Demirdöküm Atron Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Atron H 24/H 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi olarak bilinir.
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığı 98°C üstüne çıktığında veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 125°C nin üstüne çıktığında ekranda bu hata kodu ile birlikte reset sembolü yanıp söner. Atron kombiniz petek konumunda çalışmakta ise önce petek vanalarına bakabilirsiniz. Petek vanaları kapalı ise açmanız gerekir. Vanalar açık ve peteklerdeki sıcaklık aşırı yüksek ise ekranın altında bulunan “reset” butonuna bir kez basmalısınız. Sorun devam ederse de resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. İşlem sonrası sorun yine de düzelmezse mutlaka servisi arayın. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması halinde, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkanması, üç yollu vananın arızalı olması veya pompanın sıkışması halinde bu sorun yaşanabilir. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden mutlaka Demirdöküm Servisi yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.
 1. F02 Arıza Kodu Sıcak su ntc sorunu.
 • Çözüm Bu durumda sıcak su sensörü arızalı olduğu için kombi sıcak su vermez. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopukluk-kısa devre durumlarında veya borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanır. Sorunun yerinde tespit edilmesi ve çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. F03 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer ntc yani sensöründe sorun olabileceğini, sensör kablolarında veya borularında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
Demirdöküm Atron Arıza Kodları
 1. F04 Arıza Kodu İyonizasyon-ateşleme sorunu.
 • Çözüm Gazın kesilmesi veya gazın gelmemesi durumlarında yaşanan arıza durumudur. Bu arıza kodu ekranda belirdiğinde “reset” yazısı da belirmektedir. Servis öncesi yapmanız gereken işlem dairenizdeki gaz girişlerini kontrol etmenizdir. Yani dairenizde gaz var mı, kombinize gaz geliyor mu diye bakmalı, gaz vanaları kapalı ise açmalısınız. Dairenizde gaz var ve Atron kombinize de gaz geliyorsa bu durumda yapacağınız ikinci işlem resetlemedir. Atron kombi ekranın altında bulunan “reset” düğmesine bir kez basmanız halinde cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ederse işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Sorun yine de çözümlenmez ise bu durumda servisi aramalısınız. Bu arıza durumunun muhtemel sebepleri; anakart, gaz valfi veya iyonizasyon ateşleme elektrodu sorunudur. Tespitin yapılması ve problemin çözümlenmesi adına servisi aramanız gerekir.
 1. F05 Arıza Kodu Hava akışı sağlanmıyor.
 • Çözüm Atron kombiler hermetiktir. Bu sebeple de hava akışı fan ile sağlanır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrasında ortaya çıkan atık gazı dışarı gönderir. Fan, fanın bekçisi görevinde olan prosestat veya parçaların çalışması adına komut veren anakartta sorun olabilir. Baca yerinden çıkmış ise bu sebeple de sorun yaşanıyor olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.
 1. F06 Arıza Kodu Tesisat devresi dönüş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Tesisat devresi dönüş ntc sinde, kablolarda veya borularda sorun olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda net tespit ve yerinde çözüm için servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. F07 Arıza Kodu Gaz valfi sorunu.
 • Çözüm Gaz valfinde veya gaz valfi devresinde sorun olduğu zaman ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemelisiniz. Ekranın altında yer alan “reset” düğmesine bir kez basmalısınız. İşlem sonrasında arıza devam etmekte ise resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumu yine devam etmekte ise bu durumda gaz valfi veya elektronik kartta sorun olabileceği için net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F08 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Tesisat suyu sıcaklığının 95°C üstünde olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda önce kalorifer vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Bir de konut içinde en az 3 kaloriferin açık durumda olduğundan emin olun, kapalı ise mutlaka açın. Sorun yine de devam ederse Atron kombiyi açma-kapama düğmesinden kapatın ve bir süre bekleyin. Bu şekilde suyun soğumasını sağlamış olursunuz. Sorun yine de devam etmekte ise servis yardımı almanız gerekir.
 1. F09 Arıza Kodu Prosestatta kısa devre sorunu
 • Çözüm Fanın çalışmamasına karşın prosestat kontaklarının kapalı durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Sorun; prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Düşük ihtimalle fan da arızalı olabileceğinden mutlaka sorunun yerinde görülmesi, tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir. Bu konudaki yardımları almak üzere servisi aramanız gerekir.
 1. F10 Arıza Kodu Tesisat devresi su basınç sorunu.
 • Çözüm Tesisat devresinde su basınç problemi olduğunu belirten arıza kodudur. Yani basınç düşük veya yüksek olabilmektedir. Basıncın hangi değerde olduğunu öğrenmek adına Atron kombinin sol altında mevcut olan bar göstergesine (manometreye) bakmalısınız. Gösterge 1 barın altında ise kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basmalısınız. Gösterge 2,5 barın üstünde ise en yakın kalorifer havasını alarak fazla basıncı düşürmeli, basıncı ideal konuma ayarlamalısınız. Bu işlemlerden sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa veya işlemleri yapamazsanız servisi arayabilirsiniz.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığı arasında 40°C ısı farkı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu sorunda tesisat vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Vanalar kapalı durumda ise açık konuma çevirmeniz gerekir. Vanalar açık ve yine de bu sorun yaşanmakta ise sirkülasyon pompasında sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.
 1. F12 Arıza Kodu Şebeke gerilimi 165 V altında.
 • Çözüm Yani konuta ve kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Şebeke gerilimi 165 V üstüne çıktığında sorun çözümlenir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur çünkü cihaz otomatik resetlenecektir. Uzun süre beklediniz ama sorun düzelmiyorsa eğer muhtemelen elektronik kart yanmış ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda servisi arayarak elektronik kart tamiri veya değişimi yaptırmalısınız. Uygulama sonrasında sorunun tekrar etmemesi açısından mutlaka kombi regülatörü kullanın.
 1. F13 Arıza Kodu Tesisat devresi sensörlerinde sıcaklık farkı.
 • Çözüm Tesisat dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar yüksek olursa ekranda bu hata kodu belirir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

Yorumlar (12 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Benin kombim atron alev semboli yanıyor geri sönüyor arka arka yapıyor ev buz gibi oloyor durmadan aynısını yapıyor ama ekranda hata kodu yazmıyor ne yapmam gerekli

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Ramazan Bey… Demirdöküm Atron kombinizde alev sorunu olabilir. Yani atık gaz sisteminde sorun olabilir, elektrotlarda, gaz valfinde veya anakartta problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba benim Demirdöküm atron kombi kullanıyorum ekrandaki Petek işareti sürekli yanıp sönüyor ama hava kodu yok acaba cihaz arızalı mı

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Tolga Bey… Kombi kış konumunda çalıştırıldığı zaman talep ne ise o sembol yanıp söner. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Kış konumundayken sıcak su musluğunu açın, musluk sembolü yanıp sönmeye başlar. Bu cihazın sıcak su talebine yanıt verdiği anlamına gelir. Sıcak su musluğunu kapattığınızda petek konumu devreye girer. Petekler ısınıyorken de petek sembolü yanıp sönmeye başlar. Yani cihazın o anda petek sisteminde çalıştığını bu şekilde belirtir. Cihazınızda bir sorun yok diyebiliriz.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba Demirdöküm atron kullanıyorum kombinin ledleri soldan sağa doğru 1.led yeşil yanıyor 2.led kırmızı yanıyor 3.led sarı yanıp sönüyor bu durum normal mi termostatı 22 dereceye ayarladığım halde 20 dereceyi göremiyor resetledim 2defa bilgilendirir misiniz

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba efendim. Demirdöküm Atron model kombilerde LED yoktur. Küçük bir ekranı, eco/comfort düğmesi, sıcak su ve kalorifer ısı ayar düğmesi vardır. Kombinizde LED varsa modeli Atron değildir. Tam olarak model öğrenip dönüş yaparsanız ona göre yardımcı olmaya çalışırız.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  kolay gelsin; Demirdöküm Atron kombimiz 40 derece sıcak su tarafı 50 derecede ısıtma tarafı ayarladığımız dereceye gelince otomat devreye giriyor. 35 dereceye kadar düşüyor sonrasında 35 ile 39 arası sürekli çalışıyor. ne yapmalıyız.

  Harun KOÇYİĞİT

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Harun Bey… Kombi ekranında beliren sizin ayarladığınız sıcaklık derecesi değil kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Bu da hiçbir zaman sabit kalmaz. Kombide su ısındıkça ekrandaki derece yükselir, ayarlanan dereceye geldikten sonra derece düşer. Bu normal bir durumdur. Arıza değildir. Suyun ısınmaması veya peteklerin ısınmaması gibi bir sorununuz varsa eğer bu durumda servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Demirdöküm Atron kullanıyorum …geçen günler elektrik 3-4 saat kesildi ,elimde 800w tam sinüs invertör ve 165 A akü var onları taktım 5 dakikakadar çalışıyor her şey normal sonra F4 hatası çıkıyor.F4 baktım alev hatası yazıyor sıfırlıyorum 5 dakika sonra aynısını tekrarlıyor…elektrikler geldi her şey normale döndü.İnvertörle çalışması için bir fikir verebilirmisiniz.Şimdiden teşekür ederim….saygılarımla.

  Mehnet Hafızoğlu

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba efendim. Demirdöküm Atron model kombilerde yaşadığınız F4 (F04) sorunu ateşleme-iyonizasyon sorunudur. Yaşadığınız sorunun şebeke voltajı ile alakası olsaydı (elektriklerin kesilmesi sonucunda) ekranda F12 uyarısı yani düşük voltaj sorunu belirirdi. Kullanacağınız inverter ya da 165 A akü ile sorununuz çözümlenmez. Kombinizde; gaz valfi, elektronik kart, iyon ve ateşleme elektrodu arızası olabilir. Net teşhis için de servis çağırmanız gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  merhabalar ben demirdöküm atron kulanıyorum bu aralar sıcak suyu actığımızda f 5 arzası veriyor rasetlediğim halde sorun gideremiyorum sadece ac kapat yaptığımda normale dönüyor lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin teşekürler

  hüseyin kurşun

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Hüseyin Bey… Demirdöküm Atron model kombilerde F5 Atık gaz sistemi sorunudur. Atron kombiler hermetik çeşit olduğu için hava akışı fan ile sağlanır. Hava akışında bir sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda; fan, anakart veya prosestat arızası olabilir. Kullanıcı olarak cihaza yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Resetleme yaparak kullanabilirsiniz ancak cihaz bir zaman sonra arızaya geçer ve reset sonrasında da düzelme olmaz. Bu yüzden arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar