Bosch Condens 2000 W Arıza Kodları

Bosch Condens 2000 W Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Bosch Condens 2000 W model ZWB 24-1 RE serili yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. A2 Arızası Yanma odası sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Yanma odası sıcaklık sensörü olarak adlandırılan limit sensör olabilir. Baca sıcaklığı yüksek ölçüldüyse eğer sensör devreye girmiş olabilir. Bu durumda önce atık gaz borusu kontrol edilmelidir, tıkanma durumu olabilir. Kalorifer vanaları da açık durumdaysa, tesisatta herhangi bir tıkanıklık yoksa cihazın kontrol edilmesi gerekir. Birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.
 1. A7 Arızası Boyler sıcaklık ntc sensör problemi.
 • Çözüm Cihazın boyler sensöründe, bağlantı kablolarında veya elektronik kartında problem olabilir. Arızanın net olarak tespait edilmesi ve çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. B3 Arızası Yoğuşma eşanjöründe su seviye kontrolü sonucu kısa devre durumu.
 • Çözüm Yoğuşma eşanjörünü ayrıca sifon giderini kontrol etmek gerekir. Tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Arızanın kontrolü ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
 1. C7 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Fanın arızalanması kombiye gelen voltajın düşük olmasına bağlı olabilir. Bu durumda kısa bir süre kadar beklemeli, sorun düzelmezse servis yardımı alınmalıdır. Fan veya kart arızası olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” cihazı kullanmalısınız.
 1. C8 Arızası Fan hızı mevcut değere ulaşamıyor.
 • Çözüm Bu sorun kombiye gelen voltajın düşük olmasından kaynaklı olabilir. Bir süre kadar bekleyin. Voltaj düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Uzun süre bekleme neticesinde sorunda düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir. Fan veya kart problemi olabilir.
 1. E2 Arızası Gidiş suyu sensör arızası.
 • Çözüm Gidiş suyu ntc sensöründe, sensör bağlantı kablosunda ya da cihazın elektronik kartında sorun olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Düşük basınç sorunu veya limit sensör devreye girmiş.
 • Çözüm Öncelikle cihazın tesisat basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyorsa su basma işlemi uygulamanız gerekir. Dilerseniz Bosch Condens 2000 W Kombiye Su Basma linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. İşlemi yapmanıza rağmen yine de sorunda düzleme olmuyorsa; petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kombi altındaki tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun, kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de bir düzelme durumu olmazsa servis çağırmanız gerekir.
 1. EA Arızası Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Öncelikle yapmanız gereken şey gaz kontrolüdür. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları açık şekilde olmalıdır. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz ve yine de sorun düzelmiyorsa cihazı birkaç defa resetlemeniz gerekir. Resetleme işlemine rağmen yine de sorun aynı şekilde devam ediyorsa; kart, iyon-ateşleme elektrotu veya bir gaz valfi arızası olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. FA Arızası Gaz kesildiği halde alev algılanıyor.
 • Çözüm Yani bir nevi iyon sorunu olarak adlandırabiliriz. Gaz kesildiğinde alevin de kesilerek algılanmaması gerekir. Alev algılanmaya devam ediyorsa iyon elektrodu veya kart arızası olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Servis yardımı almalısınız.
 1. II Arızası Fan devir ayarı seçilmemiş.
 • Çözüm Direk teknik servis müdahalesi gerektiren bir sorundur. Yoğuşmalı cihazlarda devirli fan bulunur. Devir ayarı seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Fan devrinin ayarlanması için veya varsa eğer sorunun giderilmesi için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. Endy dedi ki:

  Merhabalar. Bosch condanse 2000w kombi de cr50 modulasyonlu oda termostati ev dış ısı sensörü kullanmak istiyorum. Bu kombide dış isi sensör baglanti sansi var midir ? Modulasyonu diş isiya görede yaotirabilirmiyiz. Eğer mümkünse diş işi sensör modeli nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Bu durum biraz da dış hava sensörüne bağlıdır. Her dış hava sensörü kombilere uyum sağlamayabiliyor. Çünkü kart parametrelerinin de değişimi gerekiyor. Firma olarak dış hava sensörü hizmeti sunmadığınız için net bilgi sahibi değiliz. Ancak satış yapan yerlere danışabilir, bu konuda yardım alabilirsiniz.

 2. Kerem atak dedi ki:

  Bosch kombi conders 2000 Kombinin ekranında ce gösteriyor oda içinde termostat ta E14 Hata kodu yazıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerem Bey… Oda termostatı hizmeti sunmadığımız için E14 arıza kodu hakkında bilgi aktaramıyoruz. Ancak Bosch kombilerde CE arızası genel olarak aşırı ısınma-dolaşım-devir daim sorunudur. Bu durumda önce kombi su basıncını kontrol etmeli, basınç düşükse su basıncını 1.5 bara yükseltmelisiniz. En az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olmalı ayrıca tesisat vanalarını da kontrol etmelisiniz. Son işlem olarak cihazı arızadan çıkarmak için resetlemelisiniz. Yine de sorun düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Emre kelir dedi ki:

  Meraba kolay gelsin kombiyi 45 e alıyorum 40 ve 50 derece arası yanıyor devamlı birde H6 hatası veriyor sıklıkla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombide modülasyon özelliği olduğu için devreye girdiğinde ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkabilir, dinlenmeye geçtiğinde ayarlanan sıcaklığın aşağısına düşebilir. Yani ekranda sabit bir sıcaklığı göstermemesi normaldir. Bu bir arıza değildir. H6 kodu da daha öncesinde karşılaşmadığımız ve kullanım kılavuzunda da belirtilmeyen bir uyarı olduğu için net bilgi aktaramıyoruz. Kombinin çalışmasını etkilemiyorsa eğer arıza değil, bildiri kodu olabilir. Ancak kombinin çalışmasını etkiliyorsa kontrol ve müdahale için servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Cafer dedi ki:

  Merhaba Ekranda sadece 40 derece ayarlamak için sabit yaptım ve 45 derecesi kadar çıkıyor ve otomatik duruyor ve 35 derece düşüyor otomatik tekrar yanıyor ortalama 10 veya 15 dakika norman dır eski de böyle iyidir ve sorun çünkü 45 derece 3 veya 4 dakika sonra sıcaklıgı yukceliyor ve 35 derece sabit duruyor ve otomatik 34 derece düsün mü 4 veya 5 dakika tekrar otomatik devreye giriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cafer Bey… Modülasyon özelliği olan kombilerde; kombi ayarlanan ısının biraz üstüne çıktığında dinlenmeye geçer yani brülördeki alev söner, tesisatta düşük bir sıcaklık ölçülürse kombi yeniden devreye girer. Bu hemen her kombinin çalışma sistemidir. Ayrıca arıza değildir, normal bir durumdur.

 5. Hüseyin boztepe dedi ki:

  Kombi sık sık devreden çıkıp EA ARIZASI VERIYOR neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer EA arızası ateşleme sorunudur ve detaylar da yazmaktadır. Kombi sık devreye girmiyordur ancak alev denemesi yapıyor, alev oluşmadığı için arızaya geçiyordur. Bu arıza durumunda dairenizdeki gazı, gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz kesintisi yok ve vanalar açıksa buna rağmen sorun yaşanıyorsa cihazı resetlemelisiniz. Düzelme olmuyor veya arıza tekrar ediyorsa; kart, elektrotlar veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama