Eca Calora Kombi Kullanımı

Eca Calora Kombi Nasıl Kullanılır?

Eca Calora Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. On/Off (açma/kapama) butonu
 3. 2 numaralı gösterge
 4. Gösterge paneli (L3, L4, L6 ve L7 ikaz lambaları)
 5. 3 numaralı düğme
 6. Kalorifer ısı ayarı ve konum seçme düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Kullanım suyu ısı ayar düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. Reset / Servis ve Bacacı butonları
 11. 6 numaralı parça
 12. Termomanometre (sıcaklık ve bar göstergesi)
 13. 7 numaralı gösterge
 14. Program saati (opsiyonel)

Calora Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Sadece sıcak su için kullanmak istiyorsanız öncelikle yaz konumuna geçmeniz gerekir. 3 numaralı düğmeyi en sağa “güneş sembolü” olan yere çevirmelisiniz. Bu şekilde yaz işletmesini açmış olursunuz. Daha sonrasında musluk simgeli düğmeyi sağa çevirerek sıcak su ayarı belirlemelisiniz. Sağa çevirdiğinizde sıcak su ayarı artar, sola çevirdiğinizde ayar düşer.

► Sıcak su ayar aralığı; 35 ile 60°C arasıdır.

Calora Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Hem sıcak su hem de petek konumunda çalıştırmak için kombiyi kış moduna almanız gerekir. Bunun için 3 numarası ile adlandırdığımız petek sembolü olan düğmeyi “kar sembolü” olan yerin sağına doğru çevirmelisiniz. Kalorifer ayarını yükseltmek isterseniz düğmeyi sağa doğru, düşürmek isterseniz düğmeyi sola doğru çevirmelisiniz.

► Kalorifer sıcaklık ayarı aralığı 35 ile 80°C arasıdır.

Calora Kombiyi Resetleme

Eca Calora Kombi Kullanımı sırasında arıza durumu yaşandığında 5 numarası ile gösterdiğimiz düğmeler arasında en solda yer alan “reset” butonuna birkaç saniye kadar basılı tuttuğunuz zaman cihazı resetlemiş olursunuz. Yalnız işlemi cihaz arızaya geçtiği zaman uygulamalısınız. Cihaz arızaya geçtiğinde ve bu arızanın sebeplerini merak ettiğinizde Eca Calora Arıza Kodları linkini tıklayabilirsiniz.

*** Reset düğmesinin yanında bulunan butonlar servis ekiplerince kullanılır. Kullanıcı olarak müdahale etmeyin.

Termomanometre

Kombide merkezi ısıtma su basıncı ile gidiş suyu sıcaklığının görüntülendiği parçadır.

Program Saati (Opsiyonel)

Cihazın çalışma saatlerini istediğiniz gün ve saate ayarlamanıza yardımcı olan konumdur. 8 başlangıç ve 8 bitiş zamanı bildirebilirsiniz. Toplam olarak 8 program girişi yapılabilmektedir.

► Program saati ayarlamak için;

 • “SAAT/RUN/P” yazılı anahtarı sağa kaydırarak önce “P” konumuna getirin.
 • Ardından “P” düğmesine basın. Ayarlamak istediğiniz program numarasını yan tarafta görün.
 • Ayarlayacağınız program başlangıç programı ise ekranda bombaya benzer bir simge belirecektir.
 • 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 numaralı programlar başlangıç,
 • 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 numaralı programlar bitiştir.
 • “1…7” düğmesine basın. başlangıç ya da bitiş programının gününü belirleyin. (1:Pazartesi, 2:Salı … 7:Pazar)
 • Tek bir gün ayarlaması dışında; yalnızca hafta içi günler, yalnızca hafta sonu günler, Pazar hariç diğer günler ve son olarak haftanın 7 günü için bu düğmeyi kullanarak seçim yapabilirsiniz.
 • “h” düğmesine basarak saat kısmını ayarların.
 • “m” düğmesine basarak dakika kısmını ayarlayın.
 • Başlangıç ve bitiş programını bu şekilde ayarladıktan sonra “SAAT/RUN/P” yazılı anahtarı “RUN” konumuna getirin.

► Eca Calora Kombi Kullanımı sırasında program çalışırken cihazı kapatmak ya da programa göre çalışma başlamadan cihazı çalıştırmak isterseniz eğer “x→” simgeli düğmeye basmalısınız. Program çalışırken bu düğmeye basarsanız cihazın çalışması durur. Program bitiş zamanında ise tuşun özelliği ortadan kalkar. Cihaz program ile devreye girmeden önce bu düğmeye basılırsa cihaz çalışmaya başlar ve program bitiş zamanı otomatik durur. Bu tuşun özelliği ise ortadan kalmış olur.

► “I / AUTO / 0” yazılı anahtarı “I” konumuna getirirseniz cihaz sürekli çalışır. “0” konumuna alırsanız cihaz kapanır. “AUTO” konumuna alırsanız cihaz çalışma programına göre çalışır. Programı çalıştırmak isterseniz “AUTO” konumunda olmalıdır.

► Saat ya da programı sonlandırmak isterseniz eğer; “RUN” konumunda iken “R” tuşuna bir kez basabilirsiniz. Bu şekilde tüm hafızadaki program ve saatler sıfırlanmış olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (66 Yorum)

 1. Ismail kocakoc dedi ki:

  Çakıra digital var
  Baştaki I ışığı bazen yanıp sönüyor. Birde musluk açtığımızda tazyikli olursa kiminin derece göstergesi dahil yanıp dönüyor ve sürekli ateşleme yapıp çalışıyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… İlk ışığın yanıp sönmesi tek başına bir arıza değildir. Kombi derece göstergesi de yanıp sönebilir ancak cihaz durmadan çalışıyorsa yerinde incelememiz gerek.

 2. Merve Gölbaşı dedi ki:

  Kombi hangi derecede çalışırsa çalışsın hiç susmuyor sürekli çalışma yapıyor genellikle 5 dakikada bir ateşleme yapıyor her ateşleme arasında sürekli ses çıkarması normal midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım… Derece değiştiği halde çalışma süresi değişmiyorsa bu elbetteki bir sorundur. Ancak kombinin sık ateşleme yapması dairenizdeki veya binanızdaki ısı kaybına da bağlı olabilir, kombiye de bağlı olabilir, tesisatınıza da bağlı olabilir. Bu incelemeyi yerinde yapmamız gerekiyor. Kombi her ateşleme yaptığında brülörde alev oluşur ve buna bağlı ateşleme sesi duyulur. Bu çıkan ses ciddi anlamda rahatsız edici olmadığı sürece bir sorun yok denilebilir.

 3. Engin taş dedi ki:

  ECA caloro kombiyi kışın en verimli ve tasarruf lu şekilde kullanmam için kaç dereceye ayarlamak gerekir ev eski yapı dış cephe yalıtım bı sene yapıldı tavsiyeniz nedir teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Evinizi ısıtabileceğiniz, beklediğiniz randımanı alacağınız sıcaklık ne ise cihazı o sıcaklıkta kullanmalısınız. Her evin konfor ve tasarruf sıcaklığı değişir. Bu yüzden bu konuda net bilgi aktarmamız çok zor. Bize kalırsa cihazı 40-45°C aşağısında kullanmamalısınız.

 4. Gökhan Tırpanalan dedi ki:

  Merhabalar, Bu marka ve modelde kombimiz var. Ona oda termostatı bağladım. İlk etapta termostat üzerinden derece arttırdığımda ateşleme yapıyor. termostattan dereceği düşürüyorum kapatıyor. Tekrar termostat üzerinden dereceyi yükseltmek istediğimde ateşleme yapıyor. Neden olabilir? Bağlantıda mı sıkıntı yok termostatta mı yoksa kombide mi?
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Yanlış bağlantı olabilir, termostat bozuk olabilir veya kombi kartında sorun olabilir. Cihazı bu aşamada yerinde incelemek gerekiyor.

 5. Pınar dedi ki:

  Merhaba eca calora combi kullanıyorum 40 ad aşağıya çekince kapanıyor ve bar 0 a düşüyor anında ne yapmalıyım en düşük işi ayarı nedir nasıl calistirmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Pınar Hanım… Bazı kombiler kapandığı zaman basınç otomatik düşebiliyor. Bu cihazın koruma fonksiyonu oluyor. Ancak neden kapandığı önemlidir. Makalemizde belirttiğimiz sıcaklık aralığı kullanım kılavuzunda belirtilen bilgilere dayalıdır. Sizin kombinizde ısı ayarı 40°C den başlıyor olabilir. Opsiyonel bazı cihazlarda farklılık gösterebilmektedir. Kombiyi zaten en düşük sıcaklıkta çalıştırmanız alınan randımanı düşürürken tüketimi artırabilmektedir. Bu sebeple genel olarak düşük sıcaklıklarda kullanım önerilmemektedir.

Petek Yıkama