Buderus Logamax U022-U072 Arıza Kodları

Buderus Logamax U022-U072 Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Buderus Logamax U022 ve Buderus Logamax U072-24K/28K/35K model hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve çözümleri hakkında bilgilerdir.

 1. 2E Arızası Yetersiz tesisat basınç hatası.
 • Çözüm Kombi tesisatında yeterli basınçta su olmadığı zaman bu sorun yaşanır. İşlem servis yardımı olmadan da çözümlenebilir. Kombi altında monteli şekilde mavi veya siyah renkte bir musluk olması gerekir. Bu musluğu sola doğru çevirdiğinizde su sesi gelir ve basınç göstergesine bakacak olursanız artış olur. Basınç göstergesi 1 ile 2 bar arasına geldiği zaman sorun çözümlenir, işlemin de durdurulması gerekir. Yani çevirdiğiniz doldurma musluğunu kapatmanız ve iyice sıkmanız gerekir. İşlemi yapamadığınız veya çok sık yapmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka servis çağırmalısınız.
 1. 3A Arızası Fan devri düşük.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemek gerekir. Ancak resetleme işlemi ile de sorunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmak gerekir. Fan motoru, prosestat, anakart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca baca ebatı uygun değilse, baca yerinden çıktıysa yine bu sorun yaşanabilir. Servis ekiplerince sorun yerinde tespit edilerek çözümlenecektir.
 1. 3C Arızası Diferansiyel basınç anahtarı kapatmıyor.
 • Çözüm Kombide prosestat olarak da bilinen diferansiyel basınç anahtarı kapatmadığı zaman bu sorun yaşanır. Kombiyi arka arkaya birkaç kez resetlemelisiniz. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Prosestat, fan, anakart arızası olabilir. Sorunu yerinde inceleyerek tespit yapmak gerekir.
 1. 3Y Arızası Prosestat kapalıyken açılmıyor.
 • Çözüm Diferansiyel basınç anahtarı kapalı durumdayken açılmazsa ekranda bu hata kodu belirir. Kombiyi peş peşe birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemi ile sorunda düzelme olabilir. Ancak birkaç reset işlemine rağmen arızada düzelme olmazsa mutlaka servis çağırın. Prosestat, anakart, fan gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.
 1. 4C Arızası Aşırı ısınma problemi.
 • Çözüm Biz bu soruna limit termostat sorunu da diyebiliriz. Arıza durumunda önce tesisat basıncını kontrol edin ve yeterli basıncın olduğundan (1 ile 2 bar arası) emin olun. Basınç yetersizse kombiye su basarak basıncı olması gereken değere çıkarmanız gerekir. Tesisat basıncı normalse; kombi altındaki tesisat vanalarına ve kalorifer vanalarına bakmanız gerekir. Vanalar kapalı durumdaysa açmanız gerekir. Kombi yaz konumunda da olsa kış konumunda da olsa hem kalorifer hem de tesisat vanalarının her zaman açık olması gerekir. Vanalar da açıksa kombiyi resetleyin. Resetleme işlemini sorun düzelmiyorsa eğer birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis çağırmalısınız. Kalorifer filtresinde veya tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör, pompa, anakart, ntc sensör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir.
 1. 6A Arızası Gaz yokluğu-ateşleme problemi.
 • Çözüm Arızayla karşılaştığınız zaman Logamax U022-U072  6A arızası çözümü linkini tıklayarak servis öncesi yapılması gereken işlemler hakkındaki detayları öğrenerek uygulayabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. 6C Arızası Gaz kesildikten sonra alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz kesilmesine karşın alev hala algılanmaya devam ediyorsa ekranda bu arıza kodu belirir. Bu gibi durumlarda önce kombiyi resetlemek gerekir. Resetleme işlemi ile sorunda düzelme olmuyorsa eğer bu işlemi birkaç kez daha uygulamak gerekir. Yine de çözüm olmuyorsa servis çağırmak gerekir. Elektrot, anakart veya gaz valfi arızası olabilir.
 1. CL Arızası Kullanım suyu ntc sensör sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Kombiyi resetlemenize gerek yoktur. Çünkü resetlense dahi sorunda düzelme olmayacaktır. Sıcak su sensörü, sensör bağlantıları, sensör boruları ve kombi anakartı kontrol edilmelidir. Bu kontrol ve müdahale için de mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. C7 Arızası Fan çalışmıyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda öncelikle kombiyi resetlemelisiniz. Hatta bu işlemi arka arkaya birkaç kez uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemi uyguladığınızda sorun düzelebilir. Ancak düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Arıza kodu tanımında fan çalışmıyor denilse de sorun sadece fandan kaynaklı değil, anakart veya prosestat gibi parçalardan kaynaklı da olabilmektedir. Servis yardımı almanızı öneririz.
 1. d7 Arızası Gaz grubu arızası.
 • Çözüm Kombide gaz grubu aynı zamanda gaz valfi-gaz armatörü olarak da bilinen parçadır. Bu parçada sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Öncelikle kombiyi birkaç defa resetleyin. Sorun düzelmezse gaz grubunda ya da anakartta sorun olabilir. Servis çağırmalısınız.
 1. Fd Arızası Reset tuşuna uzun süre basılı tutulmuş.
 • Çözüm Reset tuşuna 30 saniyeden daha uzun süre basılı tutarsanız ekranda bu uyarı kodu çıkar. Reset kilitlenmesi olarak da adlandırabileceğimiz bu sorunun yaşanmaması için reset tuşuna bir kez basmak veya birkaç saniye kadar basılı tutmak gerekir. Bu sorunla karşılaştığınızda; reset tuşuna bir kez basın, birkaç saniye basılı tutun veya kombiyi şalterinden kapatıp yeniden açın. Muhtemelen cihazda düzelme olacaktır. Olur da sorun düzelmez, devam ederse servis çağırmanız gerekir.
 1. P Arızası Cihaz tipi tanımlanmamış.
 • Çözüm Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden direkt servis yardımı almanız gerekir.
 1. I I Arızası Fan devir ayarı seçimi yapılmamış.
 • Çözüm Fan devrinin ayarlanması için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Nuri uçak dedi ki:

  Buderus u022-22k G20 kombi çeşme yada petek sıcak su açık iken çalışıyor çeşme yada petek sıcak sularını kapatıyorum kombi çalışmayı durduruyor herşey normal ama hiç bir yer açık değilken kombi belli 0ile1dk aralıklar ile kendini açıp açıp kapatıyor ekrana arıza kodu vermiyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey… Hiçbir talep olmadığı halde talep varmış gibi cihaz devreye girip çıkıyor. Bu durumda sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Harici problem de söz konusu olabilir.

 2. Fatime kuru dedi ki:

  Buderus u72 kombimden şu damliyordu ve su isinmiyordu. Servis geldi pompasını değiştirdi. 850 lira para ödedim. Ama sıcak su yine yok. Şu isinmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Fadime Hanım,
   Kombinizin barının 1 ile 2 arasında olduğundan normal değerlerde olduğundan emin olmalısınız. Basınç normal değerlerde ise, gaz vanasını kontrol etmelisiniz. Gaz vanası kapalı ise cihaz ateşeleme yapmaz bu sebeple de sıcak su alamazsınız. Sorunun net tespiti ve çözümü için uzman teknik servis ekiplerimizden yardım almanızı öneririz.

 3. Sedat Deniz dedi ki:

  Buderus u072 kombim 3c arzası veriyor . sıcak su musluğunu açıp sıcaksu geliyor kapatıp açtığımda 3c arzası veriyor . Resetleyip tekrar açtığımda 19,5 dereceye kadar düşmeden kombi devreye girmiyor. Sorunu nedir acaba teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi cihazınız hava akış hatası veriyor. Yani baca sistemine bağlı bir sorun. Cihazı resetlemenize rağmen düzelme olmuyor veya çok sık resetlemek zorunda kalıyorsanız servis yardımı almanız gerekir. Fan, kart, prosestat gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca baca sistemine de bakmak gerekiyor.

Petek Yıkama