Demirdöküm İsofast Arıza Kodları

Demirdöküm İsofast Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Demirdöküm İsofast HK 335 FE/BK 335 CE model hermetik ve bacalı kombilerde oluşan arıza kodları ve açıklamalarıdır.

 1. F02 Arıza Kodu Hava akış problemi.
 • Çözüm İsofast kombiler hermetik ve bacalı olabileceği için hava akış sorununda arızalı parçalar cihazın çeşidine göre değişmektedir. İsofast hermetik model kombilerde hava akış sorunu yaşanıyor ise; fan, anakart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir. İsofast bacalı kombilerde hava akış sorunu yaşanıyor ise; baca sensörü arızalı olabilir, baca çekmiyor veya tıkalı olabilir. Bu durumda cihaz arızadan 15 dakika sonra otomatik resetlenir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Uzman yardımı almalısınız.
 1. F03 Arıza Kodu Hava akış sorunu tekrarı.
 • Çözüm Cihaz 2 saat 40 dakika içinde hava akış sorununu tekrar ettiğinde yani soruna herhangi bir müdahalede bulunulmadığında ekranda bu hata kodu belirir. Hava akış sorununda sıralanan parçalarda sorun olabileceğinden işi uzmanına bırakmalı ve mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.
 1. F04 Arıza Kodu Gaz veya alev hissedilemiyor.
 • Çözüm İsofast kombinin ateşleme yapamadığını belirten ve genelde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda önce konutunuzda gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Bu sebeple de gaz vanalarını kontrol edip açık olduğundan emin olmalısınız. Kapalı ise vanaları mutlaka açmalısınız. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi resetleme işlemi uygulamalısınız. Maksimum 3 kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu yine de devam ediyor ise; gaz valfi, iyon ve ateşleme çubuğu (elektrotlar), elektronik kart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka Demirdöküm Servisini aramalısınız.
 1. F05 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığının yüksek olduğunu ve bu sebeple de limit termostatın devreye girdiğini belirten arıza durumudur. Limit termostat emniyet termostatı olarak da bilinir ve aşırı ısınma durumlarında cihazı bloke ederek korumaya alır. Bu durumun yaşanılması birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde cihaz kalorifer konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan yani vanalarının açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Kalorifer vanaları açık durumda ise kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmazsa eğer mutlaka uzman yardımı almalısınız. Aşırı ısınma sorununun sebepleri arasında; ana eşanjördeki kireçlenmeye veya tıkanma durumu, üç yollu vana arızası, kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma, pompada sıkışma, sensör ya da kart arızası gibi durumlar olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F06 Arıza Kodu Kalorifer devresi sensörü arızası.
 • Çözüm Kalorifer sensör sorunu olarak da adlandırdığımız bu arıza durumunda kalorifer sensörünün yanı sıra, sensör kablolarında ve borularında da sorun olabilmektedir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F07 Arıza Kodu Sıcak su devresi sensörü arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensör sorunu olarak bilinen arıza kodudur. Bu durumda sorun sıcak su sensöründe, sensör borularında veya kablolarında olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F08 Arıza Kodu Termofast sensörü arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalı yardım almalısınız. Sensörde, kablolarında veya borularda problem olabilir.
 1. F09 Arıza Kodu Su basınç sensörü arızası.
 • Çözüm Kombide suyun basıncını ölçme görevinde olan su basınç sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu sorun yaşanıyor ise kombi suyun basıncını ölçemiyor ve bu sebeple de doğru bir ölçüm göstermiyor demektir. Parça değişimi adına servisi aramalısınız.
 1. F12 Arıza Kodu Gösterge kartı veya uzaktan kumanda panelinde sorun.
 • Çözüm Kombinin ekran kartında sorun olduğunu veya uzaktan kumanda panelinde arıza olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalı ve yardım talep etmelisiniz.
 1. F13 Arıza Kodu Anakart arızası.
 • Çözüm İsofast kombide böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman cihaz çalışma yapmaz. Direkt bloke durumda olur. Sorunun çözümlenmedi amacı ile birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun anakart tamiri veya değişim uygulaması ile çözümlenecektir.
 1. F14 Arıza Kodu Kalorifer çıkış sıcaklığı maksimum limit üzerinde.
 • Çözüm Kalorifer çıkış sıcaklığının 95°C nin üstüne çıktığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce kalorifer vanalarını kontrol etmelisiniz ve vanaların açık olduğundan emin olmalısınız. Daire içinde en az 3 kalorifer vanası açık olsun ve kaloriferler kullanılır durumda olsun. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise birkaç resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmadı ise bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Birçok sebeple bu sorun yaşanıyor olabilir ve ancak yerinde görülüp tespit yapılır ise net bilgiler sunularak gereken müdahale sağlanabilir.
 1. F15 Arıza Kodu Steps motor sorunu.
 • Çözüm Gaz mekanizması steps motorunda sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Parçaya müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F16 Arıza Kodu Gaz emniyet valfi sorunu.
 • Çözüm İsofast kombide bulunan gaz valfinin üzerindeki emniyet valfinde sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda teknik açıdan yardımları Demirdöküm Servisi ekiplerinden alabilirsiniz.
 1. F17 Arıza Kodu Voltajın 170 V değerinden az olduğunu belirtir.
 • Çözüm Düşük voltaj problemi olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda cihaz otomatik resetlenir. Bu yüzden herhangi bir müdahalede bulunmadan bir süre kadar voltajların düzelmesi beklenmelidir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda muhtemelen İsofast kombinin anakartı yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda anakarta müdahale edildiğinde sorun çözümlenir. Fakat sorunun yeniden tekrar etme olasılığı da bulunmaktadır. Bu durum için mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.
 1. F20 Arıza Kodu İletişim sorunudur.
 • Çözüm Elektronik kart ile ekran kartı arasında iletişim kopukluğu olduğunu veya iletişim sağlanamadığını belirten arıza kodudur. Arıza öncesinde ekran kartına müdahale edildi ise yanlış montaj sağlanmış olabilir. Herhangi bir müdahale söz konusu olmadı ise muhtemelen anakart arızalı olabilir. Net tespit ve çözüm için Demirdöküm Kombi Servisinden yardım almalısınız.
 1. F21 Arıza Kodu Düşük su basınç problemi.
 • Çözüm Tesisat su basıncının düşük olduğunu ve tesisata su basılması gerektiğini belirten arıza kodudur. Sıklıkla karşılaşılabilir. Kombiye su basmanız gerekir. İsofast kombi altındaki mavi veya siyah doldurma musluğunu sola çevirerek ekrandaki hata kodu silinene kadar su basmalısınız. Ekrandaki hata kodu silindiğinde doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. İşlemi yapamadığınız veya yapmanıza karşın sorunun devam ettiği durumlarda mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Murat ışık dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin 2.5 barı gösteriyor başka bişey yapmıyor demirdöküm neva kombi. Ne yapmam gerek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Sanırım kombiye su bastınız da ekran basınç değerinde kaldı. Biraz fazla su basmışsınız. Normalde basıncın 1.5 bar civarı olması gerekir. Panel tuşlarında bulunan açma/kapama tuşuna birkaç saniye basılı tuttuğunuzda veya bastığınızda ekran normal dereceye dönecektir.

 2. tanju özdemir dedi ki:

  Demirdöküm ISOFAST HK 335 hermetik kombi

  sorun: kombi hiçbir şekilde çalışmadığında içinde bir röle kendi kendine çalışıyor gibi yani sanki açılıyor kapanıyor gibi

  bu durumdada kalorifer kısmına alıp çalıştırmaya kalktığımda ,
  herşey normal fakat o dediğim rölede durmadan tetikleniyor (bir açılır bir kapanır gibi) çalışır gibi oluyor duruyor çalışır gibi oluyor duruyor.

  fişi çekip bir kaç kere resetleme yaparsam kombi ateşlenerek yanıyor çalışa da biliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tanju Bey… Maalesef ki eski model kombilerde bu gibi birçok sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak cihazı gelip yerinde incelememiz gerekiyor. Uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor.

 3. Sezginuysal dedi ki:

  Merhabalar
  Kombiyi ilk actıgımda kombi bir süre enerji gelmiyor calışmıyormu aç kapa dügmesine aç kapa yapdıgımda 40 50 saniye sonra çalışmaya başlıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezgin Bey… Elektriksel bir sorun olabilir. Kombi elektrik bağlantılarında veya kartında sorun olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama