Bosch Comfort Condense Arıza Kodları

Bosch Comfort Condense Hata Kodları

Sayfamızda açıklanan bilgiler Bosch Comfort Condense model ZWBR 35-3A (B1 RDC 35 41) ve ZBR 42-3A (B1 RDC 42 51) serili yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. A8 Arızası BUS iletişim kesintisi durumu.
 • Çözüm Kombiye takılı mevcut bir oda termostatı varsa eğer kombide oda termostatı bağlantı sorunu olabilir. Bağlantı kablolarının kontrol edilmesi gerekir. Oda termostatı yoksa veya bağlantı kablolarında sorun yoksa elektronik kart arızası olabilir. Bunun için servis yardımı almak gerekir.
 1. Ad Arızası Boyler sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Boyler sıcaklık sensörü tanınmadığı zaman bu sorun yaşanır. Sensör, sensör bağlantı kablolarının ve elektronik kartın kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.
 1. b1 Arızası Kod anahtarı algılanmıyor.
 • Çözüm Arıza durumunda önce cihazı birkaç kez arka arkaya resetlemeye çalışın. Resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. b2/b3/F0/F1 Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Dahili sorunlar sebebi tespit edilmeyen sorunlardır. Cihazı birkaç kez arızadan çıkarmak için resetlemeyi deneyin. Olur da sorunda bir düzelme durumu olmazsa direk servis yardımı almanız gerekir.
 1. C6 Arızası Fan sorunu.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü sorunu.
 • Çözüm Kombiyle bir dış hava sensörü birlikte kullanılıyorsa dış hava sensöründe veya bağlantılarında sorun olabilir. Ancak bir dış hava sensörü yoksa eğer bu durum elektriksel olabilir. Yani bir elektronik kart sorunu olabilir. Her şekilde bir servis çağırarak yardım almalısınız.
 1. CE Arızası Düşük tesisat basınç problemi.
 • Çözüm Tesisat basıncı yeterli seviyede değilse yani 1 barın altındaysa cihaz bu uyarıyı verir. Tesisat basıncını 1 ile 2 bar arasına getirdiğinizde sorun çözümlenecektir. Kombinizin sağ alt kısmına baktığınızda orada doldurma musluğu göreceksiniz. Doldurma musluğunu sola çevirin, kombi panelini aşağıda çektiğinizde sağ üst kısımda yer alan bar saatini kontrol edin, artış olur. Bu değer 1 ile 2 bar arasına geldiğinde çevirdiğiniz doldurma musluğunu sağa döndürerek kapatın. Sorun düzelir. İşlemi yapamazsanız, sorun düzelmezse ya da sorun çok sık yaşanırsa servis çağırmalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kombide kalorifer gidiş suyu sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın yerinde görülüp teşhis edilmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.
 1. E9 Arızası Düşük basınç arızası veya limit termostat devrede.
 1. EA Arızası Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Kombide alev algılanmıyor veya alev oluşmuyorsa cihaz ateşleme yapamaz ve bu arızayı verir. Bu yüzden önce kombiye gaz geldiğinden, gaz kesintisi olmadığından emin olmak gerekir. Ocak dahil olmak üzere gaz vanalarının komple kontrol edilmesi gerekir. Dairede gaz kesintisi olmadığından eminseniz kombiye birkaç kez arka arkaya reset atmanız gerekir. Buna rağmen yine de sorunda düzelme durumu olmazsa servis çağırmanız gerekir. Bu gibi durumlarda; kart, iyon-ateşleme elektrotu veya gaz valfi arızası olabilir.
 1. FA Arızası Gaz kesildiği halde alev algılanmaya devam ediyor.
 • Çözüm Gaz kesildiğinde otomatik alevin de kesilmesi gerekir. Ancak alev kesilmeyip de devam ederse ekrana bu hata kodu yansır. Bu durum cihazın alev sistemiyle alakalıdır. Yani bir iyon elektrot sorunu ya da bir kart sorunu olabilir. Arıza tespit ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir.
 1. Fd Arızası Reset kilitlenmesi.
 • Çözüm Cihaz arızaya geçtiğinde reset butonuna birkaç saniye basılı tutmak gerekir. Eğer arıza çözümlenmiyor diye ya da bilinçsizce 30 saniyeden fazla tuşa basılı tutulursa bu sorun yaşanır. Reset butonuna yeniden bir kez basmayı deneyin. Sorun düzelmezse servis yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama