Demirdöküm Atron F01 Arızası

Demirdöküm Atron F01 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazı bloke ettiğini anlatan arıza kodudur.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Atron kombinize reset atmalısınız Atron kombide ekranın hemen alt kısmında eco/comfort/reset yazan düğme vardır. Bu düğmeye bir kez basmanız ile resetleme işlemini yapmış olursunuz. Bu arıza durumunda resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlamalısınız.
 • Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız Atron kombinizi kullanırken bu sorunla karşılaşırsanız eğer kalorifer vanalarına bakın ve kapalı olmadığından emin olun. En azından 3 kalorifer vanasını mutlaka açık bırakmalısınız.
 • Atron kombiye su basmalısınız Atron kombinizin önce basıncını kontrol edin. Basınç düşükse eğer su basma işlemi uygulayarak basıncı 1,5 bara kadar çıkarabilirsiniz.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kesin sonuç alırsınız gibi bir bilgi aktaramayız. Uygulamalar neticesinde sonuç değişmiyorsa başka bir işlem yapmamalısınız. Aksi halde sorun çözümlenmeyecek aksine daha da büyüyecektir. Uzman Demirdöküm Servisi yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Arızanın Çözümü

 • Pompa çalışma sırasında sıkışıyor veya arızalı olabilir Pompa Atron kombilerde su sirkülasyonu yani devir daimi yapar. Sıkışma yaparsa veya arızalı ise bu sebeple aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Yani su sıcaklığı olması gerekenin üstüne çıkabilir. Cihaz bu durumda koruma amaçlı arızaya geçer. Pompa tamiri olursa veya parça değiştirilir ise sorun çözümlenir.
 • Kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış olabilir Atron kombi altında genelde 4 tesisat borusu yer alır. Bunlardan ikisi sıcak su içindir geri kalan ikisi ise kalorifer sistemi içindir. Kalorifer dönüş borusu içerisinde filtre bulunmaktadır. Filtrenin görevi pislik tutmaktır. Pislik ile tıkandı ise yani uzun süre cihaz bakımsız kaldı ise bu sorun yaşanabilir. Filtre sökülerek temizlenir yeniden yerine takılır ise sorun çözümlenebilir. Kalorifer dönüş filtresi temizliği için linki tıklayabilirsiniz.
 • Ana eşanjörde kireç veya tıkanma durumu olabilir Atron kombi bu iki durumda suyu rahat dolaştıramaz ve bu sebeple de su sıcaklığı kombi tesisatı içerisinde yükselebilir. Bu durumda ana eşanjör parçasına yapılan müdahale ile sorun giderilebilir.
 • Üç yollu vananın konum değiştiriyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir Üç yollu vana Atron kombide önemli parçalar arasında gelir. Çünkü kombilerde yaz ve kış konumunu birbirinden ayırır. Kendi kendine konum değiştirdiğinde veya çalışma sırasında ortada kaldığında talep edilen isteğe yanıt vermez. Bu nedenle de aşırı ısınma durumu oluşabilir. Arızalı durumda ise üç yollu vana değişimi veya tamiri ile sorun çözümlenebilir.

Bu durumlar dışında harici durumlar da söz konusu olabilir. Bu yüzden teşhis ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Abi bendeki nepto doğalgaz olmadığı için tüp ile sıcak su temininde kullanıyorum f 01 hatası verdi reset liyorum ama olmuyor Allah razı olsun

  1. Merhaba Halil Bey… Demirdöküm Nepto model kombilerde F01 aşısı sıcaklık uyarısıdır. Cihaz içerisindeki su sıcaklığının maksimum değeri aştığını belirtir. Sıcak su ayarını düşürerek resetleme işlemi deneyin. Arızada düzelme olmazsa eğer sorunun yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bunun için de servis çağırmanız gerekiyor.

  1. Merhaba İsmail Bey… Kombinizi resetleyin, su basıncı düşükse (basınç 1 in altındaysa) kombiye su basın, kombi kış konumundaysa en az 3-4 petek vanası açık olsun. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir.

Petek Yıkama