Demirdöküm Atron F10 Arızası

Demirdöküm Atron F10 Arıza Kodu Nedir?

Tesisat su basınç sorunudur. Ekranda önce F_ sonrasında 10 ile gösterilir. Basınç düşük ya da yüksek olabilir.

Atron kombinizde F10 hata kodu ile karşılaştığınızda servis çağırmanıza gerek yoktur. Çünkü cihazın su basıncı düşükse su basmanız, yüksekse basıncı düşürmeniz gerekir. Su basma işlemi ile servis gerekmeksizin sorunu kendiniz de çözümleyebilirsiniz. İşlemi nasıl yapacağınızı sizlere kısaca anlatmak gerekirse;

Atron Kombiye Su Basma

 • Atron kombinizde F10 arıza kodu ile karşılaştığınız zaman cihazın sol alt kısmında olan bar göstergesine bakın. Göstergenin 1 bar altında ve 0 değerine yakın ise; Kombinin sağ alt kısmına yani basınç göstergesinin sağına doğru baktığınız zaman “mavi doldurma musluğu” olduğunu göreceksiniz. Doldurma musluğunu yavaşça sola doğru çevirin. Çevirdiğiniz anda su sesi geldiğini de duyacaksınız. Su basma işlemi su sesi duyduğunuz an başar. Bar göstergesini de işlem sırasında takip edin. Çünkü bar seviyesini 1 ile 2 arasına getirmeniz gerekir. Bu değere yaklaştığı an doldurma musluğu sağa çevirerek kapatın. İşlem tamamlanmış demektir.

Atron Kombinin Yüksek Basıncını Düşürme

 • Atron kombinin sol altında bulunan bar göstergesi 2,7 nin üzerini gösteriyor ise basınç yüksek demektir ve basıncı düşürmeniz gerekir. Atron kombinin yüksek basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Kaloriferin üst yan kısmını açın ve oradan su alın. Siz su aldıkça basınç düşecektir. İşlem sırasında bar göstergesini de takip edin, bar değeri 1 ile 2 arasına geldiğinde işlemi sonlandırın. Sorun çözümlenecektir.

Uygulamayı yapmanızdan sonra Demirdöküm Atron F10 Arızası silinecek ve derece belirecektir. Uygulama sonrasında sonuç değişmiyor ise ekranın alt kısmında yer alan “reset” düğmesine bir kez basabilirsiniz. Bu şekilde cihazı resetlemiş olursunuz. Sorun düzelmediği sürece de reset atma işlemini 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

İşlem sırasında şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Doldurma musluğunun kırılması Bu durumda mutlaka parça değişimi adına servisi aramalsıınız.
 • Doldurma musluğunun boşa dönüyor olması Doldurma musluğunu çevirmenize rağmen su sesi duyulmaması ve basıncın ilerlememesi durumudur. Bu sorunda problem doldurma musluğundadır. Arızalı olan doldurma musluğu işlev sağlamıyordur. Parçanın değişimi gerekir. Servis yardımı almalısınız.
 • Basınç göstergesinde yükselme olmaması Doldurma musluğunu çevirdiğiniz an su sesi gelir ama basınç göstergesi sabit kalır yani barda yükselme olmaz. Bu durumda basınç göstergesi yani manometrede sorun vardır. Değişimi gerekeceğinden servis yardımı almalısınız.
 • İşlem yapılmasına rağmen sorunun devam etmesi Doldurma musluğu ile su bastınız fakat arıza durumu devam etmekte ise birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında arıza hala devam ediyorsa doldurma musluğu basınç anahtarı arızalı olabilir. Yükseltilen basıncı algılamadığı için de arıza devam ediyor gibi gösteriyordur. Doldurma musluğu basınç anahtarı değişimi gerekir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. eşref yılmaz dedi ki:

  demirdöküm atron 2.5 bara geldiğinde f10 arıza kodu veriyor.düştüğünde vermesi gerekmiyormu.normalmi anlıyamadım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eşref Bey… Basınç ideal seviyeden düşük ya da yüksek olduğunda cihazda F10 uyarısı belirir. Cihazın su basıncı düşükse su basmanız, yüksekse basıncı düşürmeniz gerekir.

Petek Yıkama