Demirdöküm Atron F01 Arızası

Demirdöküm Atron F01 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazı bloke ettiğini anlatan arıza kodudur.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Atron kombinize reset atmalısınız Atron kombide ekranın hemen alt kısmında eco/comfort/reset yazan düğme vardır. Bu düğmeye bir kez basmanız ile resetleme işlemini yapmış olursunuz. Bu arıza durumunda resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlamalısınız.
 • Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız Atron kombinizi kullanırken bu sorunla karşılaşırsanız eğer kalorifer vanalarına bakın ve kapalı olmadığından emin olun. En azından 3 kalorifer vanasını mutlaka açık bırakmalısınız.
 • Atron kombiye su basmalısınız Atron kombinizin önce basıncını kontrol edin. Basınç düşükse eğer su basma işlemi uygulayarak basıncı 1,5 bara kadar çıkarabilirsiniz.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kesin sonuç alırsınız gibi bir bilgi aktaramayız. Uygulamalar neticesinde sonuç değişmiyorsa başka bir işlem yapmamalısınız. Aksi halde sorun çözümlenmeyecek aksine daha da büyüyecektir. Uzman Demirdöküm Servisi yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Arızanın Çözümü

 • Pompa çalışma sırasında sıkışıyor veya arızalı olabilir Pompa Atron kombilerde su sirkülasyonu yani devir daimi yapar. Sıkışma yaparsa veya arızalı ise bu sebeple aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Yani su sıcaklığı olması gerekenin üstüne çıkabilir. Cihaz bu durumda koruma amaçlı arızaya geçer. Pompa tamiri olursa veya parça değiştirilir ise sorun çözümlenir.
 • Kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış olabilir Atron kombi altında genelde 4 tesisat borusu yer alır. Bunlardan ikisi sıcak su içindir geri kalan ikisi ise kalorifer sistemi içindir. Kalorifer dönüş borusu içerisinde filtre bulunmaktadır. Filtrenin görevi pislik tutmaktır. Pislik ile tıkandı ise yani uzun süre cihaz bakımsız kaldı ise bu sorun yaşanabilir. Filtre sökülerek temizlenir yeniden yerine takılır ise sorun çözümlenebilir. Kalorifer dönüş filtresi temizliği için linki tıklayabilirsiniz.
 • Ana eşanjörde kireç veya tıkanma durumu olabilir Atron kombi bu iki durumda suyu rahat dolaştıramaz ve bu sebeple de su sıcaklığı kombi tesisatı içerisinde yükselebilir. Bu durumda ana eşanjör parçasına yapılan müdahale ile sorun giderilebilir.
 • Üç yollu vananın konum değiştiriyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir Üç yollu vana Atron kombide önemli parçalar arasında gelir. Çünkü kombilerde yaz ve kış konumunu birbirinden ayırır. Kendi kendine konum değiştirdiğinde veya çalışma sırasında ortada kaldığında talep edilen isteğe yanıt vermez. Bu nedenle de aşırı ısınma durumu oluşabilir. Arızalı durumda ise üç yollu vana değişimi veya tamiri ile sorun çözümlenebilir.

Bu durumlar dışında harici durumlar da söz konusu olabilir. Bu yüzden teşhis ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Zafer CEBECİ dedi ki:

  Merhabalar; kombimizde şu anda “F 01 reset” yazıyor. Biz ısınmak için kullanmıyoruz. Sadece sıcak su ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bütün vanalar açık ve basınç ise 1.8-1.9 civarında. Resete bastık yinede su ısıtmıyor. Ne yapmamız gerekiyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Zafer Bey,
   Aşırı ısınma sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazı bloke ettiğini anlatan arıza kodudur. Kombinize reset atmalısınız, kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız ve kombiye su basmalısınız. Tüm uygulamalara rağmen sorun çözülmedi ise arızanın net teshis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Uzman teknik servis ekiplerimizi aramanızı öneririz.

 2. Yasemin Coşkun dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Demirdöküm kombimiz her duşa girdiğimizde f 01 hatası veriyor resetliyoruz tekrar veriyor garantisi de bitti ne yapmamız gerekiyor acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım… Makalemizi incelediyseniz eğer detaylı olarak kullanıcının servis öncesi yapması gereken işlemleri ve bu sorunda arızanın muhtemel sebeplerini sıraladık. Size önerilen uygulamaları yapmalı, sorun çözümlenmiyorsa doğrudan servis yardımı almalısınız.

 3. Mehmet fidan dedi ki:

  Demirdöküm Ödemiş yetkili servise 2 ay önce kombi temizliği yaptırdım. Kombim sıcak suda problem çıkarıyordu. Hala sorun artarak devam ediyor. Bana sorun bataryada dediler değiştirdim. Çözülmedi. 3 bataryayı ayrı ayrı denedim. Sorun devam ediyor. 2gündürde f 1 veya f5 arızası yanıyor. Çözüm öneriniz sorunu çözmezse kombi alacağım ama demirdöküm olmayacak.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi birçok sebeple sıcak su vermez. Ancak tek bir muslukta (örneğin; banyoda) sıcak su alamıyor olsaydınız sorun batarya-muslukta diyebilirdik. Hiçbir musluktan sıcak su alamıyorsanız sorun kombidedir. Atron kombilerde F1 aşırı ısınma sorunu F5 hava akış sorunudur. İki arızanın ortak noktası anakarttır. Ancak iki farklı arıza durumu olabilme ihtimali de var. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Çözüm öneriniz sorunu çözmezse kombi alacağım demişsiniz fakat uzaktan size nasıl yardımcı olabiliriz? Ayrıca firma olarak İzmir iline bakıyor olsak kendi ekibimizi yönlendirerek yardımcı olmaya çalışırız. Ancak İzmir iline hizmet vermiyoruz maalesef. Bu yüzden sadece şikayetinizi ya genel merkeze aktarın ya da çözüm için farklı servisten (gelen servisten memnun kalmadığınız için) yardım alın önerisinde bulunabiliriz.

 4. Halil dedi ki:

  Abi bendeki nepto doğalgaz olmadığı için tüp ile sıcak su temininde kullanıyorum f 01 hatası verdi reset liyorum ama olmuyor Allah razı olsun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Demirdöküm Nepto model kombilerde F01 aşısı sıcaklık uyarısıdır. Cihaz içerisindeki su sıcaklığının maksimum değeri aştığını belirtir. Sıcak su ayarını düşürerek resetleme işlemi deneyin. Arızada düzelme olmazsa eğer sorunun yerinde görülerek tespit edilmesi gerekir. Bunun için de servis çağırmanız gerekiyor.

 5. Ismail Cansız Canlı dedi ki:

  Benim kombim bu hatayi veriyor yapmam gereken hic bişey yok mu¿¿

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizi resetleyin, su basıncı düşükse (basınç 1 in altındaysa) kombiye su basın, kombi kış konumundaysa en az 3-4 petek vanası açık olsun. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir.

Petek Yıkama