Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Bosch Classic Silver ZWA 24 – 3 A P23 S (B1 RDW 24 11 H) ve Bosch Classic Plus ZWA 24 – 2 AD 23 (B1 RDW 24 91 H) model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarını içerir.

 1. C1 Arızası Fan motorunun devir hızı sağlamadığını gösterir.
 • Çözüm Prosestatın işletme esnasında açıldığını belirtir. Daha fazla bilgi almak için Classic Silver & Plus C1 hatası linkini tıklayabilirsiniz.
 1. C6 Arızası Çalışma sırasında prosestat devreye girmiyor veya devreyi kapatmıyor.
 • Çözüm Prosestatın ateşleme esnasında devreye girmediği ya da devreye girip devreyi kapatmadığını bildirir. Classic Silver & Plus C6 arızası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E9 Arızası Basınç düşük veya aşırı ısı limit termostatı (STB) devreye girmiş.

 1. E2 Arızası Gidiş suyu ntc arızası.
 • Çözüm Sensör bağlantılarda kopukluk ya da kısa devre olabilir. Sensör arızalı olabileceği için de servis müdahalesi gerekir kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmamaktadır. Bosch Kombi Servisi numarasını aramanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev algılanmıyor (ateşleme sorunu).
 1. B1 Arızası Seçim şalteri arızası.
 • Çözüm Seçim şalterinin poz ayarları yanlış ayarlanmış ise bu ayarların kontrollerinin yapılması gerekir. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. A7 Arızası Sıcak su sensör arızası veya sensör montajı hatalı.
 • Çözüm Sıcak su derecesini ölçme görevinde olan sensörün arızalı olduğunu, kablolarında sorun olabileceğini veya daha öncesinde sensör değişimi yapıldı ise yanlış monte edildiğini belirten bir arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CE Arızası Isıtma devresinde sıcaklık artışı yüksek.
 • Çözüm Bu durumda önce tesisat basıncına bakın, düşükse su basma işlemi uygulayın. Sorun düzelmezse veya basınç normalse resetleme işlemi uygulayın. Petek vanalarına bakın ve cihaz kış konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise açın. Minimum 3 petek vanasının mutlaka açık olmasına özen gösterin. Sorun yine de devam ederse birçok problem söz konusu olabileceğinden servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatı tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı, ana eşanjörde, sensörde, kartta veya pompada sorun olabilmektedir. Net tespit ve yerinde müdahale gerektireceğinden işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (25 Yorum)

 1. Yunus Emre BATUR dedi ki:

  Hocam iyi günler bosch classic plus kombimde kazanın sıcaklık derecesini 50 olarak ayarladım termostat kullanıyorum evim 82 m2 tüm petekler açık ve boyutları iyi küçük değil evim ısı yalıtımlı 3 cephesi de kapalı ısı kaybı çok az oranda sıcak su ayarida 2 numarada 45 oluyor galiba daha önce 60 da yakıyordum kombiyi tasarruf etmek için 50 derece düşürdüm bunun faydası olurmu veya 50 de olduğu için sıcak suyun kombiyi dönüşünü etkilermi daha hızlı mı ısı kaybı alırım? Sıcak suyu yani banyo suyunuda 4 numaradan 2 ye çektim 45 derece tahminimce bu ayarlar benim kombime uygunmudur tasarruf sağlarmi? Yoksa 60 da kazan derecesi tutmak.daha mantıklı mı? Oda termostat kullanıyorum şuan 20 dereceye ayarlıyorum hava çok soğuk olmadığı için sorularımı yanıtlarsanız çok mutlu olurum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Emre Bey… Kullanım suyu: musluktan ısı ayarlaması (ılıştırma) yapmayacağınız ısıda olmalıdır. Kombiyi 50°C ye ayarlayıp musluktaki sıcak suyu ılışlamak için soğuk su tarafını açmak veya musluğu soğu su tarafına doğru çevirerek deneyi sağlamak doğalgaz tüketimini artırır, sarfiyata neden olur. Oda termostatı kullandığınız için kombi kalorifer sıcaklığını da 50-55°C aşağısına düşürmemeniz gerekiyor.

 2. ALİ ERGÜN dedi ki:

  Bosch Condense Classic Plus Kombim kış dönemine girerken çalıştırmak istediğimde sıcak su bölümünde herşey normal olarak çalıştığı ve sıcak su ürettiği halde kalorifer bölümünde aşağıda yazılı problemler görülmektedir.
  1. su basınç göstergesi bir üzerindeyken su basmak istediğimde su almamakta su sesi de gelmemektedir.
  2. Su ısıtmaya geçtiğinde ekranda çok kısa sürede belirlenen dereceye gelip sonra aşağıya düştüğü görülmektedir. Bu arada peteklere sıcak su akışı olmuyor.
  3.Bu problemler yaşandığı halde hiçbir arıza kodu vermemekte herşey normal gibi görünmektedir.
  NOT. Yaz döneminde mayıs-kasım arası cihaz kullanılmamış ve kapalı durumdadır.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… 1- Dairenizde su kesintisi yoksa, tesisat vanaları açıksa ve buna rağmen doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu bozuk demektir. Parça boşa döndüğü için değişimi gerekir.
   2- Sıcak su kullanımında; sıcak su musluğu açık olduğu sürece cihaz suyu ısıtırsa ekrandaki sıcaklık yükselir, sıcak su talebi sona erdiğinde suyun sıcaklığı düşeceği için ekrandaki sıcaklık derecesinde de düşme olur. Sıcak su musluğu kapatılmadan ekrandaki derecede düşme olmaz, oluyorsa da bu da harici bir sıcak su sorunu demektir.
   Kombi bir hata kodu uyarı vermediği durumlarda uzaktan aktarabileceğimiz bilgiler bu şekildedir. Ancak net olarak teşhis yapmak için tabi ki sorunu yerinde incelememiz gerekir.

 3. Cevathamzaoğlu dedi ki:

  Bosch Cilasic plus ekran yanmıyor hiç çalışmıyor anakarta ne gibi arızalar yapar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevat Bey… Firma olarak kombi teknik servis hizmetleri sunuyoruz. Yani kart tamircisi değiliz. Ancak ekrana enerji gelmiyorsa bunun tek sebebi anakart değildir. Cihazdaki ekran kartını, elektrik bağlantılarını ve daireye gelen elektriği de kontrol etmek gerekir. Bu konuda bi servis yardımı alırsanız daha sağlıklı olur.

Petek Yıkama