444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Bosch Classic Silver ZWA 24 – 3 A P23 S (B1 RDW 24 11 H) ve Bosch Classic Plus ZWA 24 – 2 AD 23 (B1 RDW 24 91 H) model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarını içerir.

 1. C1 Arızası Fan motorunun devir hızı sağlamadığını gösteren arıza kodudur.
 • Çözüm Prosestatın işletme esnasında açıldığını belirtir. Bu durumda fan devir hızı sağlanmıyor olabilir. Yani muhtemel sebepler; fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabilir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C6 Arızası Çalışma sırasında prosestat devreye girmiyor veya devreyi kapatmıyor.
 • Çözüm Prosestatın ateşleme esnasında devreye girmediği ya da devreye girip devreyi kapatmadığını bildirir. Bu gibi durumlarda sorun prosestat, anakart veya fanda olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E9 Arızası Aşırı ısı limit termostatı (STB) devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle kombi su basıncına bakın. Düşük ise su basma işlemi uygulayın. Cihaz kalorifer sisteminde çalışıyor ise kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Kapalı ise açın ve bu hususta 3 kalorifer vanasının mutlaka açık olduğundan emin olun. Kombiyi son olarak resetleyin. Hala bir sonuç alamıyorsanız servis yardımı alın. Kalorifer tesisatının tıkalı olması, üç yollu vana arızası, pompa sıkışıklığı, ana eşanjördeki kireçlenme veya tıkanma, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Yerinde tespit gerektiren bir arıza durumu olduğundan mutlaka servisi arayın.

 1. E2 Arızası Gidiş suyu ntc arızası.
 • Çözüm Sensör bağlantılarda kopukluk ya da kısa devre olabilir. Sensör arızalı olabileceği için de servis müdahalesi gerekir kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmamaktadır. Bosch Kombi Servisi numarasını aramanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev algılanmıyor (ateşleme sorunu).
 • Çözüm Öncelikle gaz vanalarının açık olup olmadığını kontrol etmeniz ardından ocağa gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Ocağa gaz geliyor ise dairede gaz var demektir. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakarak açık olduğundan emin olun. Vanalar açık ve kombiye gaz geliyor ise resetleme işlemi uygulayın. Resetleme uygulamasını maksimum 3 kez yapın. Sonuç değişmiyorsa eğer; anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi’ni arayın.
 1. B1 Arızası Seçim şalteri arızasıdır.
 • Çözüm Seçim şalterinin poz ayarları yanlış ayarlanmış ise bu ayarların kontrollerinin yapılması gerekir. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. A7 Arızası Sıcak su sensör arızası veya sensör montajı hatalı.
 • Çözüm Sıcak su derecesini ölçme görevinde olan sensörün arızalı olduğunu, kablolarında sorun olabileceğini veya daha öncesinde sensör değişimi yapıldı ise yanlış monte edildiğini belirten bir arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CE Arızası Isıtma devresinde sıcaklık artışının yüksek olduğunu belirtir.
 • Çözüm Bu durumda önce resetleme işlemi uygulayın. Petek vanalarına bakın ve cihaz kış konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise açın. Minimum 3 petek vanasının mutlaka açık olmasına özen gösterin. Sorun yine de devam ederse birçok problem söz konusu olabileceğinden servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatı tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı, ana eşanjörde veya pompada sorun olabilmektedir. Net tespit ve yerinde müdahale gerektireceğinden işi uzmanına bırakın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

   1. Merhaba Metin Bey… Bosch kombide Lo uyarısı çocuk kilidinin aktif olduğunu belirtir. “+” ve “-” düğmelerine aynı anda basın. Çocuk kilidi açılır ekrandaki “Lo” uyarısı gider.

  1. Merhaba kombi bosh kombim sıcaklık dijital göstergesi sabit durmuyor 36-45 arası hareket ediyor yardimci olabilirmisiniz

   1. Merhaba efendim. Kombilerin ekranında beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Kullanıma göre bu derece yükselebilir veya azalabilir. Sabit kalma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu bir sorun değildir. Kombilerin hepsi bu şekilde çalışır.

  2. Merhaba,
   Bosch zwa24-2a a23 s6400 kombi sahibiyim. Kombimde şöyle bir sorun var. on/off tuşuna basıyorum ve kombi çalışıyor ama sadece tuşa basılı tuttuğumda. tuşu bırakıyorum ışıkları kapanıyor. basıyorum açılıyor ve su ısıtıyor. ne kadar beklettiysemde çalışır kalmıyor. sorun ne olabilir acaba?
   teşekkür ederim

   1. Merhaba Bayram Bey… Kombide düğmeler yani tuş takımı genelde ekran kartına ya da elektronik karta bağlıdır. Düğme kırık olsa düğme değişimi gerekebilir. Ancak kombinizin açma/kapama düğmesinde sorun var, parça tam işlev sağlamıyor. Bu da elektronik karta bağlı bir arıza durumu olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

  3. Merhaba, Bosch Classic Plus ( ZWA24-2AD23S6400 ) kombi sahibiyiz. Cihaz 5 yaşında. Kullanma suyu ısı ayarı minimum seviyedeyken kullanım başladığında su ısısı ekranda 42 – 50 derece arasında inip çıkıyor. Ancak kullanım bitip cihazda alev otomatik olarak söndüğünde, ısı değeri ekranda periyodik olarak artarak 70’lere kadar yükselebiliyor. Tekrar kullanım başladığında ise musluktan kaynara yakın su geliyor ve ısı etap etap tekrar 42 derecelere kadar inebiliyor.
   Sorum şöyle;
   Kullanım suyu kapatılınca cihaz sıcaklığının 42-50’lerden 70’lere kadar yükselmesi ( alev olmamasına rağmen ) normal midir ?

   1. Merhaba Sibel Hanım… Normalde kombi ayarlanan ısının 15-20°C yüksekliğini ekrana yansıtır. Bunun sebebi de sıcak su tesisatta dolaşırken ısı kaybı yaşanmaması içindir. Kombi sıcak su kullanımındayken yani ekrandaki derecenin ayarlanan derece üstünde olması normaldir. Ancak sıcak su kullanımı kapatıldığında yani kullanım olmadığında 70°C lere yükselmesi normal değildir. Bu durum için bi servis çağırmanız gerekir. Net teşhis de ancak yerinde yapılabilir.

  4. Merhaba, kombi çalıştıktan 4-5 dakika sonra kendi kendini kapatıyor. Çalışırken de ekran üzerinde anahtar işareti yanıp sönüyor bu neden olabilir?

   1. Merhaba Deniz Kıran… Kombi ekranda anahtar sembolü beliriyorsa cihaz arızaya geçiyor demektir. Anahtar sembolü ile birlikte bir hata kodu vermesi lazım. O hata kodunu belirtebilir misiniz? Hiçbir hata kodu vermiyor sadece anahtar sembolü beliriyorsa resetleme işlemi uygulayın. Cihazı sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez resetleyin. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Osman Bey…. Öncelikle Bosch model kombilerde 02 arıza kodu yer almıyor. Yani kullanım kılavuzunda belirtilmiş bir hata kodu değildir. Sıcak suyu açtığımda kombi çalışıyor demişsiniz. O halde kombideki sorun ne? Onu tam olarak anlayamadık. Kombi bir arızaya geçmişse eğer resetlendiğinde söner bu gayet normal. Çünkü kombinin resetlenmesi kartın resetlenmesidir. Yani kart cihazı kapatır ve yeniden çalıştırır. Bu sırada cihaz söner yani çalışmasını kısa süreliğine durdurur. Kombide yaşadığınız sorunu detaylı anlatmak isterseniz ve detaylı bilgi-yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.