Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Bosch Classic Silver ZWA 24 – 3 A P23 S (B1 RDW 24 11 H) ve Bosch Classic Plus ZWA 24 – 2 AD 23 (B1 RDW 24 91 H) model kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamlarını içerir.

 1. C1 Arızası Fan motorunun devir hızı sağlamadığını gösteren arıza kodudur.
 • Çözüm Prosestatın işletme esnasında açıldığını belirtir. Bu durumda fan devir hızı sağlanmıyor olabilir. Yani muhtemel sebepler; fan, prosestat veya elektronik kart arızası olabilir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C6 Arızası Ateşleme sırasında prosestat devreye girmiyor veya devreyi kapatmıyor.
 • Çözüm Prosestatın ateşleme esnasında devreye girmediği ya da devreye girip devreyi kapatmadığını bildirir. Bu gibi durumlarda sorun prosestat, anakart veya fanda olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E9 Arızası Aşırı ısı limit termostatı (STB) devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle kombi su basıncına bakın. Düşük ise su basma işlemi uygulayın. Cihaz kalorifer sisteminde çalışıyor ise kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Kapalı ise açın ve bu hususta 3 kalorifer vanasının mutlaka açık olduğundan emin olun. Kombiyi son olarak resetleyin. Hala bir sonuç alamıyorsanız servis yardımı alın. Kalorifer tesisatının tıkalı olması, üç yollu vana arızası, pompa sıkışıklığı, ana eşanjördeki kireçlenme veya tıkanma, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlar söz konusu olabilir. Yerinde tespit gerektiren bir arıza durumu olduğundan mutlaka servisi arayın.

Bosch Classic Silver & Plus Arıza Kodları

 1. E2 Arızası Gidiş suyu ntc arızası.
 • Çözüm Sensör bağlantılarda kopukluk ya da kısa devre olabilir. Sensör arızalı olabileceği için de servis müdahalesi gerekir kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmamaktadır. Bosch Kombi Servisi numarasını aramanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev algılanmıyor (ateşleme sorunu).
 • Çözüm Öncelikle gaz vanalarının açık olup olmadığını kontrol etmeniz ardından ocağa gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Ocağa gaz geliyor ise dairede gaz var demektir. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakarak açık olduğundan emin olun. Vanalar açık ve kombiye gaz geliyor ise resetleme işlemi uygulayın. Resetleme uygulamasını maksimum 3 kez yapın. Sonuç değişmiyorsa eğer; anakart, gaz armatörü, elektrotlarda sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi’ni arayın.
 1. B1 Arızası Seçim şalteri arızasıdır.
 • Çözüm Seçim şalterinin poz ayarları yanlış ayarlanmış ise bu ayarların kontrollerinin yapılması gerekir. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. A7 Arızası Sıcak su sensör arızası veya sensör montajı hatalı.
 • Çözüm Sıcak su derecesini ölçme görevinde olan sensörün arızalı olduğunu, kablolarında sorun olabileceğini veya daha öncesinde sensör değişimi yapıldı ise yanlış monte edildiğini belirten bir arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. CE Arızası Kombinin ısıtma devresinde sıcaklık artışının çok yüksek olduğunu belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Bu durumda önce resetleme işlemi uygulayın. Petek vanalarına bakın ve cihaz kış konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise açın. Minimum 3 petek vanasının mutlaka açık olmasına özen gösterin. Sorun yine de devam ederse birçok problem söz konusu olabileceğinden servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatı tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı, ana eşanjörde veya pompada sorun olabilmektedir. Net tespit ve yerinde müdahale gerektireceğinden işi uzmanına bırakın.

Yorumlar (4 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Lo simgesi çıkıyo nasıl çözeriz

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Metin Bey… Bosch kombide Lo uyarısı çocuk kilidinin aktif olduğunu belirtir. “+” ve “-” düğmelerine aynı anda basın. Çocuk kilidi açılır ekrandaki “Lo” uyarısı gider.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba kombi bosh kombim sıcaklık dijital göstergesi sabit durmuyor 36-45 arası hareket ediyor yardimci olabilirmisiniz

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba efendim. Kombilerin ekranında beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Kullanıma göre bu derece yükselebilir veya azalabilir. Sabit kalma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu bir sorun değildir. Kombilerin hepsi bu şekilde çalışır.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar