Bosch Kombide E9 Arızası

Bosch Kombide E9 Hata Kodu Nedir?

Genel modellerde düşük su basınç sorunu olarak bilinmektedir. Aşırı ısınma sorunu olarak da karşımıza çıkabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Bosch kombi kullanıcısı bu arıza durumunda cihazın bar değerini kontrol etmeli. Genel modellerde basınç göstergesi panel üzerinde yer almaktadır. Panele bakacak olursanız eğer yuvarlak bir gösterge göreceksiniz. Gösterge 1 den başlar bar değerine göre sıralanır. Bakacak olursanız eğer sıfıra yakın olduğunu göreceksiniz.

Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük olabilir ve cihaza su basmanız gerekebilir.

Bosch Kombiye Nasıl Su Basılır?

Bosch kombilerin modellerine göre doldurma muslukları şekil olarak da renk olarak da farklı olabilmektedir. Bosch kombide doldurma musluğunun yeri: kalorifer tesisat gidiş suyu ile sıcak su çıkış bağlantısı arasındadır. Yani sol alt kısımdadır. Bosch kombiye monteli durumdadır. Cihazın altında yer alan boruların üstündeki tesisat vanaları değildir. Bu vanalar doldurma musluğu ile karıştırılmamalıdır. Çünkü doldurma musluğu tesisat boruları üzerinde değil kombiye direkt monteli durumdadır.

► Bosch kombide iki boru arasında cihaza monteli olarak yer alan mavi ya da genelde siyah olabilen (çok nadir kırmızı da olabilmektedir) çevirmeli plastik uçlu doldurma musluğunu sola çevirin. Sola çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi geldiğini duyacaksınız. Bar saati 1 ile 2 bar arasına gelene kadar işlemi yapın. Bahsedilen bar değerine geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. Yaşanılan E9 hata kodunun ekrandan silindiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

→ Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise;

Cihaza reset atmanız gerekmektedir. Bosch kombi nasıl resetlenir? Merak ediyorsanız eğer yazımızı okumaya devam ediniz.

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ İLE ANAHTAR SİMGESİ OLAN DÜĞMEYE AYNI ANDA BASILARAK resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında arıza düzelmezse, basınç normal değerde ise parçalarda sorun olabilir.

Bu parçalar; pompa, ana eşanjör, üç yollu vana, sensör, elektronik kart gibi parçalardır. Aynı zamanda tesisat veya filtrenin tıkalı olması da bu soruna sebep olabilir. Bu durumda servis yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (65 Yorum)

 1. Yusuf korkmaz dedi ki:

  E9 arızası veriyor kombi şu basıncı 1.5 bar ama resetleme yapmıyor bunu sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Yusuf Bey,
   Pompa, ana eşanjör, üç yollu vana, sensör, elektronik kart gibi parçalarda arıza olabilir, iletişim sayafamızdan açağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Sabahattin yaksi dedi ki:

  E9hatasi subasinci 1.5 olmasına rağmen tekrarlıyor reset atıyorum 1 saat düzeliyor sonra tekrar E9 hatası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Selahattin Bey,
   Kombi tesisat sisteminizde oluşan bir çatlama, emniyet ventilinin açık kalması, eşanjör ya da hidrolik grupta yaşanan hatalar bu arızaya yol açabilir. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 3. Özgür imrak dedi ki:

  EA sinyalinin altında üçgen işareti var.resetleme yaparken ekranda LOC yazısı çıkıyor.resetlemiyor.ne yapmam gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… Bosch kombilerde EA ateşleme yani gaz yokluğu arızasıdır. Bu durumda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmalısınız. Gaz kesintisi yoksa kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiye birkaç reset işlemi uygulamalısınız. Ekranda LOC yazısı varsa tuş kilidini aktif etmişsiniz demektir. Kilit aktif olduğu için tuşlar işlev sağlamaz. Tuş kilidini açarak (+,- tuşlarına basarak) reset işlemini yeniden deneyin. Reset işlemi kullandığınız modellerde açma/kapama ve anahtar sembolü olan tuşa aynı anda bastığınız zaman olur. Bu işlemi arıza tekrarından maksimum 3 kez uygulamalı, çözüm sağlanamıyorsa servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama