Demirdöküm Atron F10 Arızası

Demirdöküm Atron F10 Arıza Kodu Nedir?

Tesisat su basınç sorunudur. Ekranda önce F_ sonrasında 10 ile gösterilir. Basınç düşük ya da yüksek olabilir.

Atron kombinizde F10 hata kodu ile karşılaştığınızda servis çağırmanıza gerek yoktur. Çünkü cihazın su basıncı düşükse su basmanız, yüksekse basıncı düşürmeniz gerekir. Su basma işlemi ile servis gerekmeksizin sorunu kendiniz de çözümleyebilirsiniz. İşlemi nasıl yapacağınızı sizlere kısaca anlatmak gerekirse;

Atron Kombiye Su Basma

• Atron kombinizde F10 arıza kodu ile karşılaştığınız zaman cihazın sol alt kısmında olan bar göstergesine bakın. Göstergenin 1 bar altında ve 0 değerine yakın ise; Kombinin sağ alt kısmına yani basınç göstergesinin sağına doğru baktığınız zaman “mavi doldurma musluğu” olduğunu göreceksiniz. Doldurma musluğunu yavaşça sola doğru çevirin. Çevirdiğiniz anda su sesi geldiğini de duyacaksınız. Su basma işlemi su sesi duyduğunuz an başar. Bar göstergesini de işlem sırasında takip edin. Çünkü bar seviyesini 1 ile 2 arasına getirmeniz gerekir. Bu değere yaklaştığı an doldurma musluğu sağa çevirerek kapatın. İşlem tamamlanmış demektir.

Atron Kombinin Yüksek Basıncını Düşürme

• Atron kombinin sol altında bulunan bar göstergesi 2,7 nin üzerini gösteriyor ise basınç yüksek demektir ve basıncı düşürmeniz gerekir. Atron kombinin yüksek basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Kaloriferin üst yan kısmını açın ve oradan su alın. Siz su aldıkça basınç düşecektir. İşlem sırasında bar göstergesini de takip edin, bar değeri 1 ile 2 arasına geldiğinde işlemi sonlandırın. Sorun çözümlenecektir.

Uygulamayı yapmanızdan sonra Demirdöküm Atron F10 Arızası silinecek ve derece belirecektir. Uygulama sonrasında sonuç değişmiyor ise ekranın alt kısmında yer alan “reset” düğmesine bir kez basabilirsiniz. Bu şekilde cihazı resetlemiş olursunuz. Sorun düzelmediği sürece de reset atma işlemini 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

İşlem sırasında şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

• Doldurma musluğunun kırılması Bu durumda mutlaka parça değişimi adına servisi aramalsıınız.
  • Doldurma musluğunun boşa dönüyor olması Doldurma musluğunu çevirmenize rağmen su sesi duyulmaması ve basıncın ilerlememesi durumudur. Bu sorunda problem doldurma musluğundadır. Arızalı olan doldurma musluğu işlev sağlamıyordur. Parçanın değişimi gerekir. Servis yardımı almalısınız.
  • Basınç göstergesinde yükselme olmaması Doldurma musluğunu çevirdiğiniz an su sesi gelir ama basınç göstergesi sabit kalır yani barda yükselme olmaz. Bu durumda basınç göstergesi yani manometrede sorun vardır. Değişimi gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.
  • İşlem yapılmasına rağmen sorunun devam etmesi Doldurma musluğu ile su bastınız fakat arıza durumu devam etmekte ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında arıza hala devam ediyorsa doldurma musluğu basınç anahtarı arızalı olabilir. Yükseltilen basıncı algılamadığı için de arıza devam ediyor gibi gösteriyordur. Doldurma musluğu basınç anahtarı değişimi gerekir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

1. Ömer tunca dedi ki:

Selamün aleyküm benim sıkıntım kombi sürekli su basıncı ya düşüyor ya yükseliyor kombi durup dururken arızaya giriyor resetleme yaptık ama olmuyor petekler sıcak oluyor ama ev termostati derecesi düşük gösteriyor

1. Kombi Tamircisi dedi ki:

Merhaba Ömer Bey… Kombinin birçok farklı parçasında sorun olabilir. Arızanın teşhisi için cihazı yerinde tespit etmek gerekiyor.

2. Feyzi taskin dedi ki:

Selamün aleyküm atron kombi kullanıyorum şöyle bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.
    Kombi çalışırken sorun yok lakin kapatıp belirli zaman sonra açınca barı sıfır gösteriyor su verip bari 1.5 getiriyorum çalışıyor biraz çalışınca bu sefer de bar 2 üzeri oluyor kombi kendini sürekli kapatıp aciiyor

Merhaba Feyzi Bey… Her kombide olmasa da bazı kombiler kapatıldığında kendini korumaya alıp basıncı düşürebilmektedir. Bu durum için her zaman normal veya her zaman sorun var gibi adlandırmak doğru değildir. Ancak kombi kullanıldığı zaman basıncı 2 bar üzerine çıkarıyorsa bakım gerekebilir, tankın havası eksik olabilir harici olarak eşanjör kireçlenmesi olabilir. Bu durum için bi servis yardımı almanızı öneririz.

3. Ömer Ertuğrul dedi ki:

Atron kombi kullanıyorum 10günde basınç ayarı sıfırlıyor kombi yeni iki aydır kullanıyorum on günde suyunun bitmesi normalmi

Merhaba Ömer Bey… Bu aşamada öncelikle gözle görülür bir kaçak aramak gerekir. Peteklerde, tesisatta veya kombide su akıntısı yoksa eğer; sıva altı tesisat kaçağı olabilir, kombide tankın havası eksik, tank delik-patlak veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Yeni kombide bu gibi sorunların yaşanması çok zor ama yine de cihazı ve tesisatı incelemek gerekir.

4. Taner kurt dedi ki:

Selamun aleyküm astron marka kombi kullanıyorum yanlışlıkla fazla su bastım kombiye birden altında su geldi kapattım ondan sonra petekten su alarak barı düşürdüm 1.5 e ama kombinin altında su damlıyor geceden beri ne yapmalıyım acaba yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba Taner Bey… Bu aşamada normalde emniyet ventilinin kısa bir süre içerisinde durması gerekir. Ancak emniyet ventili durma, su tahliyesine devam eder ve kombi basıncını tamamen düşürürse veya cihaz düşük basınç arızasına geçerse bu durumda emniyet ventili değişimi gerekebilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden beklemeli, ventildeki su akıntısı kesilmezse servis yardımı almalısınız.

5. Levent Bilen dedi ki:

Öncelikle ilginize teşekkürler.
    Ancak sorun halâ devam ediyor.
    Kombi herhangi bir arıza göstermiyor , sordum kombi yeni imiş ve havası aliñmış.
    Fakat tüm petekleri açtığım halde ısıtmadığı için yeniden hava almak için , peteklerden su boşalttım. Fakat bir değişiklik yok. Üstelik bir odanın peteği üstü sıcak altı ise halâ soğuk bu da eski tecrübelerime göre hala hava devam ediyor, ben engelliyım fazla eğik durmam durumunda başım dönüyor ve gözlerim kararıyor , bu sebeple fazla duramıyorum , ama biraz dinlenip sonra tekralıyacağım , Herhangi bir değişiklik durumunda sizi bilgilendiririm. Teşekkürler .

Rica ederiz Levent Bey… Tesisatınızda da tıkanıklık olabilir. Kombi yeniyse tesisata da bakılıp sorun olmadığından emin olmak gerekir. Petekten su almak sorunu çözer mi bilemeyiz ancak bize çözer gibi gelmiyor. Yine de işlemi sakin sakin yapın ki sizi etkilemesin, rahatsızlık vermesin. Duruma göre yorumlarınızı bekliyoruz. Her zaman için yardımcı olmaya çalışırız.

Petek Yıkama