Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Bosch Classic Silver ZWA 24 – 3 A P23 S (B1 RDW 24 11 H) ve Bosch Classic Plus ZWA 24 – 2 AD 23 (B1 RDW 24 91 H) model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarını içerir.

 1. C1 Arızası Fan motorunun devir hızı sağlamadığını gösterir.
 • Çözüm Prosestatın işletme esnasında açıldığını belirtir. Daha fazla bilgi almak için Classic Silver & Plus C1 hatası linkini tıklayabilirsiniz.
 1. C6 Arızası Çalışma sırasında prosestat devreye girmiyor veya devreyi kapatmıyor.
 • Çözüm Prosestatın ateşleme esnasında devreye girmediği ya da devreye girip devreyi kapatmadığını bildirir. Classic Silver & Plus C6 arızası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E9 Arızası Basınç düşük veya aşırı ısı limit termostatı (STB) devreye girmiş.

 1. E2 Arızası Gidiş suyu ntc arızası.
 • Çözüm Sensör bağlantılarda kopukluk ya da kısa devre olabilir. Sensör arızalı olabileceği için de servis müdahalesi gerekir kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmamaktadır. Bosch Kombi Servisi numarasını aramanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev algılanmıyor (ateşleme sorunu).
 1. B1 Arızası Seçim şalteri arızası.
 • Çözüm Seçim şalterinin poz ayarları yanlış ayarlanmış ise bu ayarların kontrollerinin yapılması gerekir. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. A7 Arızası Sıcak su sensör arızası veya sensör montajı hatalı.
 • Çözüm Sıcak su derecesini ölçme görevinde olan sensörün arızalı olduğunu, kablolarında sorun olabileceğini veya daha öncesinde sensör değişimi yapıldı ise yanlış monte edildiğini belirten bir arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CE Arızası Isıtma devresinde sıcaklık artışı yüksek.
 • Çözüm Bu durumda önce tesisat basıncına bakın, düşükse su basma işlemi uygulayın. Sorun düzelmezse veya basınç normalse resetleme işlemi uygulayın. Petek vanalarına bakın ve cihaz kış konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise açın. Minimum 3 petek vanasının mutlaka açık olmasına özen gösterin. Sorun yine de devam ederse birçok problem söz konusu olabileceğinden servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatı tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı, ana eşanjörde, sensörde, kartta veya pompada sorun olabilmektedir. Net tespit ve yerinde müdahale gerektireceğinden işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (19 Yorum)

 1. Mehmet Karakuzu dedi ki:

  Classic plus kombimiz U kodu veriyor ekrandan .
  Ne yapmamiz gerekli?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde kullanım kılavuzunda yer alan hata kodları açıklanmıştır. U hata kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor ve bizim de daha öncesinde karşılaştığımız bir sorun değildir. Bu yüzden arıza durumu hakkında bilgi aktaramıyoruz maalesef. Kombiyi resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 2. Ümit çelik dedi ki:

  Kalorifer minimumda iken 45 50 derece oluyor

 3. uğur aydın dedi ki:

  rdw24 bosh 20 yıllık kombi ,kendi kendine kapanıyor.büyük ihtimalle zaman ayarı girilmiş.nasıl düzezltirim.teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Belirttiğiniz model kombilerde zaman ayarı yok. Kombi kendiliğinden kapanıyorsa yani devreden çıkıyorsa bu teknik bir problemdir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Cemil Yaşar dedi ki:

  Merhaba BOSCH Classic 6400 sahibiyim. Kombi önce sürekli 40 derece arızası verdi servis gelip kart bozuk dedi kart tamiri ve eşanjör temizliği yaptı. Bir gün sonra 40-50 arızası peşinden yine 40 arızası vermeye başladı. Ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemil Bey… Öncelikle https://kombitamircisi.com.tr/bosch/classic/ linki incelerseniz Bosch Classic model kombilerde 40°C led uyarısı aşırı ısınma problemi. 40-50°C led uyarısı gidiş suyu sıcaklık sensörü arızası. Önce bi sensörün ve sensör bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor. Kullanıcı olarak; kombi basıncı düşükse su basın. Petek vanaları kapalıysa vanaları açın, en az 3 vana açık olsun. Kombi altındaki tesisat boruları üzerindeki vanaları açın. Kombiyi resetleyin. Arıza devam eder, düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. İşlem yaptırdığınız servisi arayabilir ya da memnun kalmadıysanız farklı bir servisten yardım alabilirsiniz.

 5. Osman guzel dedi ki:

  Kombi 02 yanıyor ve sıcak suyu açtığımda kombi çalışıyor restledigim de sonuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey…. Öncelikle Bosch model kombilerde 02 arıza kodu yer almıyor. Yani kullanım kılavuzunda belirtilmiş bir hata kodu değildir. Sıcak suyu açtığımda kombi çalışıyor demişsiniz. O halde kombideki sorun ne? Onu tam olarak anlayamadık. Kombi bir arızaya geçmişse eğer resetlendiğinde söner bu gayet normal. Çünkü kombinin resetlenmesi kartın resetlenmesidir. Yani kart cihazı kapatır ve yeniden çalıştırır. Bu sırada cihaz söner yani çalışmasını kısa süreliğine durdurur. Kombide yaşadığınız sorunu detaylı anlatmak isterseniz ve detaylı bilgi-yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 6. Deniz Kıran dedi ki:

  Merhaba, kombi çalıştıktan 4-5 dakika sonra kendi kendini kapatıyor. Çalışırken de ekran üzerinde anahtar işareti yanıp sönüyor bu neden olabilir?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Kıran… Kombi ekranda anahtar sembolü beliriyorsa cihaz arızaya geçiyor demektir. Anahtar sembolü ile birlikte bir hata kodu vermesi lazım. O hata kodunu belirtebilir misiniz? Hiçbir hata kodu vermiyor sadece anahtar sembolü beliriyorsa resetleme işlemi uygulayın. Cihazı sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez resetleyin. Yine de arıza durumunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 7. Sibel Gezer dedi ki:

  Merhaba, Bosch Classic Plus ( ZWA24-2AD23S6400 ) kombi sahibiyiz. Cihaz 5 yaşında. Kullanma suyu ısı ayarı minimum seviyedeyken kullanım başladığında su ısısı ekranda 42 – 50 derece arasında inip çıkıyor. Ancak kullanım bitip cihazda alev otomatik olarak söndüğünde, ısı değeri ekranda periyodik olarak artarak 70’lere kadar yükselebiliyor. Tekrar kullanım başladığında ise musluktan kaynara yakın su geliyor ve ısı etap etap tekrar 42 derecelere kadar inebiliyor.
  Sorum şöyle;
  Kullanım suyu kapatılınca cihaz sıcaklığının 42-50’lerden 70’lere kadar yükselmesi ( alev olmamasına rağmen ) normal midir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım… Normalde kombi ayarlanan ısının 15-20°C yüksekliğini ekrana yansıtır. Bunun sebebi de sıcak su tesisatta dolaşırken ısı kaybı yaşanmaması içindir. Kombi sıcak su kullanımındayken yani ekrandaki derecenin ayarlanan derece üstünde olması normaldir. Ancak sıcak su kullanımı kapatıldığında yani kullanım olmadığında 70°C lere yükselmesi normal değildir. Bu durum için bi servis çağırmanız gerekir. Net teşhis de ancak yerinde yapılabilir.

 8. Bayram Soyhan dedi ki:

  Merhaba,
  Bosch zwa24-2a a23 s6400 kombi sahibiyim. Kombimde şöyle bir sorun var. on/off tuşuna basıyorum ve kombi çalışıyor ama sadece tuşa basılı tuttuğumda. tuşu bırakıyorum ışıkları kapanıyor. basıyorum açılıyor ve su ısıtıyor. ne kadar beklettiysemde çalışır kalmıyor. sorun ne olabilir acaba?
  teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Kombide düğmeler yani tuş takımı genelde ekran kartına ya da elektronik karta bağlıdır. Düğme kırık olsa düğme değişimi gerekebilir. Ancak kombinizin açma/kapama düğmesinde sorun var, parça tam işlev sağlamıyor. Bu da elektronik karta bağlı bir arıza durumu olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 9. pasa dedi ki:

  Merhaba kombi bosh kombim sıcaklık dijital göstergesi sabit durmuyor 36-45 arası hareket ediyor yardimci olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim. Kombilerin ekranında beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Kullanıma göre bu derece yükselebilir veya azalabilir. Sabit kalma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu bir sorun değildir. Kombilerin hepsi bu şekilde çalışır.

 10. METİN uğurlu dedi ki:

  Lo simgesi çıkıyo nasıl çözeriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Bosch kombide Lo uyarısı çocuk kilidinin aktif olduğunu belirtir. “+” ve “-” düğmelerine aynı anda basın. Çocuk kilidi açılır ekrandaki “Lo” uyarısı gider.

Petek Yıkama