Buderus Logamax U052/U062 Arıza Kodları

Buderus Logamax U052/U062 Hata Kodları

Sunacağımız bilgiler Buderus Logamax U052-24/28K – Buderus Logamax U052-24/28 ayrıca Buderus Logamax U062-24 K – Buderus Logamax U062-28 K model kombiler için geçerlidir.

 1. SH Arızası EMS işletiminde kesinti.
 • Çözüm Bu durumla karşılaştığınız zaman mutlaka Buderus Servisi’ni yardım için aramanız gerekmektedir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz uygulama olmamaktadır. Kablolarda sorun olabilmektedir. Ancak uzman servis ekibi yerinde gördüğünde gereken tespit ve müdahaleyi yapabilir.
 1. CL Arızası Sıcak su sensörü sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz sıcak su vermeyebilir ya da su yeterli şekilde ısınmayabilir. Logamax U052/U062 CL arıza kodu çözüm detaylarını sayfada inceleyebilirsiniz.

 1. CP Arızası Boyler sensörü algılamıyor.
 • Çözüm Boyler sensöründe ya da bağlantı kablolarında sorun olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Ya da kablolarda kopma veya kısa devre durumu söz konusu ise ona göre müdahale yapılır. Bu nedenle de mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 9C Arızası Kod anahtarı algılamıyor.
 • Çözüm Bu durumda kod anahtarının yerine tam takılmadığını ve yeniden takılması gerektiğini anlayabiliriz. Kod anahtar numarası kontrol edilmeli, ölçülmeli gerekli ise değişimi sağlanmalıdır. Fakat bu durum servis müdahalesi gerektirdiği için servisi aramalısınız.
 1. 3A Arızası Prosestat işletme sırasında açıyor.
 • Çözüm Bu durum  kombinin fanın devir hızının sağlanamadığını da göstermektedir. Bu durumda fan, prosestat ve atık gaz tahliyesi kontrol edilmelidir. Sorun neyden kaynaklı ise servis ekipleri tespit edip müdahaleyi gerçekleştirecektir. Anakartta da sorun olabileceğinden yerinde görülmesi ve müdahalenin yapılması gerekmektedir.
 1. QP Arızası Prosestat açmıyor.
 • Çözüm Bu durumda prosestatın açılmadığını ve sessiz kaldığını anlayabiliriz. Prosestat kontrolü yapılmalıdır ki bunun için de yapmanız gereken servis talep etmek ve yardım almaktır. Prosestatın yanı sıra sorun anakart ile alakalı da olabilir.
 1. 3C Arızası Prosestat kapatmıyor.
 • Çözüm Bu durumda prosestat ya da atık gaz tahliyesi uzman ekipler tarafından kontrol edilmelidir. Parça değişimi gerektirecek bir arıza kodu olabileceği için müdahaleyi uzman servis ekiplerine bırakmalısınız. Prosestat kapanmıyor ise sorun fan veya anakart ile alakalı da olabilmektedir. Uzman yardımı alırsanız sorun yerinde tespit edilir ve yapılan müdahale ile sorun çözümlenir.
 1. -Arızası Dış hava termostatı algılanmıyor.
 • Çözüm Bu durumda dış hava termostatı ve bağlantı kabloları kontrol edilmelidir. Dış hava sensörü yoksa eğer sorun elektrik aksamında olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 2E Arızası Tesisat su basıncı düşük.
 • Çözüm Kombide olması gereken suyun az olup yeterli suyun olmadığını anlatan arıza kodudur. Logamax U052/U062 kombiye su basma linkini tıklayarak sorunu servis çağırmadan çözümleyebilirsiniz.
 1. 8Y Arızası 8-9 köprüsü algılanmıyor.
 • Çözüm Soketin yerine oturmaması, köprünün eksik olması ya da yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısının devreye girmiş olması bu sorunun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda yapılması gereken şey servis talep etmek ve cihazı kesinlikle müdahalede bulunmamaktır.
 1. 2P Arızası Isıtma devresinde ani ya da hızlı sıcaklık yükselmesi.
 • Çözüm Bu durumun yaşanma sebeplerinden biri pompa sorunu diğeri by pass hattında sorun olmasıdır. Bunun yanı sıra ana eşanjördeki kireçlenme veya tıkanma, tesisattaki tıkanıklık, kalorifer filtresinin tıkanması, üç yollu vananın arızalı olmadı gibi durumlar da söz konusu olabilir. Cihazda su olduğundan emin olun. Basınç düşük durumda ise su basma işlemi uygulayın. Cihaz petek konumunda iken bu sorun yaşandı ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Resetleme işlemi uygulayın. Sonuç değişmiyorsa Buderus Servisi’nden yardım almalısınız.
 1. 4Y Arızası Gidiş suyu sıcaklık sensör sorunu.
 • Çözüm Bu durumda sıcaklık sensörü kontrolü sağlanmalıdır. Bir de bağlantı kablolarında eğer kısa devre ya da kopma var ise de bu sorun meydana gelebilmektedir. Ayrıca sensör borularında nemlenme durumu da söz konusu olabilir. Yardım için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 4C Arızası Emniyet termostatı sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısınma sebebi ile emniyet termostatının devreye girdiğini belirten arıza kodudur. Sistemde hava olabilir, cihazın basıncı düşük olabilir, petek konumu açık ise petek vanaları kapalı olabilir. Bu kontrolleri servis öncesi yapmalı, cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Sorunda düzelme durumu olmaz ise mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 6A Arızası Alev algılanmıyor.
 1. EC Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Elektrik soket kontaklarında, ateşleme kablolarının bağlantılarında sorun var ise bu durum meydana gelmektedir. Bu durum karşısında kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek şey biran önce servis talebinde bulunmaktadır. Cihazın kart sorunu olduğu için kart tamiri ya da değişimi gerekebilmektedir. Mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. EL Arızası Referans gerilimi hatalı (dahili düşük voltaj).
 • Çözüm Konuta ya da kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda kendini otomatik resetleyeceğinden resetleme işlemi uygulamanıza gerek yoktur. Bir süre kadar bekleyin. Voltajlar düzeldiğinde sorunun düzelme olasılığı vardır. Uzun süre bekleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik kart tamiri veya değişimi gerekeceğinden uzman yardımı almalısınız. Yalnız sorun tekrar edebileceğinden mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.
 1. 6C Arızası Gaz kesildiği halde alev devam ediyor.
 • Çözüm Bu hata kodunun bir diğer açıklamasıdır. Bu durumda gaz valfinde veya kablolarında sorun olabilir, elektrot seti de bu anlamda kontrol edilmeli sorun ne ise uzman servis ekibi tarafından tespit edilip müdahalesi yapılmalıdır. Bu nedenle de bu arızayı yaşayan kullanıcı biran önce çözüm için servis çağırmalıdır.
 1. EP Arızası Reset düğmesine uzun süre basılmış.
 • Çözüm Cihazda bulunan reset butonuna 30 saniyeden fazla basıldığı zaman ekranda beliren arıza kodudur. Bu durumda reset butonuna yeniden basmalısınız. Sorun devam ederse cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmalısınız. Problem çözümlenecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. Serkan tatlı dedi ki:

  Buderus u052 kombi su açılınca çok geç kombi ateşliyor sebebi nedir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Geç ateşleme durumu dairenize gelen gaz veya kombi parçaları ile alakalı olabilir. Net bilgi aktarmak için cihazı ve sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Acil cevap dedi ki:

  Buderus logamax U072 MARKALI KOMBİM YAZ MODUNDAN KIŞ MODUNA GEÇMİYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamile Hanım… Yazarak anlatması zor ve karışıktır. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 3. vahap karataş dedi ki:

  iyi günler UO 52 24 BUDERUS KOMBİMİZ EKRANDA HERHANGİBİR ARIZA KODU VERMİYOR SADECE ORTADAKİ ALEV BUTONU YANIYOR.
  CEEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vahap Bey… Kombi arıza kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak da zorlaşır. Panelin ortasındaki led alev değil anahtar ledidir. Bu da bir arıza ledidir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmaz ve cihaz çalışmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 4. Merhabalar dedi ki:

  Ec arzasi veriyordu kartı kontrol ettirdim kart saglam çıktı dahili arzsı deniliyor kabloların hepsini kontrol ettim fakat her hangi bir kopuk veya kısa devre yok simdilik çıkmadı ancank şimdide A1 arzası veriyor yansında sorun kırmızı gaz vida ayandan azcık faz ayarı yaptım – yanıyor sonra eksi işareti kalıyor yanma alev gössteren kısımdaki alatındaki sarı let yanıp sönüyor yardımcı olursanız sevinierim teşekkür

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Yaşadığınız problemler dış hava sensörü, kablo bağlantıları, prosestat, elektronik karta bağlı gibi duruyor. Ancak size buradan şu işlemi yapın ya da şu parçalara müdahale edin gibi bir tarif sunamayız. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

   1. NAİL dedi ki:

    Teşekkür ederim size bir sorum olcak budarus uo52 -24 kanakart tamiri yok deniliyor araştırdım yenisini öneriyorlar bilginize sizce dogrumudur teşekkür

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Nail Bey… Cihaz hava aldığı için kapak açıldığında çalışıyor olabilir. Bu gibi durumlarda prosestat veya fan gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda yine de uzman yardımı almanızı öneririz.

   2. İsmail Karakoca dedi ki:

    Buderus u52 kombimde banyo yaparken sicak suyu kapatip tekrar actigimda su hemen isinmiyor uzun bir sure suyu akitiyorum su isinmiyor kombinin gosterge panelinde H harfi cikiyor isiyi nekadar yukseltsende su acikken H kayip olmuyor acaba neden.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba İsmail Bey… Buderus kombilerde sıcak su açık olduğu sürece yani sıcak su talebi aktif olduğu sürece ekranda “=H” sembolü belir. Bu bir hata durumu değildir. Sıcak su kullanımında karşılaştığınız bu problem sadece banyoda oluyorsa; banyo başlığındaki filtre tıkalı olabilir, banyo başlığında sorun olabilir veya tesisatınızda bir problem olabilir. Sorun hem banyo hem mutfakta oluyorsa, kombide bir sıkıntı olabilir. Tabi bu durum için de yine sorunu yerinde incelemek gerekiyor.

Petek Yıkama