGE KADAR GELİYOR VE DEVAMLI ÇALIŞIYOR PETEKLERDE SUYU BASIN 1.5 GELENE KADAR SUYU BOŞALTIYORUM.. 1.2. SAAT SONRADA BARDA DÜŞME OLUYOR SUYU BASIYORUM. AMA PETEKLERİ.ÇALIŞTIRAMIYORUM. SONRA SICAK SU MODUNA ALMAK ZORUNDA KALIYORUM…YANİ PETEKLERİ. 10 DK.A BİLE ÇALITIRAMIYORUM. ÇÖZÜM NEDİR ACABA..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Candemir Aksoy… Sorunu tam olarak anlayamadık. Petekleri çalıştırdığınızda kombinin basıncı mı yükseliyor? 1-2 saat sonra barda düşme oluyor su basıyorum demişsiniz ayrıca… Kombi petekleri çalıştırdığınızda basıncı yükseltiyor bu yüzden basınç yükselmesin diye petek konumunu mu kapatıyorsunuz? Eğer doğru anladıysam yani sadece petek konumunda çalışırken basınç yükseliyor, petekleri kapattığınızda basınç düşüyorsa bu bir genleşme tankı arızası olabilir. Ancak bu tahmini bir bilgidir. Basıncın yükselmesi; eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalara da bağlı olabilir. Yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Rafet ballı dedi ki:

  Merhaba, demirdöküm hk 620 model kombi kullanmaktayiz, şak şak şeklinde sesler geliyor ateslemiyor, siz daha iyi bilirsiniz bayagi da eski bir model galiba. Sorun nedir acaba masraf etmeye degermi. Teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rafet Bey… Kombi çalışma sırasında patlamalı yanıyor olabilir. Önce bi bacanızı kontrol ettirmeniz gerekir, sonra kombinizi. Tabi yine de sorunu gelip yerinde incelemek gerekir. Masraf ne çıkar bilinemez ancak kombiniz çok eski. Neredeyse Demirdöküm markasının ilk kombilerinden. Masraf tutarı ne çıkar bilemeyiz ancak cihazınız çok eski olduğu için yeni bir cihaz tedarik etmenizi tavsiye ederiz.

 4. Ugur ayalp dedi ki:

  İyi günler cc arızası var defalarca fişini cıkardım ama arıza gitmedi ekranda e yazıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombiniz dış hava sensörünün devreye girdiğini belirten bir uyarı kodu verir. Bu aslında bir arıza kodu değildir. Cihazınız eğer dış hava sıcaklığına bağlı çalışmakta olan dış hava sensörü ile bağlantılı çalışıyorsa bir süre kadar hiçbir işlem yapmadan bekleyin, düzelme olmazsa birkaç kez cihazı kapatıp açın. Cihaz düzelmezse veya dış hava sensörü ile çalışmıyorsa elektrik aksağında sorun olabilir. Yani elektronik kart veya bağlantılarda sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Mete çelik dedi ki:

    Merhaba.demirdöküm kalisto marka kombim çalışmadığı şuan sadece sıcak su konumunda olduğu halde çalışma sesi geliyor sürekli. Ekranda da silik yazılar sönüp yanıyor belli bir arıza kodu yazmıyor da. Birkaç kez kapatıp açtım ama sorun çözülmedi.neden kaynaklı olabilir acaba

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mete Bey… Kombinizin ekranındaki yazılar silik çıkıyorsa eğer; anakart, ekran kartı, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Cihaz resetleme işe düzelmez. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekir. Bu konuda yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 5. mustafa boylu dedi ki:

  merhaba. demirdöküm kalisto hkd220 dg modeli kombimde sorunum var .
  sorun şöyle ekranda sıcak su 45 derecelerde takılı olarak kalıyordu sıcak su kapalı da kalsa değişmiyordu.enrejiyi kesip bi süre bekleyince düzeliyordu.bir süre bu şekilde kullanmaya devam ettim fakat şimdi ekran tamamen gitti hiç bir çalışma durumu yok ne ekran da göruntü ver ne de kombide.
  sorunla ilgili ne bilgi verebilirsiniz
  saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi ekranına elektrik gelmiyorsa muhtemelen ekran kartı veya yüksek olasılıkla elektronik kart arızalanmıştır. Arızanın yine de teşhisi ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama