Buderus Logamax U042 Arıza Kodları

Buderus Logamax U042 Hata Kodları

Makalemizde bulunan bilgiler Buderus Logamax U042-24 K model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarıdır. Logamax U042 model kombilerde arıza kodları yoktur. Arıza durumu ise yanıp sönen LED ler ile belirtilmektedir.

 1. 40°C LED i Yanıp Sönüyor Düşük su basıncı veya aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Öncelikle su basıncını kontrol edin. Basınç değeri 1 barın altını gösteriyor ise tesisata kombi altında monteli durumda olan doldurma musluğu ile su basmalısınız. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Kombiye su basmanıza karşın arızada düzelme olmazsa veya su basıncı ideal seviyedeyse kombide aşırı ısınma sorunu olabilir. Bu durumda cihaz petek konumunda ise en az 3 petek vanası açık olmalıdır. Kombi altındaki borular üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa uzman yardımı almak gerekir. Ana eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı tıkalı ve kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir.
 1. 50°C LED i Yanıp Sönüyor Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce konutunuza gaz geldiğinden kesin emin olmanız gerekmektedir. Yani ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Ocak çalışır durumda ise dairede gaz vardır ve sorun kombi ile alakalıdır. Ocak da çalışmıyor durumda ise gaz sorunu olabilir. Gaz vanalarına bakın kapalı ise açın. Açıksa yine de ocak ve kombide sorun yaşanıyorsa doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alın. Ocak çalışıyorsa kombi yanındaki gaz vanasına bakın. Kapalı ise açın. Kombiye birkaç defa reset atın. Hala bir sonuç elde edemiyorsanız Buderus Servisi’ni arayın. Anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için arızanın yerinde görülmesi şarttır.
 1. 60°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat işletme sırasında açılıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç şalteri ya da hava akış kontrol sensörü olarak bilinen prosestatın işletim sırasında açıldığını belirten bir arıza durumudur. Prosestat veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için servis çağırmanız gerekir.
 1. 70°C LED i Yanıp Sönüyor Prosestat ateşleme sırasında devrede değil.
 • Çözüm Ateşleme devresinde yani sıcak su talebi olduğunda prosestatın çalışması gerektiği yerde çalışmadığını yani devreye girmediğini belirtir. Bu durumda sorun prosestat, fan veya elektronik kartta olabilir. Baca sorunu da olabilir. Servis müdahalesi gerekeceği için uzman desteği almalısınız.
 1. 80°C LED i Yanıp Sönüyor Fan motoru devir hızını sağlayamıyor.
 • Çözüm Devirli fan hızında sorun olabileceğini belirten bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Fan arızalı olabilir, elektronik kartta problem olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Kombinin fanı direk calışıyor 80 derece yanım sönüyor kombi hic calış mıyor nesıcakta ne petekte

  1. Merhaba Ufuk Bey… Kombiniz fan veya kart arızası veriyor. Belirtilen model kombilerde devirli fan bulunur. Fanda veya fanın üstündeki kartta sorun olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelmezse servis çağırmanız gerekir.

 2. Merhaba, Buderus loganmax U 042k kombi kullanıyorum, soğut su açtığımda su geliyor ama sıcak suyu aktığında ellerim yanıyor. musluk su ayarını sıfır aldım ama kullandığım musluğu sıcak su açtığım hâlde ellerim yanıyor, hiç anlamadım? Lütfen acil bilgi verebilirmisiniz, teşekkürler.

  1. Merhaba Ayfer Hanım… Kombi en düşük sıcaklıkta olmasına rağmen yine de musluklardan aşırı kaynar su geliyorsa bu bir sorundur. Bu sorun genelde anakart, sensör gibi parçalara bağlıdır. Yine de arıza tespiti için servis yardımı almalısınız.

   1. Günaydın, ivedilikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Sizin önerdiğiniz gibi buderus servisini aradık, iyi çalişmalar.

    1. Her zaman için her konuda Ayfer Hanım… Olur da sorununuz çözümlenemezse 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Selamlar u042 kombi kullanıyorum 40-50 arası ilk Led sürekli yandığı oluyor bazen banyodan sonra 50-60 2.led yanıp söndüğü oluyor sebebi nedir acaba servis çağırdım hiç bir şey yok dedi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Ali Bey… 40-50°C ledinin sürekli yanması cihazın içinde ölçülen sıcaklığın o değere yakın olduğunu belirtir. Yani ntc sensör 40-50°C arası bir sıcaklık ölçüyor diyebiliriz. Kombide sıcak su musluk açık olduğu sürece bu ledlerde suyun sıcaklığına bağlı yanma durumu olabilir. Su ısındıkça genleşir. Kombi ortalama 40-45°C ye ayarlı ise sıcak su kullanımında 50-60°C ye çıktığı için ledler yanıp sönüyor olabilir. Bu durum her kombi için geçerlidir. Kombiniz bu uyarıları verirken suyu ısıtmıyorsa veya çalışmıyorsa o zaman problem olduğu anlaşılabilir.

 4. Buderus kombi, sıcak suyu açtığımda ateşleme yapmıyor 70-80 C°aralığında ışık yanıp sönüyor ve ısınmış kablo kokusu geliyor

  1. Merhaba Özlem Hanım… 70-80°C arası ışık yanıp sönüyorsa cihaz atık gaz devresiyle alakalı bir arıza veriyor demektir. Yani hava akışını tam sağlayamadığını belirtebiliriz. Ekstra bir de kablo kokusu geliyorsa eğer anakart arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. Buderus logamax uo42-24 k kombin var 80 derece ışığı yanıp sönüyor resetlemeden sonra tekrar çalışıyor bazen haftada bir bazen günde birkaç kez arızaya geçiyor kombinin bakımını yaptırdım arıza devam ediyor ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba Yavuz Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi fan motoru devir hızını sağlayamadığı için bu sorunu yaşıyorsunuz. Yoğuşmalı kombilerde devirli fan bulunur. Devir hızı düşüyorsa bu gibi sorunlar yaşanabilir. Fanda sorun olabilme ihtimali var. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Ancak bu sorun çok sık yaşanır ve resetlenmesine rağmen düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 6. Merhabalar ,Buderus Logamax U042-24 K model bi kombim var,görünüşte bı sorun yok arıza ledlerinde de yanıp sonen bı uyarı yok lakin kombımdeki filtreleri temizledikten sonra tekrar devreye aldığımda her hangi bi arıza çıkmamasına karşın sesınde bi değişikli oldu kışlık modda dewamlı aynı hızda ve gürültüde çaılışıyor,eskiden belirli aralılkarla calışıp duruyor lafın kısası dewamlı çalısıyor sanki hiç durmadan sizce bi problem varmı şimdiden tesekkur ederim….

  1. Merhaba Serhat Bey… Elbette ki cihazın sürekli çalışıyor olması bir arıza durumudur. Bu gibi durumlarda birçok sorun olabilir. Yani birçok parçada sorun olabilir. Cihazın devir daim motoru, elektronik kartı, sensörleri gibi birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama