Demirdöküm Atron F10 Arızası

Demirdöküm Atron F10 Arıza Kodu Nedir?

Tesisat su basınç sorunudur. Ekranda önce F_ sonrasında 10 ile gösterilir. Basınç düşük ya da yüksek olabilir.

Atron kombinizde F10 hata kodu ile karşılaştığınızda servis çağırmanıza gerek yoktur. Çünkü cihazın su basıncı düşükse su basmanız, yüksekse basıncı düşürmeniz gerekir. Su basma işlemi ile servis gerekmeksizin sorunu kendiniz de çözümleyebilirsiniz. İşlemi nasıl yapacağınızı sizlere kısaca anlatmak gerekirse;

Atron Kombiye Su Basma

 • Atron kombinizde F10 arıza kodu ile karşılaştığınız zaman cihazın sol alt kısmında olan bar göstergesine bakın. Göstergenin 1 bar altında ve 0 değerine yakın ise; Kombinin sağ alt kısmına yani basınç göstergesinin sağına doğru baktığınız zaman “mavi doldurma musluğu” olduğunu göreceksiniz. Doldurma musluğunu yavaşça sola doğru çevirin. Çevirdiğiniz anda su sesi geldiğini de duyacaksınız. Su basma işlemi su sesi duyduğunuz an başar. Bar göstergesini de işlem sırasında takip edin. Çünkü bar seviyesini 1 ile 2 arasına getirmeniz gerekir. Bu değere yaklaştığı an doldurma musluğu sağa çevirerek kapatın. İşlem tamamlanmış demektir.

Atron Kombinin Yüksek Basıncını Düşürme

 • Atron kombinin sol altında bulunan bar göstergesi 2,7 nin üzerini gösteriyor ise basınç yüksek demektir ve basıncı düşürmeniz gerekir. Atron kombinin yüksek basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Kaloriferin üst yan kısmını açın ve oradan su alın. Siz su aldıkça basınç düşecektir. İşlem sırasında bar göstergesini de takip edin, bar değeri 1 ile 2 arasına geldiğinde işlemi sonlandırın. Sorun çözümlenecektir.

Uygulamayı yapmanızdan sonra Demirdöküm Atron F10 Arızası silinecek ve derece belirecektir. Uygulama sonrasında sonuç değişmiyor ise ekranın alt kısmında yer alan “reset” düğmesine bir kez basabilirsiniz. Bu şekilde cihazı resetlemiş olursunuz. Sorun düzelmediği sürece de reset atma işlemini 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

İşlem sırasında şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Doldurma musluğunun kırılması Bu durumda mutlaka parça değişimi adına servisi aramalsıınız.
 • Doldurma musluğunun boşa dönüyor olması Doldurma musluğunu çevirmenize rağmen su sesi duyulmaması ve basıncın ilerlememesi durumudur. Bu sorunda problem doldurma musluğundadır. Arızalı olan doldurma musluğu işlev sağlamıyordur. Parçanın değişimi gerekir. Servis yardımı almalısınız.
 • Basınç göstergesinde yükselme olmaması Doldurma musluğunu çevirdiğiniz an su sesi gelir ama basınç göstergesi sabit kalır yani barda yükselme olmaz. Bu durumda basınç göstergesi yani manometrede sorun vardır. Değişimi gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.
 • İşlem yapılmasına rağmen sorunun devam etmesi Doldurma musluğu ile su bastınız fakat arıza durumu devam etmekte ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında arıza hala devam ediyorsa doldurma musluğu basınç anahtarı arızalı olabilir. Yükseltilen basıncı algılamadığı için de arıza devam ediyor gibi gösteriyordur. Doldurma musluğu basınç anahtarı değişimi gerekir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. Ömer Ertuğrul dedi ki:

  Atron kombi kullanıyorum 10günde basınç ayarı sıfırlıyor kombi yeni iki aydır kullanıyorum on günde suyunun bitmesi normalmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Bu aşamada öncelikle gözle görülür bir kaçak aramak gerekir. Peteklerde, tesisatta veya kombide su akıntısı yoksa eğer; sıva altı tesisat kaçağı olabilir, kombide tankın havası eksik, tank delik-patlak veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Yeni kombide bu gibi sorunların yaşanması çok zor ama yine de cihazı ve tesisatı incelemek gerekir.

 2. Taner kurt dedi ki:

  Selamun aleyküm astron marka kombi kullanıyorum yanlışlıkla fazla su bastım kombiye birden altında su geldi kapattım ondan sonra petekten su alarak barı düşürdüm 1.5 e ama kombinin altında su damlıyor geceden beri ne yapmalıyım acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taner Bey… Bu aşamada normalde emniyet ventilinin kısa bir süre içerisinde durması gerekir. Ancak emniyet ventili durma, su tahliyesine devam eder ve kombi basıncını tamamen düşürürse veya cihaz düşük basınç arızasına geçerse bu durumda emniyet ventili değişimi gerekebilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden beklemeli, ventildeki su akıntısı kesilmezse servis yardımı almalısınız.

 3. Levent Bilen dedi ki:

  Öncelikle ilginize teşekkürler.
  Ancak sorun halâ devam ediyor.
  Kombi herhangi bir arıza göstermiyor , sordum kombi yeni imiş ve havası aliñmış.
  Fakat tüm petekleri açtığım halde ısıtmadığı için yeniden hava almak için , peteklerden su boşalttım. Fakat bir değişiklik yok. Üstelik bir odanın peteği üstü sıcak altı ise halâ soğuk bu da eski tecrübelerime göre hala hava devam ediyor, ben engelliyım fazla eğik durmam durumunda başım dönüyor ve gözlerim kararıyor , bu sebeple fazla duramıyorum , ama biraz dinlenip sonra tekralıyacağım , Herhangi bir değişiklik durumunda sizi bilgilendiririm. Teşekkürler .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Levent Bey… Tesisatınızda da tıkanıklık olabilir. Kombi yeniyse tesisata da bakılıp sorun olmadığından emin olmak gerekir. Petekten su almak sorunu çözer mi bilemeyiz ancak bize çözer gibi gelmiyor. Yine de işlemi sakin sakin yapın ki sizi etkilemesin, rahatsızlık vermesin. Duruma göre yorumlarınızı bekliyoruz. Her zaman için yardımcı olmaya çalışırız.

 4. serpil şeker dedi ki:

  demirdöküm atron marka kombi kullanıyorum. bar basıncı düşük. altındaki mavi vanayı çeviremiyorum. bozuk olduğunu mu gösteriyor yoksa sıkı mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serpil Hanım… Doldurma musluğu çok kolay sıkışabilir. Hele ki dairenize gelen su tazyiği yüksekse bu sebeple sıkışabiliyor. Muhtemelen sıkıştığı için döndüremiyor olabilirsiniz. Tabi çevirirken de parçaya zarar vermemek için yeterli kuvvet uygulamıyor olabilirsiniz. İşlemi dikkatli bir şekilde pense yardımıyla denemeye çalışın. Yine de olmuyorsa daha fazla zorlayarak parçaya zarar vermeyin. Çünkü kolay kırılabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 5. Levent dedi ki:

  bu binaya yeni taşındıķ , kombiyi eco koda ayarladılar, bu binada iki adet aynı kombiden kullanılıyor, fakat benim bulunduğum kat zemin ve üstkattan küçük ama tuketim fatürası geldiğinde fark ettim , son 12.ayın 10 nundan 1. ayın 10 una tüketim 274 ve odenecek 491 TL üstkatta sürekli oturum var , ancak aynı tarihte üst katın tüketimi 119 ve gelen ücret 291 TL acaba kullanım hatası varsa ne ? Nasıl kullanılmalı ? Basınç 2,4 ve 1,9a düşüreceğim .Bir fayďa oluur mu ? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Levent Bey… Kombiler aynı olsa da kullanıldığı katlar, sıcaklık dereceleri, kullanım şekilleri, ocak kullanımı, sıcak su kullanımı gibi durumlar faturayı değiştirir. Yani aynı binada aynı kombiden eşit oranda fatura beklenemez zaten. Siz zemin kattasınız alt katınız boş olduğu için bir ısı kaybı olur. Isı kayıpları faturanın yüksek gelmesine neden olur ayrıca verim de her zaman düşük olur. Kombiyi eco modunda kullanıyorsanız ayarlanan ısıya gelince durur, ısı düşünce yeniden devreye girer. Fakat dediğimiz gibi ısı kaybı olduğu için kombi sürekli devrede kalabilir veya çok sık devreye girebilir. Bu durum doğrudan doğalgaz tüketimini etkiler. Ancak faturanın yüksek gelmesi sadece alt katınızın boş olmasına da bağlı değildir. Yani kombide bir sorun da olabilir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz. Kombi basıncı tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Basıncın düşük veya yüksek olması faturaya yansımaz. Basınç düşük olursa kombi çalışmasını durdurur ve uyarı verir. Basınç yüksek olduğunda kombi fazla suyu tahliye eder yani su akıtır.

 6. Emre dedi ki:

  Merhaba,

  Bende demirdöküm atron kullanıyorum. Fakat F10 arızası basmaya başladı. Benim gördüğüm kadarıyla kombide 2 adet başınç ölçer gördüm. Bir tanesi mekanik gösterge ( su bassamda bir artış gözlemleyemiyorum 1 in birazdan altında sabit olarak duruyor.) bir de digital gösterge mevcutta var. Su bastığım zaman digital gösterge de basınç yukseliyor fakat mekanik göstergede hiçbir değişiklik olmuyor. Doğal olarakta kombi çalışıp duruyor ( F10 hatası basıyor ). Bu sorunum çözümü nedir ?
  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Atron model kombilerde bar göstergesi yoktur. Ekranda su basma işlemi sırasında görüntülenir. Kombide basınç ölçer vardır. Basınç sensörü ya da sondası olarak adlandırılır. Basıncı ölçer ve manometre olmayan kombilerde ekranda gösterir. Parçada sorun varsa eğer basıncı ölçemiyor ve bu yüzden sürekli F10 Arızasına geçiyor olabilir. Yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 7. caner dedi ki:

  merhabalar , benim kombim de bu hata var su bastım fakat hiç su kaçırmayan odamdaki petekten su çıkışı olmaya başladı ne yapmalıyım ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Petekten su akıtıyorsa tesisat sorunudur. Bunun için uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Petekte su kaçağı olduğu sürece kombi basıncı düşer. Bu yüzden F10 arızasını çok sık yaşarsınız. Petekteki su kaçağı giderildiğinde basınç düşme sorunu da çözümlenmiş olur.

 8. mehmet BAŞBENZER dedi ki:

  merhaba ben demirdöküm atron kombi kullanıyorum benim sorunum su seviyesi düşüyor artırırıyorum1,5 yapıyorum çalışmıya başlıyor birden su seviyesi artıyor suyu hava alır gibi alarak basıncı düşürüyorum o zamanda çalışmıyor sıcak suyu açıp suyu ısıdınca kombi çalışmıya başlıyor o zamanda daima çalışmaya devam ediyor.ne yapayım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombide ısınan su genleştiği için kullanım sırasında basınçta yükselmeler olabilir. Kombi basıncı 2,5 – 3 barı geçmediği sürece basıncı düşürmenize gerek yoktur. Kullanıma bağlı basınçta ani düşmeler ya da yükselmeler oluyorsa eğer genleşme tankının havası bitmiş olabilir, genleşme tankında sorun olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

Petek Yıkama