Bosch Class 2000 W/Class 6000 W Arıza Kodları

Bosch Class 2000 W/Class 6000 W Hata Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Bosch Class 2000 W model WBN2000-22 CR 2 serili ayrıca Bosch Class 6000 W model WBN 6000-24/28 CR 2/L serili yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

 1. A7 Arızası Boyler sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Cihazın boyler sıcaklık sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya anakartında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.
 1. C1 Arızası Fan devir düşürüyor.
 1. C4 Arızası Diferansiyel basınç kapalıyken açılmıyor.
 1. C6/C7 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Kombiye gelen voltaj düşük olabilir. Bu yüzden önce daireye ve kombiye gelen elektrik voltajını kontrol etmek gerekir. Voltaj normal olmasına karşın bu sorun yaşanıyorsa Class 2000 W/Class 6000 W kombi C6 hata kodu çözüm önerileri ve yapılması gereken işlemler için linki tıklayabilirsiniz.
 1. CE Arızası Tesisat basıncı ideal seviyede değil.
 • Çözüm Tesisat basıncı 1 barın altındaysa bu sorun yaşanır. Panelin sağ alt kısmında yer alan yuvarlak bar saatine bakarak basıncı görüntüleyebilirsiniz. Cihazın sol alt kısmında mavi ve kenarlarında demir çubukla bağlı olan bir musluk göreceksiniz. Bu musluğu sola çevirin, su sesi duyacaksınız. Bar değerine bakın, artış olacak. Bar değeri 1,5 bara geldiği zaman bu parçayı sağa çevirerek kapatın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmez, işlemi yapamazsanız veya işlemi şu sıralar çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız servis çağırmanız gerekir.
 1. D7 Arızası Gaz grubu sorunu.
 • Çözüm Kombide gaz grubu gaz valfi veya gaz armatörü olarak da bilinen parçadır. Kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer kombi ateşleme yapmaz yani çalışmaz. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Sorun yine de düzelmezse eğer gaz valfi ya da bir kart arızası olabilir. Teşhis ve onarım için servis yardımı almalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş suyu sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihazı resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Servis tarafından kalorifer gidiş suyu sıcaklık sensörü, sensör bağlantıları ve elektronik kart kontrolü yapılmalıdır.
 1. E9 Arızası Basınç düşük ya da limit termostat devreye girmiş.
 1. EA Arızası Gaz yokluğu sorunu.
 • Çözüm Kombinin bir sebeple ateşleme yapmadığını belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz kesintisi olmadığından ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz eğer kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrotu arızası olabilir. Sorunun yerinde görülüp tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir.
 1. FA Arızası Gaz kesintisine rağmen alev algılanıyor.
 • Çözüm Bu bir iyon arızası olarak da açıklanabilir. Kombiye gaz gelmediği halde gaz varmış gibi alev algılanır. Bu durumda cihazı birkaç defa resetlemek gerekir. Ancak resetleme işlemine rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almak gerekir. Bu durum iyon elektrotundan ya da anakarttan kaynaklı olabilir. Servis çağırmalısınız.
 1. FD Arızası Uzun süreli reset düğmesine basılmış.
 • Çözüm Normalde cihaz arızaya geçtiği zaman reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutmanız ya da bir kez basmanız gerekir. Eğer cihaz arızadan çıkar düşüncesiyle reset düğmesine 30 saniyeden fazla basarsanız ekranda bu uyarı kodu belirir. Uyarı kodu normalde cihazın şalterini kapatıp açtığınızda ya da reset düğmesine bir kez bastığınızda ekrandan silinir. Ekrandan silinmezse servis yardımı almanız gerekir.
 1. I I Arızası Fan devir ayarı seçilmemiş.
 • Çözüm Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Yoğuşmalı kombilerdeki fanlar devirli olur. Bir devir hızı servis tarafından seçilmediyse cihaz bu uyarıyı verir. Bu durumda direk servis yardımı almanız gerekir.
 1. P Arızası Cihaz tipi tanımlanmamış durumda.
 • Çözüm Bu bir arıza değil uyarı kodudur. Cihaz yeni monte edildiğinde cihaz tipinin sisteme tanımlanması gerekir. Bu tanımlama yapılmazsa cihaz bu uyarıyı verir. Servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Mustafa şinar dedi ki:

  Tuşlar basmıyor ustam

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Tuş takımında veya kartta sorun olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. Mahmut basaran dedi ki:

  Bosch class 6000w L.2 ,2.4.E dahili paremetreler 0 değerini değiştirmeyin yazıyor kitapçıkta ama benim kombide 1 , paremetreyi 0 değerine mi ayarlamalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Firma olarak yapılan yorumların herkese açık olması sebebiyle ve herkesin can ve mal güvenliğini düşünerek parametre ayarları hakkında bilgi aktaramıyor yönlendirme yapamıyoruz maalesef.

 3. Ali Tekin dedi ki:

  Bosch kombi class 6000 w var kıs ayarında atesleme yaparken 3bkez denedikten sonra yanmaya basılıyor onceden tek bir atesleme de yanıyordu. Örnek: kombi petek konumunda 40 derecede 35 dereceye duşünce otamatik yanıyor 1 atesleme yapıyor alev göstergesi yanıyor ama hemen sonüyor 2. Yada 3. Denemede yanmaya başlıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi geç ateşliyor. Bu durum alev devresine de bağlı olabilir, baca sistemine de bağlı olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 4. mehmet sadık dedi ki:

  merhabalar efendim benim sorum bosh konbi klass 2000 w serisi L1 VE 1A 3C programını konbiye nasıl yüklenir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Firma olarak kombi fabrika ayarları dışına çıkılmasını önermiyor ve uygulamıyoruz. Bu yüzden belirttiğiniz konu hakkında maalesef ki size yardımcı olamıyoruz.

Petek Yıkama