Buderus Logamax U042 Arıza Kodları

Buderus Logamax U042 Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler Buderus Logamax U042-24 K model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarıdır. Logamax U042 model kombilerde arıza kodları yoktur. Arıza durumu ise yanıp sönen LED ler ile belirtilmektedir.

 1. 40°C LED i Yanıp Sönüyor Düşük su basıncı veya aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Öncelikle su basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altını gösteriyor ise tesisata kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu ile su basmalısınız. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Kombiye su basmanıza karşın arızada düzelme olmazsa veya su basıncı ideal seviyedeyse kombide aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda cihaz petek konumunda ise en az 3 petek vanası açık olmalıdır. Kombi altındaki borular üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa uzman yardımı almak gerekir. Ana eşanjör, pompa, üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı tıkalı ve kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir.
 1. 50°C LED i Yanıp Sönüyor Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce konutunuza gaz geldiğinden kesin emin olmanız gerekmektedir. Yani ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Ocak çalışır durumda ise dairede gaz vardır ve sorun kombi ile alakalıdır. Ocak da çalışmıyor durumda ise gaz sorunu olabilir. Gaz vanalarına bakın kapalı ise açın. Açıksa yine de ocak ve kombide sorun yaşanıyorsa doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alın. Ocak çalışıyorsa kombi yanındaki gaz vanasına bakın. Kapalı ise açın. Kombiye birkaç defa reset atın. Hala bir sonuç elde edemiyorsanız Buderus Servisi’ni arayın. Anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için arızanın yerinde görülmesi şarttır.
 1. 60°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat işletme sırasında açılıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri ya da hava akış kontrol sensörü olarak bilinen prosestatın işletim sırasında açıldığını belirten bir arıza durumudur. Prosestat veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için servis çağırmanız gerekir.
 1. 70°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat ateşleme sırasında devrede değil.
 • Çözüm Ateşleme devresinde yani sıcak su talebi olduğunda prosestatın çalışması gerektiği yerde çalışmadığını yani devreye girmediğini belirtir. Bu durumda sorun prosestat, fan veya elektronik kartta olabilir. Baca sorunu da olabilir. Servis müdahalesi gerekeceği için uzman desteği almalısınız.
 1. 80°C LED i Yanıp Sönüyor Fan motoru devir hızını sağlayamıyor.
 • Çözüm Devirli fan hızında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Fan arızalı olabilir, elektronik kartta problem olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (42 Yorum)

 1. Emine taşkın dedi ki:

  Kombinin 2ışığı yanık kalıyor kullanmaksak bile

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… 2 ışık derken 40-50°C led ışığından mı bahsediyorsunuz? Net olarak belirtebilirseniz cihazda sorun var mı yok mu, size yardımcı olmaya çalışırız.

 2. Mehmet Kısacık dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ediyorum. 🌹

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 3. Mehmet Kısacık dedi ki:

  Yanıp sönme yok ancak 40,50ve 60 derece mavi gösterge banyodan sonra bir süre yanıyor. Acaba içerde kalan ısıyı mi gösteriyor. Kombi U042-24K

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ledler yanıp sönüyorsa arızadır ancak ledler yanıyorsa bu cihaz içerisinde ölçülen suyun sıcaklığını ifade eder. Yani kombi içerisinde o aşamada ölçülen suyun sıcaklığı 60°C ye yakın diyebiliriz. Sıcak suyu kapattığınız zaman da ledler yavaş yavaş sönecektir.

 4. Sevinç Birol dedi ki:

  Buderus logamax 042-24 K kombi sıcak ve soğuk suyu aynı anda açtığımda su soğutuyor. Tamirci bu kombi tek sensörlü sadece sıcak su açıp kullanacaksınız dedi. Ama sıcaklık ayarı 35 derece iken bile elimi yakıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım… 35°C de cihazın el yakmayacak sıcaklıkta olması gerekir. Ancak aşırı bir ısıtma durumu varsa ve bu durum tüm musluklarda oluyorsa kombide sorun var diyebiliriz. Teşhis için de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu durum tek bir muslukta oluyorsa (mesela mutfakta kullanımda sorun olmuyor sadece duşta oluyorsa; filtre tıkalı olabilir, tesisatta tıkanıklık olabilir veya musluk-batarya bozuk olabilir.

 5. Mehmet ceyln dedi ki:

  Iyi günler.Buderus logomax kombim var. Mutfağa sicak su geliyor. Ama banyoya 2-3 kova soğuk sudan sonra grliyor.muslugu yeni degistirdim yine aynen devam ediyor. Kışın böyle bir problem yoktu teskler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Sıcak su sorunu tek bir muslukta yaşanıyorsa, musluk-batarya değişmesine rağmen sorun devam ediyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Tesisat sorunu olma ihtimali yüksek. Tabi bir de filtre tıkalı olabilir.

 6. Ufuk Yıldızhan dedi ki:

  Buderus Logamax U042 Kombi kullanıyorum sıcak su vermiyor peteklerde problem yok arızada vermiyor sorun neden kaynaklıdır.Şimdiden sizlere teşekkürlerimi sunuyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Kombi bir hata kodu vermediği için özellikle de sıcak su arızalarında sorunu yerinde görmeden net bilgi veya tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz maalesef. Çünkü kombide bulunan hemen parçanın sıcak su aksağında görevi vardır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 7. Çağhan Erayman dedi ki:

  Merhaba,

  Buderus 042 kombimiz 80 C led kısmında arıza veriyor. RESET tuşuna bastık ancak herhangi reset işlemi yapmadı.

  RESET tuşunda bir sorun olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağhan Bey… Her arıza kodu veya uyarısı resetleme işlemi ile çözümlenmez. Cihaz resetlenebilir bir arıza vermediği için resetleme işlemi bir işe yaramıyor. Tuşta sorun olacağını sanmıyoruz. Cihazı yine de açma/kapama düğmesinden kapatıp yeniden açın. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 8. Murat ünlü dedi ki:

  Merhaba, Buderus logamax u042 kombimiz sık sık ilk üç ledi yanıp sönerek arızaya geçiyor. Resete basarak tekrar çalıştırıyorum, sorun hakkında bir fikriniz var mı acaba, teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… İlk 3 led uyarısı aslında bir hata kodu değildir. Yani kullanım kılavuzunda yer almıyor. Kombi sıcaklığı 60°C civarı olduğu için 3 led birden yanıyor olabilir. Kombi bu uyarıyı verip çalışmıyorsa sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Ancak kombi bu uyarıyı verdiğinde çalışıyor oluyorsa resetleme işlemi uygulamadan cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 9. Ergin dedi ki:

  Merhaba nasılsınız?Buderus Logamax U042-24k kombi kullanıyorum.petek ısı ayarını 40-50 arasında tumama ragmen peteklerin ısı dercesi 70-80 arası gibi aşırı sıcak oluyor.40-50 gözükmesine ragmen sanırım kendini ayarlıyamıyor.bunun nedeni nedir acaba.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ergin Bey… Teşekkür ederiz, siz nasılsınız? Yaşadığınız soruna gelecek olursak eğer bize kalırsa; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekiyor. Bu parçaların birinde sorun olabilme ihtimali olabilir. Bi servis yardımı alırsanız daha sağlıklı olur.

 10. Tolga sözen dedi ki:

  Benim kombide sürekli devreye giriyor sürekli kısa aralıklarla çalışıyor soğuk su ayarını nasıl yapabiliriz derece ayarını

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Kombiler ısı kayıpları dahil olmak üzere, düşük sıcaklıklarda kullanıldığında da sürekli devreye girip çıkabilmektedir. Soğuk su ayarı derken? anlayamadık nasıl bir ayardan bahsettiğinizi. Ancak dediğimiz durumlar mevcut değilse, yani ısı kaybı olmadığı halde, kombiyi düşük sıcaklıkta kullanmadığınız halde yine de sürekli devreye girip çıkıyorsa bu bir arızadır ve servis yardımı almanız gerekir. Bu sorun ayarlamayla vs. düzeltilemez. Parçaları kontrol etmek gerekir.

 11. Ercan Akşit dedi ki:

  Buderus Logamax U042_24K kombi kullanmaktayım. Kombi sıcak su debisi düştü belli bir süre sonunda tamamen kesildi. Bu ariza için çözüm öneriniz nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Bu durum hem tesisattan hem de kombiden kaynaklı olabilir. Eğer tüm musluklarda böyle bir durum varsa; kombideki tribün, eşanjör gibi parçalara bakmak gerekir. Ancak tek bir muslukta sorun varsa; musluk bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Her şekilde sorunun uzman bir tesisatçı ve kombi servisi tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

 12. Serdar arslan dedi ki:

  Merhaba buderus logomax u042 kombim var karta elektrik geliyor ama kombide hiç hareket yok çalışmıyor gibi ne yapabiliriz bilgi verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Karta elektrik geliyor derken ekrana mı elektrik geliyor? Ekrana elektrik gelmesine karşın çalışmıyorsa ve ekranda bir hata kodu da belirmiyorsa yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Ancak kombi ekranına elektrik gelmiyorsa bu direk kart arızasıdır, bu durumda yine servis yardımı almalısınız.

 13. Tugrul yazgan dedi ki:

  Buderus logomax u042-24k model kombimde 50. De petekler gayet normal çalışıyor ancak sıcak oldu diyip 50. Altındaki noktaya getirince petekler buz kesiyor ateşleme olmuyor ne yapmam gerek.petekleri boşaltıp tekrar doldursam düzelir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğrul Bey… Yaşadığınız sorunun petek suyuyla bir alakası yok. Ya sensör arızası var ya da kart arızası var. Yani muhtemel sebep bu şekilde görünüyor diyebiliriz. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 14. şerife dedi ki:

  merhaha benimde kombim buderus u024 42 kw marka petekler acıkken sürekli ses geliyo bu normalmi bu markayı ilk kez kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerife Hanım… Ses peteklerden geliyorsa eğer tesisatta hava vardır ve peteklerin havasının alınması gerekir. Ancak ses kombiden geliyorsa kombide bir talep olduğunda (mesela sıcak su musluğu açıldığında veya petekler ısınmaya geçtiğinde) ses yapabilir. Bu durumlar dışında ses yapma durumu varsa eğer teknik bir problemdir ve servis müdahalesi gerekir.

 15. ufukköksal dedi ki:

  Kombinin fanı direk calışıyor 80 derece yanım sönüyor kombi hic calış mıyor nesıcakta ne petekte

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Kombiniz fan veya kart arızası veriyor. Belirtilen model kombilerde devirli fan bulunur. Fanda veya fanın üstündeki kartta sorun olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelmezse servis çağırmanız gerekir.

 16. Ayfer şimşek dedi ki:

  Merhaba, Buderus loganmax U 042k kombi kullanıyorum, soğut su açtığımda su geliyor ama sıcak suyu aktığında ellerim yanıyor. musluk su ayarını sıfır aldım ama kullandığım musluğu sıcak su açtığım hâlde ellerim yanıyor, hiç anlamadım? Lütfen acil bilgi verebilirmisiniz, teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayfer Hanım… Kombi en düşük sıcaklıkta olmasına rağmen yine de musluklardan aşırı kaynar su geliyorsa bu bir sorundur. Bu sorun genelde anakart, sensör gibi parçalara bağlıdır. Yine de arıza tespiti için servis yardımı almalısınız.

   1. Ayfer şimşek dedi ki:

    Günaydın, ivedilikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Sizin önerdiğiniz gibi buderus servisini aradık, iyi çalişmalar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Her zaman için her konuda Ayfer Hanım… Olur da sorununuz çözümlenemezse 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 17. Ali değirmenci Üç dedi ki:

  Selamlar u042 kombi kullanıyorum 40-50 arası ilk Led sürekli yandığı oluyor bazen banyodan sonra 50-60 2.led yanıp söndüğü oluyor sebebi nedir acaba servis çağırdım hiç bir şey yok dedi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… 40-50°C ledinin sürekli yanması cihazın içinde ölçülen sıcaklığın o değere yakın olduğunu belirtir. Yani ntc sensör 40-50°C arası bir sıcaklık ölçüyor diyebiliriz. Kombide sıcak su musluk açık olduğu sürece bu ledlerde suyun sıcaklığına bağlı yanma durumu olabilir. Su ısındıkça genleşir. Kombi ortalama 40-45°C ye ayarlı ise sıcak su kullanımında 50-60°C ye çıktığı için ledler yanıp sönüyor olabilir. Bu durum her kombi için geçerlidir. Kombiniz bu uyarıları verirken suyu ısıtmıyorsa veya çalışmıyorsa o zaman problem olduğu anlaşılabilir.

 18. Özlem can dedi ki:

  Buderus kombi, sıcak suyu açtığımda ateşleme yapmıyor 70-80 C°aralığında ışık yanıp sönüyor ve ısınmış kablo kokusu geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım… 70-80°C arası ışık yanıp sönüyorsa cihaz atık gaz devresiyle alakalı bir arıza veriyor demektir. Yani hava akışını tam sağlayamadığını belirtebiliriz. Ekstra bir de kablo kokusu geliyorsa eğer anakart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 19. Yavuz zarif dedi ki:

  Buderus logamax uo42-24 k kombin var 80 derece ışığı yanıp sönüyor resetlemeden sonra tekrar çalışıyor bazen haftada bir bazen günde birkaç kez arızaya geçiyor kombinin bakımını yaptırdım arıza devam ediyor ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi fan motoru devir hızını sağlayamadığı için bu sorunu yaşıyorsunuz. Yoğuşmalı kombilerde devirli fan bulunur. Devir hızı düşüyorsa bu gibi sorunlar yaşanabilir. Fanda sorun olabilme ihtimali var. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Ancak bu sorun çok sık yaşanır ve resetlenmesine rağmen düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 20. serhat özkan dedi ki:

  Merhabalar ,Buderus Logamax U042-24 K model bi kombim var,görünüşte bı sorun yok arıza ledlerinde de yanıp sonen bı uyarı yok lakin kombımdeki filtreleri temizledikten sonra tekrar devreye aldığımda her hangi bi arıza çıkmamasına karşın sesınde bi değişikli oldu kışlık modda dewamlı aynı hızda ve gürültüde çaılışıyor,eskiden belirli aralılkarla calışıp duruyor lafın kısası dewamlı çalısıyor sanki hiç durmadan sizce bi problem varmı şimdiden tesekkur ederim….

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhat Bey… Elbette ki cihazın sürekli çalışıyor olması bir arıza durumudur. Bu gibi durumlarda birçok sorun olabilir. Yani birçok parçada sorun olabilir. Cihazın devir daim motoru, elektronik kartı, sensörleri gibi birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama